
Montaż wentylacji - przegląd systemów mocowań
artykuł promocyjny
System mocowania kanałów wentylacyjnych ma bardzo duże znaczenie dla sprawności i prawidłowego działania wentylacji w budynku. Wpływa to na głośność pracy układu, jego szczelność i podatność na ewentualne odkształcenia. Ważne by system mocowania był spójny, bez względu na to, czy instalacja składa się z kanałów okrągłych, czy prostokątnych. W przypadku, coraz częściej wybieranych, gotowych systemów wentylacyjnych producenci oferują specjalne systemy mocowania i podwieszania. Wybór takiego rozwiązania zapewnia trwałe mocowanie i bezpieczeństwo pod względem wytrzymałości. Wszelkie elementy używane w systemach instalacyjnych muszą także spełniać przepisy ppoż.
Mocowania do kanałów wentylacyjnych
Instalacja wykonana z odpowiednich materiałów, z zachowaniem zasad poprawnego montażu oraz przy użyciu sprawdzonych elementów mocujących ma znaczenie dla jakości działania układu roboczego. Instalatorzy doceniają dobre mocowania dostępne w kompatybilnych zestawach, które spełniają najwyższe normy jakości i z powodzeniem mogą być użytkowane w różnych warunkach. W ofercie większości producentów technika zamocowań jest szeroka i obejmuje również akcesoria montażowe dopasowane do różnych systemów, w tym także elementów z całego sektora HVAC.
fot.: Alnor
Przeczytaj również >> Przewody wentylacyjne - rodzaje, przegląd
Systemy instalacyjne do wentylacji
W skład wentylacyjnych systemów wentylacyjnych wchodzą:
- przytwierdzenia
- łączniki
- wsporniki i stopy do urządzeń
Ważne by wybierać mocowania posiadające badania wytrzymałościowe i potrzebne dopuszczenia do stosowania w budownictwie. Wielu producentów oferuje również rozwiązania systemowe, co ułatwia pracę i daje gwarancję pewnego mocowania. Takie systemy często też posiadają nietypowe rozwiązania, jak na przykład mocowania do trudnodostępnych miejsc.
fot.: Lindab
Zobacz także >> Osprzęt wentylacyjny - zestawienie oferty producentów
Montaż wentylacji - technika zamocowań, przepisy, wytyczne
Wybór systemu i techniki mocowań zależy od montera, który odpowiada za wykonanie oraz sprawdzenie całości przed oddaniem do użytkowania. I choć dla większości oczywiste jest, że technika mocowania ma kluczowe znaczenie dla funkcjonowania wentylacji - nawet najlepszy i najdroższy układ wentylacyjny źle zamontowany nie będzie spełniał oczekiwań użytkowników. W dobrze przygotowanej dokumentacji projektowej wytyczne co do sposobu zamocowań są ustalone odgórnie. Jednak nie zawsze to jest standardem. W takiej sytuacji należy postępować zgodnie z wytycznymi producenta oraz przepisami branżowymi. Jak zawsze przy instalacjach najważniejsze przepisy zawarte są w Rozporządzeniu w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie. W przypadku wybory zawieszeń elementów systemu należy kierować się normą PN-EN 12236.
fot.: Alnor - kanały wentylacyjne mogą być montowane w różny sposób i przy użyciu różnych wkrętów, i to fachowiec zazwyczaj decyduje o danym wyborze - w przypadku kanałów wentylacyjnych zaleca się stosowanie wkrętów posiadających płaski spód łepka
Szukasz fachowca od wentylacji? Sprawdź naszą >> bazę
Mocowania do wentylacji i akcesoria montażowe - producenci
- Wentylacyjne akcesoria montażowe Alnor
Asortyment Alnor w zakresie techniki montażowej obejmuje elementy do kanałów okrągłych i prostokątnych. Są to wszelkiego rodzaju obejmy, taśmy perforowane, zawieszenia typ R, dla prostokątnych zawiesia L, Z, szyny montażowe. W przypadku przewodów elastycznych producent oferuje opaski zaciskowe stalowe i teflonowe. W ofercie są też uniwersalne akcesoria montażowe, takie jak pręty gwintowane, kowadełka, zaciski śrubowe, nakrętki i śruby. Zobacz pełną ofertę >> Alnor. W ofercie Alnor znalazł się profesjonalny system montażowy STRUT dedykowany do szybkiego i precyzyjnego montażu elementów podwieszanych. Jest to system zawierający akcesoria montażowe bazujące na profilach LDB oraz dopasowanych łącznikach profili do montażu pod różnym kątem. Wszystkie elementy wykonano ze stali ocynkowanej. System posiada certyfikat TUV. Ten kompletny zestaw elementów pozwala na szybki i łatwy montaż wentylacji pod sufitem każdego pomieszczenia.
- Systemy mocowań Iglotech
W ofercie marki Iglotech dostępne są stopy montażowe dla jednostek zewnętrznych montowanych na dachu, ścianie elewacyjnej, czy bezpośrednio na ziemi. Wszystkie elementy opatrzone są certyfikatem TUV. System obejmuje moduły ramowe, wsporniki, podstawy, a także elementy specjalne dopasowane do indywidualnych potrzeb danego budynku. Sprawdź pełną ofertę >> Iglotech.
- Podwieszenia i systemy wspomagające oraz materiały montażowe Lindab
W ramach kompleksowego systemu kanałów wentylacyjnych ADS marka Lindab oferuje również elementy dedykowane do montażu. Wśród nich znalazły się układy do podwieszenia kanałów obejmujące wszelkie potrzebne formaty oraz typowe materiały montażowe używane przy pracach montażowych kanałów okrągłych i prostokątnych. |
|
![]() |
Lindab w swojej ofercie posiada także profesjonalne narzędzia do montażu Smart tools oraz uszczelnienia i taśmy uszczelniające. System wentylacyjny Lindab posiada innowacyjny sposób łączenia kanałów i kształtek na klik - Lindab Safe Click - który ułatwia i znacznie przyśpiesza cały proces. Do tego jest on kompatybilny również z innymi systemami dostępnymi na rynku. Sposób ten to znaczna oszczędność czasu dla instalatorów i wykonawców, ale także sprawdzona i pewna instalacja. |
![]() |
fot.: System mocowania kanałów wentylacyjnych ASD Lindab
-
Systemy zamocowań od Centrowent
Hurtownia Centrowent oferuje kompletne systemy do montażu wentylacji. Obejmy, szyny, profile, mocowania, konsole oraz wiele innych elementów koniecznych przy montażu systemów wentylacyjnych zarówno w małych oraz profesjonalnych instalacjach.
Sprawdź dostępne rozwiązania >> Centrowent
Zasady montażu wentylacji - przeczytaj koniecznie
- Kanały wentylacyjne - jak zaizolować
- Jak wyciszyć system wentylacyjny
- Szczelność przewodów wentylacyjnych - wymagania, pomiary
- Rekuperacja - jakie kanały wybrać
- Czyszczenie wentylacji - przepisy, metody, przegląd urządzeń
- Kompleksowa regulacja wentylacji - przegląd mierników
- Projekt wentylacji - zasady
- Jakie rury do wentylacji
Zdjęcia: Alnor, Iglotech, Lindab, Centrowent









-
Ogrzewanie domu pompą ciepła - czy warto?
- Jak usunąć pył z powietrza na stanowisku pracy?
-
Elektryczne promienniki podczerwieni - strefowe ogrzewanie hal, magazynów i warsztatów
-
Podłogowe ogrzewanie kanałowe
-
Obalamy mity dotyczące kotłów na paliwo stałe
-
Grzejniki typu REGULUS a komfort cieplny w domu
-
Kurtyny powietrzne Systema - sposób na ograniczenie strat ciepła w budynkach przemysłowych
- Wszystko o wietrzeniu mieszkania



- Uprawnienia konieczne do montażu klimatyzacji
- Pompy ciepła i urządzenia klimatyzacyjne SEVRA wygrywają jakością
-
Daikin Europe inwestuje ponad 300 milionów euro w fabrykę pomp ciepła w Polsce
-
Rekuperator BLAST - nowość w ofercie KLIMOR
-
Nowa centrala wentylacyjna HEATPEX ARIA VITALE na targach ISH we Frankfurcie
-
Pompy ciepła powietrze-powietrze - energooszczędne rozwiązania w ofercie KAISAI
-
Katalog pomp ciepła Neoheat
- Jakie zmiany w projektowaniu systemów różnicowania ciśnienia wprowadza nowelizacja europejskiej normy?


- Serwis rekuperatora - dlaczego warto robić przegląd rekuperacji
-
Technologia Streamer Daikin - skuteczność potwierdzona w walce z wirusami
- Producent rekuperatorów PRO-VENT MISTRAL
- ARV - innowacyjne rozwiązania klimatyzacyjne
- Centrala wentylacyjna z odzyskiem ciepła HRU-SlimAIR
-
Zdrowa klimatyzacja - klimatyzatory Haier
- MINIBEL - niewielkie urządzenie, duży komfort
- Nagrzewnice powietrza od Marax
- Wentylatory promieniowe RadiCal w klimatyzacji precyzyjnej
- Wymagania EKOPROJEKTU dla urządzeń grzewczych
- Elektryczne promienniki podczerwieni - strefowe ogrzewanie
- Środki do czyszczenia parowników i skraplaczy Rectorseal
- Wentylatory QUIET - cichsze niż szept