Jak się przygotować na montaż klimatyzatora? - wykonaj 3 kroki
data aktualizacji: 20-05-2022, 10:49 – artykuł promocyjny
Chciałbyś zamontować klimatyzator w swoim domu czy mieszkaniu, ale właściwie nie wiesz od czego powinieneś zacząć i jak się przygotować? W poniższych 3 krokach prezentujemy wskazówki, dzięki którym łatwiej poradzisz sobie z wyborem odpowiedniego urządzenia, miejsca do montażu itp. Od przyjemnego chłodu nawet w upalne dni dzielą Cię tylko 3 kroki!
fot.: Lindab
1. Wybór klimatyzatora - które urządzenie wyjdzie naprzeciw Twym potrzebom?
Pierwszym krokiem na drodze do wprowadzenia klimatyzacji do swojego domu jest zastanowienie się, czego właściwie oczekujemy od klimatyzacji i co jest dla nas ważne. Głównym zadaniem klimatyzatora jest oczywiście obniżanie temperatury w pomieszczeniach, w których przebywają domownicy, zwłaszcza gdy na zewnątrz panuje trudny do wytrzymania żar. Samo chłodzenie to jednak nie wszystko, bo klimatyzatory mają różne parametry i mogą oferować wiele dodatkowych funkcji.
Na rynku można znaleźć zarówno łatwe w obsłudze, tanie klimatyzatory, dzięki którym w krótkim czasie schłodzimy (albo ogrzejemy) pomieszczenie, jak i klimatyzatory o zaawansowanej technologii. Coraz ważniejszy staje się aspekt ekologii - tego, by urządzenie było przyjazne dla środowiska i pobierało najmniejszą możliwą ilość prądu. Nowe klimatyzatory wykorzystują ekologiczny czynnik chłodniczy R32 i spełniają wymogi najwyższej klasy energetycznej. Często są wyposażone w tryb eco, który pozwala na maksymalną oszczędność lub podobne tryby minimalizujące zużycie energii czy głośność pracy (np. tryb nocny).
fot: Ventia - nowoczesny, oszczędny klimatyzator ścienny AlpicAir
Producenci klimatyzacji konkurują ze sobą również na design jednostek oraz sterowanie mobilne. Klimatyzatory coraz lepiej wkomponowują się w aranżacje wnętrz i niektóre są wręcz małymi dziełami sztuki. Coraz częściej do sterowania klimatyzacją wykorzystuje się specjalne aplikacje mobilne do pobrania na tablet czy smartfon.
fot.: (od lewej) Toshiba oraz Daikin
Jednym z zauważalnych trendów, zwłaszcza po wybuchu pandemii, jest wprowadzanie do klimatyzatorów funkcji poprawiających jakość powietrza. Nowoczesne jednostki potrafią dezynfekować powietrze, usuwając z niego bakterie i wirusy, czy jonizować je - wprowadzają korzystne dla samopoczucia człowieka jony ujemne i ograniczają liczbę jonów dodatnich, związanych z obecnością bakterii czy pyłów.
fot.: Refsystem - sprawdź klimatyzatory Haier z funkcją UVC Sterylizacja
2. Jaką firmę wybrać do montażu klimatyzacji?
Instalacja klimatyzatora w domu to przedsięwzięcie wymagające pomocy specjalistów. Zanim zdecydujemy się na danego fachowca, warto wziąć pod uwagę kilka kwestii i dzięki temu zaoszczędzić sobie rozczarowań. Po pierwsze trzeba sprawdzić, czy oprócz montażu urządzenia, firma zajmuje się jego późniejszym serwisowaniem. Wówczas monter bierze odpowiedzialność za prawidłowe podłączenie jednostki, regularne przeglądy i kontrolę stanu urządzenia, a w razie awarii możliwie szybkie usunięcie usterki. Warto sprawdzić zakres świadczonych przez firmę usług, zanim umówimy się na montaż klimatyzatora.
fot.: Centrowent
Sprawdźmy też jakie opinie zbiera firma. Im dłużej działa na rynku, tym recenzji będzie więcej. Warto dowiedzieć się, czy poprzedni klienci są zadowoleni z usług fachowca, a jeśli mamy taką możliwość obejrzeć efekty poprzednich realizacji. Dzięki temu można dowiedzieć się, jak dany specjalista podchodzi do kwestii estetyki - czy montaż jest przeprowadzony czysto, bez żadnych nierówności czy innych wad. Dziś w takim wywiadzie pomoże internet. O jak najlepszą jakość obsługi klienta i prac montażowych/serwisowych zabiegają sami producenci i dystruybutorzy, organizując szkolenia dla instalatorów i nadając firmom spełniającym wymogi certyfikaty potwierdzające współpracę z daną marką.
fot.: Wigmors
3. Wskaż pomieszczenie, uzgodnij moc urządzenia oraz sposób montażu
Do optymalnego działania klimatyzator musi mieć odpowiednie warunki i o to również należy zadbać przed montażem. Trzeba wyznaczyć odpowiednie miejsce, w którym ulokowane zostanie urządzenie. Warto mieć na uwadze, że urządzenie dobiera się do metrażu pomieszczenia, dlatego 100-metrowego domu z wieloma pokojami nie ochłodzimy jednym klimatyzatorem. Można zdecydować się np. na zamontowanie jednego urządzenia w południowo-zachodniej części domu - będzie to prostsze niż poszukiwanie idealnego miejsca w środkowej części mieszkania, z którego miałoby być schładzany cały dom. Trezba pamiętać też, że najlepiej by klimatyzator był zamontowany w odległości minimum 10 cm od sufitu i blisko ściany zewnętrznej, dzięki czemu założenie instalacji na zewnątrz budynku będzie łatwiejsze.
fot.: Klima-Therm - Przy wyborze systemu klimatyzacyjnego trzeba brać pod uwagę powierzchnię domu. W większym domu odpowiednim rozwiązaniem będzie system typu multi-split
W wyborze odpowiedniego miejsca i doborze mocy klimatyzatora może pomóc firma montująca, kierująca się doświadczem. Ostatnia decyzja jaką przyjdzie Ci podjąć, jest wybór sposobu montażu. W niektórych przypadkach pomieszczenie nie stwarza warunków, by przeprowadzić instalację na zewnątrz w sposób bezinwazyjny - wówczas stosuje się listwy maskujące na ścianie albo wkucie i całkowite schowanie przewodów i instalacji w murze.
Zdjęcia: Klima-Therm, Wigmors, Centrowent, Refsystem, Toshiba, Daikin, Ventia, Lindab











-
Ogrzewanie domu pompą ciepła - czy warto?
- Jak usunąć pył z powietrza na stanowisku pracy?
-
Elektryczne promienniki podczerwieni - strefowe ogrzewanie hal, magazynów i warsztatów
-
Podłogowe ogrzewanie kanałowe
-
Obalamy mity dotyczące kotłów na paliwo stałe
-
Grzejniki typu REGULUS a komfort cieplny w domu
-
Kurtyny powietrzne Systema - sposób na ograniczenie strat ciepła w budynkach przemysłowych
- Wszystko o wietrzeniu mieszkania



-
Klima-Therm w gronie członków PSME
-
Klimatyzatory TCL i Mistral czekają w magazynach Lindab
- Uprawnienia konieczne do montażu klimatyzacji
- Powrócił do sprzedaży preparat Coil-Coil firmy Rectorseal
- Pompy ciepła i urządzenia klimatyzacyjne SEVRA wygrywają jakością
-
Wyjątkowa oferta limitowana na kanał elastyczny Flexo System Duct od HAVACO
- Kamera termowizyjna testo 883 dla audytorów energetycznych
- Urządzenia KAISAI i FUJITSU na liście ZUM - dofinansowania

- Właściwy dobór ogrzewania dla obiektów halowych
- Producent rekuperatorów PRO-VENT MISTRAL. Doświadczenie i kompetencje budowane przez lata
- ARV - innowacyjne rozwiązania klimatyzacyjne
- Centrala wentylacyjna z odzyskiem ciepła HRU-SlimAIR
-
Zdrowa klimatyzacja - klimatyzatory Haier
- MINIBEL - niewielkie urządzenie, duży komfort
- Wentylatory promieniowe RadiCal w klimatyzacji precyzyjnej
- Kratka wyciągowa z automatyczną regulacją - Lindab ALIZE AUTO
- Wymagania EKOPROJEKTU dla urządzeń grzewczych
- Elektryczne promienniki podczerwieni - strefowe ogrzewanie
- Środki do czyszczenia parowników i skraplaczy Rectorseal
- Wentylatory QUIET - cichsze niż szept