Ile prądu pobiera klimatyzator

artykuł promocyjny

Klimatyzatory to nowoczesne urządzenia o relatywnie niskim zużyciu prądu. Energia elektryczna potrzebna jest do obiegu i sprężania czynnika chłodniczego tak, aby skutecznie chłodzić. Pobór mocy klimatyzatora określany jest przez producenta w dokumentacji urządzenia. Istotną sprawą jest różnica między mocą chłodniczą jednostek a ich poborem prądu.

Ile prądu pobiera klimatyzator

fot.: KAISAI EUROPE

Aby użytkowanie klimatyzatora było ekonomiczne, konieczne jest dobranie odpowiedniej jednostki do naszych warunków mieszkaniowych, jego prawidłowy montaż oraz sposób użytkowania - przeczytaj więcej na ten temat:

Dobór klimatyzatora - jak obliczyć moc chłodniczą Montaż klimatyzacji - koszty Jak czyścić klimatyzator
Dobór klimatyzatora - jak obliczyć moc chłodniczą Montaż klimatyzacji - koszty Jak czyścić klimatyzator

 

W ofercie producentów klimatyzatorów dostępne są jednostki o zróżnicowanej mocy - warto przy zakupie sprawdzić, czy dany model posiada odpowiednik spełniający nasze wymagania.

fot.: Refsystem - klimatyzator ścienny haier JADE Plus: dostępne modele 2,6/3,2 kW ; 3,5/4,2 kW ; 5,2/6,0 kWREDAKCJA POLECA:

 

Chłodzenie klimatyzacją

 

W przypadku klimatyzatorów głównym podawanym parametrem jest ich moc/wydajność chłodnicza, czyli zdolność chłodzenia określonych mas powietrza przepływających przez jednostkę wewnętrzną - parownik. To tym parametrem kierujemy się, dobierając klimatyzator do powierzchni pomieszczenia. Na każde 10m2 powierzchni powinniśmy planować 1kW mocy chłodniczej urządzenia. Czyli w pomieszczeniu o powierzchni 35 m2 trzeba zainstalować klimatyzację o mocy ok. 3,5 kW.

 

Klimatyzator ścienny LG ARTCOOL

fot.: Klimatyzator ścienny LG ARTCOOL Wienkra

Maksymalny pobór energii klimatyzatora podawany jest również w kW i dla klimatyzatora o mocy chłodniczej 3,5 kW wynosi ok. 1,1 kW (dla klasy energetycznej A). Średnio jest 3-krotnie mniejszy niż moc chłodnicza klimatyzacji. Dodatkowo współczesne klimatyzatory różnią się od starych urządzeń typu on-off i rzadko pracują z pełną mocą dzięki zastosowaniu w nich sprężarek inwerterowych. W praktyce zużycie energii takiego klimatyzatora w codziennej eksploatacji to ok. 0,3-0,8 kWh, a oszczędność energii może sięgać nawet 50%.

Chłodzenie pompą ciepła - jak to działa

fot.: Klimatyzator Mitsubishi z pompą ciepła

Znając średnie zużycie energii na godzinę, wystarczy dodać godziny pracy w miesiącu, pomnożyć przez ilość kWh i cenę 1 KWh w posiadanej taryfie. Szacunkowe obliczenia poniżej:

0,3-0,8 KW  *  40-60h miesięcznie  =  12 - 48 kWh miesięcznie

12-48 kWh  * 0,77 zł / 1kWh  =  9,24 - 36,96 zł koszt miesięczny

Klimatyzacja a rachunki za prąd - jak policzyć

fot.: Jednostka naścienna klimatyzatora Daikin

Podobnie sprawa wygląda ze zużyciem energii przez klimatyzatory przenośne. Moc chłodnicza podawana w specyfikacji jest trzykrotnie wyższa niż maksymalny pobór prądu. Urządzenia przenośnie są mniej efektywne i będą pracować z większą mocą co może wiązać się z wyższymi miesięcznymi kosztami eksploatacyjnymi.

Ile prądu pobiera klimatyzacja

fot.: Oszczędne użytkowanie klimatyzacji wynika również z zastosowania najwyższej klasy urządzeń, jak klimatyzatory FUJITSU z oferty Grupy KLIMA-THERM

 

Ogrzewanie klimatyzacją

 

Współczesne klimatyzatory mają funkcję ogrzewania. Działają jak pompy ciepła i potrafią dogrzewać pomieszczenia w okresach przejściowych. W przypadku klimatyzatorów o zdolności grzewczej — czyli o funkcji pompy ciepła powietrze-powietrze głównym podawanym parametrem jest moc grzewcza urządzenia. Z reguły jest ona wyższa niż moc chłodnicza i dla klimatyzatora o mocy chłodniczej 3,5 kW moc grzewcza wynosi 4kW. Maksymalny pobór prądu w trybie ogrzewania jest ok. 4 razy niższy niż moc grzewcza i wynosi ok. 1,1 kW. Aby policzyć miesięczny koszt ogrzewania klimatyzacją, wystarczy zsumować godziny, kiedy urządzenie pracowało i pomnożyć przez koszt 1kWh w swojej taryfie.

 

Przeczytaj więcej: Klimatyzator zimą

 

Oszczędna klimatyzacja, czyli jak ograniczyć zużycie prądu przez klimatyzator

 

Przestrzeganie podstawowych zasad ekonomicznego użytkowania systemu klimatyzacyjnego w domu pozwoli nam racjonalnie obniżyć koszty związane z posiadaniem systemu chłodzącego w domu. Co więcej, przekłada się również na troskę o środowisko naturalne. I tak zawsze należy:

  • zamykać wszystkie okna w czasie pracy urządzenia
  • wyłączać klimatyzator w czasie naszej nieobecności w domu (nowoczesne urządzenia można zaprogramować tak, aby zostały uruchomione tuż przed naszym powrotem)
  • zachować odpowiednią temperaturę powietrza - nie ma konieczności ustawiania najniższej temperatury - wystarczy jeśli w pomieszczeniu utrzymamy ją na poziomie 22 a 25 stopni. Będzie to również z korzyścią dla naszego zdrowia
  • skuteczne osłony okien znacznie obniżą zużycie energii
  • regularne przeglądy, w tym uzupełnianie czynnika chłodniczego również przekładają się na pobór prądu

Jak ograniczyć zużycie prądu przez klimatyzator

fot.: Systherm - warto wybrać sprawdzonego instalatora, który w swojej ofercie ma również serwis klimatyzacji

 

KLIMATYZACJA w naszym portalu - najchętniej czytane artykuły:
Opracowanie: Redakcja
Zdjęcia: Daikin, Haier, Systherm, Klima-Therm, Wienkra, Mitsubishi, Refsystem, KAISAI EUROPE
Partnerzy i patroni

 Wienkra    AUX    Rekuperatory.pl - montaż energooszczędnej wentylacji   Uniwersal     ebm Papst   Systherm         Mitsubishi Electric          Rosenberg Klima           Klima-Therm

 logo bartosz          Klimor         Iglotech        Refsystem      Venture Industries Sp. z o.o.       Intersoft       Provent Vents        Daikin         Ventec        Wigmors             VBW        Stiebel Eltron     Test-Therm       Global-Tech        logo armacell      Matervent