Montaż wentylacji - przegląd systemów mocowań

artykuł promocyjny

System mocowania kanałów wentylacyjnych ma bardzo duże znaczenie dla sprawności i prawidłowego działania wentylacji w budynku. Wpływa to na głośność pracy układu, jego szczelność i podatność na ewentualne odkształcenia. Ważne by system mocowania był spójny, bez względu na to, czy instalacja składa się z kanałów okrągłych, czy prostokątnych. W przypadku, coraz częściej wybieranych, gotowych systemów wentylacyjnych producenci oferują specjalne systemy mocowania i podwieszania. Wybór takiego rozwiązania zapewnia trwałe mocowanie i bezpieczeństwo pod względem wytrzymałości. Wszelkie elementy używane w systemach instalacyjnych muszą także spełniać przepisy ppoż.

 

Mocowania do kanałów wentylacyjnych

 

Instalacja wykonana z odpowiednich materiałów, z zachowaniem zasad poprawnego montażu oraz przy użyciu sprawdzonych elementów mocujących ma znaczenie dla jakości działania układu roboczego. Instalatorzy doceniają dobre mocowania dostępne w kompatybilnych zestawach, które spełniają najwyższe normy jakości i z powodzeniem mogą być użytkowane w różnych warunkach. W ofercie większości producentów technika zamocowań jest szeroka i obejmuje również akcesoria montażowe dopasowane do różnych systemów, w tym także elementów z całego sektora HVAC.

Systemy mocowania do wentylacji

fot.: Alnor

Przeczytaj również >> Przewody wentylacyjne - rodzaje, przegląd

 

Systemy instalacyjne do wentylacji

 

W skład wentylacyjnych systemów wentylacyjnych wchodzą:

  • przytwierdzenia
  • łączniki
  • wsporniki i stopy do urządzeń

Ważne by wybierać mocowania posiadające badania wytrzymałościowe i potrzebne dopuszczenia do stosowania w budownictwie. Wielu producentów oferuje również rozwiązania systemowe, co ułatwia pracę i daje gwarancję pewnego mocowania. Takie systemy często też posiadają nietypowe rozwiązania, jak na przykład mocowania do trudnodostępnych miejsc. 

Mocowania w wentylacji - przegląd systemów

fot.: Lindab


Zobacz także >>
Osprzęt wentylacyjny - zestawienie oferty producentów

 

Montaż wentylacji - technika zamocowań, przepisy, wytyczne

 

Wybór systemu i techniki mocowań zależy od montera, który odpowiada za wykonanie oraz sprawdzenie całości przed oddaniem do użytkowania. I choć dla większości oczywiste jest, że technika mocowania ma kluczowe znaczenie dla funkcjonowania wentylacji - nawet najlepszy i najdroższy układ wentylacyjny źle zamontowany nie będzie spełniał oczekiwań użytkowników. W dobrze przygotowanej dokumentacji projektowej wytyczne co do sposobu zamocowań są ustalone odgórnie. Jednak nie zawsze to jest standardem. W takiej sytuacji należy postępować zgodnie z wytycznymi producenta oraz przepisami branżowymi. Jak zawsze przy instalacjach najważniejsze przepisy zawarte są w Rozporządzeniu w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie. W przypadku wybory zawieszeń elementów systemu należy kierować się normą PN-EN 12236.

Montaż kanałów wentylacyjnych - jakie wkręty

fot.: Alnor - kanały wentylacyjne mogą być montowane w różny sposób i przy użyciu różnych wkrętów, i to fachowiec zazwyczaj decyduje o danym wyborze - w przypadku kanałów wentylacyjnych zaleca się stosowanie wkrętów posiadających płaski spód łepka


Mocowania do wentylacji i akcesoria montażowe - producenci

 

  • Wentylacyjne akcesoria montażowe Alnor

Asortyment Alnor w zakresie techniki montażowej obejmuje elementy do kanałów okrągłych i prostokątnych. Są to wszelkiego rodzaju obejmy, taśmy perforowane, zawieszenia typ R, dla prostokątnych zawiesia L, Z, szyny montażowe. W przypadku przewodów elastycznych producent oferuje opaski zaciskowe stalowe i teflonowe. W ofercie są też uniwersalne akcesoria montażowe, takie jak pręty gwintowane, kowadełka, zaciski System montażu wentylacji STRUTśrubowe, nakrętki i śruby. Zobacz pełną ofertę >> Alnor. W ofercie Alnor znalazł się profesjonalny system montażowy STRUT dedykowany do szybkiego i precyzyjnego montażu elementów podwieszanych. Jest to system zawierający akcesoria montażowe bazujące na profilach LDB oraz dopasowanych łącznikach profili do montażu pod różnym kątem. Wszystkie elementy wykonano ze stali ocynkowanej. System posiada certyfikat TUV. Ten kompletny zestaw elementów pozwala na szybki i łatwy montaż wentylacji pod sufitem każdego pomieszczenia.

 

  • Systemy mocowań Iglotech

W ofercie marki Iglotech dostępne są stopy montażowe dla jednostek zewnętrznych montowanych na dachu, ścianie elewacyjnej, czy Stopy montażowe Iglotech - mocowanie wentylacjibezpośrednio na ziemi. Wszystkie elementy opatrzone są certyfikatem TUV. System obejmuje moduły ramowe, wsporniki, podstawy, a także elementy specjalne dopasowane do indywidualnych potrzeb danego budynku. Sprawdź pełną ofertę >> Iglotech.

 

  • Podwieszenia i systemy wspomagające oraz materiały montażowe Lindab

W ramach kompleksowego systemu kanałów wentylacyjnych ADS marka Lindab oferuje również elementy dedykowane do montażu. Wśród nich znalazły się układy do podwieszenia kanałów obejmujące wszelkie potrzebne formaty oraz typowe materiały montażowe używane przy pracach montażowych kanałów okrągłych i prostokątnych.

Podwieszenia kanałów wentylacyjnych

Lindab w swojej ofercie posiada także profesjonalne narzędzia do montażu Smart tools oraz uszczelnienia i taśmy uszczelniające. System wentylacyjny Lindab posiada innowacyjny sposób łączenia kanałów i kształtek na klik - Lindab Safe Click - który ułatwia i znacznie przyśpiesza cały proces. Do tego jest on kompatybilny również z innymi systemami dostępnymi na rynku. Sposób ten to znaczna oszczędność czasu dla instalatorów i wykonawców, ale także sprawdzona i pewna instalacja.

Wentylacja - materiały montażowe Lindab

fot.: System mocowania kanałów wentylacyjnych ASD Lindab

 

  • Systemy zamocowań od Centrowent

Hurtownia Centrowent oferuje kompletne systemy do montażu wentylacji. Obejmy, szyny, profile, mocowania, konsole oraz wiele innych elementów koniecznych przy montażu systemów wentylacyjnych zarówno w małych oraz profesjonalnych instalacjach.

Systemy zamocowań wentylacyjnych

Sprawdź dostępne rozwiązania >> Centrowent

 

Zasady montażu wentylacji - przeczytaj koniecznie

 

Opracowanie: Redakcja
Zdjęcia: Alnor, Iglotech, Lindab, Centrowent
Partnerzy i patroni

  Wienkra   AUX   Rekuperatory.pl - montaż energooszczędnej wentylacji  Uniwersal    ebm Papst   Systherm    Mitsubishi Electric        Rosenberg Klima          Klima-Therm          logo bartosz         Klimor         Iglotech        Refsystem      Venture Industries Sp. z o.o.       Intersoft       Provent Vents        Daikin         Ventec         Wigmors            Kaisai              VBW         Stiebel Eltron     Test-Therm      Global-Tech          logo armacell     Matervent

Temat miesiaca

EBM logo