jesteś tu: strona główna / ogrzewanie

Ogrzewanie klimatyzatorem - czy to się opłaca?

artykuł promocyjny

Ogrzewanie klimatyzatorem może być bardziej opłacalne w porównaniu do innych urządzeń grzewczych, np. grzejników elektrycznych. Do tego jest szybkie, wygodne i bezpieczne. To czy ogrzewanie klimatyzatorem się opłaca, jest jednak indywidualną kwestią, zależną od różnych czynników. Jaki klimatyzator do ogrzewania wybrać i na jakie parametry zwrócić uwagę?

Klimatyzator Mitsubishi Diamond

fot.: Mitsubishi - w swojej ofercie marka proponuje klimatyzatory o dobrych parametrach grzewczych - np. linię urządzeń Diamond z bardzo dobrą klasą energetyczną w funkcji grzania A+++

 

Klimatyzator z funkcją grzania

 

Jeszcze kilka lat temu klimatyzatory miały jedynie funkcję chłodzenia i choć dzisiaj urządzenia te oferują również grzanie, wiele osób nie jest tego świadomych. Niektórzy, nawet jeśli posiadają klimatyzator dwufunkcyjny, używają go jedynie do obniżania temperatury i ignorują możliwość ogrzewania domu klimatyzatorem. Mają obawy związane z kosztami takiego rozwiązania - w końcu grzanie będzie zużywać więcej energii, co wpłynie na wyższe rachunki. A jednak to nie jest takie oczywiste i zależy przede wszystkim od wydajności klimatyzatora.

 

Jak działa ogrzewanie klimatyzatorem?

 

Nowoczesne klimatyzatory typu split - złożone z zewnętrznej i wewnętrznej jednostki - są technicznie rzecz biorąc pompami ciepła, wyposażonymi w komponent umożliwiający odwrócenie obiegu chłodniczego. Właśnie dzięki temu, klimatyzator można wykorzystywać do ogrzewania. W dużym skrócie ogrzewanie domu klimatyzatorem jest możliwe dzięki odwróceniu trybu jego pracy. Klimatyzator ochładzający pomieszczenie odbiera z niego ciepło, które uchodzi z domu poprzez jednostkę zewnętrzną, a do pomieszczenia wraca powietrze o obniżonej temperaturze. W trybie grzania jednostka zewnętrzna wchodzi w rolę jednostki wewnętrznej, czego efektem jest ciepłe powietrze trafiające do wnętrza domu. Klimatyzatory z funkcją grzania umożliwiają przestawianie trybu grzania i chłodzenia za pomocą jednego przycisku na pilocie sterującym.

Klimatyzator Pro Heat do grzania

fot.: Kaisai - KAISAI PRO HEAT to klimatyzator ścienny, który został zaprojektowany z myślą o wydajnym, energooszczędnym ogrzewaniu. Skutecznie ogrzewa pomieszczenia, nawet gdy temperatura na dworze spada do -25 oC

 

Zalety ogrzewania klimatyzatorem

 

  • Szybkie ogrzewanie - poza samą opłacalnością warto zwrócić uwagę na to, że klimatyzator jest w stanie o wiele szybciej podnieść temperaturę w pomieszczeniu, w porównaniu do konwencjonalnych grzejników
  • Jakość powietrza - dodatkową zaletą wykorzystywania klimatyzatora do ogrzewania jest lepsza jakość powietrza. W nowoczesnych klimatyzatorach standardem stały się już filtry i jonizatory, które oczyszczają i podnoszą jakość powietrza. To ma wpływ na samopoczucie domowników.
  • Wygoda - brak potrzeby obsługi, dorzucania paliwa itp., wystarczy uruchomić klimatyzator w funkcji grzania.
  • Bezpieczeństwo - klimatyzator nie wykorzystuje do ogrzewania żadnych paliw, a więc nie ma źródła zapłonu, które mogłoby grozić pożarem. Jest również bezpieczniejszy od kominków czy piecyków gazowych, nie ma ryzyka wydzielania niebezpiecznego czadu.
  • Rozwiązanie ekologiczne - wybierając klimatyzator z funkcją grzania najlepiej zdecydować się na klimatyzator z ekologicznym czynnikiem R32 oraz jak najwyższą klasą energetyczną. Wówczas będziemy ogrzewać dom w ekologiczny sposób.

 


Opłacalność ogrzewania klimatyzacją

 

To czy opłaca się ogrzewać klimatyzatorem zależy od wielu czynników. Pod uwagę trzeba wziąć m.in. kubaturę pomieszczenia oraz jego szczelność, na którą składa się m.in. poziom izolacji budynku oraz stan stolarki okiennej. Jeśli chodzi o sam klimatyzator, najważniejsze parametry to klasa energetyczna, sezonowa efektywność energetyczna ogrzewania czy moc znamionowa.

Klimatyzator Rotenso Versu

fot.: Thermosilesia - klimatyzator Rotenso Versu

 

Roczny koszt ogrzewania klimatyzatorem

 

Obliczenie ile prądu zużywa klimatyzator do ogrzewania nie jest skomplikowane. Dokonajmy kalkulacji na przykładzie urządzenia Rotenso Versu 3,5 kW . Urządzenie o takiej mocy zapewni odpowiedni poziom ogrzewania dla pomieszczenia o powierzchni do 40 m2. Współczynnik SCOP wynosi w jego przypadku 4,6 co przekłada się na klasę energetyczną A++, a więc bardzo dobrą dla trybu grzania. W Polsce sezon grzewczy trwa około 200 dni, dlatego taką wartość przyjmijmy do obliczeń. Ustalmy, że klimatyzator będzie pracować 8 godzin każdego dnia.

    8 godzin x 200 dni = 1600 godzin
    1600h * 0,95 kW = 1520 kWh
    1520 kWh * 0,77 zł (średnia cena w 2022 r.) = 1170,40 zł

Wyliczenia udowadniają, że klimatyzator może stanowić dobry i oszczędny sposób na ogrzewanie, tańszy w porównaniu do innych rozwiązań.

Kalkulacja przytaczana przez firmę LG potwierdza przewagę klimatyzatorów z funkcją grzania nad grzejnikami elektrycznymi. Na przykład, by ogrzać 100-metrowy dom grzejnikami, trzeba wydać na prąd około 6000 zł rocznie. A jedynie 2160 zł wyniesie koszt ogrzewania jeśli zastosuje się klimatyzację + grzejnik elektryczny w łazience. W skali miesiąca można sporo zaoszczędzić - miesięczny koszt ogrzewania grzejnikami to 500 zł, a tylko 180 zł przy wykorzystaniu klimatyzacji.

Warto wiedzieć, że moc grzewcza klimatyzatora z reguły jest wyższa niż moc chłodnicza, a oba parametry możemy znaleźć w specyfikacji technicznej. Nowoczesne klimatyzatory wyposażone z funkcją grzania charakteryzuje wysoki współczynnik SCOP, który mówi o tym ile energii cieplnej wyprodukuje urządzenie pobierając 1 kWh. Nowoczesne klimatyzatory mogą wyprodukować nawet 4 kW  z około 1,1 kW prądu.

Daikin Perfera

fot.: Daikin - wysoką wydajnością energetyczną mogą pochwalić się klimatyzatory Daikin z linii Perfera

 

Ogrzewanie domu klimatyzacją

 

W przypadku, gdy chcemy ogrzewać klimatyzacją więcej pomieszczeń, najlepiej zdecydować się na instalację typu multisplit. Wówczas wykorzystujemy jedno urządzenie zewnętrzne połączone z jednostkami wewnętrznymi w każdym pomieszczeniu.Opracowanie: Redakcja
Żródło: Mitsubishi, Kaisai, Thermosilesia, Daikin
Partnerzy i patroni

Rekuperatory.pl - montaż energooszczędnej wentylacji    Rosenberg Klima    ebm Papst    Systherm        Mitsubishi Electric                     

 logo bartosz          Klimor        Klima-Therm      Iglotech        Refsystem      Venture Industries Sp. z o.o.       Intersoft       Provent Vents        Daikin         Ventec        Wigmors             VBW        Stiebel Eltron     Test-Therm       Global-Tech        logo armacell      Matervent