Akustyka klimatyzacji - normy głośności, wyciszenie, zalecane odległości

artykuł promocyjny

Poziom hałasu emitowanego przez klimatyzacje ciągle się zmniejsza. Zmiany w zakresie izolacji akustycznej pozwalają na pracę jednostek w miłym dla ucha zakresie fal, co z pewnością przekłada się na jeszcze większy komfort osób przebywających w klimatyzowanych strefach. Jak głośno może pracować klimatyzacja? Co mówią normy o hałaśie emitowanym przez klimatyzatory w zabudowie wielorodzinnej i jak dbać o prawidłową akustykę?

Hałas to szkodliwe dla otoczenia oraz ludzi zjawisko. Od hałasu uciekamy lub próbujemy go wyeliminować z naszego otoczenia. Nie da się ukryć, że coraz większa liczba otaczających nasz urządzeń generuje szumy, które mogą nas drażnić a w dłuższym okresie również stać się przyczyną problemów zdrowotnych, dlatego tak ważne jest przestrzeganie zaleceń, norm oraz przepisów w zakresie hałasu. W zakładach pracy oraz w prywatnych domach lub mieszkaniach warto wybierać urządzenia generujące ciche dźwięki. Równie ważne jest głośność emitowana przez urządzenia pracujące wewnątrz budynku, co i jednostki montowane na zewnątrz (ze względu na sąsiadów).


Przyjmuje się:

 • poniżej 35 dB – dźwięk jest obojętny dla naszego zdrowia. Możemy spokojnie pracować, uczyć się, odpoczywać.
 • w przedziale 35-70 dB – dźwięk zaczyna powodować zmęczenie, utrudnia rozmowę.

 

UWAGA! Obecnie najcichsze klimatyzatory emitują do 35 dB(A), czyli hałas porównywalny do cichej rozmowy.

 

 

Klimatyzacja a hałas

 

 • najgłośniej pracują klimatyzatory przenośne (ok. 50 – 60 dB)
 • klimatyzatory ścienne typu split uchodzą za najcichsze - najgłośniejsze komponenty systemu znajdują się w jednostce zewnętrznej


Głośność pracy jednostki wewnętrznej w dużej mierze zależy od trybu pracy wentylatora (to najgłośniej pracująca część urządzenia). Wraz ze wzrostem wydajności chłodzenia musimy liczyć się z głośniejszą pracą systemu. W jednostce zewnętrznej najgłośniej pracuje sprężarka, dlatego ważne jest, by wybrać na tyle dogodne miejsce montażu, by emitowany dźwięk nie był słyszalny na przykład przez okno w sypialni i by nie przeszkadzał sąsiadom.

Klimatyzator GREE G-TECH

fot.: Systherm - klimatyzator GREE G-TECH

 

Głośność klimatyzacji – dopuszczalny hałas

 

Kwestie te regulują przepisy zawarte w „Rozporządzeniu Ministra Środowiska z dnia 14 czerwca 2007 r. w sprawie dopuszczalnych poziomów hałasu w środowisku”.

 • dopuszczalny poziom głośności pracy urządzeń w pomieszczeniu (łącznie ze wszystkich źródeł):
  - 6.00 - 22.00 – 40 dB(A)
  - 22.00 – 6.00 – 30 dB(A)
   
 • dopuszczalna głośność pracy jednostki zewnętrznej klimatyzatora w zabudowie wielorodzinnej:
  - w porze dziennej – 55 dB(A)
  - w porze nocnej – 45 dB(A)
   
 • dopuszczalna głośność pracy jednostki zewnętrznej klimatyzatora w zabudowie jednorodzinnej:
  - w porze dziennej – 50 dB(A)
  - w porze nocnej – 40 dB(A)


Montując klimatyzator w zabudowie wielorodzinnej, warto zapoznać się z wewnętrznym regulaminem spółdzielni — najczęściej określone są w nim warunki montażu jednostek wewnętrznych i zewnętrznych oraz dopuszczalne normy hałasu.

Jade Plus - jeden z flagowych klimatyzatorów Haier

fot.: Refsystem

 

Akustyka klimatyzacji - pomiary, jak porównać

 

Porównując głośność pracy poszczególnych klimatyzatorów, zawsze należy wziąć pod uwagę ten sam parametr. Zasadniczo na etykiecie znajduje się moc akustyczna wyrażana w decybelach, która jest parametrem wymaganym przez międzynarodowy program certyfikacji EUROVENT. Parametrem w zakresie pomiaru hałasu stosowaną przez producentów klimatyzatorów jest również Poziom ciśnienia akustycznego, w którym wynik pozostaje zależny od odległości od źródła dźwięku, absorpcji dźwięku przez obiekty znajdujące się w otoczeniu oraz od rodzaju pomieszczenia. Wyniki podawana na podstawie Poziomu ciśnienia akustycznego zawsze są korzystniejsze. Pojawiający się niekiedy parametr db(A) został skorygowany o krzywą A, naśladującą charakterystykę czułości ludzkiego ucha na różne częstotliwości dźwięków.

Marcowe Premiery Lindab 2021 - nowe modele klimatyzatorów Mistral

fot.: Lindab - 7 prędkości wentylatora umożliwia minimalizację zużycia energii i znaczne ograniczenie hałasu

Pomiaru hałasu klimatyzacji może dokonać Państwowa Inspekcja Sanitarna, która jest jednostką uprawnioną do zbadania, czy praca urządzeń jest zgodna z normami.

Prawidłowo zamontowana klimatyzacja wydaje jednostajny dźwięk, który nie jest zbytnio uciążliwy. Problem pojawia się przy jednostkach starego typu, którym trudno spełnić normy oraz w sytuacji błędów montażowych. Jeśli klimatyzator zaczyna głośno pracować, to może to być znak, że coś się w nim psuje i warto zgłosić to do wykwalifikowanego serwisu.Opracowanie: Redakcja
Zdjęcia: Systherm, Refsystem, Lindab
Partnerzy i patroni

 Wienkra    AUX    Rekuperatory.pl - montaż energooszczędnej wentylacji   Uniwersal     ebm Papst   Systherm         Mitsubishi Electric          Rosenberg Klima           Klima-Therm

 logo bartosz          Klimor         Iglotech        Refsystem      Venture Industries Sp. z o.o.       Intersoft       Provent Vents        Daikin         Ventec        Wigmors          Kaisai         VBW        Stiebel Eltron     Test-Therm       Global-Tech        logo armacell      Matervent