Klimatyzacja z pompy ciepła

artykuł promocyjny

System grzewczy to oczywistość w każdym domu - inaczej nie da się funkcjonować. W system grzewczy chętnie też inwestujemy, modernizujemy i ulepszamy. Coraz chętniej sięgamy także po rozwiązania ekologiczne, takie jak na przykład pompa ciepła. W polskim klimacie zdecydowanie częściej panują warunki, które zachęcają do rozważenia montażu klimatyzacji. Nie jest to nadal instalacja tak popularna, jak ogrzewanie. Okazuje się, jednak że może być efektem ubocznym i to bez dodatkowych działań i starań z naszej strony. Mowa tu o pompie ciepła, która działa również jak klimatyzator, gdy tego potrzebujemy.

 

 

Chłodzenie pompą ciepła - jak to działa

 

Jakoże klimatyzator to w praktyce urządzenie zbudowane i funkcjonujące jak powietrzna pompa ciepła powietrze-powietrze może tradycyjny klimatyzator z powodzeniem zastąpić. Z tym wyjątkiem, że droga chłodzenia jest dokładnie odwrotna niż w przypadku grzania. Co więcej nie potrzebujemy żadnych dodatkowych elementów, przeróbek instalacji ani nic w tym stylu - wystarczy z tego po prostu korzystać. A pompy ciepła to urządzenia, które coraz częściej stanowią alternatywę dla pieca w naszych domach. Teraz powodów by zainwestować w tą ekologiczną instalację może być jeszcze więcej.

Chłodzenie pompą ciepła - jak to działa

fot.: wszystkie liczące się klimatyzatory to pompy ciepła powietrze – powietrze, przeznaczone zarówno do chłodzenia jak i ogrzewania (Daikin)

Do systemu chłodzenie z wykorzystaniem pompy ciepła nadają się również jednostki gruntowe i wodne. Zastosowanie pompy ciepła to z pewnością energooszczędne rozwiązanie, a w roli klimatyzatora charakteryzuje się jeszcze mniejszym zużyciem prądu, gdyż chłodzenie nie wymaga pracy sprężarki. Tak działający system nazywa się pasywnym.

fot.: Iglotech - Pompa ciepła Neoheat Standard


Skąd ten chłód w instalacji grzewczej?
Otóż płyn znajdujący się w wymienniku gruntowym ma stosunkowo niską temperaturę (w granicach 10oC). Pompa obiegowa wymuszając krążenie takiej cieczy przyczyniają się do tego, że w instalacji zaczyna płynąć zimna woda, która chłodzi nasze otoczenia (analogicznie jak ciepła woda zimą nas grzeje). Konieczne jest wykorzystanie w całym układzie elementów sterujących, które utrzymają temperaturę rur na poziomie wyższym od punktu rosy. Ochroni to nas przed wykraplaniem się pary wodnej z powietrza mającego kontakt z zimną powierzchnią.

System klimatyzacji z prawdziwego zdarzenia powstaje w przypadku pompa ciepła, które odbierają ciepło z instalacji.

Chłodzenie pompą ciepła - jak to działa

fot.: Mitsubishi Electric

 

Czy wydajność pompy ciepła z funkcją chłodzenia jest taka sama jak klimatyzatora?

 

Oczywiście klimatyzatory zapewniają nam znacznie więcej niż odwrócony cykl pracy pompy ciepła. Przede wszystkim podłogi chłodzone pompą ciepła nie mogą mieć niższej temperatury niż 20oC, co nie zawsze pozwala nam na osiągniecie wymarzonej temperatury. Oprócz tego klimatyzacja obrabia także powietrze, czyli oczyszcza go, dba o prawidłową wilgotność itd.

Pompa ciepła to jednak nie dokładnie to samo co klimatyzator. Najistotniejszą różnicą jest tu sposób oddawania chłodu do pomieszczeń. Klimatyzator działa jako bezpośredni nadmuch powietrza, a pompa ciepła potrzebuje czynnika pośredniego, którym jest woda krążąca w instalacji - najczęściej podłogowej (grzejniki nie spełniają wymagań).

Znacznie lepsze warunki uzyskamy przy wykorzystaniu instalacji powietrznej z klimakonwektorami. Nawiew zimnego powietrza jest mniej kłopotliwy niż zimna podłoga. Zapewnia on większą wydajność chłodniczą, gdyż nie ma potrzeby pilnowania minimalnej temperatury.

W specyfikacji klimatyzatorów często pojawia się określenie "z pompą ciepła". To samo odnosi się do pomp ciepła - również mogą być odwracalne, czyli pompa zamiast dostarczać ciepło do instalacji – odbiera je i chłodzi. Takie rozwiązanie zapewnia nam warunki porównywalne do systemu z klimatyzatorem.

 

 

Ciekawostka

Ze względu na tożsamą pracę obu urządzeń istnieje możliwość wykorzystania również klimatyzatora do ogrzewania. Dowiedz się >> więcej

 

 

Przeczytaj również >> Gruntowy wymiennik ciepła latem - darmowa klimatyzacjaOpracowanie: Redakcja
Zdjęcia: Daikin, Mitsubishi, Iglotech
Partnerzy i patroni

 Wienkra    AUX    Rekuperatory.pl - montaż energooszczędnej wentylacji   Uniwersal     ebm Papst   Systherm         Mitsubishi Electric          Rosenberg Klima           Klima-Therm

 logo bartosz          Klimor         Iglotech        Refsystem      Venture Industries Sp. z o.o.       Intersoft       Provent Vents        Daikin         Ventec        Wigmors          Kaisai         VBW        Stiebel Eltron     Test-Therm       Global-Tech        logo armacell      Matervent