jesteś tu: strona główna / ogrzewanie

Konwektory wentylatorowe - przegląd

artykuł promocyjny

Konwektory wentylatorowe to rozwiązanie pozwalające na korzystanie z niskotemperaturowego układu grzewczego, gdy w budynku nie ma lub są trudności z wykonaniem ogrzewania płaszczyznowego. Taka alternatywa świetnie zastąpi zarówno tradycyjny system grzewczy oparty o urządzenia grzejnikowe jak też znacznie bardziej wymagające ogrzewanie płaszczyznowe.

 

 

Alternatywa grzejników panelowych i ogrzewania powierzchniowego

 

W nowoczesnych układach dedykowanych do ogrzewania najważniejsze jest dążenie do jak najniższej temperatury zasilania wody systemu grzewczego. Niskotemperaturowe źródła ciepła, takie jak pompy ciepła, kotły kondensacyjne stają się coraz bardziej popularne. Odbiornikiem ciepła musi być system ogrzewania powierzchniowego (np. podłogówka). W takim kontekście system może pracuje zgodnie z krzywą pogodową - bez przegrzewu, z temperaturą zapewniającą komfort.


A co jeśli nie możemy mieć ogrzewania płaszczyznowego?


Wówczas pozostają nam grzejniki. W przypadku tradycyjnych modeli panelowych zasilanych niską temperaturą konieczne jest znaczne zwiększenie ich wymiarów. To jedyne rozwiązanie by system rozprowadzenia ciepła działał właściwie. Z pewnością ucierpi na tym estetyka wnętrza oraz zmniejszy się jego funkcjonalność - grzejnik na całą ścianę ogranicza powierzchnię użytkową w domu. Na uwadze warto mieć także wzrost kosztów takiej instalacji.

W takiej sytuacji z pomocą przychodzi nam nowatorskie rozwiązanie na rynku instalacji grzewczych, które dodatkowo łączy w sobie funkcjonalność również pod kątem chłodzenia pomieszczeń - konwektor wentylatorowy. Można je stosować zarówno w pomieszczeniach mieszkalnych, jak i biurowych, usługowych, turystycznych itp.

 

Jak stworzyć energooszczędne ogrzewanie domu?


Tradycyjne konwektory i grzejniki pracują przy stosunkowo wysokich temperaturach zasilania, dlatego jest to rozwiązanie mało atrakcyjne dla osób poszukujących systemów dbających o kwestie ekologii i ekonomicznej opłacalności.

Pod tym względem znacznie lepiej wypada ogrzewanie płaszczyznowe. Jednak jego realizacja w budynku już zamieszkanym może być sporym wyzwaniem i wiązać się ze znacznymi nakładami finansowymi.  

Chcąc połączyć oba czynniki - niskotemperaturowy system grzewczy wiążący się z tańszym pozyskiwaniem ciepła oraz opłacalną modernizację budynku bez systemu powierzchniowego - warto zwrócić uwagę na konwektory wentylatorowe.  

Mają one specjalnie skonstruowany wymiennik ciepła z cichobieżnym wentylatorem odpowiedzialnym za równomierne rozprowadzenie ciepła. Co więcej, w połączeniu z rewersyjną pompą ciepła konwektor może być dodatkowo wykorzystywany do chłodzenia pomieszczeń i budynków i z dużą wydajnością.


Konwektory wentylatorowe to urządzenia idealne do kombinacji z pompami ciepła

 

 

Pompy Hewalex typoszeregu PCCO SPLIT

fot.: Pompy Hewalex typoszeregu PCCO SPLIT mogą pracować w trybie grzewczym nawet do temperatury zewnętrznej -25°C, a w okresie letnim dostarczać przy największych upałach wodę lodową o temperaturze 7°C. Możliwe jest wówczas za pomocą np. klimakonwektorów stosowanie chłodzenia aktywnego budynku. Zastosowanie klimakonwektorów pozwala zastąpić tradycyjne grzejniki i oddzielnej instalacji klimatyzacyjnej.

 

 

Wysoka sprawność grzania przy niskich temperaturach zasilania wody grzewczej - inteligentne grzejniki

 

Inteligentny grzejnik - bo tak się określa konwektory wentylatorowe - rozprowadza ciepło z grzejnika do pomieszczenia przy pomocy wentylatora znajdującego się w dolnej części urządzenie. W przeciwieństwie do zwykłych konwektorów osiągają znacznie większą transmisję ciepła i to przy niskich temperaturach zasilania. Aby całość była jeszcze bardziej nowoczesna i ekonomiczna do układu stosuje się system sterujący ze zintegrowanym sterownikiem mikroprocesorowym. Ma on za zadanie uzależnić pracę urządzenie od stanu temperatury w pomieszczeniu oraz temperatury zasilania w układzie grzewczym, co pozwala na ściśle powiązanie prędkości pracy wentylatora do zapotrzebowania na ciepło. Takie rozwiązanie daje nam także optymalizację współczynnika COP przy wyborze pompy ciepła (możliwość obniżenia kosztów zakupu pompy ciepła), a także małą bezwładność systemu ogrzewania względem zmian temperatury na zewnątrz. Przekłada się to również na szybką reakcję ogrzewania.

Każdy konwektor wentylatorowy można rozbudować o kolejne sterowniki i włączyć w system zarządzania ogrzewaniem całego domu.


Nagrzewanie pomieszczenia odbywa się w sposób mieszany,
co jest dla nas najbardziej korzystne.

 

 

Konwektory wentylatorowe SmartRad SRX...ECM Dimplex

 

 • do grzania i chłodzenia
 • Konwektory wentylatorowe SmartRad SRX...ECM Dimplexenergooszczędny, zoptymalizowany pod względem hałasu wentylator EC
 • automatyczna regulacja 3 stopni nawiewu w zależności od zużycia ciepła lub zapotrzebowania na chłodzenie, możliwość wstępnego ustawienia maksymalnego stopnia nawiewu
 • automatyczne wyłączanie konwektorów od temperatur zasilania mniejszych niż 25°C w trybie grzania i większych niż 20°C w trybie chłodzenia
 • maksymalna dopuszczalna temperatura zasilania 85 °C
 • przyłącze od strony grzewczej - możliwość wyboru z prawej lub lewej strony
 • Zobacz więcej >> Dimplex
   

 

 

Konwektor wentylatorowy REGULUS-system E-VENT

 

 • w dolnej części pakietu lamelek aluminiowych znajduje się wycięcie oraz elementy mocujące - łatwe wpięcie i wypięcie wentylatora lub zespołu wentylatorów (dłuższe grzejniki)
 • dzięki zastosowaniu wentylatora zwiększa się moc grzejnika, istnieje także możliwość sterowania dynamiką grzania
 • zespół wentylatorowy do nabycia osobno lub jednocześnie w komplecie z grzejnikiem typ „E” ( mając już w układzie c.o. grzejnik wodny przystosowany do takiej opcji możemy w każdej chwili zwiększyć jego funkcjonalność do klimakonwektora)
 • zobacz więcej >> Regulus
   

Konwektor wentylatorowy REGULUS-system E-VENT

 

Klimakonwektory Hewalex

 

 • zapewniają zarówno ogrzewanie, jak i chłodzenie pomieszczeń - z kotłem grzewczym możliwe jest ogrzewanie pomieszczeń, z kolei z pompą ciepła można dodatkowo realizować aktywne chłodzenie budynku
 • wymuszony przepływ powietrza przez wentylator gwarantuje wysoki poziom komfortu cieplnego
 • uzyskują wysoką efektywność energetyczną pozwalając na obniżenie temperatury wody w trybie grzewczym, co zapewnia korzystne warunki pracy dla pompy ciepła
 • dostępne w wersji: podsufitowe oraz przypodłogowe.
 • Zobacz więcej >> Hewalex

Klimakonwektory Hewalex
 

 

Klimakonwektory Iglotech

 

Klimakonwektory IglotechKlimakonwektory serii FX
 

 • do montażu na ścianie lub suficie
 • występują jako 2 i 4 rurowe klimakonwektory
 • w wersjach w obudowie oraz wersjach niezabudowanych
 • izolacja akustyczna - klasa M1
 • Zobacz więcej >> Iglotech

 

 

Alfaco - klimakonwektory BPS

 

Przeznaczone do podgrzewania i chłodzenia powietrza – odpowiedzialne są za utrzymywanie zadanej temperatury w pomieszczeniu. Wykorzystywane głównie w biurach i budynkach użyteczności publicznej. Fan - Coil BPS charakteryzują się łatwością w montażu oraz bogatym wyposażeniem.

Alfaco - klimakonwektory BPS

fot.: AlfacoZobacz również inne rozwiązanie:

 

Opracowanie: Redakcja
Zdjęcia: Iglotech, Regulus, Alfaco, Dimplex, Hewalex
Partnerzy i patroni

 Wienkra    AUX    Rekuperatory.pl - montaż energooszczędnej wentylacji   Uniwersal     ebm Papst   Systherm         Mitsubishi Electric          Rosenberg Klima           Klima-Therm

 logo bartosz          Klimor         Iglotech        Refsystem      Venture Industries Sp. z o.o.       Intersoft       Provent Vents        Daikin         Ventec        Wigmors             VBW        Stiebel Eltron     Test-Therm       Global-Tech        logo armacell      Matervent