Rekuperatory.pl

Rozwiązania najczęstszych problemów z wentylacją grawitacyjną

data aktualizacji: 22-05-2020, 04:23 – artykuł promocyjny

Wykonanie skutecznej, sprawnej i oszczędnej instalacji wentylacyjnej jest dziś standardem. Coraz większą wagę przykłada się do minimalizacji strat ciepła właśnie drogą wymiany powietrza. Powstające normy redukujące zapotrzebowanie energetyczne budynków wymuszają poszukiwanie jak najbardziej ekonomicznych rozwiązań oraz usprawniania istniejących systemów. Jednak wręcz nie możliwe wydaje się wystrzegnięcie się wszelkich błędów wykonawczych. Do jednej z najczęstszych przyczyn źle funkcjonującej wentylacji zaliczają się właśnie błędy montażowe i wykonawcze popełniane przez instalatorów. Dodatkowo należy uwzględnić zmiany w technologii budowania oraz masową termomodernizację starych domów bez nakładów na usprawnienie wentylacji. Oto przykładowe rozwiązania częstych problemów z tą instalacją.

 

  • Zbyt słaby ciąg - nasady kominowe

Nasady kominowe poprawiają wentylację grawitacyjną, gdyż osłaniają przewód kominowy chroniąc go przed zawirowaniami wiatru. Dodatkowym atutem montażu nasad jest wykorzystanie siły wiatru do wytworzenia podciśnienia w kominie, dzięki czemu ciag zostaje wzmocniony i ustabilizowany. Trzeba jednak pamiętać, że rozwiązanie to będzie skuteczne tylko w przypadku wentylacji, z którą mamy problem przy wietrznej pogodzie. Nasady sprawdzą się w przypadkach kominów sąsiadujących z wysokimi przeszkodami naturalnymi (teren, drzewa) oraz antropogenicznymi (wysokie budynki), kominów znajdujących się poniżej kalenicy oraz o zbyt małym przekroju poprzecznym.

Sprawdź także >> Nasady kominowe na komin wentylacyjny - przegląd

nasady kominowe AlnorLindab - obrotowa nasada kominowa CENTROWENT

                                     fot.: Alnor - nasady kominowe                      fot.: Lindab - obrotowa nasada
                                                                                                       kominowa CENTROWENT

 

  • Wilgoć i pleśń - mikrowentylacja

 

Otwarte lub rozszczelnione okno to swoisty sposób na wymiane powietrza i jest on konieczny, zwłaszcza w przypadku szczelnej stolarki okiennej. Mechanizmem wspomagającym są również nawiewniki okienne, które montuje się w ramie lub szybie okna i regulacja strumienia wymienianego powietrza zachodzi na podstawie różnic ciśnienia lub wilgotności, które wymuszają ruch cyrkulacyjny. Równie ważne jest zapewnienie przepływu powietrza pomiędzy pomieszczeniami, stosując podcięcia lub kratki w drzwiach.

    Wilgoć i pleśń - mikrowentylacjaWilgoć i pleśń - mikrowentylacja

fot.: Vents GroupZobacz koniecznie >> Nawiewniki okienne

 

  • Słaba wydajność wymiany powietrza - czyszczenie kanałów

 

Czyszczenie kanałów wentylacyjnych jest czynnością obowiązkową, którą należy zlecić uprawnionemu kominiarzowi. Jak dowodzą przeprowadzone badania czyste kominy wentylacyjne poprawiają skuteczność wentylacji nawet do 100%. Warto o tym pamiętać i nie szukać oszczędności na usługach kominiarskich. Szybko bowiem może okazać się, że niewspółmienrne straty zacznie przynosić nam wentylacja.

Zobacz koniecznie:
Przegląd przewodów wentylacyjnych - wymagania

 

  • Mała efektywność - wywietrzniki

 

Właściwie dobrane wywietrzniki grawitacyjne poprawią ciąg wentylacji naturalnej w budynku. W odróżnieniu od wentylatorów nie posiadają elementu wirującego. Ich zadaniem jest wytwarzanie większego lub mniejszego podciśnienia w zależności od prędkości i kąta padania wiatru. Owe podciśnienie warunkuje ilość przepływającego powietrza przez wywietrznik, a tym samym ilość odciąganego powietrza z instalacji (pomieszczenia). Wywietrzniki pozwalają na efektywne wykorzystanie siły wiatru dla potrzeb wentylacyjnych.

Mała efektywność - wywietrzniki

fot.: Uniwersal - wywietrznik Duo

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ:Opracowanie: Redakcja
Zdjęcia: Lindab, Alnor Systemy Wentylacji, Uniwersal, Vents Group


Partnerzy i patroni

  Wienkra     Rekuperatory.pl - montaż energooszczędnej wentylacji   ebm Papst   Systherm    Mitsubishi Electric        Rosenberg Klima          Klima-Therm          Klimor          Global-Tech        Iglotech        Refsystem       Neovent     Armacell         Schiedel          Intersoft        Provent Vents        Daikin         Ventec         Wigmors            Kaisai         Lindab          Materflex         Stiebel Eltron        Venture Industries Sp. z o.o.      Test-Therm           Systema