venture

Rekuperatory.pl

Czy warto mieć rekuperator

data aktualizacji: 16-02-2018, 11:02 – artykuł promocyjny

Obecnie trendem panującym we współczesnym budownictwie jest dbałość o energooszczędność. Ludzie zaczęli zwaracać coraz większą uwagę na szczelność budowanych budynków ze względu na rosnące ceny paliw i energii. Współczesne budownictwo stawia na materiały izolacyjne o bardzo niskich współczynnikach przenikalności cieplnej oraz na szczelne okna i drzwi. Wszystko to sprawia, że nowobudowane budynki są pozbawione wentylacji. W tak szczelnych obiektach nie sprawdza się wentylacja grawitacyjna, która wykorzystywała różnicę temperatur do wymiany powietrza w pomieszczeniach.

Sprawdź więcej >> Wentylacja grawitacyjna czy mechaniczna - porównanie

CENTRALA MISTRAL PRO

fot.: rekupertory Pro-Vent


W nowych dobrze wyizolowanych budynkach, pozbawionych wszelkich nieszczelności, pojawiają się problemy z kondesowaniem wilgoci i powstawaniem zaduchu oraz pleśni, wynikające z braku wymiany powietrza w pomieszczeniach. Aby ludzie mogli zdrowo żyć w domach konieczne jest zapewnienie regularnego dopływu powietrza. We współczesnych szczelnych budynkach konieczne jest zagwarantowanie systemu wentylacji mechanicznej w tym celu. Straty energii cieplnej w budynkach energooszczędnych poprzez kominy wentylacji grawitacyjnej wynoszą nawet 60%, bowiem im szczelniejszy budynek, tym straty te są wyższe. Rozwiązaniem tego problemu jest montaż rekuperatora, który zapewni doskonałą wymianę powietrza bez strat energetycznych.

Daikin - rekuperator VAM-FAMitsubishi Electric - rekuperator Lossnay VL-50

           fot.: Daikin                                        fot.: Mitsubishi Electric

 


Co zapewnia rekuprator - zalety


Wykorzystywanie instalacji wentylacyjnej wyposażonej w rekuperator stanowi gwarancję zmniejszenia kosztów ogrzewania budynku poprzez ograniczenie strat ciepła nawet o 60-80%. Dzięki temu nie stracimy ciepła w zimie, a chłodzimy dom latem. Warunkiem tych oszczędności jest jednak prawidłowe wykonanie instalacji instalacji wentylacyjnej z odzyskiem ciepła a także sprawnie działająca centrala z rekuperatorem. W przeciwnym wypadku koszt ogrzewania może wzrosnąć.


Przeczytaj również:


Zaletą stosowania rekuperatora jest także możliwość montażu gruntowego wymiennika ciepła (GWC), dzięki czemu można uzyskać dodatkowe chłodzenie latem i większą sprawnośc rekuperatora zimą.

 

Global-Tech - grunowy wymiennik ciepła

fot.: gruntowy wymiennik ciepła Global-Tech


Względami ekonomicznymi, które przemawiają za stosowanie rekuperacji, są także oszczędności wynikające z braku konieczności budowania drogich kominów do wentylacji mechanicznej. Ponadto nie ma potrzeby montowania drożych okien z nawiewnikami i mikrowentylacją. Budynki, w których używany jest rekuperator, charakteryzują się mniejszym zapotrzebowaniem na ciepło - nawet od 45%. Dzieki temu można w nich zmniejszyć rozmiary grzejników i moc pieca grzewczego. System wentylacji z rekuperatorem rozprowadza ciepło z kominka lub z grzejników.

Flop System - Rekuperator kanałowy RekuSLIM 500XLMetalplast - Rekuperator ciepła Euros 500Centrum Klima - rekuperator Kinetic Plus Vent-Axia

         fot.: Flop System               fot.: Metalplast            fot.: Lindab

      

 Drugim powodem, dla którego warto zdecydować się na rekuperację, jest komfort przebywania w budynkach, bowiem rekuperator gwarantuje prawidłową wentylację w każdej sytuacji, regulując mikroklimat budynku. Zastosowanie tego urządzenia zapewnia świeże powietrze przez 24 godziny na dobę. Ponadto rekupratory gwarantują napływ czystego powietrza pozbawionego od pyłków owadów, kurzu i alergenów, gdyż jest ona filtrowane. Dzięki rekuperatorom nie tylko dostarczamy powietrze do pomieszczenia, ale także usuwamy powietrze zużyte. W budynkach z rekuperacją nie odczuwa się nadmiernej wilgoci i zaduchu. Rekuperator zapewnia także brak nieprzyjemnych zapachów w domu, które są wyciągane z domu. Dodatkowym atutem stosowania rekuperacji jest brak przeciągów w domu, gdyż nie ma potrzeby przewietrzania pomieszczeń poprzez otwieranie okien i drzwi.
 

Ekoklimax - centrala wentylacyjna z wymiennikiem obrotowymVentia  - rekuperator KOMFOVENT RECU 500 PECF-EC-C4Plus

fot.: Ekoklimax - centrala wentylacyjna      fot.: Ventia - KOMFOVENT RECU 500
 z wymiennikiem obrotowym                       PECF-EC-C4Plus


W budynkach, w których stosowany jest rekuperator, nie występują problemy z zaparowanymi oknami i lustrami. Stosowanie rekuperatora to dbałość o środowisko naturalne, gdyż występuje mniejsza emisja dwutelnku węgla do atmosfery.
 

Przeczytaj koniecznie >> Walka ze smogiem - rola rekuperacji

 


Wady rekuperatora


Rekuperacja nie jest jednak pozbawiona wad. Minusem tego sposobu wentylacji jest wysoki koszt instalacji, w którym oprócz kosztu wykonania sieci kanałów, które są znacznie bardziej rozległe niż w przypadku wentylacji wyciągowej, należy ponieść koszt zakupu centrali wentylacyjnej z rekuperatorem. Ceny centrali kształtują się na poziomie ok. 6 tys. zł do 8 tys. zł. Szacunkowy koszt wykonania całej inastalacji wentylacyjnej nawiewno-wywiewnej z rekuperatorem to koszt około 15 tys. zł. Ponadto wadą korzystania z rekuperatora jest większe zużycie prądu - wentylatory rekuperatora pracuja na okrągło. Innym minusem tego rozwiązania jest hałas wytwarzany przez centralę wentylacyjną, którą najlepiej zamontować daleko od sypialni.

Decydując się na zastosowanie w domu rekuperatora należy przy zakupie wziąć pod uwagę następujące parametry, a mianowicie skuteczność wentylacyjną centrali wentylacyjnej - spręż generowany przez jej wentylatory oraz wysokość kosztów eksploatacyjnych, takich jak np. zużycie prądu. Bardzo ważnym czynnikiem przy wyborze centrali wentylacyjnej jest także zadbanie o to, aby rekuperator był wyposażony w wentylator.

Obecnie w przypadku osób, które budują domy energooszczędne z nowoczesnych materiałów stosowanie rekuperatora jest koniecznością wynikającą ze specyfiki tych materiałów. Dzięki niej mamy zapewniony dopływ świeżego, czystego powietrza, które jest niezbędne do prawidłowego, zdrowego funkcjonowania człowieka a także wymierne korzyści ekonomiczne w postaci zmniejszenia kosztów ogrzewania.


 

Zobacz koniecznie:

Liniowe odwodnienia prysznicowe - przegląd

 

Rekuperatory - zestawienie oferty producentów

Odpływy prysznicowe narożne i łukowe - przegląd

 

Co można zyskać dzięki rekuperacji

Kessel - wpusty, odpływy prysznicowe, liniowy podświetlany

 

Jaki rekuperator wybraćOpracowanie: Redakcja
Zdjęcia: Ekoklimax, Global-Tech, Daikin, Lindab, Pro-Vent, Flop System, Metalplast, Ventia, Mitsubishi ElectricPartnerzy i patroni

Rekuperatory.pl - montaż energooszczędnej wentylacji       ebm Papst      VTS      ecoplastol       Uniwersal    Metalplast        Rosenberg Klima        Klima-Therm         Klimor         Global-Tech        Iglotech        Refsystem             Schiedel          Intersoft                    Provent         Daikin         Ventec         Wigmors        Winterwarm      STERR       Flop System Sp. z o.o.        Kaisai            Lindab          Materflex         Stiebel Eltron        Venture Industries Sp. z o.o.      Test-Therm   

Temat miesiaca

Clever Control - Rosenberg