Rekuperatory.pl

Nawiewniki - okienne czy ścienne

data aktualizacji: 08-07-2021, 09:10 – artykuł promocyjny

Nawiewniki zapewniają dopływ świeżego powietrza do domu. W sprzedaży dostępne są różne rodzaje nawiewników. Najczęściej spotyka się te montowane w oknach lub ościeżnicach, choć dość popularne są również modele dedykowane do montażu w ścianie.

Skutecznym sposobem dostarczenia powietrza do celów wentylacyjnych jest zastosowanie okiennych lub ściennych elementów doprowadzających – nawiewników lub nawietrzaków. Doprowadzenie powietrza przez szczeliny w oknach jest niewystarczające. Obecnie produkowane okna są wyposażone w systemu uszczelek, które uniemożliwiają skuteczną infiltrację powietrza. Także stosowanie rozszczelnienia poprzez regulację okuć okiennych jest niewystarczające.
 

Przeczytaj także:
Nawiewniki okienne

      Nawiewniki okienne                               
 


Nawiewniki ścienne (zwane też nawietrzaki) umieszcza się w ścianie zewnętrznej na wysokości co najmniej 2 m od podłogi. W ten sposób chłodne powietrze wpływające przez nawiewniki do pomieszczenia zdąży się ogrzać od ciepłego, zbierającego się pod sufitem.

fot.: Brevis - nawiewnik ścienny Puro

Nawiewników nie należy montować w obszarze instalacji. Montaż nawiewnika nie powinien osłabiać obszarów nadproży okiennych, drzwiowych oraz innych elementów konstrukcyjnych. Niedopuszczalne jest również zastawianie nawiewników szafkami, zasłonami itp.

Montaż nawiewników w ścianie - schemat

fot.: Schiedel - schemat prawidłowego ulokowania nawiewnika na ścianie

Jeśli to możliwe, warto nawietrzak zainstalować nad grzejnikiem. Niektórzy producenci mają również w swojej ofercie nawietrzaki z elektryczną grzałką umożliwiającą wstępne podgrzanie powietrza napływającego do pomieszczenia.
 

Zobacz koniecznie: Jak poprawić nawiew powietrza w domu

 

Nawiewniki ścienne - rodzaje

 

Nawiewniki ścienne, podobnie jak okienne, produkowane są w dwóch wersjach:

  • regulowane ręcznie, które pozwalają na całkowite przymknięcia szczeliny, odcinając w ten sposób dopływ zimnego powietrza.
  • Modele automatyczne zmieniają wielkość otworu zgodnie ze zmianą jednego z trzech parametrów – ciśnienia (nawiewniki ciśnieniowe), wilgotności (nawiewniki higrosterowane) lub temperatury (nawiewniki termostatyczne) – panujących wewnątrz i na zewnątrz domu. W ten sposób mogą utrzymywać stałą ilość powietrza nawiewanego, a więc i usuwanego.


 

SPRAWDŹ RÓWNIEŻ: Rekuperacja ścienna - zalety i wady, przegląd oferty

 


Nawiewniki ścienne - gdzie można montować

 

Nawiewniki ścienne przeznaczone są do wykorzystania zarówno w domach jednorodzinnych, jak i mieszkaniach w większych budynkach mieszkalnych. W standardzie posiadają osłonę termiczną, która eliminuje skraplanie się pary wodnej na zaworze, a także filtr powietrza. Opcjonalnie dostępny jest również dodatkowy filtr pyłkowy.

Nawiewnik Ventika

fot.: Vents - nawiewnik Ventika

 

Nawiewniki ścienne czy okienne

 

Bardziej popularne są nawiewniki okienne. I pewnie ten trend będzie się utrzymywał przez dłuższy czas. Do tego są one tańsze i łatwiej przeprowadzić ich montaż. Zgodnie z przepisami prawa budowlanego miejsc montażu może być więcej - nie ma przeciwskazań by nawiewniki znalazły się również w suficie i na podłodze.

Nawiewniki ścienne, sufitowe czy okienne

fot.: Airidea


REDAKCJA POLECA:

Dlaczego wieje z kratki wentylacyjnej
Wentylacja w starym domu
Jak uniknąć zatrucia czadem
 Opracowanie: Redakcja
Zdjęcia: Vents, Schiedel, Brevis, Airidea


Partnerzy i patroni

  Wienkra     Rekuperatory.pl - montaż energooszczędnej wentylacji   ebm Papst   Systherm    Metalplast        Rosenberg Klima          Klima-Therm          Klimor          Global-Tech        Iglotech        Refsystem       Neovent     Armacell         Schiedel          Intersoft        Provent Vents        Daikin         Ventec         Wigmors            Kaisai         Lindab          Materflex         Stiebel Eltron        Venture Industries Sp. z o.o.      Test-Therm           Systema       Mitsubishi Electric