Klimatyzacja - trendy i nowości rynkowe

artykuł promocyjny

Rosnąca liczba oferowanych na rynku rozwiązań klimatyzacyjnych zwiększa konkurencyjność branży, a to powoduje ciągłe zmiany. Coraz większe zainteresowanie, także sektora domów jednorodzinnych, rozwiązaniami w zakresie klimatyzacji daje szansę na rozwój i ulepszanie urządzeń. W jakim kierunku zmierzają trendy na rynku urządzeń chłodzących oraz jakie nowe funkcje pojawiają się w klimatyzatorach najnowszej generacji?

fot.: Carline

 

Klimatyzatory najnowszej generacji

 

Klimatyzator najnowszej generacji musi być energooszczędny oraz zapewniać pełen zakres regulacji pozwalającej osiągnąć komfort cieplny. Podążając za światowymi trendami, najważniejsza staje się obróbka powietrza również pod kątem jego jakości i składu. Coraz więcej w naszym społeczeństwie jest alergików i to właśnie pod ich kątem specjaliści z branży opracowują systemy filtrujące. Nagłośnienie problemu smogu z pewnością również przełoży się na większą uwagę temu tematowi. Producenci dużą uwagę przywiązują również do głośności pracy urządzenia — coraz cichsze jednostki to konieczność. Design na najwyższym światowym poziomie nie dziwi już nikogo. To, co ładnie opakowane zawsze lepiej się sprzedaje, a przecież jednostka wewnętrzna jest stale na widoku — musi więc pasować do wnętrza. Urządzenia charakteryzujące się wysokim wskaźnikiem efektywności energetycznej również w funkcji grzania (nawet przy temperaturze -25°C) mają szansę podbić rynek zwłaszcza w naszym klimacie.


Sprawdź >> Klimatyzatory - przegląd oferty producentów

Klimatyzator GREE G-TECH

fot.: Systherm - klimatyzator GREE G-TECH: Innowacyjna konstrukcja urządzenia pozwala na szybki demontaż poszczególnych podzespołów, co wpływa na dłuższą żywotność urządzenia oraz zapewnia prawdziwą rewolucję w serwisowaniu

 

Klimatyzacja w domu — kierunki rozwoju, trendy

 

Klimatyzatory w ostatnich latach stały się jednymi z najbardziej popularnych urządzeń podnoszących komfort życia w pomieszczeniach. Już nie tylko w dużych obiektach, ale także na niewielkiej przestrzeni małych sklepów, czy domów i mieszkań zaczęliśmy dbać o odpowiednie warunki temperatury i jakość powietrza.

Spadek kosztów zakupu oraz montażu klimatyzatorów upowszechnił tę instalację. Do tego wiele funkcji — nowoczesne klimatyzatory to urządzenia wielofunkcyjne — oczyszczają, jonizują, regulują wilgotność i temperaturę powietrza, a nawet grzeją.
 

Zobacz także >> Czas zainwestować w klimatyzator!


Klimatyzatory ze sprężarką inwerterową są bardziej inteligentne niż tradycyjne modele i przyczyniają się do redukcji kosztów użytkowania nawet o 1/3. Możliwe jest to dzięki technologii dostosowania pracy sprężarki do aktualnego zapotrzebowania na chłód lub moc grzewczą w danym miejscu. W wariancie z czujką ruchu w pomieszczeniu praca sprężarki zależy od obecności ludzi.

Nanocząsteczki wody w służbie oczyszczania powietrza wewnętrznego pozwalają wyeliminować bakterie, wirusy i alergeny w miejscu pracy urządzenia wyposażonego w taką technologię. Dbając o zdrowie, możemy pozwolić sobie również na aplikację witaminy C razem z powietrzem z klimatyzatora. Specjalne filtry są w stanie uwalniać tą dobrze znaną nam substancję chroniącą nas przed wolnymi rodnikami w trakcie obróbki powietrza. W niektórych modelach dostępne są lampy UV do sterylizacji powietrza, dzięki czemu w nadmuchiwanym strumieniu pozbywamy się wirusów i bakterii. 

Klimatyzacja to często również jedna z instalacji funkcjonujące w danym budynku. Integracja jej w systemie BMS to komfort na najwyższym poziomie. Systemy zarządzania skutecznie podnoszą efektywność energetyczną układu, zachowując przy tym założony komfort cieplny. Platformy, takie jak KNX pozwalają monitorować cały cykl chłodzenia w ciągu doby i dopasować go do naszego stylu życia (w zależności od ilości osób przebywających w danej chwili w pomieszczeniu), a sterowanie przy użyciu aplikacji daje mobilną kontrolę nad systemem z dowolnego miejsca.
 

Zobacz koniecznie:Hybrydowa klimatyzacja
to rozwiązanie bazujące na współpracy z energią solarną. Naturalne wykorzystanie nadwyżek energii słonecznej latem, kiedy zapotrzebowanie na moc chłodniczą jest największe. Rozwiązanie to znacznie obniża koszty użytkowania, ale także dba o racjonalne gospodarowanie zasobami, jest zatem przyjazne środowisku. Technologia ta ma bardzo duży potencjał, gdyż jest zgodna z oczekiwaniami rynku pod kątem oszczędzania energii.

W świetle obowiązujących przepisów większość nowoczesnych jednostek pracuje z wykorzystaniem przyjaznego środowisku czynnika chłodniczego R32.

Wielu inwestorów wybierając klimatyzator, zwraca uwagę również na jego wygląd, który zależy od stylu panującego w danym wnętrzu. Obudowy mają coraz bardziej opływowy kształt, dostępne są w wielu odcieniach, a niektóre dodatkowo posiadają elementy doskonale wpisujące się w nowoczesne budownictwo.

Klimatyzator pokojowy Haori toshiba WienkraKlimatyzator pokojowy Haori toshiba Wienkra

fot.: Wienkra - rewolucyjne rozwiązanie w klimatyzatorach marki Toshiba w postaci panelu wykonanego z tkaniny

 

Klimatyzator — funkcje, technologie, nowe rozwiązania

 

Duże znaczenie dla naszego komfortu ma również możliwość sterowania klimatyzatorem za pomocą WiFi z dowolnego miejsca. W praktyce oznacza to większą elastyczność pracy, szybsze osiągnięcie komfortu cieplnego w domu oraz znaczne oszczędności. Jeśli wracamy do domu, możemy uruchomić urządzenie odpowiednio wcześnie, a jeśli wyjechaliśmy i nie wyłączyliśmy naszego klimatyzatora, wcale nie musimy się wracać — wystarczy użyć aplikacji.

Klimatyzator ? funkcje, technologie, nowe rozwiązania

fot.: Klima-therm

Funkcja samooczyszczania, która blokuje rozwój pleśni w wilgotnym środowisku oraz zapobiega tworzeniu nieprzyjemnych zapachów to kolejna nowość warta uwagi. Praca wentylatora jednostki wewnętrznej po wyłączeniu klimatyzatora w trybie chłodzenia pomoże w osuszeniu parownika z wilgoci.

Najwyższą wydajność energetyczną pozwalają osiągnąć jednostki wyposażone w inteligentne funkcje oszczędzania energii. To głównie zasługa odpowiednio zaprojektowanego trybu czuwania, kiedy to nieużywane podzespoły elektroniczne są wyłączane, a zużycie energii znacznie spada.

Nowoczesne klimatyzatory dbają także o odpowiednio niski poziom hałasu w czasie ich pracy. Najcichsze jednostki posiadają dodatkowo funkcję snu, czyli program pozwalający tak ustawić temperaturę i prędkość wentylatora by w pomieszczeniu powstały komfortowe warunki do nocnego wypoczynku.

Klimatyzacja stanowi także ważną część inwestycyjną wielu przedsiębiorstw. Już nie tylko komfort klientów w czasie upałów jest tu brany pod uwagę, ale także taka funkcja jak aromamarketing. Do tego klimatyzacja jest niezastąpiona przy magazynowaniu danych, które jest obowiązkiem każdego większego przedsiębiorstwa.

 

Nowości w klimatyzacji - przegląd oferty producentów

 

 

Klimatyzatory TCL w ofercie Lindab

 

Klimatyzatory TCL w ofercie Lindab

 • Klimatyzator ścienny model Elite XA81
 • wysoka klasa energetyczna A++/A+
 • stylowe wzornictwo
 • dobra jakość w przystępnej cenie
 • posiada szereg nowoczesnych funkcji poprawiających komfort, między innymi: I Feel, I Set, Anti-Cold, Pamięć żaluzji, czy Autorestart
 • ekologiczny czynnik R32
 • sterowanie Wi-Fi
 • 6-warstwowy filtr, ultracicha praca, inteligentny nawiew
 • Poznaj ofertę  >> Lindab

 

Nowa rodzina klimatyzatorów Mistral od Lindab

 

Nowe rozwiązania i funkcje dla użytkowników klimatyzatorów Mistral:

 • Gentle Wind. W porównaniu do zwykłych klimatyzatorów, w których nawiew jest zbyt intensywny, delikatny podmuch powietrza cicho schładza pomieszczenie
 • 7 prędkości wentylatora. Funkcja umożliwia minimalizację zużycia energii i znaczne ograniczenie hałasu.
 • Automatyczny ruch żaluzji. Sterowanie ruchem zarówno żaluzji pionowych, jak i poziomych pozwala użytkownikowi ustawić kierunek nawiewanego powietrza.
 • Timer / programator czasowy.
 • Odporność na rdzę. Odporna na rdzewienie technologia "gold fin" parownika sprawia, że urządzenie nie koroduje, funkcja ta w znaczący sposób przedłuża żywotność urządzenia.
 • Autodiagnostyka. W razie awarii urządzenie wykonuje autodiagnostykę i wyświetla odpowiedni kod błędu, dzięki czemu problem jest precyzyjnie zdefiniowany, a sama naprawa szybsza i tańsza.

Marcowe Premiery Lindab 2021 - nowe modele klimatyzatorów Mistral

fot.: Lindab

 

Refsystem - klimatyzatory Haier z funkcją UVC Sterylizacja

 

Wbudowana w klimatyzator lampa LED UVC, o działaniu dezynfekującym i biobójczym, naświetla promieniami UVC przepływające przez klimatyzator powietrze, zabijając ponad 90% wirusów i baterii. Jednocześnie technologia ta jest bezpieczna dla zdrowia człowieka - promienie nie wydostają się poza urządzenie, dlatego też funkcja ta może być używana w obecności ludzi i zwierząt w pomieszczeniu. Technologia ta dostępna jest w modelach: PEARL Plus, JADE Plus, FLEXIS Plus.

Sprawdź klimatyzatory Haier z funkcją UVC Sterylizacja

 

Klimatyzator HYPER NORDIC - nowy standard komfortu

 

Praca na najbardziej ekologicznym czynniku chłodniczym R32 oraz zastosowanie najnowocześniejszych rozwiązań technicznych gwarantują najwyższą klasę energetyczną A+++.

Klimatyzacja - trendy i nowości rynkowe

 • funkcja I FEEL - pozwala na precyzyjne dopasowanie temperatury do otoczenia, skorygowanie parametrów pracy urządzenia, a w konsekwencji zwiększają komfort użytkownika oraz zmniejszają pobór energii.
 • 7 prędkości wentylatora

 

Klimatyzator Stylish Daikin

 

Wysoka jakość i efektywność możliwe jest dzięki wykorzystaniu unikatowych technologii opracowanych przez specjalistów Daikin. Do tego dochodzi nagradzany inteligentny system sterowania.

Klimatyzator Stylish Daikin

 • piękny wygląd: dostępny w 3 kolorach: biel, srebro i drewno egzotyczne (blackwood) oraz kompaktowa i funkcjonalna konstrukcja nadająca się do zastosowania we wszystkich wnętrzach
 • inteligentne czujniki optymalizują sprawność działania
 • efekt Coandy umożliwia optymalizację rozkładu temperatury w pomieszczeniu
 • udoskonalone wentylatory oferują wysoką efektywność przy niskim poziomie głośności
 • zaawansowana technologia uzyskuje wyższy poziom komfortu i efektywności energetycznej
 • Zobacz więcej >> Daikin

 

 

LG ARTCOOL Slim od Wienkra

 

 LG ARTCOOL Slim od Wienkra

 • eleganckie wzornictwo,
 • wysoka wydajność energetyczna,
 • cicha praca – tylko 19dB
 • 3-stopniowy przebieg filtracji oraz funkcja automatycznego oczyszczania
 • 4-kierunkowy nawiew Auto Swing - pionowa i pozioma regulacja ustawień żaluzji
 • Funkcja Jet Cool - intensywne i szybkie schłodzenie pomieszczenia
 • Zobacz więcej >> WIENKRA

 

Klimatyzatory AUX - bezkonkurencyjne rozwiązanie od Wienkra w klasie premium

 

Zróżnicowane tryby pracy klimatyzatorów AUX pozwalają na pracę urządzeń zgodnie z naszymi oczekiwaniami oraz potrzebami. Intuicyjne sterowanie umożliwia obsługę klimatyzatora za pomocą tradycyjnych sterowników lub zdalnie praktycznie z każdego miejsca na świecie. Niezawodną oraz wydajną pracę urządzeń zapewniają wysokiej jakości podzespoły. Na wygodę użytkowania klimatyzatorów AUX wpływ ma zastosowane takich funkcje jak:

 • Funkcja inteligentnej autodiagnostyki – na bieżąco kontroluje działanie urządzenia i w przypadku awarii wyłącza je, sygnalizując awarię kodem błędu wyświetlanym na jednostce wewnętrznej.
 • Programator czasowy – pozwala na zadanie czasu, kiedy klimatyzator automatycznie włączy się i wyłączy.
 • Łatwa i szybka instalacja – zaprojektowane przez konstruktorów udogodnienia sprawiają, że instalacja klimatyzatora przebiega szybko i bezproblemowo.
 • Wyświetlacz LED – ukryty, nowoczesny wyświetlacz wkomponowany w przedni panel jest widoczny tylko wówczas, kiedy klimatyzator jest włączony. Na wyświetlaczu można zobaczyć aktualny tryb pracy oraz nastawioną temperaturę powietrza. Po wyłączeniu wyświetlacz jest niewidoczny.
 • Cyfrowy wyświetlacz – pokazuje takie parametry jak: tryb pracy urządzenia, czy temperatura w pomieszczeniu.
 • Dwustronne odprowadzenie skroplin – pakiet czynnika chłodniczego można podłączyć zarówno z prawej jak i lewej strony, co znacznie ułatwia instalację bez względu na warunki montażowe w wybranym pomieszczeniu.

Przegląd funkcji klimatyzatorów AUX

fot.: Wienkra

 

Diamond Mitsubishi Electric seria M

 

 • Diamond Mitsubishi Electric seria Mwyposażone są w dwie działające niezależnie od siebie żaluzje powietrzne
 • czujnik 3D i-see - tworzy perfekcyjne strefy odczuwalnego komfortu, a jednocześnie zapewnia najwyższą efektywność energetyczną. Czujnik skanuje pomieszczenie i tworzy odpowiedni klimat w pomieszczeniu, co oszczędza energię i zwiększa komfort
 • 4 piękne kolory to możliwość dopasowania do każdego wnętrza - mieszkań i małych biur
 • filtr Plasma-Quad-Plus działa jak elektryczna kurtyna - unieszkodliwia bakterie i wirusy, alergeny i kurz w powietrzu za pomocą wyładowań elektrycznych oraz usuwa pleśń i mikrocząstki.
 • Technologia Hyper Heating - poprawia wydajność grzewczą instalacji i umożliwia utrzymanie 100 % mocy grzewczej przy temperaturze zewnętrznej do −15 °C i nadal zapewnia ogrzewanie przy temparaturze zewnętrznej sięgającej nawet -25 °C.
 • Zobacz więcej >> Mitsubishi

 

 

Dom z klimatyzacją - to musisz wiedzieć

 Opracowanie: Redakcja
Zdjęcia: Wienkra, Systherm, Refsystem, Daikin, Carline, Mitsubishi Electric, Lindab, Klima-therm
Partnerzy i patroni

 Wienkra    AUX    Rekuperatory.pl - montaż energooszczędnej wentylacji   Uniwersal     ebm Papst   Systherm         Mitsubishi Electric          Rosenberg Klima           Klima-Therm

 logo bartosz          Klimor         Iglotech        Refsystem      Venture Industries Sp. z o.o.       Intersoft       Provent Vents        Daikin         Ventec        Wigmors          Kaisai         VBW        Stiebel Eltron     Test-Therm       Global-Tech        logo armacell      Matervent