Wentylatory do zastosowań specjalnych

data aktualizacji: 07-09-2018, 10:19 – artykuł promocyjny

Wentylatory specjalne służą do obsługi miejsc o nietypowych warunkach. Wykonane są one w specjalistycznej technologii podnoszącej ich odporność na szkodliwe działanie czynników danego stanowiska. W zależności od przeznaczenia różnią się między sobą konstrukcją, mocą oraz budową i wykorzystanymi tworzywami. Do najbardziej typowych wentylatorów specjalnego przeznaczenia należą te przeciwwybuchowe, oddymiające i chemoodporne.

 

 

Wentylatory na indywidualne zamówienie - wykonanie specjalne

 

Wielu producentów uwzględnia dostosowanie swoich katalogowych produktów do potrzeb danego miejsca montażu. Takie modyfikacje potrzebują wytycznych projektowych oraz zastosowania specjalistycznej wiedzy by urządzenie spełniało wszelkie normy jakości oraz założenia uciążliwych warunków pracy, dlatego za takie zmiany musimy dodatkowo zapłacić.

W tego typu urządzeniach kluczowe znaczenie ma budowa wentylatora, która projektowana jest pod specyficzne wymagania klienta. Stąd też produkt końcowy może mieć bardzo różne formy. 

Wentylator w wykonaniu specjalnym

fot.: Centrowent - wentylatory w wykonaniu specjalnym wszystkim spełniające wyjątkowo trudne warunki eksploatacji

 

Wentylatory specjalnego zastosowania - przegląd

 

Wentylatory w wykonaniu chemoodpornym

 

Tego typu urządzenia wentylacyjne przystosowane są do pracy w najtrudniejszych warunkach. Występują w dwóch wersjach - kanałowe lub dachowe. Ich specjalna konstrukcja bazuje na wirnikach bębnowych odpowiedzialnych za ochronę przed zanieczyszczeniami mechanicznymi. Wszystkie modele muszą być wykonane z tworzyw odpornych i trudnopalnych oraz posiadać szczelną obudowę. Napędzane są silnikami jedno- lub trójfazowymi. Te wykonane w technologii przeciwwybuchowej, czyli oznaczone Ex mogą dodatkowo być używane do transportu gazów palnych i wybuchowych oraz ich mieszanin


Wentylatory chemoodporne - zastosowanie

  • wykorzystuje się głównie w miejscach używania substancji żrących, agresywnych chemicznie, spalin i gazów wilgotnych oraz zanieczyszczeń powietrza.
  • wentylatory tego typu dedykowane są do zakładów przemysłu chemicznego, paliwowego, w laboratoriach (odciągi i dygestoria), ale także w rolnictwie, budownictwie, czy w przemyśle spożywczym.


Wentylatory chemoodporne - przykłady

Wentylatory chemoodporne

Venture Industries - CMPT/CMPB

przeznaczony do transportu medium niezapylonego, zawierającego agresywne związki chemiczne. Typowe obszary zastosowania to: dygestoria i laboratoria chemiczne, przemysł chemiczny, farmaceutyczny, spożywczy, obiekty użyteczności publicznej

stopień ochrony IP55
klasa izolacji F

wirnik z łopatami pochylonymi do przodu oraz łopata wykonane z polipropylenu


Zobacz pozostałe modele >> Venture Industries

 

Wentylatory chemoodporne

Metalplast

Wentylator dachowy WDc-K jednobiegowy

przystosowane do przetłaczania powietrza czystego lub zanieczyszczonego o maksymalnym stężeniu zapylenia do 0,3g/m3 i temperaturze +40ºC.

zastosowanie: w instalacjach wentylacyjnych w przemyśle, rolnictwie, budownictwie, a także w różnych rodzajach obiektów użyteczności publicznej jak: laboratoria, magazyny, szpitale, szkoły, stołówki, baseny, oczyszczalnie ścieków itp.

wykonane są z twardego PVC odpornego na UV.

Stopień ochrony: IP 55
Klasa izolacji: F

Zobacz pozostałe modele >> Metalplast

Wentylatory chemoodporne

Rosenberg

Wentylator promieniowy EPND 160-2 LG Ex


przystosowany do transportowania lekko zabrudzonego powietrza i agresywnych mediów, takich jak np. opary kwasów czy rozpuszczalników

zastosowanie: w instalacjach wyciągowych w petrochemiach, zakładach tekstylnych, drukarniach, laboratoriach, pralniach itp.

Przejście wału silnika zabezpieczone jest uszczelką wykonaną ze specjalnego chemoodpornego tworzywa o nazwie Viton (fluoroelastomer)

Stopień ochrony: IP 55
Klasa izolacji: F

Zobacz więcej >> wentylatory Rosenberg

 

Wentylatory chemoodporne

Dabrowent

Wenylator chemoodporny przeciwwybychowy SPARK CHEM ex Klimawent

do pomieszczenń z wysokim ryzykiem wybuchu - z bardzo wysokim stężeniem substancji palnych w formie gazów czy par.

obsługuje zanieczyszczone powietrze o max. stężeniu zapylenia do 0,3 g/m3

cztery modele o różnych wielkościach mocy silników od 0,12 kW do 0,75 kW i maksymalnej wydajności 5000 m3/h.

dostosowane są do wymogów dyrektywy ErP 2009/125/WE

   
Wentylatory chemoodporne

Dabrowent

Wenylator chemoodporny VENO Harmann

Wersja dachowa

Nadają się w szczególności jako wyciągi z laboratoriów, digestoriów, w przemyśle chemicznym, farmaceutycznym, spożywczym jak również w obiektach użyteczności publicznej jak np.: szpitale, przychodnie, szkoły, uniwersytety, laboratoria badawcze, itp.

Obudowa z polietylenu PE, ze zintegrowanym bezobsługowym systemem uszczelnień labiryntowych, dodatkowo uszczelnione w wersjach EX

   
Wentylatory chemoodporne

Dabrowent

Wenylator chemoodporny LABB


Obudowa z trudnopalnego polipropylenu PPs, ze zintegrowanym bezobsługowym systemem uszczelnień labiryntowych

uszczelnienie modeli wyposażonych w silniki w wersji Ex wykonane zostały z dodatkowym wypełnieniem w postaci smaru i uszczelką zgodnie z dyrektywą ATEX 94/9/WE

zastosowanie  jako wyciągi z laboratoriów, digestoriów, w przemyśle chemicznym, farmaceutycznym, spożywczym jak również w obiektach użyteczności publicznej jak np.: szpitale, przychodnie, szkoły, uniwersytety, laboratoria badawcze, itp.

klasa izolacji F, stopień ochrony IP 55


Zobacz pozostałe modele >> Dabrowent

 

 

Wentylatory w wykonaniu przeciwwybuchowym

 

Miejsca narażone na warunki wybuchowe, czyli wszędzie tam, gdzie dochodzi do pojawienia się tzw. atmosfer wybuchowych powstających przy mieszaniu się powietrza z gazami, parami, mgłami lub pyłami szkodliwych substancji emitowanych w pomieszczeniu wymagają zastosowania wentylatorów z serii przeciwwybuchowej. Ich konstrukcja ma za zadanie zapobiegać powstawaniu środowiska sprzyjającego wybuchom, czyli powstawaniu nadmiernej temperatury oraz przeciwdziałanie występowaniu łuków elektrycznych i iskier elektrycznych. Obudowa takiego wentylatora musi spełniać wymgi normy PN-EN 13463-1 - zazwyczaj jest to stal galwanizowana pokryta farbą epoksydowo-poliestrową. Wszystkie modele dopuszczone do użytku w środowisku narażonym na wybuchy muszą posiadać wysoki stopień ochrony IP oraz klasę izolacji F. 

Wentylatory przeciwwybuchowe - przykłady
 

 

 

Wentylatory w wykonaniu oddymiającym

 

Wentylatory typu oddymiające wykorzystuje się jako urządzenia typowej wentylacji w codziennej eksploatacji budynu oraz dodatkowo w czasie pożaru jako element systemu przeciwpożarowego.

 

Zobacz więcej >> Systemy oddymiania budynków - elementy, budowa, wymagania


Wentylatory wykonane w technologii oddymiającej mają za zadanie współpracować oraz wspierać system p.poż w budynku, w którym są zamontowane. Ich rola polega głównie na wytworzeniu w budynku układu ciśnienia pozwalającemu odciąć pionowe drogi ewakuacji od rozprzestrzającego się zadymienia. Punkty takie jak klatki schodowe i ich przedsionki muszą posiadać systemy nawiewu pożarowego oraz instalację wyciągową, które powinny współpracować z wentylatorami oddymiającymi.
 

 

 

Sprawdź też

 


 Opracowanie: Redakcja
Zdjęcia: Venture Industries, Centrowent, Dabrowent, Rosenberg, Metalplast


Partnerzy i patroni

Rekuperatory.pl - montaż energooszczędnej wentylacji       ebm Papst      VTS      Uniwersal     Metalplast        Rosenberg Klima        Klima-Therm         Klimor         Global-Tech        Iglotech        Refsystem       Neovent     Armacell         Schiedel          Intersoft        Provent         Daikin         Ventec         Wigmors         Flop System Sp. z o.o.        Kaisai         Lindab          Materflex         Stiebel Eltron        Venture Industries Sp. z o.o.      Test-Therm          

Systema
       Wienkra