Rekuperatory.pl

Dom bez wentylacji - porady

artykuł promocyjny

Wciaż słyszymy o skutkach braku lub źle działającej wentylacji. Jednak dopóki problem nie dotyka nas bezpośrednio uważamy to za mało istotną kwestię. Sytuacja zmienia się, gdy sami stajemy w obliczu problemów z wentylacją. Stwierdzenia, że brak wentylacji zabija oraz zdjęcia prezentujące rozprzestrzenianie się pleśni w domu przyprawiają nas o zawrót głowy. Dom bez wentylacji nie może prawidłowo funkcjonować. 
 

Grzyb na ścianie, wypaczone meble, odklejające się tapety, zaduch, problemy z koncentracją, częste bóle głowy, a w końcu przewlekłe choroby i alergie - lista skutków braku lub złej wentylacji jest jeszcze dłuższa. Czy warto wystawiać siebie i swój dom na takie zagrożenia. Przeczytaj koniecznie >> Brak wentylacji - skutki dla ludzi i budynków.


Wilgoć w powietrzu jest wynikiem codziennych czynności - pranie, gotowanie, suszenie, a nawet oddychanie. Wymieniając ciągle powietrze w pomieszczeniu pozbywamy się nagromadzonych zanieczyszczeń oraz nadmiaru wilgoci. Wentylacja musi być zatem procesem ciągłym - nieprzerwanym i niezaburzonym. Tylko wówczas zapewnimy sobie odpowiednią jakość powietrza.

Zapoznaj się z artykułem: Poprawa jakości powietrza w domu


Długotrwałe przebywanie w pomieszczeniach, które są źle wentylowane, jest bardzo szkodliwe.
 


 

schemat wentylacji grawitacyjnej

fot.: Wentylacja grawitacyjna w domu - schemat działania

 

Dom bez wentylacji - brak komina wentylacyjnego

 

Jednym z warunków koniecznych do prawidłowo działającej wentylacji grawitacyjnej jest system odprowadzenia zanieczyszczonego powietrza. Rolę tą pełnią kratki zainstalowane w pionach wentylacyjnych. Nawiew powietrza powinien być zapewniony do każdego pokoju. Świeże powietrze nasyca się wszelkimi zanieczyszczeniami i następnie przepływa do przedpokoju skąd jest odprowadzane do pomieszczeń z kanałami wentylacyjnymi. Przeczytaj jak powinna być >> Prawidłowo zaprojektowana wentylacja grawitacyjna w domu jednorodzinnym.
 

Prawidłowo zbudowany kanał wentylacyjny musi:

  • mieć odpowiedni przekrój i wysokość
  • być starannie wykonany (szczelny, gładki - bez wycieków zaprawy murarskiej)
  • ocieplony w miejscach narażonych na wychłodzenie.

 

A co zrobić jeśli w tzw. brudnym pomieszczeniu nie ma kanału wywiewnego?

Generalna zasada różnicuje pomieszczenia w domu na czyste (pokój dzienny, sypialnia, pokój dziecka itp) i brudne (kuchnia, łazienki, garderoba, wc, spiżarnia itp.). W drugiej grupie powinien znaleźć się kanał wentylacyjny zakończony kratką wentylacyjną. Jeśli go nie ma powstaje problem mało wydajnej wentylacji.

W takiej sytuacji konieczne jest dorobienie kanału wentylacyjnego lub wymuszenie obiegu powietrza przez wentylatory.

  • jeśli mamy podejrzenie, że w budynku istniał komin, który z czasem (kolejnym remontem) został zamurowany to powinniśmy się zwrócić do kominiarza, który pomoże nam go odnaleźć. W takiej sytuacji należy udrożnić komin, oczyścić go i problem jest rozwiązany.
  • można również zdecydować się na instalację w zewnętrznej ścianie wentylatora wyciągowego. Trzeba jednak pamiętać, że konieczne będzie również zamontowanie nawiewników w pokojach mieszkalnych, aby zapewnić dostarczenie świeżego powietrza do budynku. Obostrzenia dotyczą również ścian i usytuowanie budynków w sąsiedztwie - trzeba zachować odległość min. 8 m
  • dobudowując kanał z rur pcv musimy pamiętać o kilku zasadach. Przede wszystkim zawsze musi mieć wyprowadzenie na zewnątrz budynku. W innym przypadku wilgoć dalej pozostanie w domu i ewentualnie tylko zmieni pomieszczenie koncentracji (wilgoć na strychu również jest niebezpieczna). Co więcej odcinki nowego kanału przechodzące przez pomieszczenia nieogrzewane, jak również nad dachem budynku muszą być izolowane. W innym wypadku wilgoć będzie skraplać się na ściankach przewodu wentylacyjnego i spływać w dół - zacieki i zawilgocenie ścian gwarantowane. Średnica przewodu wentylacyjnego powinna być równa lub większa niż 100 mm. Mniejsza średnica nie sprawdzi się. Oczywiście kwestia zapewnienia dopływu świeżego powietrza z zewnątrz oraz podcięć lub kratek wentylacyjnych w drzwiach nie może być tu pominięta.

 

Zobacz więcej na temat: Wentylacja w starym domu

 

Dom bez wentylacji - brak nawiewu

 

Termomodernizacja to zjawisko, które najbardziej zaszkodziło wentylacji grawitacyjnej w naszych domach. Szczelne okna odcięły dopływ powietrza z zewnątrz. Osiągneliśmy efekt lepszej izolacyjności a teraz jesteśmy zmuszeni poszukiwać "dziur", którymi wpuścimy powietrze. Jest to swoisty paradoks - inwestycja w ocieplenie ciągnie za sobą inwestycję w rozszczelnienie poszczególnych przegród.
 

Sprawdź >> Jak poprawić nawiew powietrza w domu


Jednym ze sposobów na dopływ powietrza z zewnątrz jest mikrowentylacja, czyli rozszczelnianie okien. Często inwestorzy wycinają także część uszczelek w oknach. Jednak jedynym w pełni uprawnionym systemem nawiewu są urządzenia do tego dedykowane, czyli nawiewniki okienne.

    Dom bez wentylacji - brak nawiewu   Dom bez wentylacji - brak nawiewu

 fot.: Brevis                                                          fot.: Ventec

 

Brak wentylacji - jak sobie poradzić

 

Bez wentylacji nie da się żyć. Ten błąd techniczny wymaga jak najszybszych działań, dlatego w przypadku braku kominów wentylacyjnych o wiele korzystniej jest zamontować system centralny z rekuperacją. W tym wypadku w budynku rozprowadza się przewody wentylacyjne w postaci rur i łączy je z jednostką rekuperacji. Możliwe jest także stworzenie systemu dedykowanego do pojedynczych pomieszczeń - rekuperacja decentralna.

fot.: Ekoklimax

 


Może zaintersuje Cię również:

Opracowanie: Redakcja
Zdjęcia: Brevis, Ventec, Ekoklimax
Partnerzy i patroni

 Wienkra    AUX    Rekuperatory.pl - montaż energooszczędnej wentylacji   Uniwersal     ebm Papst   Systherm         Mitsubishi Electric          Rosenberg Klima           Klima-Therm

 logo bartosz          Klimor         Iglotech        Refsystem      Venture Industries Sp. z o.o.       Intersoft       Provent Vents        Daikin         Ventec        Wigmors             VBW        Stiebel Eltron     Test-Therm       Global-Tech        logo armacell      Matervent