Rekuperatory.pl

Czy w każdym domu można wykonać rekuperację

artykuł promocyjny

Rekuperacja należy do grona instalacjii ekologicznych. Jej głównym zadaniem jest zapewnienie jak najwyższej jakości powietrza w domu bez konieczności wietrzenia, a do tego za pomocą rekuperatora odzyskamy ciepło z wentylowanego powietrza. Rekuperator jako centrala wentylacyjna nawiewno-wywiewna z odzyskiem ciepła stanowi część instalacji wentylacji mechanicznej, wyposażonej w wentylatory wymuszające ruch powietrza. Dzięki wymiennikowi ciepła w rekuperatorze ciepłe powietrze, usuwane z wnętrza domu, ogrzewa zimniejsze, docierające do środka domu - czyli odzyskuje to ciepło. 


W jakich domach sprawdzi się rekuperacja:

  • w domach energooszczędnych - świadomi inwestorzy, którzy chcą zapewnić sobie najwyższej jakości świeże powietrze o każdej porze roku w nowoczesnym budownictwie wybiorą rekuperację. Zimą nie dochodzi do wychładzania pomieszczeń, a latem do przegrzewania. W domach z pompą ciepła możliwe jest obniżenie nie tylko późniejszych rachunków za ogrzewanie i przygotowanie ciepłej wody użytkowej, ale także obniżenie wydatków na zakup i montaż pompy ciepła - zastosowanie rekuperacji obniża wymaganą moc pompy ciepła nawet o 20-30%
     

Zobacz również: Pompa ciepła z rekuperatorem
 

  • rekuperacja to wymóg konieczny w domach pasywnych - osiągnięcie wymagań dla domów pasywnych związanych z oszczędnym godpodarowaniem energią możliwe jest tylko dzieki rekuperacji

Rekuperacja w domu pasywnym

fot.: Pro-Vent - do osiągnięcia maksymalnego komfortu warto wybrać dedykowane systemy łączące wykorzystanie rekuperatorów Pro-Vent i Płytowego Gruntowego Wymiennika Ciepła PROVENT-GEO. Systemy można wykorzystać zarówno w domkach jednorodzinnych, jak i w obiektach komercyjnych

  • w budynkach po termomodernizacji - rekuperacja to bardzo często najlepsze rozwiązanie jeśli chodzi o budynki po termomodernizacji. Szczelne okna, drzwi, ocieplone ściany sprawiają, że wentylacja grawitacyjna staje się nie wydolna.
     
  • a także w każdym nowym domu, w którym chcemy mieć czyste, zdrowe powietrze bez przeciągów, komarów, much, kurzu i pyłków. Ostatni moment na podjęcia decyzji o zastosowaniu takiego systemu wentylacji w nowo budowanym domu jest etap stanu surowego budynku, czyli jeszcze przed wykonaniem instalacji sanitarnych, elektrycznych i c.o.
  • w zamieszkanych domach - tu również wykonanie systemu wentylacji mechanicznej z odzyskiem ciepła jest możliwe. Trzeba jednak liczyć się z większymi trudnościami i kosztami. Oprócz tradycyjnego systemu rekuperacji możemy zdecydowac się na wariant bardziej okrojony, ale spełniający główne założenie - odzysk ciepła z wentylowanego powietrza, czyli rekuperację ścienną. Wiąże się to z mniejszym remontem oraz niższymi kosztami zakupu urządzenia.

Rekuperacja w domach zamieszkanych

fot.: Vents - wartym uwagi rozwiązaniem jest ścienny wymiennik ciepła z przepływem świeżego powietrza do efektywnej energetycznie wentylacji, czyli rekuperator montowany w ścianie. Montaż centralnej wentylacji mechanicznej z odzyskiem ciepła w zamieszkałym domu wiąże się z dużym remontem - rozwiązaniem może być urządzenie montowane w ścianie, bez przewodów rozprowadzonych w całym domu (wentylacja decentralna)

  • rekuperację z powodzeniem możemy również zamontować w mieszkaniu - w kamienicy, czy bloku. Nawet w przypadku zabytkowych elewacji możemy sobie łatwo poradzić - wystarczy, że czerpnię i wyrzutnię powietrza umieścimy w dachu, by nie ingerować w zabytkową elewację budynku.


Instalację rekuperacji możemy wykonać również w domu drewnianym - nie różni się ona wiele od systemu rekuperacji wykonanego w budynku ze standardowych pustaków. Podobnie jest w przpadku wielkości domu - zarówno w domu jednopiętrowym, jak i takim z poddaszem użytkowym, czy kolejnym piętrem możliwe jest zainstalowanie wentylacji mechanicznej z odzyskiem ciepła. Inaczej będzie jedynie wyglądało rozmieszczenie wyrzutni i czerpni powietrza w budynku.

Centrale rekuperacyjne Ekoklimax

fot.: Centrale rekuperacyjne Ekoklimax

Komfort wentylacyjny oraz niższe rachunki za ogrzewanie to dwa najważniejsze argumenty przemawiające za montażem rekuperacji. Każdy kto może sobie pozwolić na taki luksus powinien z tego skorzystać, bez względu na to czy mieszkamy w dużym, małym, nowym czy leciwym domu.
 

Przeczytaj także:


 Opracowanie: Redakcja
Zdjęcia: Pro-Vent, Vents, Ekoklimax
Partnerzy i patroni

 Wienkra    AUX    Rekuperatory.pl - montaż energooszczędnej wentylacji   Uniwersal     ebm Papst   Systherm         Mitsubishi Electric          Rosenberg Klima           Klima-Therm

 logo bartosz          Klimor         Iglotech        Refsystem      Venture Industries Sp. z o.o.       Intersoft       Provent Vents        Daikin         Ventec        Wigmors          Kaisai         VBW        Stiebel Eltron     Test-Therm       Global-Tech        logo armacell      Matervent