Rekuperatory.pl

Serwis rekuperatora - dlaczego warto robić przegląd rekuperacji

artykuł promocyjny

Serwis rekuperacji stanowi regularny, dodatkowy wydatek, którego właściciele instalacji z odzyskiem ciepła woleliby uniknąć. Czy serwis rekuperatora jest w ogóle konieczny? Jakie aspekty wymagają szczególnej kontroli i doglądania?

Rekuperacja ENSY Ecomax

fot.: Ecomax

 

Serwis rekuperatora - na czym polega?

 

Serwis rekuperatora polega na upewnieniu się, że instalacja działa prawidłowo i spełnia swoje zadanie. To coś więcej niż skontrolowanie czy filtry powietrza nie są już brudne i nie trzeba ich wymienić. Taki serwis powinni wykonywać autoryzowani serwisanci - zwykle jest to warunek utrzymania gwarancji na urządzenie. Serwisanci powinni przeprowadzić przegląd rekuperacji w oparciu o protokół serwisowy, który wymienia wszystko, co powinno się sprawdzić. Dokładne sprawdzenie instalacji punkt po punkcie pozwala wykryć nawet drobną usterkę i szybko ją wyeliminować, nim zmieni się w poważną, drogą do naprawienia awarię. Warto wiedzieć, że dla prawidłowej pracy rekuperatora kluczowe znaczenie ma prawidłowy montaż, bo później w czasie serwisu fachowcy nie do wszystkich części będą już mieć dostęp (np. do kanałów)

Podczas serwisu rekuperacji specjaliści przyjrzą się obudowie jednostki, osłon, mocować i elementom instalacji takim jak kratki wentylacyjne. W razie potrzeby wyczyszczą bądź wymienią filtry. Skontrolują też stan wentylatorów i wymienników ciepła, m.in. kondycję łożysk oraz wyważenie wirników, a także układ elektryczny i to czy urządzenie pobiera odpowiednią ilość prądu. Sprawdzą, czy skropliny są odprowadzane prawidłowo, czy nie ma żadnych problemów z ich drożnością. W przypadku urządzeń oferujących automatyczne tryby pracy sprawdza się czy system nie odnotował żadnych błędów i czy te funkcje działają prawidłowo.

PRO Vent

fot.: Pro-Vent

 

Serwis rekuperatora - jak często?

 

Najczęściej zaleca się, by serwis rekuperacji przeprowadzać przynajmniej raz w roku. Ta zasada dotyczy rekuperatorów pracujących w prywatnych domach. Częstszych przeglądów mogą wymagać urządzenia wykorzystywane w obiektach użyteczności publicznej czy w zakładach przemysłowych, ze względu na to, że pracują w trudniejszych warunkach. Jeśli czujesz, że powietrze w domu zmieniło zapach, zauważasz nagłe podmuchy powietrza lub obecność pary wodnej na oknach, to może być znak, że rekuperator wymaga serwisu.
Nowoczesne rekuperatory są już wyposażone w automatyczne systemy, które same wykrywają potrzebę przeprowadzenia serwisu i informują o tym użytkownika.

Rekuperatory.pl

fot.: Rekuperatory.pl

 

Czy serwis rekuperatora jest konieczny?

 

Regularnie przeprowadzane serwisy rekuperacji pozwalają uchronić instalację przed poważnymi awariami, których koszty naprawy mogą być wysokie. Zaniedbany rekuperator może być powodem obniżenia jakości powietrza w budynku, a co za tym idzie gorszego samopoczucia domowników. W takim miejscu może rozwijać się grzyb i pleśń. A może serwis można przeprowadzić samemu? Przegląd rekuperatora najlepiej zostawić specjalistom, którzy wiedzą jak przeprowadzić tę czynność i mają odpowiednie narzędzia do ich wykonania.

 

ZOBACZ TAKŻE:


 Opracowanie: Redakcja
Zdjęcia: Ecomax, Pro-Vent, Rekuperatory.pl
Partnerzy i patroni

 Wienkra    AUX    Rekuperatory.pl - montaż energooszczędnej wentylacji   Uniwersal     ebm Papst   Systherm         Mitsubishi Electric          Rosenberg Klima           Klima-Therm

 logo bartosz          Klimor         Iglotech        Refsystem      Venture Industries Sp. z o.o.       Intersoft       Provent Vents        Daikin         Ventec        Wigmors             VBW        Stiebel Eltron     Test-Therm       Global-Tech        logo armacell      Matervent