Rekuperatory.pl

Wentylacja w łazience - wentylatory łazienkowe

artykuł promocyjny

Sprawnie działająca wentylacja to podstawowa ochrona pomieszczeń przed nie tylko nieestetycznymi, ale też niebezpiecznymi dla zdrowia grzybami i pleśniami. W każdej łazience istnieje wysokie ryzyko podwyższonego poziomu wilgoci, dlatego konieczne jest wyposażenie jej w systemy pomagające regulować ten ważny parametr jakości powietrza. Pierwszą oznaką nadmiernej wilgotności jest skraplająca się para wodna na lustrze, co oznacza, że tak samo wilgoć ta wnika w ściany, posadzki i sufit. Środkiem ochronnym jest jak najszybsze pozbycie się jej z pomieszczenia, a możliwe jest to dzięki niewielkim urządzeniom, które wspierają wentylację domową, czyli wentylatorom.

 

Nieefektywna wentylacja - jak z nią walczyć

 

Jedną z kluczowych instalacji w każdym pomieszczeniu naszego domu jest system wentylacji. Nie może zatem jej zabraknąć również w łazience. To właśnie to pomieszczenie jest szczególnie narażone na generowanie różnego rodzaju zanieczyszczeń oraz największej ilości pary wodnej w powietrzu. Układ wentylacyjny pomoże w pozbyciu się tych zbędnych produktów powstających w czasie typowych czynności z pomieszczenia, wpływając pozytywnie na nasze samopoczucie oraz funkcjonowanie pomieszczenia.

Wentylację grawitacyjną jako jedyny sposób wymiany powietrza dopuszcza się – zgodnie z obowiązującymi przepisami prawa budowlanego – jedynie w przypadku łazienek, których kubatura przekracza 6,5 m3. W mniejszych pomieszczeniach konieczne jest wspomaganie naturalnej wentylacji wentylatorami (wentylacja mechaniczna).

 

Nadmiar pary wodnej w łazience łatwo rozpoznać po zaparowanych oknach i lustrach. Dodatkowo w pomieszczeniu może utrzymywać się nieprzyjemny zapach, a ręczniki i bielizna nie będą schły. W konsekwencji stanu permanentnego utrzymywania się wilgoci w powietrzu może dojść do wniknięcia jej w konstrukcję budynku, powodując tym samym zniszczenie ścian. Na stan ścian w łazience wpływ ma także ryzyko rozwóju pleśni i grzybów, które mogą zagnieździć się na ich powierzchniach tworząc nieestetyczne plamy. Jest to najbardziej widoczny przejaw braku sprawnej wentylacji. Są to bardzo ważne powody ku temu, aby jednak zatroszczyć się o właściwy system wymiany zużytego i napływu czystego powietrza do łazienki, czyli wentylację. I tak naturalny ciąg wentylacyjny oparty na grawitacyjnym przepływie gazów warto wzbogacić o wentylatory dedykowane specjalnie do łazienek. Montuje się je w kanale wentylacyjnym, a ich rola polega na wspomaganiu wentylacji grawitacyjnej. Dodatkowo koniecznie trzeba również zadbać o elementy służące za dostawę powietrza - są to nawiewniki okienne (opcjonalnie rozszczelnianie okien) oraz podcięcia lub otwory w dolnej części drzwi.Jaki wentylator wybrać?

 

Wybór właściwego wentylatora ma kluczowe znaczenie w kwestii skuteczności wentylacji. Dobierając wentylator dla danej łazienki należy uwzględnić jego wydajność w stosunku do kubatury pomieszczenia. W przeliczeniu długości, szerokości i wysokości łazienki względem ilości powietrza do wymiany w ciągu 1 godziny, pozwoli nam określić najbardziej optymalną wydajność wentylatora. Za normę dla pomieszczeń typu łazienki przyjmuje się 5-8-krotną wymianę powietrza w przeciągu godziny. Błędem będzie instalowanie wentylatora o zbyt dużej mocy, gdyż w efekcie uzyskamy za szybką cyrkulację mas powietrza, której towarzyszyć będzie spory i dokuczliwy hałas.

     Vents Group - wentylator QUIET

fot.: Vents Group - wentylator QUIET
                                     


Kolejnym istotnym kryterium doboru jest wartość ciśnienia całkowitego. Dobór zależy od sposobu podłączenia łazienki do układu wentylacyjnego w domu. Generalnie przyjmuje się zależność, że w przypadkach braku dostępu do indywidualnych kanałów wentylacyjnych warto zastosować wentylatory o wyższym ciśnieniu.

Wybór wentylatora łazienkowego opiera się również na aspekcie emisji hałasu. Jest to bardzo ważny czynnik, który wpływa na nasz komfort. Przyjmuje się, że wentylatory generujące hałas poniżej 30 dB są najlepiej tolerowane przez ludzki organizm. Jednak zawsze, im niższy poziom hałasu, tym lepiej.

Zdolność wentylatora do pracy w środowisku silnie zawilgoconym, a takim niewątpliwie jest łazienka, określa nam szczelność tego typu urządzeń. Bryzgoszczelność powinna mieć jak największą wartość, dzięki czemu zyskamy ochronę przed przenikaniem wody do wnętrza urządzenia.

Zobacz także: Jak dobrać wentylator łazienkowy?


Rodzaje wentylatorów łazienkowych

 

W ofercie producentów dostępne są różne rodzaje i modele wentylatorów łazienkowych. Zróżnicowanie pod kątem sposobu wykonania oraz formą działania skutkujące trwałością i jakością produktu dostarcza wiele możliwości. Standardowa wersja wentylatora łazienkowego działa po włączeniu wyłącznika elektrycznego, dzięki czemu czas pracy urządzenia uzależniony jest jedynie od naszej kontroli.

 Marley - Wentylator dekoracyjny Drobny klejnot
fot.: Venture Industries - wentylator łazienkowy Decor 


W sprzedaży możemy znaleźć także modele sterowane automatycznie reagujące na ruch (z wbudowanym czujnikiem ruchu), zmianę wilgotności w pomieszczeniu (z czujnikiem wilgotności), czy światło. Daje nam to większy komfort bez konieczności pilnowania czasu pracy urządzenia, jego włączaniu i wyłączaniu.

Venture Industries - Wentylator łazienkowy Silent z klapą zwrotną
fot.: Venture Industries - wentylator łazienkowy SilentW dodatkowym wyposażeniu wentylatorów łazienkowych mogą znaleźc sie również żaluzje grawitacyjne lub przepustnice zwrotne. Układ tego typu elementów, oprócz tego że jeszcze bardziej podnosi komfort domowników, dodatkowo wpływa na właściwości cyrkulowanego powietrza. W konsekwencji zapobiega to dopływowi zimnego powietrza z zewnątrz i ucieczce powietrza ogrzanego.
 

Venture Industries - klapa zwrotna wentylatora łazienkowego Silent
fot.: Venture Industries - klapa zwrotna wentylatora Silent

Zasada działania takiego wentylatora opiera się na otwieraniu i zamykaniu klapy zwrotnej. Ruch ten umożliwia usuwanie zużytego powietrza z pomieszczenia. Stosując tego typu mechanizm musimy jednak zrezygnować z wentylacji grawitacyjnej, gdyż elementy te pozostają w pozycji zamkniętej, podczas gdy wentylator jest w trybie wyłączonym.
 

Dla ludzi ceniących estetykę w każdym detalu producenci wentylatorów przygotowali modele dekoracyjne. Najświeższe trendy i style w dekorowaniu wnętrz będące inspiracją dla projektantów przyczyniły się do stworzenia specjalnej linii łączącej zalety jakościowe urządzenia z wyglądem zewnętrznym.


Wentylacja łazienki z gazowymi urządzeniami grzewczymi


Specjalnej uwagi w kwestii wentylacji wymagają pomieszczenia sanitarne, w których umieszczone są urządzenia grzewcze. Tylko sprawna cyrkulacja powietrza jest w stanie ochronić nas przed nagromadzeniem tlenku węgla, czyli zabójczego czadu. Instalacja oparta na urządzeniach grzewczych typu gazowe piecyki czy kotły dwufunkcyjne dedykowane do c.o. i c.w.u. nakłada na inwestorach konieczność dostarczenia większego strumienia powietrza, potrzebnego do procesu spalania. Właściwa eksploatacja gazowych urządzeń grzewczych wymaga sprawnego ciągu. W modelach starego typu (przepływowe podgrzewacze wody, czyli piecyki kąpielowe zwane też termami) istniało duże ryzyko wybuchu gazu lub w efekcie złego użytkowania mogło dojść do zatrucia spalinami. W nowszych wersjach producenci zadbali o mechanizm umożiliwiający odcięcie dopływu gazu w przypadku niedostatecznego ciągu.
 

W łazienkach z grzejnikiem wody przepływowej stosuje się wentylację grawitacyjną lub mechaniczną opartą na systemie nawieno - wywiewnym. Elementem, na który należy zwrócić uwagę są również kratki wentylacyjne. Powinny one mieć stały przekrój, bez możliwości regulacji, co groziło by zmniejszeniem średnicy dróg wentylacyjnych.

W łazienkach z kotłem dwufunkcyjnym należy zadbać o dodatkowy nawiew powietrza. Do tego celu może posłużyć cała gama dostępnych na rynku nawiewników okiennych gwarantujących stałą dystrubucję powietrza. Dodatkowo eliminują one uczucie chłodu i przeciągu w pomieszczeniu, które towarzysz nawiewnikom podokiennym.

W łazienkach, w których zamontowany jest kocioł gazowy z otwartą komorą spalania istnieje konieczność doprowadzenia powietrza do pomieszczenia oddzielnymi przewodami wentylacyjnymi. Dzieje się tak za sprawą trybu pracy takiego kotła, który czerpie powietrze, warunkujące spalanie, bezposrednio z otoczenia.


ZOBACZ TAKŻE:

Wentylacja grawitacyjna w łazience w domu jednorodzinnym – wymagania
Sposoby wentylacji w domach i mieszkaniach
Dlaczego nie należy zaklejać kratki wentylacyjnejOpracowanie: Redakcja
Zdjęcia: Venture Industries, Vents Group
Partnerzy i patroni

 Wienkra    AUX    Rekuperatory.pl - montaż energooszczędnej wentylacji   Uniwersal     ebm Papst   Systherm         Mitsubishi Electric          Rosenberg Klima           Klima-Therm

 logo bartosz          Klimor         Iglotech        Refsystem      Venture Industries Sp. z o.o.       Intersoft       Provent Vents        Daikin         Ventec        Wigmors          Kaisai         VBW        Stiebel Eltron     Test-Therm       Global-Tech        logo armacell      Matervent