Jak się przygotować na montaż klimatyzatora? - wykonaj 3 kroki

data aktualizacji: 20-05-2022, 10:49 – artykuł promocyjny

Chciałbyś zamontować klimatyzator w swoim domu czy mieszkaniu, ale właściwie nie wiesz od czego powinieneś zacząć i jak się przygotować? W poniższych 3 krokach prezentujemy wskazówki, dzięki którym łatwiej poradzisz sobie z wyborem odpowiedniego urządzenia, miejsca do montażu itp. Od przyjemnego chłodu nawet w upalne dni dzielą Cię tylko 3 kroki!

Klimatyzator Mistral

fot.: Lindab

 

1. Wybór klimatyzatora - które urządzenie wyjdzie naprzeciw Twym potrzebom?

 

Pierwszym krokiem na drodze do wprowadzenia klimatyzacji do swojego domu jest zastanowienie się, czego właściwie oczekujemy od klimatyzacji i co jest dla nas ważne. Głównym zadaniem klimatyzatora jest oczywiście obniżanie temperatury w pomieszczeniach, w których przebywają domownicy, zwłaszcza gdy na zewnątrz panuje trudny do wytrzymania żar. Samo chłodzenie to jednak nie wszystko, bo klimatyzatory mają różne parametry i mogą oferować wiele dodatkowych funkcji.

Na rynku można znaleźć zarówno łatwe w obsłudze, tanie klimatyzatory, dzięki którym w krótkim czasie schłodzimy (albo ogrzejemy) pomieszczenie, jak i klimatyzatory o zaawansowanej technologii. Coraz ważniejszy staje się aspekt ekologii - tego, by urządzenie było przyjazne dla środowiska i pobierało najmniejszą możliwą ilość prądu. Nowe klimatyzatory wykorzystują ekologiczny czynnik chłodniczy R32 i spełniają wymogi najwyższej klasy energetycznej. Często są wyposażone w tryb eco, który pozwala na maksymalną oszczędność lub podobne tryby minimalizujące zużycie energii czy głośność pracy (np. tryb nocny).

Klimatyzator eco alpicair od ventia

fot: Ventia - nowoczesny, oszczędny klimatyzator ścienny AlpicAir

Producenci klimatyzacji konkurują ze sobą również na design jednostek oraz sterowanie mobilne. Klimatyzatory coraz lepiej wkomponowują się w aranżacje wnętrz i niektóre są wręcz małymi dziełami sztuki. Coraz częściej do sterowania klimatyzacją wykorzystuje się specjalne aplikacje mobilne do pobrania na tablet czy smartfon.

Daikin

fot.: (od lewej) Toshiba oraz Daikin

Jednym z zauważalnych trendów, zwłaszcza po wybuchu pandemii, jest wprowadzanie do klimatyzatorów funkcji poprawiających jakość powietrza. Nowoczesne jednostki potrafią dezynfekować powietrze, usuwając z niego bakterie i wirusy, czy jonizować je - wprowadzają korzystne dla samopoczucia człowieka jony ujemne i ograniczają liczbę jonów dodatnich, związanych z obecnością bakterii czy pyłów.

Klimatyzator z dezynfekcją

fot.: Refsystem - sprawdź klimatyzatory Haier z funkcją UVC Sterylizacja

 

2. Jaką firmę wybrać do montażu klimatyzacji?

 

Instalacja klimatyzatora w domu to przedsięwzięcie wymagające pomocy specjalistów. Zanim zdecydujemy się na danego fachowca, warto wziąć pod uwagę kilka kwestii i dzięki temu zaoszczędzić sobie rozczarowań. Po pierwsze trzeba sprawdzić, czy oprócz montażu urządzenia, firma zajmuje się jego późniejszym serwisowaniem. Wówczas monter bierze odpowiedzialność za prawidłowe podłączenie jednostki, regularne przeglądy i kontrolę stanu urządzenia, a w razie awarii możliwie szybkie usunięcie usterki. Warto sprawdzić zakres świadczonych przez firmę usług, zanim umówimy się na montaż klimatyzatora.

Montaż klimatyzacji

fot.: Centrowent

Sprawdźmy też jakie opinie zbiera firma. Im dłużej działa na rynku, tym recenzji będzie więcej. Warto dowiedzieć się, czy poprzedni klienci są zadowoleni z usług fachowca, a jeśli mamy taką możliwość obejrzeć efekty poprzednich realizacji. Dzięki temu można dowiedzieć się, jak dany specjalista podchodzi do kwestii estetyki - czy montaż jest przeprowadzony czysto, bez żadnych nierówności czy innych wad. Dziś w takim wywiadzie pomoże internet. O jak najlepszą jakość obsługi klienta i prac montażowych/serwisowych zabiegają sami producenci i dystruybutorzy, organizując szkolenia dla instalatorów i nadając firmom spełniającym wymogi certyfikaty potwierdzające współpracę z daną marką.
 

Serwis i czyszczenie klimatyzacji

fot.: Wigmors

 

3. Wskaż pomieszczenie, uzgodnij moc urządzenia oraz sposób montażu

 

Do optymalnego działania klimatyzator musi mieć odpowiednie warunki i o to również należy zadbać przed montażem. Trzeba wyznaczyć odpowiednie miejsce, w którym ulokowane zostanie urządzenie. Warto mieć na uwadze, że urządzenie dobiera się do metrażu pomieszczenia, dlatego 100-metrowego domu z wieloma pokojami nie ochłodzimy jednym klimatyzatorem. Można zdecydować się np. na zamontowanie jednego urządzenia w południowo-zachodniej części domu - będzie to prostsze niż poszukiwanie idealnego miejsca w środkowej części mieszkania, z którego miałoby być schładzany cały dom. Trezba pamiętać też, że najlepiej by klimatyzator był zamontowany w odległości minimum 10 cm od sufitu i blisko ściany zewnętrznej, dzięki czemu założenie instalacji na zewnątrz budynku będzie łatwiejsze.

Klimatyzacja w piętrowym domu

fot.: Klima-Therm - Przy wyborze systemu klimatyzacyjnego trzeba brać pod uwagę powierzchnię domu. W większym domu odpowiednim rozwiązaniem będzie system typu multi-split

W wyborze odpowiedniego miejsca i doborze mocy klimatyzatora może pomóc firma montująca, kierująca się doświadczem. Ostatnia decyzja jaką przyjdzie Ci podjąć, jest wybór sposobu montażu. W niektórych przypadkach pomieszczenie nie stwarza warunków, by przeprowadzić instalację na zewnątrz w sposób bezinwazyjny - wówczas stosuje się listwy maskujące na ścianie  albo wkucie i całkowite schowanie przewodów i instalacji w murze.Opracowanie: Redakcja
Zdjęcia: Klima-Therm, Wigmors, Centrowent, Refsystem, Toshiba, Daikin, Ventia, Lindab


Partnerzy i patroni

  Wienkra     Rekuperatory.pl - montaż energooszczędnej wentylacji   ebm Papst   Systherm    Mitsubishi Electric        Rosenberg Klima          Klima-Therm          Klimor        Systema          Iglotech        Refsystem          Armacell         Schiedel      Venture Industries Sp. z o.o.Intersoft        Provent Vents        Daikin         Ventec         Wigmors            Kaisai         Lindab          Materflex         Stiebel Eltron     Test-Therm           Global-Tech

Temat miesiaca

Wigmors