Klimatyzacja w domu - analiza kosztów

artykuł promocyjny

Montaż klimatyzacji w domu staje się coraz bardziej popularny. Poniżej prezentujemy, jak to wygląda w kwestii nakładów inwestycyjnych. Ile trzeba wydać na dobrej klasy jednostkę oraz jak drogi jest profesjonalny montaż klimatyzacji w prywatnym domu? Co uwzględnia przykładowy kosztorys?

Klimatyzatory Lindab

fot.: Lindab

Na montaż klimatyzacji stać coraz więcej gospodarstw domowych. Jest to skutek wzrostu zainteresowania prywatnych inwestorów taką inwestycją, zwłaszcza po kilku ostatnich upalnych latach. To z kolei przyczyniło się do większej konkurencyjności firm oferujących jednostki, a ceny rynkowe powoli zaczęły się dostosowywać do naszych możliwości. Zanim jednak podejmiemy decyzję o zakupie klimatyzacji możemy poznać realne wydatki, na jakie powinniśmy się przygotować.

Sprawdź koniecznie >> Czas zainwestować w klimatyzator!

 

Koszty instalacyjne - zakup jednostki i montaż

 

Na koszt montażu klimatyzacji w domu składają się: zakup jednostki oraz usługa związana z instalacją oraz uruchomieniem systemu. Ile trzeba wydać na dobry klimatyzator zamontowany przez fachowca?

Klimatyzacja w domu - analiza kosztów

fot.: Daikin - montaż klimatyzacji wiąże się z użyciem specjalnych czynników, które nie są obojętne dla środowiska, dlatego powinien go przeprowadzić przeszkolony fachowiec posiadający kwalifikacje potwierdzone dokumentem (tzw. zielona karta)

 

Ważne - klimatyzator sprawdzi się także w mieszkaniu w bloku - zanim jednak go zamontujesz, dowiedz się we wspólnocie, jakie wymagania musisz spełnić!


Sprawdź >> Klimatyzacja - trendy i nowości rynkowe

 

Koszty użytkowania - ile prądu zużywa klimatyzator, koszty serwisu

 

Po pierwsze klimatyzator to urządzenie elektryczne, które do swojej pracy potrzebuje zasilania energią elektryczną, dlatego za jego użytkowanie musimy zapłacić. Wyższe rachunki za prąd - pytanie o ile?


Ważne - przy zakupie klimatyzatora warto zwrócić uwagę na jego efektywność pracy:

  • klasę efektywności energetycznej - najwyższa to A+++ (zużywa najmniej prądu)
  • sprawność energetyczną urządzeń chłodniczych (SEER) -  oznacza sezonową ocenę efektywności energetycznej w trybie chłodzenia lub grzania (SCOP)
  • etykieta energetyczna - określa spodziewane zużycie energii elektrycznej przez dany klimatyzator


Sprawdź >> Ile prądu pobiera klimatyzator


Po drugie posiadanie klimatyzacji w domu obliguje nas do utrzymania jej w dobrym stanie oraz okresowego przeglądu. Tego typu prace zlecone fachowcom również wiążą się z kosztami. Jaki rachunek wystawi nam serwis?

Klimatyzacja w domu - analiza kosztów serwisowania

fot.: Wigmors - czyszczenia i dezynfekcji wymagają parownik i skraplacz

Ekspolatacja klimatyzacji to także zużywanie się części. Co i jak często trzeba wymieniać - to kolejny ważny aspekt domowej instalacji klimatyzacyjnej.


Klimatyzator to urządzenie, które za sprawą sprężarkowego obiegu czynnika chłodniczego ma za zadanie utrzymać w pomieszczeniu zadaną temperaturę. Klimatyzatory mogą być przenośne lub stacjonarne. Trzeba pamiętać, że oprócz sposobu montażu na ich wydajność duży wpływ mają również czynniki lokalizacyjne - wielkości i usytuowania okien względem stron świata oraz położenia pomieszczenia (na niższej kondygnacji czy na poddaszu).

 

ZOBACZ FIRMY Z >> BRANŻY

 

 

Klimatyzator przenośny - najtańsza wersja klimatyzacji

 

Tańsza jednostka oraz brak instalacji, a więc bez kosztów montażu - tak w skrócie można przedstawić najtańszą wersję klimatyzacji w domu. Jednostki przenośne służą do schłodzenia jednego pomieszczenia, w którym stoją. Można je kupić nawet w marketach budowlanych. Najczęściej występują modele o mocy 2-3,5 kW - ich koszt zaczyna się od 1000 zł.

 

Uwaga - w klimatyzatorach przenośnych ciepłe powietrze z urządzenia musi zostać odprowadzone za pomocą rury, którą najczęściej wystawia się za okno, a rozszczelniona rama przestaje być barierą przed ciepłem zewnętrznym.


Jeśli chcemy obliczyć ile prądu zużyje klimatyzator, warto wiedzieć, że czym innym jest nominalna moc chłodnicza urządzenia, a czym innym faktyczne zużycie prądu. Ta ogólna moc to maksymalny możliwy pobór prądu przez urządzenie. Klimatyzatory są jednak coraz bardziej wydajne i zużywają mniej prądu. Przykładowy klimatyzator o mocy 3,5 kW może zużywać tylko 1,1 kWh. Godzina jego pracy będzie więc kosztować około 85 groszy (przyjmując uśrednioną cenę 1 kWh w 2022 na poziomie 0,77 gr). Jeśli przyjmiemy, że codziennie klimatyzator będzie pracować od 4 do 6 godzin, daje to koszt dzienny działania klimatyzacji od 3,4 do 5,1 zł i koszt miesięczny od 102 do 158,1 zł. Im większa moc tym wyższe koszty. Jeśli chodzi o koszty użytkowania - to najdroższa wersja klimatyzacji w domu!

 

Klimatyzator typu split - ekonomiczny układ

 

Urządzenie pracujące w technologii split składa się z dwóch jednostek - wewnętrznej i zewnętrznej połączonych instalacją hydrauliczną oraz elektryczną. Takie klimatyzatory są zatem zdecydowanie droższe. Ceny są bardzo zróżnicowane i w głównej mierze jest to efekt dostępnych funkcji w danym modelu. Klimatyzator typu split o mocy 3,5 kW kosztuje od 1500 do 200 zł, a klimatyzator typu split o mocy 5 kW od 2500 do 3000 zł. Warto jednak zauważyć, że wyższa cena klimatyzatora to lepsze parametry jego pracy, a więc też niższe koszty eksploatacji. Nowoczesne klimatyzatory ze sprężarką inwerterową pracują ze zmienną wydajnością i dzięki temu mogą być naprawdę oszczędne W takim przypadku zużycie energii na godzinę może wynosić od 0,4 kWh do 0,9 kWh. To daje od około 30 do 70 groszy za godzinę chłodzenia.

Klimatyzacja w domu - analiza kosztów

fot.: Wienkra

Mitsubishi Electric

fot.: Urządzenia ścienne Premium MSZ-EF - Mitsubishi Electric

 

Uwaga - system multi split to oszczędność na instalacji, gdyż jedna jednostka zewnętrzna połączona jest z kilkoma urządzeniami wewnętrznymi

fot.: Klima-therm - System MULTI SPLIT w domu piętrowym


Decydując się na zakup klimatyzatora warto rozważyć zamówienie urządzenia wraz z montażem - wówczas możemy zaoszczędzić na stawce VAT, bo będzie to tzw. usługa łączona dla której stawka VAT wynosi 8, a nie 23 procent.


Za sam montaż i rozruch klimatyzatora trzeba wydać od 1-2 tys. PLN
. Zależy to od zakresu prac oraz długości instalacji. Najdroższy bedzie montaż systemu klimatyzacyjnego multisplit, złożonego z kilku jednostek.

Klimatyzacja Carline

fot.: Carline

Równie ważna co prawidłowy montaż jest kwestia cyklicznych działań serwisowych. Pozwalają one na utrzymanie klimatyzacji w należytym stanie oraz zapobiegają powstawaniu i rozwojowi drobnoustrojów, które mogą być dla nas niebezpieczne. Przeczytaj >> Klimatyzacja a zdrowie. Nieczyszczona klimatyzacja szybciej ulega awariom i usterkom. Jeśli zdecydujemy się na samodzielne czyszczenie klimatyzacji musimy zakupić odpowiednie >> preparaty. Ceny czyszczenia klimatyzacji wahają się od niecałych 200 do 350 zł. Zakres prac to: całościowe czyszczenie, począwszy od wlotów i wylotów powietrza, poprzez filtry, kanały i przewody oraz uzupełnianie freonu.

Ważne - brak serwisu może skutkować utratą gwarancji

 

REDAKCJA POLECA:

 

 

Podsumowanie - czy warto inwestować w klimatyzator w domu

 

Klimatyzator dba o nasz komfort zapewniając nam odpowiednie warunki termiczne i wilgotnościowe. Jest to bardzo ważne, gdyż nadmierna temperatura powoduje, że czujemy się ospali, nie mamy siły, spada nasza wydajność. Co więcej, klimatyzacja może być też wykorzystywana poza sezonem - do ogrzewania (dogrzewania) poszczególnych pomieszczeń. Stąd też systemy klimatyzatorów znacznie podnoszą komfort użytkowania domu.

fot.: Centrowent - klimatyzacją możemy również ogrzewać dom lub mieszkanie


 Opracowanie: Redakcja
Zdjęcia: Wigmors, Daikin, Lindab, Centrowent, Carline, Wienkra, Klima-therm, Mitsubishi Electric
Partnerzy i patroni

Rekuperatory.pl - montaż energooszczędnej wentylacji    Rosenberg Klima    ebm Papst    Systherm        Mitsubishi Electric                     

 logo bartosz          Klimor        Klima-Therm      Iglotech        Refsystem      Venture Industries Sp. z o.o.       Intersoft       Provent Vents        Daikin         Ventec        Wigmors             VBW        Stiebel Eltron     Test-Therm       Global-Tech        logo armacell      Matervent