Rekuperatory.pl

Wszystko o wietrzeniu mieszkania

artykuł promocyjny

Wymiana powietrza w domu to podstawa jego prawidłowego funkcjonowania. Dom musi oddychać, czyli konieczne jest dostarczenie do jego środka powietrza zewnętrznego. W innym przypadku dochodzi do niebezpiecznego procesu, w którym rozwój grzybów i pleśni powoduje zawilgocenia i gnicie. Systematyczne wietrzenie chroni zdrowie i konstrukcję budynku. Wietrzenie, mikrowentylacja oraz kontrolowany napływ powietrza poprzez nawiewniki stanowią podstawę wymiany powietrza w domu.

 

 

Wietrzenie mieszkania - efektywne i bez przeciągów

 

Wietrzenie musi być efektywne i nie psuć komfortu osób w wietrzonym mieszkaniu. Uczucie przeciągu, oprócz tego, że jest nieprzyjemne to dodatkowo może wpłynąć na pogorszenie się naszego zdrowia. Aby tego uniknąć należy zapoznać się z podstawami dotyczącymi prawidłowego wietrzenia mieszkania.

Wszystko o wietrzeniu mieszkaniaKażdy z nas wietrzył kiedyś mieszkanie. Jedni robią to systematycznie aby wspomóc wentylację grawitacyjną. Inni decydują się na ten krok sporadycznie, np. po smażeniu ryby, kiedy intensywny zapach zaczyna przeszkadzać we wnętrzu. Każdy jednak zawsze zastanawia się ile powinno trwać wietrzenie, czy wymieniło się już całe powietrze w domu oraz co zrobić by nie tracić cennej energii. Wietrzenie musi być skuteczne.

fot.: Pro-Vent

Szyby z powłokami ciepłochronnymi mają często wyższą temperaturę powierzchni niż wewnętrzne części ścian w pokojach, przez co kondensacja nadmiaru pary wodnej występuje na ścianach, które są najzimniejszymi miejscami pomieszczenia (a nie jak wcześniej na szybach). To tam powstają warunki do wystąpienia pleśni.

Pomieszczeniem wymagającym szczególnej troski jest kuchnia i łazienka. To tam wilgoć występuje w największej ilości. Nie może zatem zapomnieć o kilku ważnych radach, które ułatwią nam pozbycie się jej nadmiaru. W tym celu zapoznaj się z artykułami:

 

 

Wietrzenie czy mikrowentylacja

 

Jednym ze sposobów dostarczania do domu czystego powietrza jest mikrowentylacja. Panująca tendencja na stosowanie szczelnych okien wyposażonych w zespolone szyby posiadające właściwości oszczędzające energię i dbające o przyjemny klimat w domu jednocześnie przyczyniają się do wzrostu ryzyka zbyt dużej wilgotności w pomieszczeniu wynikającej z niedostatecznej wymiany powietrza.

Uwaga: Mikrowentylacja nie zastąpi wietrzenia przez otwarcie okna na całą szerokość, warto jednak posiadać taką funkcję aby wspomóc wymianę powietrza w pomieszczeniach, w których tworzy się dużo wilgoci!

Obecnie stosowana stolarka okienna wyposażona jest w system mikrowentylacji. Jest to ważna cecha okien uchylnych. Rozszczelnienie ram umożliwia napływ powietrza do budynku. Jest to proces, którego jednak nie można kontrolować, zmierzyć, przez co wiąże się ze stratami na energii. Zdecydowanie lepsze warunki termiczno-wilgotnościowe osiągniemy wietrzeniem mieszkania.

Ważne! Długotrwałe wietrzenie przez uchylone okna przyczynia się do marnotrawienia energii

Rygiel okienny BDT_010-R D+H

fot.: D+H - napęd okienny - mniej więcej co godzinę okna wyposażone w napędy BDT rozszczelnią się, przez co dom przewietrzy się nie tracąc zbyt dużo ciepła

  • Wietrzenie a nawiewniki

Koniecznością w szczelnych oknach stały się układy kontrolowanego napływu powietrza - nawiewniki. To za ich pomocą możemy przewietrzyć dom w łatwy i przyjemny sposób. Jest to niepozorne urządzenie, które zapewnia stały dopływ powietrza do domu, który jest realizowany również podczas naszej nieobecności w domu. Nawiewniki mogą automatycznie dostosować ilość napływającego powietrza do warunków panujących w pomieszczeniu – wilgotności i temperatury – lub w zależności od czynników zewnętrznych, np. siły wiatru.

Wszystko o wietrzeniu mieszkania

fot.: Brevis - nawiewnik powietrza optymalizuje parametry składające się na ogólny komfort cieplny - ich energooszczędna praca znikomo wpływa na obniżenie średniej temperatury powietrza, usytuowanie wlotu zimnego powietrza wysoko (co najmniej 1,8 m ponad podłogą) korzystnie obniża różnicę temperatur pomiędzy głową a stopami (czynnik HAT), "sączenie" świeżego powietrza eliminuje zimne strumienie i przeciągi, ciągłe dozowanie świeżego suchego powietrza obniża wilgotność względną w pomieszczeniu

 

Prawidłowo działająca wentylacja oparta jest na nawiewie powietrza. Tylko wówczas możliwa jest dalsza cyrkulacja, której finałem jest wyprowadzenie zanieczyszczonego powietrza poza budynek. Aby zapewnić sobie właściwy nawiew przeczytaj koniecznie:

Wszystko o wietrzeniu mieszkania

fot.: Ventec - kontrolowane wietrzenie domu z użyciem nawiewników okiennych zmniejsza straty ciepła


 

Wietrzenie - dlaczego warto

 

Czy warto wietrzyć? Czy korzyści przewyższają straty? Z pewnością każdy z nas stanął w życiu przed tym dylematem. Wietrzenie w mroźny dzień wiąże się z wychłodzeniem mieszkania ale za to później możemy oddychać pełną piersią. Właściwe wietrzenie pomaga ochronić dom przed nadmiarem wilgoci. I to jest argument, który powinien przeważyć szalę. Jeśli dom nie posiada nowoczesnych systemów wentylacji mechanicznej, jak na przykład rekuperacja, to wietrzenie jest koniecznością. Tylko w ten  sposób zyskamy pewność, że powietrze w naszym domu nie jest nasycone szkodliwą wilgocią i zanieczyszczeniami emitowanymi w czasie różnych czynności.

Uwaga! W każdym domu z wentylacją grawitacyjną wietrzenie jest koniecznością

Wszędzie tam gdzie cyrkulacja powietrza jest ograniczona oraz następuje zawilgocenie powietrza na skutek wadliwej wymiany powietrza to główne przyczyny powstawania grzybów i pleśni. Na podwyższoną wilgotność powietrza jednoznacznie wskazują zaparowane szyby w oknach, skraplanie pary wodnej na powierzchniach ścian, okien i przedmiotów czy też nawiew powietrza do domu przez kratki wentylacyjne w łazience czy w kuchni. Stałą wentylację powietrza w domu zapewniają otwarte nawiewniki okienne. Wietrzenie jest jednak ich skutecznym uzupełnieniem.

  • Wietrzenie pomieszczeń a zdrowie

W wywietrzonym mieszkaniu lepiej się śpi, je, myśli i funkcjonuje. Jest to szczególnie ważne jeśli w domu przebywają dzieci lub w domu się pali papierosy. Od dawna wiadomo, że prawidłowa wentylacja zwiększa ilość tlenu w powietrzu. Większa ilość tlenu wzmacnia nasz układ odpornościowy, dotleniony organizm staje się mniej podatny na choroby i zakażenia. Regularne wietrzenie docenią również alergicy, dla których mniejszy poziom zanieczyszczeń organicznych oraz bakterii i wirusów unoszących się w pomieszczeniach jest bardzo korzystny. Jeśli wietrzenie domu będzie dla nas czynnością oczywistą i regularnie powtarzaną nasze samopoczucie i chęci do działania w ciągu dnia znacznie wzrosną. Podobnie jest z wietrzeniem pomieszczeń, w których pracujemy - dopływ świeżego powietrza zwiększa naszą efektywność.

 

Wietrzenie - w jaki sposób, kiedy i ile

 

Wietrzyć powinniśmy krótko i intensywnie. Wietrzenia wymaga łazienka po kąpieli lub prysznicu oraz pomieszczenia, w których suszymy pranie. Na wietrzenie najlepszym momentem jest ranek, kiedy wszyscy domownicy już są na nogach. Dotyczy to głównie sypialni. Dobrze jest też przewietrzyć dom po dłuższej nieobecności, np. po powrocie z pracy oraz tuż przed snem. Otworzenie okien na całą szerokość oraz wymuszenie szybszego przepływu powietrza, czyli stworzenie przeciągu gwarantuje skuteczną wymianę całej objętości powietrza.

Wietrzenie - w jaki sposób, kiedy i ile

fot.: Wietrzenie domu powinno być krótkie i intensywne

Zapamiętaj! Pomieszczenia mieszkalne należy wietrzyć trzy razy dziennie

Wietrzenie nie może jednak wychłodzić mieszkania. Zaraz po wietrzeniu powinniśmy poczuć się komfortowo w domu, ale nie może być nam zimno. Tylko właściwe wietrzenie podnosi komfort mieszkania.

Ważne! - podczas wietrzenia wszystkie urządzenia grzewcze (piekarnik, płyta, kominek) powinny być wyłączone

Jeśli okna zaczynają się pocić od wewnętrznej strony to znak, że należy jak najszybciej intensywnie przewietrzyć mieszkanie.

Pamiętaj! Skuteczne wietrzenie powinno trwać około 10 minut

 

Wietrzenie w różnych porach roku - jak wietrzyć latem a jak zimą

 

Właściwe wietrzenie oszczędza energię, redukuje koszty ogrzewania, ogranicza obciążenie naszego środowiska oraz podnosi komfort mieszkania niezależnie od pory roku. Wilgoć w domu powinna być jak najszybciej odprowadzona na zewnątrz. Nie ma też obawy, że w czasie opadów deszczu, śniegu lub zalegania mgły wilgoć zewnętrzna podczas wietrzenia wedrze się do domu.

Uwaga! Wietrzyć trzeba przez cały rok

Okazuje się, że powietrze w naszych domach może być znacznie bardziej zanieczyszczone, a więc także niebezpieczne dla naszego zdrowia niż na zewnątrz. Dotyczy to głownie kuchni. Tendencja ta pogarsza się jeszcze bardziej zimą, kiedy skłonność do otwierania okien znacząco spada. Obniża się też jakość powietrza, którym musimy oddychać. 

Ważne! Długotrwałe przebywanie w pomieszczeniach, które nie są dostatecznie wietrzone może powodować senność, bóle i zawroty głowy, osłabienie, podrażnienia oczu i dróg oddechowych

  • Zimą - wietrzenie mieszkania a ogrzewanie

Zimą nie wolno rezygnować z wietrzenia. Trzeba go jednak wykonywać umiejętnie. W tym celu najlepiej na 5–10 minut przed otwarciem okna zamknąć zawory termostatyczne przy grzejnikach. Aby przewietrzyć mieszkanie i stracić jak najmniej ciepła, które zakumulowane jest także w ścianach pokoju i meblach - warto zamknąć drzwi a okna otworzyć na oścież. Różnica temperatur w środku i na zewnątrz dopełni dzieła.

Ważne: Przestrzeganie kilku reguł sprawi, że podczas wietrzenia zimą w domu będzie ciepło i nie zabraknie świeżego powietrza!


  • Latem - wietrzenie mieszkania w upały

Latem, zwłaszcza gdy jest upalnie nie należy otwierać okien. Ciepłe powietrze napłynie bowiem do domu obniżając nasz komfort. W takiej sytuacji należy poczekać do nocy, kiedy temperatura na zewnątrz spada. Wtedy najlepiej jest otworzyć wszystkie okna i pozostawić w takiej pozycji aż do rana aby zatrzymać jak najwięcej przyjemnego chłodu w domu. Miły efekt uzyskamy jeśli wymusimy przeciąg. Pamiętać trzeba jednak o ogranicznikach, które zahamują trzaskanie okien i drzwi.

Ważne: Latem chrońmy dom przed promieniami słonecznymi stosując różnego rodzaju przesłony na okna w ciągu dnia


Przeczytaj również:

Poprawa jakości powietrza w domu

Rozwiązania najczęstszych problemów z wentylacją grawitacyjną


 Opracowanie: Redakcja
Zdjęcia: Pro-Vent, Brevis, Ventec, D+H
Partnerzy i patroni

  Wienkra   AUX   Rekuperatory.pl - montaż energooszczędnej wentylacji  Uniwersal    ebm Papst   Systherm    Mitsubishi Electric        Rosenberg Klima          Klima-Therm          logo bartosz         Klimor         Iglotech        Refsystem      Venture Industries Sp. z o.o.       Intersoft       Provent Vents        Daikin         Ventec         Wigmors            Kaisai              VBW         Stiebel Eltron     Test-Therm      Global-Tech          logo armacell     Matervent

Temat miesiaca

EBM logo