Klimatyzacja ścienna z funkcją grzania

artykuł promocyjny

W gorące dni naprawdę trudno funkcjonować bez pomocy technologii. Wiele osób zaopatruje się latem w wiatrak, jednak o wiele lepszą opinią cieszą się nowoczesne klimatyzatory. Klimatyzacja to nieoceniona pomoc w czasie nawet najgorszych upałów, dlatego tak chętnie decydujemy się na wspomniane rozwiązanie. Czy jednak klimatyzator to opcja jedynie na lato? A co, jeżeli znajdziemy dla niego zastosowanie również w chłodniejsze miesiące? W okresie jesienno-zimowym, a nawet wczesną wiosną, przyda się z pewnością klimatyzator ścienny z funkcją grzania. Czy warto postawić na ogrzewanie klimatyzatorem? Na czym polega cały proces?

Nowoczesne klimatyzatory dostępne obecnie na rynku, w większości wyposażone zostały w funkcję grzania pomieszczeń. Stanowi to duże udogodnienie, jednak należy pamiętać, że nie jest to odpowiednia opcja na mroźną zimę. Ze względu na niewielką moc urządzeń, nie mogą one stanowić głównego źródła ciepła w sezonie grzewczym, a jedynie źródło uzupełniające, świetnie natomiast sprawdzą się w chłodne wiosenne dni lub późną jesienią, gdy za wcześnie jeszcze na centralne ogrzewanie.

FLEXIS Plus

fot.: Haier - klimatyzator FLEXIS Plus Black Matt

 

Ogrzewanie klimatyzatorem – jak to działa?

 

Klimatyzator można określić jako pompę ciepła powietrze-powietrze z zaworem 4-drogowym, pozwalającym na odwrócenie obiegu chłodniczego (można nim zarówno chłodzić, jak i grzać). W trybie chłodzenia jednostka wewnętrzna pracuje jako parownik, natomiast zewnętrzna jako skraplacz. Odwrotnie jest w trybie grzania – jednostka zewnętrzna pobiera energię cieplną i przenosi ją do jednostki wewnętrznej, której celem jest ogrzanie wnętrza.

Klimatyzator Mitsubishi DIAMONDKlimatyzator Mistusbishi DIAMOND

fot.: Systherm - klimatyzator Mistusbishi DIAMOND z czujnikiem obecności i-see 3D

 

Czy ogrzewanie klimatyzacją jest ekologiczne?

 

Klimatyzacja i ogrzewanie przy pomocy jednego urządzenia idzie w parze z ekologią, ze względu na to, że klimatyzator w trakcie pracy nie wydziela żadnych spalin, pyłów czy szkodliwych substancji. Ogrzane powietrze przechodzące przez system filtracyjny zostaje dodatkowo oczyszczone, a co za tym idzie, znacznie poprawia się jego jakość.

Klimatyzator KGTB

fot.: Iglotech - klimatyzator KGTB Fuji Electric

 

Zobacz także: Klasy efektywności klimatyzatorów, SEER i SCOP - jak czytać etykiety

 

Koszt ogrzewania klimatyzatorem

 

Przede wszystkim warto podkreślić, że ogrzewanie klimatyzatorem to znacznie tańszy sposób (ok. 60-80%) niż wykorzystanie w tym celu grzejników elektrycznych czy akumulacyjnych. Maksymalny pobór prądu w trybie ogrzewania jest ok. 4 razy niższy niż moc grzewcza i wynosi ok. 1,1 kWh. Klimatyzator będzie zatem w stanie wyprodukować 4 kWh mocy przy zużyciu jedynie ok. 1,1 kWh. W przypadku zwykłego grzejnika elektrycznego – wytworzy dokładnie taką samą ilość mocy, jaką zużyje. Aby policzyć miesięczny koszt ogrzewania klimatyzacją, trzeba tylko zsumować godziny pracy urządzenia i pomnożyć je przez koszt 1 kWh w swojej taryfie.

Klimatyzator AUX Wienkra

fot.: Wienkra

Spory wpływ na całkowite koszty klimatyzacji ma klasa efektywności energetycznej klimatyzatora – niższa klasa to większe zużycie prądu. Najwyższą klasą jest A+++. Na koszt ogrzewania klimatyzatorem wpływ może mieć także ustawiony poziom temperatury grzania pomieszczenia lub lokalizacja budynku, w którym znajduje się klimatyzator.

Zobacz także: Ile prądu pobiera klimatyzator

 

Zalety ogrzewania klimatyzatorem

 

Ogrzewanie klimatyzatorem daje wiele zalet, które bez wątpienia zadziałają na korzyść urządzenia i zachęcą do jego zakupu. Poniżej kilka z nich:

  • duża energooszczędność;
  • tańszy sposób niż ogrzewanie elektryczne;
  • wysoka wydajność, szybkie tempo grzania pomieszczenia;
  • nie potrzeba opału;
  • to ekologiczne rozwiązanie (brak spalin);
  • intuicyjna obsługa;
  • cicha praca urządzenia;
  • lepsza jakość powietrza (powietrze oczyszczane przez system filtracyjny).
     

Klimatyzator ze zdalnym sterowaniem

fot.: Systherm

Najnowsze klimatyzatory zazwyczaj posiadają funkcję grzania, jednak w przypadku starszych modeli nie będzie to takie pewne, dlatego najlepiej przed zakupem sprawdzić specyfikację techniczną urządzenia lub inny opis producenta.

 

ZOBACZ TAKŻE:



Opracowanie: Redakcja
Zdjęcia: Haier, Systherm, Iglotech, Wienkra




Partnerzy i patroni

Rekuperatory.pl - montaż energooszczędnej wentylacji    Rosenberg Klima    ebm Papst    Systherm        Mitsubishi Electric                     

 logo bartosz          Klimor        Klima-Therm      Iglotech        Refsystem      Venture Industries Sp. z o.o.       Intersoft       Provent Vents        Daikin         Ventec        Wigmors             VBW        Stiebel Eltron     Test-Therm       Global-Tech        logo armacell      Matervent