jesteś tu: strona główna / ogrzewanie

Cicha pompa ciepła

artykuł promocyjny

Wybór powietrznej pompy ciepła odpowiedniej do naszych potrzeb to nie lada wyzwanie. Trzeba pamiętać o wielu parametrach, takich jak wydajność, moc czy kompatybilność z posiadanym systemem grzewczym. Bardzo ważna jest także głośność pracy pompy ciepła, dlatego postanowiliśmy przyjrzeć się jej bliżej.

Pompa ciepła Neoheat

 

Skąd bierze się hałas powietrznych pomp ciepła?

Początkowo zdarzało się, że dźwięki wydawane przez pompy ciepła były uciążliwe dla użytkowników ceniących sobie ciszę, na szczęście branża znacznie rozwinęła się przez ostatnie lata – również na tym polu. Obecnie dostępne na rynku pompy ciepła powietrze-woda generują coraz mniejszy hałas. Oczywiście, nadal nie da się go całkowicie wyeliminować. Jego źródłem jest przede wszystkim pracująca sprężarka (szczególnie w momencie „rozpędzania się” z niski obrotów na większe). Odpowiada ona za przetwarzanie i przesyłanie ciepła do systemu grzewczego, co sprzyja powstawaniu wibracji, które z kolei przekładają się na emisję niechcianych dźwięków. Nowoczesne pompy ciepła, takie jak te znajdujące się w ofercie Neoheat, wykorzystują sprężarki inwerterowe, które wykorzystują taką prędkość obrotową na jaką w danej chwili jest zapotrzebowanie, tym samym pracują ciszej.

Drugim komponentem pomp ciepła w dużym stopniu odpowiedzialnym za powstawanie hałasu jest wentylator (konkretnie – jego wirnik zasysający powietrze), wykorzystywany do chłodzenia części w urządzeniu (w tym wspomnianej sprężarki). Większe wentylatory o niskich obrotach będą cichsze. Wpływ na natężenie generowanych dźwięków może mieć także parownik. W tym wypadku analogicznie – warto wybierać pompy o powiększonych parownikach.

Należy pamiętać, że pozostałe elementy urządzenia, chociaż nie wydają podczas pracy dźwięków, mogą z różnych powodów transportować wibracje, a tym samym stanowić wtórne źródło dźwięku.

 

Cicha pompa ciepła, czyli jaka?

Wiele osób nie zdaje sobie sprawy, że niska emisja dźwięków przez pompę ciepła to nie tylko kwestia komfortu osobistego, ale to zagadnienie ściśle regulowane przez polskie prawo. Zgodnie z obowiązującymi przepisami hałas mierzony przy granicy działki nie powinien przekroczyć 55 dB w czasie dnia oraz 45 dB nocą w przypadku zabudowy wielorodzinnej, oraz 50 dB za dnia i 40 dB nocą w przypadku zabudowy jednorodzinnej. Podane wartości rozumie się jako uśrednione wyniki długookresowe z 8 h pracy w przypadku dnia i 1 h w przypadku nocy.


Przestrzeganie powyższych norm nie jest szczególnie trudne. Wszystkie nowoczesne pompy ciepła powinny dać sobie z nimi radę. Zwłaszcza że raczej nie stawia się nigdy jednostki zewnętrznej przy samym końcu posesji, a wraz z odległością natężenie dźwięku maleje. W uproszczeniu możemy przyjąć, że hałas zmniejsza się proporcjonalne do kwadratu odległości od miejsca jego emisji. Przy takim założeniu – dźwięk w odległości 10 m od swojego źródła będzie cichszy już o ok. 20 dB niż 1 m od niego.

Normy jednak nie są najważniejsze, trzeba brać pod uwagę własną wygodę, ale co również bardzo ważne komfort sąsiadów. Nawet jeśli mieścimy się w ustalonych przepisami ramach, warto zawsze pamiętać o zasadach dobrosąsiedzkich i wybrać urządzenie, którego praca nie powinna być uciążliwa dla nikogo w okolicy.

Sterowanie pompą ciepła Neoheat

 

Jak wyciszyć pompę ciepła?

Jeżeli my lub nasi sąsiedzi jesteśmy szczególnie wrażliwi na dźwięki, możemy kupić nowoczesną, cichą pompę ciepła, a prócz tego dodatkowo ją wyciszyć. Co może pomóc w zmniejszaniu hałasu generowanego przez urządzenie?


Zacząć należy od samego wyboru miejsca na usytuowanie pompy. Należy wystrzegać się lokowania przy samej sypialni czy pokoju dziecięcym. Można również nieco oddalić pompę od budynku (oraz domu sąsiadów). Bardzo ważne jest także otoczenie urządzenia. Znacznie lepiej postawić je nieopodal prostej ściany (a najlepiej na całkowicie otwartej przestrzeni) niż np. we wnęce, ponieważ wszelkie nierówno będą tworzyć wibracje. Ponadto od strony wentylatora zaleca się pozostawienie, chociaż 3 m wolnej przestrzeni, aby dźwięk nie miał od czego dodatkowo się odbijać, wzmacniając efekt hałasu. Wpływ na rozchodzenie się fal dźwiękowych ma także samo podłoże. Dobrze sprawdzi się podsypka żwirowa oraz gumowe nóżki antywibracyjne, z kolei niekorzystne są metal, beton i inne utwardzane podkłady.

Decydując o położeniu pompy, nie wolno jednak zapominać o podstawowych zasadach. Urządzenie powinno być ustawione w odległości co najmniej 30 cm od wszelkich obiektów, jest to niezbędne do prawidłowej cyrkulacji powietrza.

Spore znaczenie ma także sposób montażu. Metalowe konstrukcje mogą wpływać na przekazywanie drgań, tak samo, jak instalacja na ścianie budynku. Ten drugi sposób wiele osób w ogóle odradza. Co prawda może być on stosowany z powodzeniem, ale trzeba pamiętać o dobrym odizolowaniu urządzenia od ściany, aby uniemożliwić rezonowanie. Maty i pianki akustyczne są w tym przypadku praktycznie uniwersalnym rozwiązaniem. Dobrym izolatorem są również np. krzewy rosnące w pobliżu jednostki zewnętrznej. W bardzo specyficznych przypadkach można pokusić się o zastosowanie profesjonalnych paneli wygłuszających. Należy jednak pamiętać o zasadzie pozostawienia wolnej przestrzeni wokół urządzenia.

Kiedy pompa ciepła funkcjonuje już dłuższy czas i dopiero zaczyna hałasować to sygnał, że prawdopodobnie zaniedbaliśmy serwisowanie urządzenia. Nieregularnie lub nieodpowiednio konserwowane elementy pompy również mogą powodować hałas, to więc kolejny powód, by zachować metodyczność w dbaniu o urządzenie.

Neoheat

 

Ekologiczna pompa ciepła Neoheat Eko Mono R290

Dodatkowym czynnikiem, który ma wpływ na głośność pracy pompy ciepła, jest wykorzystywany czynnik chłodniczy. Testy pokazują, że urządzenie korzystające z chłodziwa R290 pracują nawet o 10 dB ciszej w porównaniu do jednostek typu split. To zresztą niejedyna zaleta R290. Za sprawą swojego naturalnego pochodzenia ma on niewielki wpływ na powstawanie efektu cieplarnianego, a do tego cechuje się świetną wydajnością oraz niskimi kosztami eksploatacyjnymi.


Z czynnika chłodniczego R290 korzysta nowa pompa ciepła Neoheat Eko Mono. Jej nowoczesna konstrukcja gwarantuje doskonałe właściwości termodynamiczne i uwzględniono w niej praktycznie wszystkie udogodnienia obniżające głośność pracy: zaczynając od inwerterowej sprężarki, poprzez duże parowniki i wentylatory, a kończąc na wspominanym już ekologicznym chłodziwie R290 i podkładkach antywibracyjnych. Połączenie tych wszystkich zaawansowanych komponentów sprawiło, że Neoheat Eko Mono w wersji 8 ma poziom mocy akustycznej wynoszący zaledwie do 34 db(A) dla jednostki wewnętrznej oraz 57 db(A) dla jednostki zewnętrznej, co czyni pompę ciepła idealną nawet do gęstej zabudowy szeregowej. Przedstawione wartości oscylują w granicach głośności szeptu, normalnej rozmowy czy pracy domowej lodówki albo wentylatora pokojowego, są więc naprawdę niewielkie.

Mapa NeoheatKontakt w sprawie produktów:

Iglotech Sp. z o.o.
ul. Toruńska 41
82-500 Kwidzyn
tel. +48 55 645 73 00
www: www.iglotech.com.pl
mail: wyślij wiadomośćWięcej informacji w Oddziałach Iglotech na terenie całego kraju


KLIMATYZACJA » WENTYLACJA » CHŁODNICTWO » CZYNNIKI CHŁODNICZE » ODNAWIALNE ŹRÓDŁA ENERGII


www.iglotech.com.pl

www.wt2021.iglotech.com.pl

www.neoheat.pl

Facebook Iglotech Sp. z o.o.     Youtube Iglotech Sp. z o.o.     Linkedin Iglotech Sp. z o.o.     Instagram Iglotech Sp. z o.o.

Partnerzy i patroni

 Wienkra    AUX    Rekuperatory.pl - montaż energooszczędnej wentylacji   Uniwersal     ebm Papst   Systherm         Mitsubishi Electric          Rosenberg Klima           Klima-Therm

 logo bartosz          Klimor         Iglotech        Refsystem      Venture Industries Sp. z o.o.       Intersoft       Provent Vents        Daikin         Ventec        Wigmors          Kaisai         VBW        Stiebel Eltron     Test-Therm       Global-Tech        logo armacell      Matervent