Jak się przygotować na montaż klimatyzatora? - wykonaj 3 kroki

artykuł promocyjny

Chciałbyś zamontować klimatyzator w swoim domu czy mieszkaniu, ale właściwie nie wiesz od czego powinieneś zacząć i jak się przygotować? W poniższych 3 krokach prezentujemy wskazówki, dzięki którym łatwiej poradzisz sobie z wyborem odpowiedniego urządzenia, miejsca do montażu itp. Od przyjemnego chłodu nawet w upalne dni dzielą Cię tylko 3 kroki!

Klimatyzator Mistral

fot.: Lindab

 

1. Wybór klimatyzatora - które urządzenie wyjdzie naprzeciw Twym potrzebom?

 

Pierwszym krokiem na drodze do wprowadzenia klimatyzacji do swojego domu jest zastanowienie się, czego właściwie oczekujemy od klimatyzacji i co jest dla nas ważne. Głównym zadaniem klimatyzatora jest oczywiście obniżanie temperatury w pomieszczeniach, w których przebywają domownicy, zwłaszcza gdy na zewnątrz panuje trudny do wytrzymania żar. Samo chłodzenie to jednak nie wszystko, bo klimatyzatory mają różne parametry i mogą oferować wiele dodatkowych funkcji.

Na rynku można znaleźć zarówno łatwe w obsłudze, tanie klimatyzatory, dzięki którym w krótkim czasie schłodzimy (albo ogrzejemy) pomieszczenie, jak i klimatyzatory o zaawansowanej technologii. Coraz ważniejszy staje się aspekt ekologii - tego, by urządzenie było przyjazne dla środowiska i pobierało najmniejszą możliwą ilość prądu. Nowe klimatyzatory wykorzystują ekologiczny czynnik chłodniczy R32 i spełniają wymogi najwyższej klasy energetycznej. Często są wyposażone w tryb eco, który pozwala na maksymalną oszczędność lub podobne tryby minimalizujące zużycie energii czy głośność pracy (np. tryb nocny).

Producenci klimatyzacji konkurują ze sobą również na design jednostek oraz sterowanie mobilne. Klimatyzatory coraz lepiej wkomponowują się w aranżacje wnętrz i niektóre są wręcz małymi dziełami sztuki. Coraz częściej do sterowania klimatyzacją wykorzystuje się specjalne aplikacje mobilne do pobrania na tablet czy smartfon.

Daikin

fot.: (od lewej) Toshiba oraz Daikin

Jednym z zauważalnych trendów, zwłaszcza po wybuchu pandemii, jest wprowadzanie do klimatyzatorów funkcji poprawiających jakość powietrza. Nowoczesne jednostki potrafią dezynfekować powietrze, usuwając z niego bakterie i wirusy, czy jonizować je - wprowadzają korzystne dla samopoczucia człowieka jony ujemne i ograniczają liczbę jonów dodatnich, związanych z obecnością bakterii czy pyłów.

Klimatyzator z dezynfekcją

fot.: Refsystem - sprawdź klimatyzatory Haier z funkcją UVC Sterylizacja

 

2. Jaką firmę wybrać do montażu klimatyzacji?

 

Instalacja klimatyzatora w domu to przedsięwzięcie wymagające pomocy specjalistów. Zanim zdecydujemy się na danego fachowca, warto wziąć pod uwagę kilka kwestii i dzięki temu zaoszczędzić sobie rozczarowań. Po pierwsze trzeba sprawdzić, czy oprócz montażu urządzenia, firma zajmuje się jego późniejszym serwisowaniem. Wówczas monter bierze odpowiedzialność za prawidłowe podłączenie jednostki, regularne przeglądy i kontrolę stanu urządzenia, a w razie awarii możliwie szybkie usunięcie usterki. Warto sprawdzić zakres świadczonych przez firmę usług, zanim umówimy się na montaż klimatyzatora.

Montaż klimatyzacji

fot.: Centrowent

Sprawdźmy też jakie opinie zbiera firma. Im dłużej działa na rynku, tym recenzji będzie więcej. Warto dowiedzieć się, czy poprzedni klienci są zadowoleni z usług fachowca, a jeśli mamy taką możliwość obejrzeć efekty poprzednich realizacji. Dzięki temu można dowiedzieć się, jak dany specjalista podchodzi do kwestii estetyki - czy montaż jest przeprowadzony czysto, bez żadnych nierówności czy innych wad. Dziś w takim wywiadzie pomoże internet. O jak najlepszą jakość obsługi klienta i prac montażowych/serwisowych zabiegają sami producenci i dystruybutorzy, organizując szkolenia dla instalatorów i nadając firmom spełniającym wymogi certyfikaty potwierdzające współpracę z daną marką.
 

Serwis i czyszczenie klimatyzacji

fot.: Wigmors

 

3. Wskaż pomieszczenie, uzgodnij moc urządzenia oraz sposób montażu

 

Do optymalnego działania klimatyzator musi mieć odpowiednie warunki i o to również należy zadbać przed montażem. Trzeba wyznaczyć odpowiednie miejsce, w którym ulokowane zostanie urządzenie. Warto mieć na uwadze, że urządzenie dobiera się do metrażu pomieszczenia, dlatego 100-metrowego domu z wieloma pokojami nie ochłodzimy jednym klimatyzatorem. Można zdecydować się np. na zamontowanie jednego urządzenia w południowo-zachodniej części domu - będzie to prostsze niż poszukiwanie idealnego miejsca w środkowej części mieszkania, z którego miałoby być schładzany cały dom. Trezba pamiętać też, że najlepiej by klimatyzator był zamontowany w odległości minimum 10 cm od sufitu i blisko ściany zewnętrznej, dzięki czemu założenie instalacji na zewnątrz budynku będzie łatwiejsze.

Klimatyzacja w piętrowym domu

fot.: Klima-Therm - Przy wyborze systemu klimatyzacyjnego trzeba brać pod uwagę powierzchnię domu. W większym domu odpowiednim rozwiązaniem będzie system typu multi-split

W wyborze odpowiedniego miejsca i doborze mocy klimatyzatora może pomóc firma montująca, kierująca się doświadczem. Ostatnia decyzja jaką przyjdzie Ci podjąć, jest wybór sposobu montażu. W niektórych przypadkach pomieszczenie nie stwarza warunków, by przeprowadzić instalację na zewnątrz w sposób bezinwazyjny - wówczas stosuje się listwy maskujące na ścianie  albo wkucie i całkowite schowanie przewodów i instalacji w murze.Opracowanie: Redakcja
Zdjęcia: Klima-Therm, Wigmors, Centrowent, Refsystem, Toshiba, Daikin, Lindab
Partnerzy i patroni

 Wienkra    AUX    Rekuperatory.pl - montaż energooszczędnej wentylacji   Uniwersal     ebm Papst   Systherm         Mitsubishi Electric          Rosenberg Klima           Klima-Therm

 logo bartosz          Klimor         Iglotech        Refsystem      Venture Industries Sp. z o.o.       Intersoft       Provent Vents        Daikin         Ventec        Wigmors          Kaisai         VBW        Stiebel Eltron     Test-Therm       Global-Tech        logo armacell      Matervent