Rekuperatory.pl

Dmuchawy EC do okapów kuchennych - wydajniejsze i bardziej wszechstronne okapy

artykuł promocyjny

Technologia EC zyskuje popularność również w dziadzienie okapów kuchennych. W przeszłości były to niszowe produkty dla urządzeń klasy premium, lecz sytuacja uległa zmianie z powodu bardziej rygorystycznych wymogów UE dotyczących efektywności energetycznej. Dmuchawy RadiFlex firmy ebm-papst to ekonomiczne urządzenia o wysokiej wydajności do szerokiego zakresu zastosowań, które można w elastyczny sposób wbudować do różnych rodzajów okapów.

Dobre powietrze w kuchni - jak poprawić pracę okapu?

Dobre powietrze do kuchni: Okapy kuchenne rozpraszają opary kuchenne i usuwają nieprzyjemne zapachy. Kluczowym elementem jest dmuchawa.

Gdy smażysz soczyste mięso, gotujesz wodę na makaron i warzywa w garnku oraz dusisz warzywa, natarczywe zapachy z kuchni nikomu nie poprawiają humoru, niezależnie od tego, jak smaczne jest jedzenie. Na szczęście są od tego okapy kuchenne. Usuwają unoszącą się parę wodną, oddzielają tłuszcz i eliminują uciążliwe zapachy. Okapy zwykle nie pracują zbyt długo, mimo to jednak nadal zużywają energię, a urządzenia kuchenne z zasady powinny w przyszłości być dużo bardziej energooszczędne. Właśnie ten cel ma osiągnąć nowa etykieta efektywności energetycznej UE, która będzie miała również wpływ na okapy kuchenne. Aby uzyskać wysoką klasę efektywności, producenci będą musieli dopilnować, by urządzenia spełniały znacznie bardziej rygorystyczne wymagania niż obecnie.

Zainstalowane dmuchawy są kluczowym elementem w kwestii zwiększania efektywności energetycznej. Tworzą potrzebny ciąg wymuszony, który przenosi opary kuchenne na zewnątrz lub, w przypadku urządzeń recyrkulacyjnych, z powrotem do pomieszczenia po przefiltrowaniu. Producenci tradycyjnych okapów często opierają się na dmuchawach z silnikami AC. Jednak technologia ta szybko osiąga swoje granice, jeśli chodzi o dalszą poprawę wydajności. Nie dotyczy to dmuchaw z silnikami EC. Ich wysoka sprawność elektryczna umożliwia osiągnięcie wyższej mocy przy niższym poborze prądu. W przypadku okapów wyciągowych technologia EC nie jest niczym nowym. Jest on już standardem w szczególności w górnych segmentach klasy średniej i premium, ponieważ urządzenia tych segmentów zwykle wymagają większej mocy ssania. Połączenie bardziej rygorystycznych specyfikacji nowej etykiety energetycznej oraz rosnących wymagań w zakresie komfortu przyczynia się do rozpowszechnienia technologii EC. Na przykład lepsze systemy filtracyjne wymagają zazwyczaj większej mocy ssania po stronie dmuchawy. W szczególności przemysł wymaga dmuchaw, które umożliwiają elastycznie stosowane w różnych konstrukcjach okapów oraz instalacjach. Dzięki technologii RadiFlex inżynierowie firmy ebm-papst opracowali ten typ dmuchawy EC, zapewniając odpowiedni standard dla przemysłu.

 

Pionierskie rozwiązanie w dziedzinie okapów kuchennych

 

Firma ebm-papst skonstruowała pierwszy silnik do dmuchawy okapu już w 1963 roku. Do chwili obecnej powstał szeroki asortyment dmuchaw odśrodkowych do okapów z silnikami AC i EC. Opracowanie standardowej dmuchawy o charakterystycznych proporcjach i zdefiniowanej geometrii zabudowy na przełomie wieku było ważnym kamieniem milowym i okazało się również momentem przełomowym dla całej branży. Kształt, wymiary, średnica wylotu i kołnierze przyłączeniowe tych dmuchaw dwustrumieniowych do dziś są preferowaną opcją na światowym rynku.

Teraz eksperci w dziedzinie wentylatorów po raz kolejny wyznaczają kierunek rozwoju, wprowadzając RadiFlex – wentylator odśrodkowy z podwójnym wlotem, który jest interesujący dla producentów nie tylko ze względu na swoją energooszczędność, ale również z uwagi na szerokie możliwości zastosowania w różnych rodzajach okapów.

 

Kwestia projektu

 

Gusta mogą się różnić zarówno w kwestii upodobań kulinarnych, jak również wystroju kuchni – możliwe są prawie wszystkie warianty kuchni, od prostych z zabudową po duże z wyspą kuchenną. Wyposażenie kuchni jest tak różnorodne, jak okapy (patrz ramka 1): obecnie stosuje się różne typy okapów – od prostych okapów do zabudowy, przez okapy typu T, okapy kątowe i pionowe, wysuwane wyciągi stołowe po wyciągi typu downdraft i okapy wyspowe. Z punktu widzenia efektywności energetycznej należy uwzględnić liczne interakcje między konstrukcją, funkcją a siłą ssania.
 

Instalacja w małych okapach

Zasadniczo istnieją dwa tryby pracy: w trybie cyrkulacji przefiltrowane powietrze wraca do pomieszczenia, natomiast w trybie powietrza wywiewanego aromaty kuchenne są odprowadzane na zewnątrz. Gama dostępnych okapów obu tych rodzajów jest równie rozległa jak możliwości zaprojektowania całej kuchni. Ze względu na kąt nachylenia okapy skośne (1) pozostawiają wolną przestrzeń nad płytą kuchenną, zmniejszając ryzyko uderzenia się w głowę. Okapy do zabudowy (2) są ukryte w konstrukcjach podwieszanych i są przeznaczone w szczególności do małych kuchni. Okapy kominowe (3) nadają się również do większych kuchenek. Okapy wyspowe (4) są przeznaczone do wysp kuchennych i są mocowane do sufitu. Opcjonalnie dostępne są również okapy typu downdraft (5). Rozpraszają one opary kuchenne w dół.


Dla ekonomicznej pracy najlepiej jest utrzymywać jak najniższą moc ssania, ponieważ wtedy pobór prądu jest najmniejszy. Ale to nie jest takie proste. W końcu okap wyciągowy nie tylko musi odprowadzać powietrze, ale również dbać o jakość powietrza w otoczeniu. Filtry, takie jak filtry z metalową siatką o gęstych oczkach i filtry z węglem aktywnym, są niezbędne dla utrzymania skutecznej separacji tłuszczów i zapachów. Te ostatnie można znaleźć przede wszystkim w modelach z recyrkulacją powietrza. Jednak im lepsza wydajność filtra, tym wyższa jest związana z tym strata ciśnienia. W takim przypadku wymagana jest większa siła ssania, którą można bardzo łatwo osiągnąć, stosując większą dmuchawę. Ale tu pojawia się kolejny problem związany z ograniczoną ilością przestrzeni. Pomimo większej mocy dmuchawa nie może zajmować więcej miejsca. Wynika to z braku możliwości wbudowania większych części do niektórych typów okapów, takich jak okapy pionowe, z uwagi na ich konstrukcję, a także z potencjalnej utraty przestrzeni do przechowywania. Jest to ważna rzecz do rozważenia w przypadku niewielkich kuchni. Ponadto nie można do woli zwiększać całkowitej wagi okapu, choćby dlatego, że okapy wyspowe wymagają solidnego przytwierdzenia do sufitu. Wreszcie cały proces powinien być również cichy. Mówiąc w skrócie, wymagane jest zwiększenie mocy ssania przy zachowaniu takich samych wymiarów oraz poziomów hałasu. W tej kwestii mocne strony technologii EC stają się wyraźnie widoczne.

 

Uniwersalne zastosowanie: RadiFlex

 

Technologia RadiFlex została zaprojektowana specjalnie z myślą o tych wymaganiach (Rys. 1). Oferuje dużą moc pomimo kompaktowej konstrukcji i niskiego zużycia energii.

RadiFlex to kompaktowe rozwiązanie, które oferuje wysoką moc ssania dzięki technologii EC.

Rys. 1: RadiFlex to kompaktowe rozwiązanie, które oferuje wysoką moc ssania dzięki technologii EC.

Dmuchawa dwustrumieniowa może tłoczyć do 930 metrów sześciennych powietrza na godzinę (powietrze swobodne) (Rys. 2). Technologia EC i silnik trójfazowy umożliwiają osiągnięcie wysokich prędkości obrotowych bez niekorzystnego wpływu na właściwości akustyczne. Wysoka gęstość mocy sprawia, że silnik EC jest bardziej kompaktowy i waży mniej niż porównywalny silnik AC: Całkowita waga RadiFlex wynosi tylko 1,9 kg, co oznacza nawet 50% redukcję masy. Kolejną zaletą jest łatwość instalacji dzięki standardowym przyłączom. Obudowa RadiFlex została zaprojektowana z myślą o stosowaniu w praktycznie wszystkich rodzajach okapów. Zabezpieczenie przed dotknięciem jest standardowo wbudowane po stronie wlotowej, dzięki czemu dmuchawa może również pracować w trybie cyrkulacji powietrza. Można w każdej chwili podłączyć filtry z węglem aktywnym do usuwania zapachów za pomocą złączy bagnetowych na obudowie. Dla trybu powietrza wywiewanego dmuchawa jest również dostępna z opcjonalnym zaworem zwrotnym. Zapobiega to cofaniu się powietrza wylotowego lub napływowi powietrza z zewnątrz.

Wysoka wydajność: RadiFlex może przenosić do 930 metrów sześciennych powietrza na godzinę

Rys. 2: Wysoka wydajność: RadiFlex może przenosić do 930 metrów sześciennych powietrza na godzinę (powietrze swobodne).

 

Technologia EC oferuje dalsze korzyści w przypadku sterowania w pętli zamkniętej. Okap nie zawsze musi pracować z pełną mocą, zależnie od wykorzystania kuchenki. W przypadku dmuchaw EC można w precyzyjny sposób zastosować cztery standardowe poziomy prędkości dostępne na rynku, stosując odpowiedni sygnał prędkości. Jednak potencjał w tym zakresie nie został w pełni wykorzystany. W przeciwieństwie do technologii AC rozwiązania EC umożliwiają bezstopniową regulację w pętli zamkniętej, a tym samym precyzyjne dostosowanie do rzeczywistych wymagań odprowadzania powietrza.

 

Gotowość na przyszłe wyzwania

 

Bezstopniowe sterowanie w pętli zamkniętej przynosi również korzyści w postaci inteligentnych funkcji, które są coraz częściej wymagane w okapach kuchennych. Istnieją już czujniki, które mogą analizować opary kuchenne. Oznacza to, że można automatycznie dostosowywać prędkość obrotową dmuchawy do rzeczywistych potrzeb dotyczących ssania zależnie od tego, czy coś się pali lub paruje. Możliwe jest również połączenie z płytą grzewczą. Czy wszystkie palniki pracują z pełną mocą? A może działa tylko jeden? Informacja ta może być przekazywana bezpośrednio do dmuchawy za pomocą odpowiedniego sterowania okapem. Umożliwia to ustawienie dmuchawy w oparciu o te dane. RadiFlex oferuje producentom okapów najnowocześniejszą i przyszłościową technologię do szerokiej gamy zastosowań.

 

RadiFlex – wszystkie zalety w skrócie

  • Dzięki technologii EC dmuchawa jest energooszczędna i cicha
  • Duża moc ssania do 930 m3/h
  • Kompaktowa budowa i wyjątkowo niska waga 1,9 kg.
  • Wbudowane zabezpieczenie przed dotykiem, co umożliwia również stosowanie w trybie cyrkulacji powietrza
  • Zintegrowane złącza bagnetowe umożliwiają szybkie i łatwe podłączenie filtrów z węglem aktywnym
  • Opcjonalnie dostępny jest zawór zwrotny dla trybu powietrza wywiewanegoKontakt w sprawie produktów:

ebm-papst Polska Sp. z o.o.
ul. Annopol 4A
03-236 Warszawa
tel. +48 22 6757819
www: www.ebmpapst.pl
mail: wyślij wiadomośćwentylatory kompaktowe » wentylatory osiowe » wentylatory promieniowe » dmuchawy poprzeczne » dmuchawy gazowe » dmuchawy na gorące powietrze » pompy » silniki

Facebook ebm-papst Polska Sp. z o.o.     Youtube ebm-papst Polska Sp. z o.o.     Linkedin ebm-papst Polska Sp. z o.o.     Instagram ebm-papst Polska Sp. z o.o.     Twitter ebm-papst Polska Sp. z o.o.

Partnerzy i patroni

  Wienkra   AUX   Rekuperatory.pl - montaż energooszczędnej wentylacji  Uniwersal    ebm Papst   Systherm    Mitsubishi Electric        Rosenberg Klima          Klima-Therm          logo bartosz         Klimor         Iglotech        Refsystem      Venture Industries Sp. z o.o.       Intersoft       Provent Vents        Daikin         Ventec         Wigmors            Kaisai              VBW         Stiebel Eltron     Test-Therm      Global-Tech          logo armacell     Matervent

Temat miesiaca

EBM logo