Rekuperatory.pl

5 najczęściej popełnianych błędów przy montażu rekuperacji

artykuł promocyjny

System rekuperacji, cieszy się w ostatnich latach coraz większym zainteresowaniem. Dla osób, które nie miały wcześniej styczności z takim rozwiązaniem, przygotowaliśmy odpowiedzi na podstawowe pytania w tym zakresie. Co to jest rekuperacja? Jak ona działa i jakie błędy można popełnić przy jej montażu? Odpowiadamy!

Schemat rekuperacji Frapol

fot.: Frapol- rekuperator OnyX Sky 1500 - schemat budowy rekuperatora

 

Co to jest rekuperacja?

 

Rekuperacja to nic innego jak energooszczędna wentylacja mechaniczna z odzyskiem ciepła. Ma za zadanie dostarczenia świeżego zewnętrznego powietrza do domu w czasie, gdy powietrze zużyte i zanieczyszczone zostaje wydalane na zewnątrz. Powietrze nawiewane jest całkowicie czyste i przefiltrowane – wolne od kurzu, owadów czy innych zanieczyszczeń. Wentylacja mechaniczna opiera się na ruchu powietrza, które wytwarzane jest przez urządzenie – rekuperator. Daje on możliwość kontrolowania ruchu nawiewanego powietrza oraz odzyskiwania ciepła z powietrza wyciąganego z pomieszczeń.

Schemat instalacji z rekuperatorem

fot.: Alnor - Schemat instalacji z rekuperatorem

 

Jak działa rekuperacja?

 

Przede wszystkim wiadomo, że do rekuperacji konieczny jest rekuperator. To właśnie w nim zachodzi cały proces wymiany „brudnego” powietrza na czyste. Urządzenie wyciąga dwa strumienie powietrza (zimne i czyste oraz ciepłe i brudne) równocześnie w dwóch kierunkach. Na każdy strumień przypada odrębny kanalik, a co za tym idzie, strumienie nie mieszają się. Zużyte powietrze przekazuje w wymienniku ciepła swoje ciepło nawiewanemu z zewnątrz powietrzu czystemu. W następnej kolejności kanały wentylacyjne przeprowadzają powietrze świeże do pomieszczeń w domu, natomiast to zużyte trafia na zewnątrz budynku.

Schemat rekuperacji Iglotech

fot.: Iglotech - schemat wentylacji mechanicznej z odzyskiem ciepła, czyli rekuperacji

 

Jakie korzyści daje system rekuperacji?

 

Posiadanie systemu rekuperacji daje nam tak naprawdę wiele korzyści. Przede wszystkim nasz dom jest zawsze świeży, nie panuje w nim przeszkadzający zaduch, gdyż do mieszkania bez ustanku wlatuje czyste i zdrowe powietrze. Nie musimy otwierać okien, co w następstwie sprawia, że w domu nie panują przeciągi oraz nie wlatują do niego niechciane insekty. Spowoduje to również mniejsze koszty za ogrzewanie domu.

 

Najczęstsze błędy popełniane przy montażu rekuperacji

 

Montaż systemu rekuperacji nie jest wcale taki trudny – trzeba zainstalować rekuperator i rozprowadzić kanały wentylacyjne po domu – jednak dobrze byłoby mimo wszystko pozostawić to fachowcom, zwłaszcza w przypadku osób, które nie miały wcześniej styczności z podobną instalacją. Można bowiem popełnić sporo błędów, które wbrew pozorom są dosyć istotne. Poniżej przedstawiamy błędy popełniane najczęściej:

 

  1. Złe pomieszczenie wybrane na rekuperator – miejsce, w którym znajdować się będzie urządzenie, powinno być ogrzewane, a jego temperatura wynosić 8°C, bez względu na panujące na zewnątrz warunki pogodowe.
  2. Nieodpowiednie dostosowanie wentylacyjnych kanałów – powinny być dobrane zgodnie z możliwościami instalacyjnych systemów budynku. Do tego ważne jest, aby przewody do rekuperacji podłączono we właściwy sposób i łatwo można było się do nich dostać.
  3. Połączenie systemu rekuperacji z systemem wentylacji grawitacyjnej – nie wolno instalować zarówno rekuperacji, jak i wentylacji tradycyjnej. A jeśli wentylacja tradycyjna już działa, w chwili zmiany systemu wentylacji trzeba zaślepić jej kanały.
  4. Niewłaściwe dobranie mocy urządzenia – w przypadku rekuperatora ze zbyt małą mocą, cały proces rekuperacji straci na skuteczności, co może także doprowadzić do wzrostu kosztów.
  5. Brak podcięcia drzwi – cyrkulacja powietrza między pomieszczeniami jest bardzo ważna, a zapewniają ją właśnie szczeliny pomiędzy podłogą a dolną krawędzią drzwi.Opracowanie: Redakcja
Zdjęcia: Frapol, Iglotech, Alnor
Partnerzy i patroni

 Wienkra    AUX    Rekuperatory.pl - montaż energooszczędnej wentylacji   Uniwersal     ebm Papst   Systherm         Mitsubishi Electric          Rosenberg Klima           Klima-Therm

 logo bartosz          Klimor         Iglotech        Refsystem      Venture Industries Sp. z o.o.       Intersoft       Provent Vents        Daikin         Ventec        Wigmors          Kaisai         VBW        Stiebel Eltron     Test-Therm       Global-Tech        logo armacell      Matervent