Rekuperatory.pl

Wentylacja grawitacyjna na poddaszu

artykuł promocyjny

Poddasze jest miejscem, gdzie wentylacja grawitacyjna zawodzi najczęściej. Można jednak usprawnić wymianę powietrza również i w tej części domu. Poniżej prezentujemy najpopularniejsze sposoby usprawnienia wentylacji grawitacyjnej w pomieszczeniach położonych najwyżej.

Sprawna wentylacja to ważna kwestia realnie oddziałująca na nasze samopoczucie i zdrowie. Regularna wymiana powietrza leży u podstaw wentylacji i to nie zależnie od rodzaju pomieszczeń oraz kondygnacji. Usuwanie zanieczyszczeń i dostawa świeżego powietrza są konieczne do prawidłowej egzystencji. O znaczeniu wentylacji przeczytaj w artykule >>Brak wentylacji - skutki dla ludzi i budynków

Duszno i gorąco na poddaszu, zwłaszcza latem, to jeden z najczęstszych problemów tej części domu. U jego podstaw leży źle działająca wentylacja. Zapoznaj się z zasadami >> Prawidłowo zaprojektowana wentylacja grawitacyjna w domu jednorodzinnym


  • wentylacja grawitacyjna - zasada działania

Za wentylację grawitacyjną (naturalną) odpowiada ciąg wentylacyjny wymuszający wymianę powietrza, czyli wywianie z domu przez kanał wentylacyjny powietrza nasyconego zanieczyszczeniami (w tym parą wodną) i nawianie w to miejsca czystego powietrza z zewnątrz (zazwyczaj przez nawiewniki lub nieszczelności).

Wentylacja grawitacyjna - zasada działania

fot.: Ventec - automatyczny nawiewnik powietrza

  • wentylacja poddasza - główne zagrożenia

Im dłuższy odcinek kanału wywiewnego, tym ciąg wentylacyjny jest lepszy. Dlatego pomieszczenia na poddaszu, jako że są zlokalizowane na najwyższej kondygnacji, mają najkrótszy odcinek komina - czyli najsłabszy ciąg. Zatem słaba wydajność wentylacji jest tam najbardziej odczuwalna.

Pomieszczenia poddasza muszą koniecznie posiadać kanały wywiewne. W miarę możliwości dobrze jest zaopatrzyć je w urządzenia zwiększające ciąg wentylacyjny - nasady kominowe. W pomieszczeniach poddasza należy szczególnie zadbać o dobry nawiew powietrza, ponieważ przy małej sile ciągu łatwo doprowadzić do zmiany kierunku ruchu powietrza w kanałach wywiewnych i odwrócenia ich funkcji z wywiewnej na nawiewną.

 

 

Wentylacja poddasza w sezonie grzewczym

 

Wentylacja w sezonie grzewczym jest szczególnie ważna, ponieważ oprócz wymiany powietrza często dochodzi również do sporych strat ciepła.

Z racji najmniejszej "siły wentylacji" na poddaszu łatwo może dojść do odwrócenia ciągu w kanale i przejęcie przez niego roli nawiewu z wszystkimi tego konsekwencjami. Schłodzenia ścian tych kanałów uniemożliwia ich powrót do prawidłowej pracy. Dowiedz się więcej i przeczytaj >> Dlaczego wieje z kratki wentylacyjnej. Konieczne jest zabezpieczenie wydajnego, ciągłego nawiewu powietrza. Najlepiej jest to zrobić poprzez zainstalowanie nawiewników w oknach.

Wentylacja poddasza w sezonie grzewczym

fot.: Brevis - nawiewniki zapewniają dopływ powietrza z zewnątrz oraz wymuszają naturalny ruch powietrza w domu wypychając zużyte masy w kierunku wylotu wentylacyjnego (kratki wentylacyjnej) - mogą mieć różną postać, jednak najbardziej popularne są te montowane w ramie okna

 

Wentylacja poddasza latem

 

Latem najważniejsze jest zadbanie o ograniczenie nagrzania pomieszczeń przez promienie słoneczne. W tym celu można wyposażyć okna w jak najszczelniejsze zasłony typu rolety. Nocą z kolei warto schłodzić pomieszczenia na poddaszu otwierając wszelkie przesłony i otwierając okna. Gorąco i duszno to główny problem tej kondygnacji. Wiele okien dachowych ma już fabrycznie wmontowane nawiewniki lub klapy wentylacyjne. Dodatkowe udogodnienie to połączonie nawiewnika z uchwytem lub sterowanie elektryczne umozliwiające sterowanie za pomocą pilota.

Nawiewniki montowane w domu mogą być:

  • podłogowe
  • ścienne
  • okienne
  • sufitowe

 

Wentylacja grawitacyjna na poddaszu - na co zwrócić uwagę

 

Każde pomieszczenie na poddaszu powinno mieć kanał wentylacyjny. Gdy kanał ma zbyt mały przekrój lub jest za krótki, warto jest usprawnić ciąg. W tym celu na szczycie komina montuje się specjalne nasady. Częściowym rozwiązaniem jest zamontowanie w dachu wywiewek wentylacyjnych (wywietrzaków grawitacyjnych).

Jeśli w istniejącym kominie nie ma wolnych kanałów to należy poprowadzić nowe. Można je wykonać z rur stalowych lub z tworzywa. W trakcie dobudowywania należy pamiętać o zachowaniu przebiegu pionowego bez wprtowadzania załamań oraz w razie potrzeby ocieplić. Ważna jest także długość kanału. Jeśli chcemy, żeby kanał spełniał swoją rolę nie może być krótszy niż 2 metry licząc od wlotu w pomieszczeniu do wylotu nad dachem.Najchętniej czytane na portalu - sprawdź koniecznie:

Zasady rozmieszczenia kratek wentylacyjnych i anemostatów
Sposoby wentylacji w domach i mieszkaniach
Klimatyzatory - przegląd oferty producentów


 Opracowanie: Redakcja
Zdjęcia: Brevis, Ventec
Partnerzy i patroni

Rekuperatory.pl - montaż energooszczędnej wentylacji    Rosenberg Klima    ebm Papst    Systherm        Mitsubishi Electric                     

 logo bartosz          Klimor        Klima-Therm      Iglotech        Refsystem      Venture Industries Sp. z o.o.       Intersoft       Provent Vents        Daikin         Ventec        Wigmors             VBW        Stiebel Eltron     Test-Therm       Global-Tech        logo armacell      Matervent