Na co zwrócić uwagę kupując klimatyzator ścienny

artykuł promocyjny

W dzisiejszych czasach komfortem termicznym w domu możemy cieszyć się przez cały - rok zimą ogrzewając wnętrze, a latem schładzając powietrze klimatyzatorem. Wybór urządzeń na rynku jest szeroki - mają różne parametry i różnorodne nowoczesne funkcje. Bogata oferta może powodować trudności z doborem odpowiedniego modelu do naszych potrzeb. Na co zwrócić uwagę kupując klimatyzator ścienny?

Klimatyzator Rotenso

fot.: Thermosilesia

 

Jak działa klimatyzator ścienny?

 

Klimatyzator ścienny to tzw. urządzenie typu split, złożone z jednostki wewnętrznej, która pracuje cicho i można ją wygodnie zawiesić na ścianie oraz z jednostki zewnętrznej, instalowanej na zewnątrz budynku. Obie części, dzięki połączeniu przewodami, tworzą zamknięty układ chłodniczy. Jednostka wewnętrzna jest tu parownikiem, a zewnętrzna skraplaczem. Przewody służą do transportu czynnika chłodniczego między jednostką zewnętrzną i wewnętrzną, co pozwala na uzyskanie odpowiedniej temperatury nawiewu i w konsekwencji satysfakcjonującej temperatury pomieszczenia. Warto wiedzieć, że klimatyzatory typu split mogą być wykorzystywane nie tylko do chłodzenia, ale i do ogrzewania.

Klimatyzator ścienny Kaisai focus wifi

fot. Kaisai

 

 

Co to jest klimatyzacja multisplit?

 

Klimatyzator ścienny (pojedyncza jednostka wewnętrzna) służy do klimatyzowania konkretnego pomieszczenia, dlatego jeśli zależy nam na tym, by klimatyzacja była dostępna w kilku pokojach, powinniśmy wybrać system klimatyzacji multisplit. W takim układzie instaluje się jednostki wewnętrzne w każdym pomieszczeniu, które ma być klimatyzowane, a wszystkie podłącza się do jednej jednostki zewnętrznej. W ramach jednego systemu multisplit może działać nawet 8 klimatyzatorów! W przypadku multisplit trzeba jednak liczyć się z wyższymi kosztami montażu.

 

Jaki klimatyzator wybrać?

 

Moc chłodnicza

To na ile efektywnie będzie działać klimatyzator zależy od jego mocy chłodniczej, która jest podstawowym parametrem pracy tego typu urządzeń. Moc klimatyzatora należy dobrać do kubatury pomieszczenia. Zbyt mała moc nie sprawdzi się w dużym pomieszczeniu, a klimatyzator o zbyt dużej mocy będzie nadmiernie wychładzać pomieszczenie, co negatywnie odczują domownicy.

 

Jak obliczyć moc chłodniczą

By określić jakiej mocy klimatyzator potrzebujemy do danego pomieszczenia najlepiej przeliczyć powierzchnię lub kubaturę pomieszczenia na kilowaty. W przybliżeniu przyjmuje się, iż 1 m2 oznacza zapotrzebowanie na 100W mocy (dotyczy pomieszczeń o standardowej wysokości 2,4 m), a 1m3 odpowiada zapotrzebowaniu na 40W mocy.

 

Czyli:

moc chłodnicza = X metry kwadratowe * 100 W

albo:

moc chłodnicza = X metry sześcienne * 40 W

 

Warto wiedzieć, że analogicznie można obliczyć moc grzewczą klimatyzatora.

Obliczone w ten sposób wartości mocy trzeba traktować szacunkowo, bo na wydajność pracy klimatyzacji wpływ ma więcej czynników, jak stopień izolacji pomieszczenia, ekspozycja, powierzchnia okien, to czy pokój jest na poddaszu, a nawet to ile w danej chwili przebywa w nim osób.

Klimatyzator AUX Wienkra

fot.: WIENKRA

 

Klasa energetyczna klimatyzacji

 

Warto zwracać uwagę na klasę energetyczną klimatyzatora. Te o najlepszej efektywności mają klasę A+++, niższe klasy to A++ i A+. Wybierając urządzenia o wysokiej klasie energetycznej można poczynić oszczędności w trakcie późniejszej eksploatacji klimatyzatora.

 

Poziom głośności klimatyzacji

 

Zawsze warto zwrócić uwagę na parametr określający czy klimatyzator nie pracuje zbyt głośno. Jednostki wewnętrzne i zewnętrzne pracują z różną głośnością. Jednostka wewnętrzna raczej nie będzie uciążliwa dla użytkowników - za powstający dźwięk odpowiada tu przede wszystkim wentylator i głośność zależy od tego jak intensywnie on pracuje. Dodatkowo większość klimatyzatorów posiada tryb cichy/nocny, który pozwala ograniczyć głośność pracy. Jednostka zewnętrzna będzie na pewno głośniejsza. Dopuszczalny poziom hałasu określają przepisy - poziom hałasu emitowany przez urządzenia nie może przekraczać 55 dB w ciągu dnia oraz 45 dB w nocy.

Refsystem

fot.: Refsystem

 

Funkcje klimatyzatora - które się przydadzą?

Rynek klimatyzatorów ściennych cały czas się rozwija, a producenci prześcigają się w nowych rozwiązaniach i oferują coraz bardziej innowacyjne funkcje i tryby klimatyzatorów, by ich urządzenia były jak najbardziej konkurencyjne. Zyskują na tym klienci, którzy otrzymują sprzęt zdolny do samooczyszczania, dezynfekcji powietrza czy też z możliwością zdalnego sterowania za pomocą aplikacji w smartfonie. Na które nowoczesne funkcje warto zwrócić uwagę?

Haier

fot.: Haier

 

Samooczyszczanie

Samooczyszczanie - to wygodna funkcja, która podnosi poziom higieny klimatyzacji. Dzięki niej zminimalizowane zostaje ryzyko namnażania się pleśni czy wystąpienia brzydkich zapachów. Samooczyszczający się klimatyzator ma lepszą wydajność i będzie działać sprawnie przez dłuższy czas.

Jonizacja powietrza

Jonizator - wiele funkcji oferowanych przez nowoczesne klimatyzatory ma za zadanie podnosić jakość klimatyzowanego powietrza. To m.in. jonizacja - dzięki tej opcji klimatyzator sprawia, że w powietrzu obecnych jest więcej negatywnie naładowanych cząstek - jonów - co ma pozytywny wpływ na samopoczucie użytkowników.

Nawiew bez wiatru

Silny strumień schłodzonego powietrza czy wręcz wrażenie przeciągu może być nieprzyjemne dla osób przebywających w klimatyzowanym pomieszczeniu. Producenci zdają sobie z tego sprawę, dlatego klimatyzatory w coraz większym stopniu dbają o komfort użytkowników poprzez większe możliwości regulacji nawiewu - tryb bezprzeciągowy pozwala na regulację temperatury w pomieszczeniu bez nieprzyjemnego ciągu powietrza.

Klimatyzator ścienny wind free systherm

fot.: Systherm

Klimatyzator z dezynfekcją

Od kilku lat producenci klimatyzatorów chętnie wyposażają swoje urządzenia w funkcje dezynfekujące powietrze, a trend ten nasilił się po wybuchu pandemii Covid. Dezynfekowanie odbywa sie na różne sposoby - klimatyzatory w środku obudowy mają specjalne lampy UV zabijające zarazki, wyposażone są w filtry elektrostatyczne, katalityczne itp. lub wytwarzają specjalne wyładowania elektryczne. Deklarowana skuteczność tych metod wynosi nawet 99%.

Haier klimatyzacja z dezynfekcją

fot.: Iglotech

 

Tryb turbo

Funkcja turbo - dostępna w większości klimatyzatorów. Dzięki niej klimatyzator pracuje z większa intensywnością i temperatura w pomieszczeniu szybciej osiąga pożądaną wartość.

Tryb cichy

Tryb cichej pracy - coraz częściej lata są na tyle gorące, że wysoka temperatura utrzymuje się również nocą. Żeby odetchnąć i móc spokojnie zasnąć warto zostawić klimatyzację włączoną. Pojawia się jednak problem nadmiernego hałasu - warto skorzystać z opcji cichej pracy, dzięki której klimatyzacja nie będzie uciążliwa dla otoczenia nawet nocą.

Sterowanie smartfonem

Nowoczesne klimatyzatory mogą być sterowane przy użyciu smartfona - większość producentów udostępnia w tym celu własne aplikacje. Jeśli klimatyzator wyposażono w wi-fi można sterować nim przez internet z dowolnego miejsca na ziemi. To wygodna opcja, jeśli chcemy np. schłodzić pomieszczenie zanim wrócimy do domu.

Wykrywanie obecności użytkowników

Ta funkcja ma na celu oszczędzanie energii. Klimatyzatory są w stanie wykryć, jeśli w danym pomieszczeniu przez dłuższy czas nikogo nie ma i przełączyć się w tryb czuwania.

 

Ile kosztuje klimatyzator ścienny?

W zależności od mocy urządzenia i dodatkowych funkcji klimatyzator split będzie nas kosztować od 1500-2000 zł (klimatyzator 3,5 kW) do 2500-3000 zł (moc około 5 kW). W przypadku urządzeń multisplit ceny rozpoczynają się od 4000 zł. Do tego trzeba doliczyć koszt montażu.

 

ZOBACZ TAKŻEOpracowanie: Redakcja
Zdjęcia: Thermosilesia, Kaisai, Wienkra, Refsystem, Haier, Systherm, Iglotech,
Partnerzy i patroni

 Wienkra    AUX    Rekuperatory.pl - montaż energooszczędnej wentylacji   Uniwersal     ebm Papst   Systherm         Mitsubishi Electric          Rosenberg Klima           Klima-Therm

 logo bartosz          Klimor         Iglotech        Refsystem      Venture Industries Sp. z o.o.       Intersoft       Provent Vents        Daikin         Ventec        Wigmors          Kaisai         VBW        Stiebel Eltron     Test-Therm       Global-Tech        logo armacell      Matervent