Rekuperatory.pl

Eksploatacja rekuperatorów - na co zwrócić uwagę

artykuł promocyjny

Rekuperacja zyskuje ciągle na popularności. Dla każdego bowiem komu zależy na czystym powietrzu - a o to w dzisiejszej dobie coraz trudniej - rekuperacja jest dobrą inwestycją. Rekuperacja połączona z dobrą izolacją domu pozwala na zmniejszenie kosztów ogrzewania, a także poprawia komfort cieplny. Rozważając montaż rekuperacji we własnym domu często spotykamy się z ogromem pytań i niewiadomych, które zniechęcają nas do podjęcia dalszych kroków. Warto rozwiać wszelkie wątpliwości.

Na co zwrócić uwagę, wybierając rekuperator

W wyborze rekuperatora kluczowe znaczenie mają jego parametry. Najważniejsze z nich to:

  • Zużycie energii – wentylatory zmiennoprądowe AC pochłaniają jej więcej niż odpowiedniki stałoprądowe EC.
  • Spręż – określa jakie opory systemu wentylacyjnego jest w stanie pokonać rekuperator.
  • Wymiennik ciepła – może być – przeciwprądowy, lub tańsze ale mniej sprawny wymiennik krzyżowy (są to wymiennki płytowe) lub odznaczający się najlepszą średnioroczną pracą wymiennik obrotowy
  • Automatyka, w jaką wyposażony jest rekuperator – determinuje ona inteligencję systemu wentylacji, kontrolę, zużycie prądu i komfort.
  • Obudowa – najlepiej, jeżeli daje kilka możliwości połączenia z systemem, poprzez różne konfigurację króćców przyłączeniowych oraz zapewnia izolację termiczną i akustyczną.
  • Hałas – wpływa przede wszystkim na komfort użytkowników.

Rekuperator MISTRAL MAX-S 800 EC

fot.: Pro-Vent - rekuperator Mistral

 

Zalety zastosowania rekuperacji

Wielką zaletą zastosowania rekuperacji, oprócz oszczędności wynikających z ograniczenia kosztów ogrzewania, jest czystość nawiewanego powietrza - świeże powietrze jest oczyszczone przez filtry rekuperatora, a obsługa systemu (wymiana filtrów) jest łatwa i tania. Poza tym, niezależnie od pory roku i warunków atmosferycznych – powietrze dostarczane jest w sposób ciągły i w optymalnej ilości.

Rekuperator Onyx Sky 400

fot.: Frapol - rekuperator Onyx Sky 400

Efektywność odzysku ciepła

Efektywność wynika z rodzaju rekuperatora i jest określona przez producenta. Centrale z wymiennikem krzyżowym osiągają sprawności od 50% do 72% (ze względu na różne konstrukcje i zastosowanie różnych materiałów). Centrale przeciwprądowe mogą osiągać sprawności do 95%. Są to dane maksymalnej sprawności osiąganej w wyznaczonych warunkach, także w praktyce należy uwzględnić margines błędu. Efektywność spada wzraz ze wzrostem przetłaczanego powietrza.

rekuperator - wymiennik krzyżowy

fot.: Klima-Therm - schemat zastosowania kompaktowej centrali rekuperacyjnej KCX z wymiennikiem krzyzowym (przeciwprądowym) w domu jednorodzinnym - deklarowana przez producenta sprawność to 92%

 


Praca rekuperatora zimą

W okresie grzewczym zadaniem rekuperatora jest odzysk ciepła z powietrza zużytego i dogrzanie nim powietrza nawiewanego, a także ewentualne dowilżenie. W sezonie grzewczym, zwłaszcza gdy na zewnątrz jest poniżej zera, wentyluje się mniej intensywnie (szczególnie sypialnie, aby nie doprowadzić do przesuszenia powietrza).

 

Jak często czyścić wymiennik ciepła i kiedy zmieniać filtry

Kontrolę stanu wymiennika ciepła powinno się wykonać raz do roku. W przypadku przedostania się niewielkich ilości zabrudzeń wymiennik należy wypłukać. Wystarczy kilkakrotnie zanurzyć go w wodzie o temperaturze ok. 45°C z detergentem, np. płynem do zmywarek. Następnie płuka się go w czystej wodzie i pozostawia do wyschnięcia.

Wymiana filtrów odbywa się na podstawie analizy stopnia ich zabrudzenia i sygnalizowania przez urządzenie zbliżania się momentu wymiany. Regularna wymiana filtrów dba o sprawność pracy centrali i jest konieczna dla właściwej wymiany powietrza w budynku. Generalnie zaleca się wymianę filtrów co ok. 3 miesiące.

 

Sterowanie pracą rekuperatora

Na wydajność pracy urządzeń duży wpływ ma sposób zarządzania nimi. Każda nowoczesna instalacja musi zatem posiadać sterowniki odpowiedzialne za szybką zmianę parametrów dostosowujących się do panujących warunków. Współpracujące ze sobą sterowniki odpowiadają często również za zdalny odczyt kluczowych wartości i dają możliwość szybkiej reakcji nawet na odległość z wykorzystaniem sieci Internet.

Zintegrowana automatyka PLUG & PLAY to fabryczne okablowanie wbudowane w rekuperator (warto wybierać modele z taką opcją). Dodatkowo można wyposażyć system w sterowanie typu SMART HOME lub podstawowy sterownik. Rozwiązania zależą od producentów:

rekupeator Ekoklimax seria HomeLine 2 ekozefir

fot.: Ekoklimax - centrala HomeLine


Dom z rekuperacją - na co zwrócić uwagę 


Okna powinny być szczelne, czyli bez systemów mikrowentylacji i innych form rozszczelniania. Drzwi wewnętrzne powinny zapewniać przepływ powietrza pomiędzy pomieszczeniami (podcięcia lub kratki drzwiowe). W zakresie izolacji ścian, dachu, fundamentów oraz podłóg zalecane jest zachowanie parametrów dla domów energooszczędnych. Nie potrzeba budować kominów wentylacyjnych. Kominy spalinowe należy dobrać zgodnie z systemem grzewczym zastosowanym w budynku. W domu ogrzewanym przez kominek, w którym będzie działać rekuperator należy wybrać kominek z zamkniętą komorą spalania oraz wyposażonego w niezależny system pobierania powietrza zewnętrznego do paleniska.

Rekuperator - kanały

fot.: Global-Tech - kanały rekuperacyjne muszą być odpowiednio zaizolowane

We współpracy z okapem kuchennym zalecane jest wykorzystywwanie filtrów węglowych bez instalacji umożliwiającej wyprowadzania powietrza na zewnątrz, ani łączenia urządzenia z systemem wentylacyjnym z rekuperatorem.

 


Odpowiednia izolacja kanałów


Energooszczędna i komfortowa wentylacja mechaniczna może powstać tylko w przypadku wyboru odpowiedniej jednostki - najlepiej po konsultacji ze specjalistą z branży - oraz starannie wykonana instalacja rurowa. Przebieg kanałów wentylacyjnych, ich wymiary oraz sposób izolacji to połowa sukcesu. Jeśli zostaną popełnione błędy na etapie rozprowadzenie instalacji, rekuperator nie spełni swoich oczekiwań. Trzeba pamiętać, że ocieplenie kanałów jest tu znaczącym elementem całego montażu.

Eksploatacja rekuperatorów - na co zwrócić uwagę

fot.: Rekuperatory.pl - rury instalacyjne można schować w elementach konstrukcji budynku, tak by były jak najmniej widoczne - tu rury umieszczone są w ściankach kolankowych poddasza

 


Zamów bezpłatną ofertę na montaż rekuperacjiPrzeczytaj także:

 Opracowanie: Redakcja
Zdjęcia: Ekoklimax, Pro-Vent, Frapol, Global-Tech, Rekuperatory.pl, Klima-Therm
Partnerzy i patroni

 Wienkra    AUX    Rekuperatory.pl - montaż energooszczędnej wentylacji   Uniwersal     ebm Papst   Systherm         Mitsubishi Electric          Rosenberg Klima           Klima-Therm

 logo bartosz          Klimor         Iglotech        Refsystem      Venture Industries Sp. z o.o.       Intersoft       Provent Vents        Daikin         Ventec        Wigmors             VBW        Stiebel Eltron     Test-Therm       Global-Tech        logo armacell      Matervent