Klimatyzacja poddasza

artykuł promocyjny

Poddasza w domach jednorodzinnych to kondygnacje, których najczęściej panuje temperatura wyższa niż na parterze. Przyczyn takiego stanu rzeczy jest kilka. Dachy skośne w ciemnych kolorach mocniej nagrzewają się od słońca niż jasne pionowe ściany budynku. Okna dachowe i balkonowe przepuszczają dużą ilość promieniowania słonecznego oraz ciepłe powietrze z całego domu unosi się pozostając na poddaszu. Jedyną skuteczną metodą na obniżenie temperatury w pomieszczeniach poddasza dachu skośnego jest instalacja systemu klimatyzacji.

Przy doborze mocy klimatyzatora należy kierować się zasadą 1kW/10m2 przy czym zwracamy uwagę na moc chłodniczą urządzenia, a nie zużycie energii elektrycznej.
 

Przeczytaj więcej >> Dobór klimatyzatora - jak obliczyć moc chłodniczą

Klimatyzacja poddasza klimatyzator Flexi FLXS-B Daikin
fot.: Klimatyzacja poddasza - klimatyzator Flexi Inverter FLXS-B - Daikin
 

W zależności od tego czy mamy w planach chłodzić jedno czy dwa pomieszczenia, czy całe poddasze jak i być może salon z jadalnią na parterze, mamy do wyboru kilka konfiguracji jednostek wewnętrznych z zewnętrznymi przeznaczonych do użytku w domach jednorodzinnych.

fot.: Klima-therm

Zobacz również >> Wentylacja grawitacyjna na poddaszu

 

Klimatyzator split

 

Najtańszym rozwiązaniem jest zastosowanie klimatyzatora split - systemu, w skład którego wchodziłaby jedna jednostka wewnętrzna zainstalowana na ścianie w jednym z pomieszczeń poddasza i jedna jednostka zewnętrzna. Takie rozwiązanie dedykowane jest do poddaszy otwartych, praktycznie bez ścian. Odpowiednio dobrane mocowo urządzenie ochłodzi całe poddasze. Jednostkę zewnętrzną zamontujemy na zewnętrznej ścianie budynku, pod okapem, na balkonie lub nawet na dachu skośnym.

W poddaszach podzielonych można zastosować kilka urządzeń typu split lecz wiąże się z tym konieczność montażu kilku jednostek zewnętrznych, które swoim wyglądem nie dodają uroku elewacji domu jednorodzinnego. Klimatyzatory split są najtańsze - system o mocy chłodniczej 2,5 kW można już kupić za 2000 zł. Prosty montaż będzie kosztował ok. 700 zł.

Przeczytaj również >> Klimatyzator przenośny czy split

Klimatyzator typu split ścienny RSG-LM Iglotech

fot.: Klimatyzator ścienny typu split RSG-LM - Iglotech

 

Klimatyzator multisplit

 

System multisplit to jedna jednostka zewnętrzna i co najmniej dwie jednostki wewnętrzne montowane w pomieszczeniach poddasza. Zestaw droższy ale pozwalający na ochłodzenie kilku pomieszczeń niezależnie, do dowolnej temperatury. Rozwiązanie polecane do poddaszy z wydzielonymi pomieszczeniami. Pomieszczenia chłodzone wedle uznania i tylko jedna jednostka zewnętrzna.


Rodzaje klimatyzacji

fot.: Klimatyzator ścienny Multisplit - Alfaco

 

W praktyce urządzenie multisplit 2+1 jest droższe niż dwa urządzenia typu split.

 

Klimatyzator kanałowy

 

Rozwiązanie nowoczesne, najdroższe ale najbardziej zaawansowane pod względem rozbudowanego systemu mające trzy najważniejsze zalety. Pełna kontrola temperatury w każdym pomieszczeniu, kontrolowane z pozycji jednostki centralnej, brak klasycznych klimatyzatorów montowanych pod sufitem w pomieszczeniach oraz jedna jednostka zewnętrzna.

Klimatyzator TCL Lindab Klimatyzator kanałowy Hitachi standard  Ekoklimax
fot.: Klimatyzator TCL - Lindab

fot.: Klimatyzator kanałowy Hitachi standard - Ekoklimax

 

Zestaw klimatyzatora kanałowego składa się z:

  • klimatyzatora kanałowego typu split, gdzie rolę jednostki wewnętrznej spełnia centrala klimatyzacyjna montowana na strychu ok. 5000-6000 zł
  • kanały wentylacyjne z chłodnym powietrzem z centrali do pomieszczeń i kanał czerpiący np. z korytarza
  • płyta do kontroli przepustnic z określoną ilością stref - pomieszczeń - ok. 1100zł
  • przepustnic regulowanych automatycznie dla każdego pomieszczenia - 750zł / szt.
  • termostatów dla każdego pomieszczenia - 250 zł / szt.


Opierając się na klimatyzatorze kanałowym i zestawie multisplit istnieje możliwość skomponowania pełnego zestawu klimatyzacji dla domu jednorodzinnego gdzie w skład systemu może wchodzić klimatyzator kanałowy na poddaszu, jedna bądź dwie jednostki wewnętrzne w pomieszczeniach parteru oraz jedna zewnętrzna jednostka (skraplacz) obsługująca cały zestaw klimatyzatorów.

 

klimatyzator wienkraklimatyzator lg wienkra

fot.: Wienkra - Klimatyzator ARTCOOL oraz jednostka pokojowa marki LG Prestige Inverter V
 

Ogólnie przyjmuje się, że temperatura w schładzanych pomieszczeniach powinna być maksymalnie o 7 stopni niższa od temperatury zewnętrznej by klimatyzacja nie stała się uciążliwa dla naszego zdrowia.


Zobacz firmy z branży: klimatyzacjaOpracowanie: Redakcja
Zdjęcia: Wienkra, Iglotech, Lindab, Alfaco, Ekolimax-Projekt, Daikin, Klima-therm
Partnerzy i patroni

Rekuperatory.pl - montaż energooszczędnej wentylacji    Rosenberg Klima    ebm Papst    Systherm        Mitsubishi Electric                     

 logo bartosz          Klimor        Klima-Therm      Iglotech        Refsystem      Venture Industries Sp. z o.o.       Intersoft       Provent Vents        Daikin         Ventec        Wigmors             VBW        Stiebel Eltron     Test-Therm       Global-Tech        logo armacell      Matervent