jesteś tu: strona główna / ogrzewanie

MINIBEL - niewielkie urządzenie, duży komfort

artykuł promocyjny

Kurtyny powietrzne skutecznie oddzielają obszary o różnych warunkach klimatycznych, chronią przed zimnem i ciepłem z zewnątrz, zapobiegają przeciągom oraz minimalizują przedostawanie się kurzu, spalin, zanieczyszczeń i insektów do pomieszczeń. Urządzenia te mogą być wykorzystywane nie tylko w dużych obiektach o dużym natężeniu ruchu, ale również dla zabezpieczenia okienek kasowych, kiosków, lodziarni, cukierni, butików czy obiektów typu drive-through.

Kurtyny powietrzne pozwalają utrzymać komfortowy klimat w pomieszczeniach handlowych i budynkach publicznych. Wytwarzany przez nie laminarny strumień powietrza tworzy niewidzialną barierę, skutecznie rozdzielającą dwa różne środowiska, bez ograniczenia dostępu osób lub pojazdów. Zgodnie z Rozporządzeniem Ministra Infrastruktury w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie (Dz.U.2015 poz. 1422), stosowanie kurtyn powietrznych ze strony prawnej jest rozwiązaniem opcjonalnym. Wszelkie badania i testy pokazują jednak, że kurtyny powietrzne są wysoce skuteczne i pozwalają zaoszczędzić ponad 80% energii cieplnej.

Kurtyna powietrzna Minibel

Rys. 1. Kurtyna powietrzna Minibel o zasięgu do 1,8 m


Ochrona małych obiektów

Kurtyny powietrzne pomagają kontrolować lub całkowicie eliminują nieprzyjemne powiewy, które często są odczuwane podczas otwierania i zamykania drzwi. W pełni uzasadnione jest również wykorzystane ich w kioskach, okienkach kasowych i obiektach typu drive-through, w których zachowanie komfortu cieplnego jest bardzo trudne. Są to obiekty o dużym natężeniu ruchu, w których okienka podawcze, choć niewielkich rozmiarów, muszą być niemal nieustannie otwarte.


Ochrona zdrowia

O ile w przypadku kiosków czy okienek kasowych głównym problemem jest utrzymanie komfortu cieplnego lokalu i wzrost kosztów eksploatacyjnych, o tyle w przypadku obiektów drive-through dochodzi jeszcze ekspozycja na zmianę temperatur. Nadmierne nagrzanie/wychłodzenie lokalu, przeciągi i zderzenia temperatur nie pozostają bez wpływu na zdrowie personelu. Zastosowanie kurtyn powietrznych pozwala wyeliminować te problemy.


Ochrona przed owadami

W okresie wiosenno-letnim otwierane są niewielkie lokale o charakterze ciastkarni/cukierni. W punktach takiego typu personel często musi się zmagać z uciążliwymi owadami, wabionymi przez słodkie artykuły spożywcze. Metody stosowane w celu pozbycia się owadów bywają bardzo drastyczne i często nieprzyjemne w odbiorze przez klientów, przy jednocześnie niewielkiej skuteczności. A przecież bardzo łatwo ochronić takie lokale przed insektami. Wystarczy zastosować kurtynę powietrzną. Strumień powietrza wytwarzany przez urządzenie stanowi skuteczną barierę dla owadów.

Z kurtyn mogą też korzystać deptakowe piwiarnie i kawiarnie, w których, szczególnie w godzinach wieczornych, dużą uciążliwością jest obecność komarów i ciem.


Ochrona przed zanieczyszczeniami

Kurtyny powietrzne montowane w otworach drzwiowych i okiennych pozwalają także zabezpieczyć pomieszczenia przed przedostawaniem się do wewnątrz kurzu, spalin i zanieczyszczeń. W przypadku galerii handlowych kwestia ta ma mniejsze znaczenie, jednak dla sklepów i lokali wszelkiego typu, działających przy ulicach (lodziarnie, warzywniaki itp.), wyeliminowanie tego typu zanieczyszczeń może być kluczowe, bo pozwoli ochronić zdrowie personelu i klientów oraz towar.


Kurtyny powietrzne Minibel

Na rynku istnieje wiele kurtyn powietrznych, jednak większość z nich jest przeznaczona dla dużych lokali o średnim lub dużym natężeniu ruchu. Grupa Rosenberg opracowała typoszereg kurtyn powietrznych Minibel (rys. 1) o niewielkim zasięgu (do 1,8 m – rys. 2), przeznaczonych do omawianych obiektów o niewielkich rozmiarach.

Minibel - zasięg kurtyny, odległości montażowe

Rys. 2. Minibel - zasięg kurtyny, odległości montażowe


Urządzenie Minibel może zostać wykorzystane w kioskach i okienkach kasowych, lodziarniach, warzywniakach, kawiarniach, barach szybkiej obsługi, obiektach drive-through oraz w małych sklepach, restauracjach i lokalach z zamkniętymi drzwiami wejściowymi lub drzwiami automatycznymi. Tworzy skuteczną barierę chroniącą wnętrze pomieszczenia przed niepożądanymi czynnikami z zewnątrz (rys. 3 i 4).

Kurtyna powietrzna Minibel - zastosowanie w niewielkim sklepie

Rys. 3. Kurtyna powietrzna Minibel - zastosowanie w niewielkim sklepie

Kurtyna powietrzna Minibel - zastosowanie w okienku podawczym

Rys. 4. Kurtyna powietrzna Minibel - zastosowanie w okienku podawczym


Właściwości

Kurtyna powietrzna Minibel to niewielkie (do 1 m długości) i lekkie (do 13,5 kg) oraz proste w obsłudze urządzenie. Dostarczana jest z uchwytami do montażu ściennego i kablem zasilającym o długości 1,5 m (bez wtyczki), gotowym do wpięcia do skrzynki podłączeniowej. Kabel może być również podłączony do gniazdka. W celu przyłączenia urządzenia nie ma potrzeby otwierania pokrywy serwisowej, ponieważ wszystkie niezbędne elementy są zlokalizowane na zewnątrz obudowy. Kurtyna została zaprojektowana do montażu poziomego. Model oferowany jest w dwóch wersjach: A – bez nagrzewnicy – zimna oraz E – z nagrzewnicą elektryczną (jednostopniową).


Sterowanie

Kurtyna Minibel jest wyposażona w zintegrowany przełącznik C-Min do włączania wentylatorów i/lub funkcji ogrzewania. Na obudowie kurtyny w wersji A (bez nagrzewnicy) znajduje się przełącznik z dwiema pozycjami:

  • 1 włącz wentylatory – On, 
  • 2 wyłącz wentylatory – Off (rys. 5)
     

Kurtyna powietrzna Minibel - przełącznik z dwiema pozycjami

Rys. 5. Minibel – przełącznik z dwiema pozycjami

Wersja Minibel E (z nagrzewnicą) jest wyposażona w przełącznik z trzema pozycjami: 

  • 1 włącz wentylatory – On,
  • 2 wyłącz – Off,
  • 3 włącz wentylatory i nagrzewnicę (rys. 6).


Kurtyna posiada wbudowany regulator powietrza i mocy grzewczej oraz zabezpieczenie przed przegrzaniem: w chwili przekroczenia temperatury 100°C wewnątrz urządzenia proces ogrzewania zostaje zatrzymany.

Kurtyna powietrzna Minibel - przełącznik z trzema pozycjami

Rys. 6. Minibel – przełącznik z trzema pozycjami


Dobór wersji A / E

Funkcjonowanie bariery ochronnej w postaci kurtyny powietrznej bazuje na wysokiej prędkości strumienia powietrza, który osłania cały otwór. Zastosowanie nagrzewnicy do ogrzewania powietrza ma na celu głównie zwiększenie komfortu w kontakcie ze strugą i pomaga w utrzymaniu temperatury w obszarze chronionego otworu. Zatem w przypadku okienek podawczych o dużym natężeniu ruchu zaleca się zastosowanie kurtyny powietrznej z elementem grzewczym.


Elementy konstrukcji

W kurtynie Minibel zastosowano wentylatory osiowe o budowie kompaktowej (rys. 7), zapewniające cichą pracę.

Minibel ? widok na wentylatory osiowe

Rys. 7. Minibel – widok na wentylatory osiowe

Jest to szczególnie ważne w niewielkich pomieszczeniach, gdyż zapewnia komfort pracownikom i nie zakłóca kontaktu z klientem. Obudowa urządzenia jest wykonana jako samonośna, z galwanizowanej blachy stalowej malowanej proszkowo (na bazie żywic epoksydowo-poliestrowych) na kolor RAL 9016. Na specjalne życzenie można zamówić inny kolor z palety RAL.

Kurtyny powietrzne Minibel firmy Rosenberg są produkowane w Unii Europejskiej i spełniają wszystkie obowiązujące normy i przepisy, w tym wymagania Dyrektywy ErP (2009/125/WE).

Więcej informacji o kurtynach powietrznych Minibel można znaleźć na stronie producenta https://rosenberg.pl ub uzyskać pod numerem telefonu: (+48) 22 720 67 73 lub 74.Kontakt w sprawie produktów:

Rosenberg Polska sp. z o.o.
Aleje Jerozolimskie 200
02-486 Warszawa
tel. (+48) 22 720 67 73
www: www.rosenberg.pl
mail: wyślij wiadomośćwentylatory: do kanałów okrągłych » do kanałów prostokątnych » dachowe » oddymiające » uniwersalne » do okapów kuchennych » chemoodporne » osiowe » promieniowe » ze swobodnym wlotem » przeciwwybuchowe - "EX" » centrale wentylacyjno-klimatyzacyjne: podwieszane A20 » modułowe A20 » modułowe S40 » modułowe S60/I60 » kompaktowe Plug & Play » regulatorysterowniki » agregaty grzewcze: kanałowe i naścienne » kurtyny powietrzne

Facebook Rosenberg Polska sp. z o.o.     Youtube Rosenberg Polska sp. z o.o.     Linkedin Rosenberg Polska sp. z o.o.

Partnerzy i patroni

  Wienkra   AUX   Rekuperatory.pl - montaż energooszczędnej wentylacji  Uniwersal    ebm Papst   Systherm    Mitsubishi Electric        Rosenberg Klima          Klima-Therm          logo bartosz         Klimor         Iglotech        Refsystem      Venture Industries Sp. z o.o.       Intersoft       Provent Vents        Daikin         Ventec         Wigmors            Kaisai              VBW         Stiebel Eltron     Test-Therm      Global-Tech          logo armacell     Matervent

Temat miesiaca

EBM logo