Czy przegląd klimatyzacji jest obowiązkowy?

artykuł promocyjny

Klimatyzacja to jedna z tych instalacji, które zapewniają wygodę i komfort termiczny na co dzień, zwłaszcza w gorące letnie dni. Gdy na dworze panuje skwar, w domu, w pracy czy w sklepie możemy dzięki klimatyzacji doświadczyć przyjemnego chłodu. By jednak klimatyzacja faktycznie działała w zadowalający sposób, musi być sprawna, a co za tym idzie, regularnie przechodzić przeglądy. Niektórzy zadają sobie pytanie czy przegląd klimatyzacji jest obowiązkowy? Odpowiedź na to pytanie jest złożona.

Seris klimatyzacji

fot.: Wigmors

 

Przegląd klimatyzacji pozwala ocenić stan instalacji. Specjalista sprawdza czy nie ma żadnych nieszczelności, czy wszystkie komponenty są sprawne i w razie potrzeby uzupełnia czynnik chłodzący. Do tego przeprowadza czyszczenie i odgrzybianie klimatyzacji. Po takim kompleksowym przeglądzie i serwisie można mieć pewność, że klimatyzacja działa z optymalną wydajnością, a nawiewane powietrze ma dobrą jakość - jest czyste i pozbawione drobnoustrojów.

 

Trudno jednoznacznie odpowiedzieć, czy przegląd klimatyzacji jest obowiązkowy - zależy to m.in. od przeznaczenia klimatyzatora (czy wykorzystywany jest w domu czy może w miejscu pracy/miejscu publicznym), warunków gwarancji itp.

Przegląd klimatyzacji

fot.: Centrowent

 

Klimatyzacja w firmie - obowiązki

 

Wymóg dokonywania przeglądów klimatyzacji w biurze wynika z przepisów prawa (Rozporządzenie ws. ogólnych przepisów bhp). Ogólnie warto wiedzieć, że pracodawca jest zobowiązany do zapewnienia optymalnej temperatury w miejscu wykonania pracy. Jeśli w tym celu wykorzystywane są urządzenia klimatyzacyjne i wentylacyjne, zgodnie z przepisami powinny przechodzić odpowiednią konserwację, by działały bez żadnej awarii i zapewniały czyste, zdrowe powietrze. Do tego instalacja wentylacji/klimatyzacji powinna pracować z odpowiednią głośnością, by nie zakłócać wykonywania obowiązków - pracodawca powinien zadbać o to, by układ był odpowiednio wytłumiony. Przepisy nie precyzują częstotliwości przeglądów - rekomendowaną częstotliwość producent urządzenia powinien podać w instrukcji obsługi. Jeśli nie mamy takiej informacji, można przyjąć, że przegląd powinien odbywać się najlepiej dwa razy w roku.

Klimatyzator Panasonic

fot.: Panasonic

 

Klimatyzacja w domu - czy przegląd jest obowiązkowy

 

Pod względem prawnym nie ma żadnego odgórnego obowiązku przeprowadzania przeglądów klimatyzacji domowej. W kwestii częstotliwości serwisowania klimatyzacji ogranicza nas tak naprawdę własny zdrowy rozsądek - przeglądy są bowiem ważne z punktu widzenia bezpieczeństwa i wydajności klimatyzacji. Do regularnego przeprowadzania przeglądów mogą nas w pewnym sensie zmusić warunki gwarancji - producent urządzenia będzie wymagać przeprowadzania przeglądu przez autoryzowanego serwisanta np. raz czy dwa razy do roku. Brak serwisowania może sprawić, że gwarancja straci ważność. Wówczas w przypadku awarii klimatyzatora, koszty naprawy czy wymiany trzeba będzie pokryć z własnej kieszeni.

Klimatyzator w domu

fot.: Systherm

 

Nowe przepisy - ustawa o charakterystyce energetycznej budynków

 

Do tego co już omówiliśmy należy dodać, że od 28 kwietnia 2023 roku obowiązują przepisy ustawy o charakterystyce energetycznej budynków, które wprowadzają obowiązkowe przeglądy instalacji grzewczych i chłodniczych, w tym klimatyzacji. Tu jednak warto wiedzieć, że obowiązkowe przeglądy dotyczą urządzeń chłodniczych o mocy chłodniczej nominalnej większej niż 12 kW - w takim przypadku należy je przeprowadzać okresowo co najmniej raz na 5 lat. Dla połączonych systemów klimatyzacji i wentylacji o mocy chłodniczej powyżej 70 kW, okresowe kontrole stanu technicznego z uwzględnieniem efektywności energetycznej należy przeprowadzić raz na 5 lat. W przypadku klimatyzatorów o mocy mniejszej niż 12 kW nie ma obowiązku przeprowadzania przeglądów.

klimatyzator w domu Daikin

fot.: Daikin

 

Ile kosztuje przegląd klimatyzacji?

 

Najlepiej przeprowadzać przegląd dwa razy na sezon - pierwszy wiosną, a drugi jesienią. W zależności od tego jak rozbudowana jest instalacja, przegląd może trwać nawet trzy godziny. Cena serwisu klimatyzacji domowej będzie zależeć od zakresu przeprowadzonych czynności, stopnia skomplikowania danej instalacji oraz jej stanu (stopnia zabrudzenia, liczby wykrytych i naprawionych usterek). Ostateczny koszt to około 200-300 złotych, ale w niektórych przypadkach może sięgnąć nawet 500 zł.

 

ZOBACZ TAKŻEOpracowanie: Redakcja
Zdjęcia: Wigmors, Centrowent, Panasonic, Systherm, Daikin
Partnerzy i patroni

 Wienkra    AUX    Rekuperatory.pl - montaż energooszczędnej wentylacji   Uniwersal     ebm Papst   Systherm         Mitsubishi Electric          Rosenberg Klima           Klima-Therm

 logo bartosz          Klimor         Iglotech        Refsystem      Venture Industries Sp. z o.o.       Intersoft       Provent Vents        Daikin         Ventec        Wigmors          Kaisai         VBW        Stiebel Eltron     Test-Therm       Global-Tech        logo armacell      Matervent