Klimatyzator przenośny czy split

artykuł promocyjny

Klimatyzacja montowana w domu powinna spełniać wymogi zarówno w kwestii skutecznego chłodzenia lub ogrzewania, jak też odznaczać się dużą estetyką i bezpieczeństwem użytkowania. Wśród kilku typów systemów klimatyzacji najczęściej wykorzystywane są klimatyzatory typu split oraz urządzenia przenośne typu kompakt.

Jednostka naścienna FTXR-E - klimatyzator Daikin

fot.: Daikin

 

Klimatyzatory typu split


Klimatyzatory split składają się z dwóch części. Pierwsza z nich, część wewnętrzna to parownik, który wytwarza powietrze w środku klimatyzowanego pomieszczenia. Druga część montowana jest na zewnątrz, ponieważ jej działanie polega na oddawaniu ciepła do otoczenia. Ważne jest właściwe umieszczenie części zewnętrznej klimatyzatora. Powinna ona być zamontowana w miejscu osłoniętym od słońca, by uniknąć dodatkowego nagrzania. Ta część odpowiada również w dużym stopniu za właściwą wydajność klimatyzacji. Stąd potrzeba zadbania o dobrą wentylację urządzenia oddającego ciepło. Warto sięgnąć po klimatyzatory posiadające specjalny filtr, oczyszczający wstępnie strumienie powietrza z większości typowych zanieczyszczeń, takich jak pyłki i kurz. Dobrze, by wybrane urządzenie miało również zamontowane nowoczesne filtry antybakteryjne, doskonale radzące sobie z likwidacją mikroorganizmów oraz jonizator powietrza. W większości nowych modeli klimatyzatorów pełną regulacje ich pracy można przeprowadzić za pomocą pilota zdalnego sterowania. Dostępne są też moduły umożliwiające sterowanie przez sieć Wi-Fi przy pomocy smartfona. Ponadto niektóre klimatyzatory posiadają specjalne funkcje, jak np. tryb cichej pracy nocnej czy timer. Urządzenia dostosowują wówczas automatycznie własny tryb pracy w taki sposób, by osoby korzystające z ich pracy w porze nocnej nie miały wrażenia dyskomfortu, z uwagi na poziom hałasu generowanego ze sprężarek czy wentylatorów.


 

Klimatyzator ścienny LG ARTCOOL  Wienkra

  fot.: Wienkra

Mitsubishi Electric

fot.: Urządzenia ścienne Premium MSZ-EF - Mitsubishi Electric


Odpowiednie działanie urządzenia klimatyzacyjnego zależy w dużym stopniu od profesjonalnego montażu. Powinien on być zatem przeprowadzony przez sprawdzoną firmę. Klimatyzatory nieprzeznaczone do samodzielnego montażu muszą być instalowane przez autoryzowanych instalatorów, w przeciwnym razie możemy utracić gwarancję. Konserwacja klimatyzacji jest nieodłącznym elementem jej użytkowania. W zasadzie nie można pozwolić sobie na zaniedbania, ponieważ w efekcie można narazić się na nieprzyjemne konsekwencje zdrowotne.

W normalnych warunkach, kiedy praca urządzenia przebiega bez zakłóceń, konserwację najlepiej jest przeprowadzać dwa razy w ciągu roku. Dobrze, by kontrolę klimatyzacji przeprowadzały osoby, które ją montowały to też jest często warunkiem gwarancji. Samo sprawdzenie systemu klimatyzacji i czynności konserwacyjne sprowadzają się do oczyszczenia filtrów w urządzeniu oraz zbadaniu ciśnienia panującego w instalacji.

 

Lindab - klimatyzator TCL

fot.: Lindab

Zobacz więcvej >> Klimatyzatory - przegląd oferty producentów

 

Przenośne klimatyzatory kompaktowe

 

Ciekawym rozwiązaniem i alternatywą wobec klimatyzacji typu split są klimatyzatory kompaktowe, w których obie części urządzenia umieszczone są w jednej obudowie. W takim wariancie ciepło kierowane jest na zewnątrz za pomocą specjalnej rury, którą należy umieścić w otworze balkonowym, okiennym lub po prostu wysunąć na zewnątrz przez uchylone okno - a szczeliny uszczelnić specjalnym kołnierzem. Istnieje też możliwość wypuszczenia powietrza przez kratkę wentylacyjną, znajdującej się w klimatyzowanym pomieszczeniu.

Przenośne klimatyzatory kompaktowe

fot.: Centrowent

Klimatyzatory kompaktowe są urządzeniami tańszymi, można je też w prosty sposób przemieszczać do innych pomieszczeń. Ich mobilność ułatwiają montowane na spodzie obudowy kółka oraz uchwyty, ułatwiające jego przenoszenie. Co prawda cena i sposób instalacji nie nastręczają specjalnych trudności, jednak taki typ klimatyzatora wymaga od użytkownika większej uwagi, ze względu na potrzebę sprawdzania poziomu wody w skraplaczu, którą należy co pewien czas usunąć. Poza tym porównując poziom hałasu pracującego urządzenia, klimatyzatory split wykazują się bardziej cichą pracą oraz większą sprawnością. Wynika to głównie z różnic w budowie i montażu tych urządzeń.

 

Lindab - klimatyzator przenośnyElectrolux - klimatyzator przenośny EXP09CN1W2

     fot.: Lindab                  fot.: Electrolux       

 

W przypadku stosowania klimatyzacji w warunkach domowych, należy zwrócić szczególną uwagę na właściwą regulację temperatury. Przebywanie w nadmiernie schłodzonym, klimatyzowanym pomieszczeniu może skutkować przeziębieniem i przejściowymi kłopotami gardła i górnych dróg oddechowych. Dlatego też zalecane jest, by różnica temperatur między jej poziomem wewnątrz i na zewnątrz klimatyzowanego wnętrza wynosiła maksymalnie 7-8o C.

fot.: Marax

 

Zobacz także:
 

Ile prądu pobiera klimatyzator
Zasada działania klimatyzacji
Klimatyzacja poddasza
Ile prądu pobiera
klimatyzator
Zasada działania
klimatyzacji
Klimatyzacja
na poddaszuOpracowanie: Redakcja
Żródło: Redakcja KS
Zdjęcia: Lindab, Marax, Daikin, SFA Poland, Wienkra, Electrolux, Centrowent, Mitsubishi Electric
Partnerzy i patroni

Rekuperatory.pl - montaż energooszczędnej wentylacji    Rosenberg Klima    ebm Papst    Systherm        Mitsubishi Electric                     

 logo bartosz          Klimor        Klima-Therm      Iglotech        Refsystem      Venture Industries Sp. z o.o.       Intersoft       Provent Vents        Daikin         Ventec        Wigmors             VBW        Stiebel Eltron     Test-Therm       Global-Tech        logo armacell      Matervent