Wienkra

Chłodzenie dużych pomieszczeń - przegląd rozwiązań

artykuł promocyjny

Wiele gałęzi przemysłu dla prawidłowej pracy musi zadbać o prawidłową, ściśle określoną temperaturę. To właśnie od niej zależy jakość przechowywanych lub produkowanych towarów. Dotyczy to nie tylko branży spożywczej, ale też znacznie bardziej czułych komponentów elektronicznych, przechowywanych danych, czy farmaceutyków. Problem jest tym większy, im większe jest pomieszczenie. Hale i magazyny to miejsca o dużych wysokościach i znacznych powierzchniach, co utrudnia utrzymanie jednakowej temperatury. Zastosowanie systemów chłodzenia gwarantuje wysoką jakość magazynowanych produktów oraz zwiększa efektywność produkcji. Wybór systemu podyktowany jest wymaganiami danej linii produkcyjnej lub warunkami koniecznymi do przechowywania danej grupy produktów. 

 

Systemy klimatyzacji do dużych obiektów

 

Klimatyzacja to jedno z najskuteczniejszych rozwiązań do schładzania powietrza. Pozwalają precyzyjnie sterować klimatem w pomieszczeniach, nawet tych dużych. Dobór jednostek o odpowiedniej wydajności pozwoli poradzić sobie nawet z obiektami wielkokubaturowymi.

Zobacz szczegóły >> Klimatyzacja do zastosowań komercyjnych - przegląd rozwiązań


Wyjątkowo czułe procesy oraz przechowywane dane wymagają precyzyjnych temperatur, których zakres zmian nie może być narażony. W takim przypadku konieczne jest wykorzystanie Klimatyzacji precyzyjnej.

Jeszcze innymi prawami rządzą się miejsca, w których utrzymanie precyzyjnych procesów technologicznych wymaga konkretnych parametrów powietrza. W takich warunkach rozsądna jest alternatywa dla instalacji freonowej klimatyzacji w postaci systemów wody lodowej. Takie agregaty chłodnicze wykorzystują specjalne chillery odpowiedzialne za schładzanie cieczy wykorzystywanej do procesu klimatyzacji. 

System VRF Fujitsu

fot.: Klima-therm - system VRF Fujitsu

 

Destryfikatory, czyli chłodzenie dzięki cyrkulacji

 

Destryfikatory to specjalne urządzenia (m.in. wentylatory stropowe, sufitowe), których zadaniem jest wymieszanie powietrza. Zastój mas powietrza w pomieszczeniu przekłada się na uczucie duszności. W czasie upałów ruch powietrza jest znacznie ograniczony, co sprzyja nadmiernemu nagrzewaniu się pomieszczeń, zwłaszcza takich jak hale. Niewielkie urządzenie w postaci aerodynamicznych łopatek napędzanych silnikiem może wymieszać duże ilości powietrza, przyczyniając się wyrównania temperatury na wszystkich poziomach — od sufitu do podłogi. Rozproszenie nagrzanego powietrza podnosi komfort przebywania w takich pomieszczeniach, a wzbudzenie zaburzonego procesu wentylacji (cyrkulacji) daje przyjemne uczucie osobom pracującym w hali. Poprawiają się również warunki pracy urządzeń, które nie ulegają przegrzaniu wskutek przekroczenia granicy dozwolonej temperatury. Najlepiej, jeśli destryfikatory będą pracować w układzie kilku urządzeń. Bardzo ważne jest też to, że urządzenia te doskonale sprawdzają się również w czasie niskich temperatur, gdy wspomagają ogrzewanie.

Destratyfikatory powietrza

fot.: Daxton - destratyfikatory HVLS w hali

 

Przenośne wentylatory osiowe - miejscowe chłodzenie

 

W czasie dużych upałów, gdy na hali robi się niebezpiecznie gorąco, a pracownicy nadal muszą być ubrani w odzież ochronną, ulgę mogą przynieść również wentylatory osiowe. Mieszanie powietrza na dużych odległościach, w wybranym kierunku poprawia mikroklimat w obiektach o dużej powierzchni. Dodatkowo strumień nawiewanego powietrza jest szeroki, choć ich lokalizację zawsze można zmienić, gdyż są przenośne.

Przenośny wentylator na kółkach XARAM Energy XE-WOI 24/2S

fot.: Marax - wentylator osiowy Xaram Energy XE-WOI 24/2S

Wentylator

fot.: Daxton - Wentylator-cyrkulator przemysłowy 600 CTO

 

REDAKCJA POLECA:Opracowanie: Redakcja
Zdjęcia: Marax, Daxton, Klima-therm
Partnerzy i patroni

  Wienkra   AUX   Rekuperatory.pl - montaż energooszczędnej wentylacji  Uniwersal    ebm Papst   Systherm    Mitsubishi Electric        Rosenberg Klima          Klima-Therm          logo bartosz         Klimor         Iglotech        Refsystem      Venture Industries Sp. z o.o.       Intersoft       Provent Vents        Daikin         Ventec         Wigmors            Kaisai              VBW         Stiebel Eltron     Test-Therm      Global-Tech          logo armacell     Matervent

Temat miesiaca

EBM logo