Rekuperatory.pl

Rekuperacja ścienna - zalety i wady, przegląd oferty

artykuł promocyjny

Rekuperacja jest systemem wentylacji, który ogranicza straty ciepła. Dzięki temu zyskuje coraz bardziej na popularności. Jednak na montaż pełnowymiarowej instalacji trudno się zdecydować. Wiąże się to ze sporym nakładem finansowym oraz dużym remontem w domu. W takiej sytuacji z pomocą przychodzą urządzenia nazywane rekuperatorami ściennymi lub pokojowymi. Są to małe urządzenia, które spełniają warunki wentylacji energooszczędnej.

Jednorurowy rekuperator ścienny VCM Penny QN

fot.: Lindab - jednorurowy rekuperator ścienny VCM Penny QN

 

Rekuperacja - zalety systemu

 

Rekuperacja to wentylacja mechaniczna z odzyskiem ciepła. Za jej główne zalety uważa się przede wszystkim ograniczenie strat ciepła na wentylacji. Szacuje się, że przez grawitacyjną wymianę powietrza w domu tracimy nawet połowę wytworzonego, a więc i opłaconego przez nas ciepła. Rekuperacja ma za zadanie odzyskać to ciepło bez mieszania się strumienia powietrza wypływającego z napływającym.

Dodatkową zaletą systemu rekuperacji jest czyste i zdrowe powietrze pozbawione kurzu, pyłu i alergenów. Specjalne filtry umieszczone w rekuperatorze wychwytują powyższe cząstki, a my możemy cieszyć się znacznie lepszą jakością powietrza w naszym domu. Szczególnie jeśli cierpimy na astmę lub mamy skłonność do alergii, a jest to coraz częstszy problem wielu osób.

Jednostki ścienne Lossnay Mitsubishi Electric

fot.: Jednostki ścienne Lossnay Mitsubishi Electric w wersjach VL50 i VL100 są proste w montażu, pracują z niskim poziomem hałasu, a sprawność wymiuany temperatury między odprowadzanym i doprowadzanym powietrzem wynosi nawet 80%.

Każdy dom - oprócz tego z rekuperacją - wymaga wietrzenia. W lecie przez otwarte okna wpadają do domu komary, muchy i inne mało przyjemne insekty, z którymi musimy walczyć (stosowanie preparatów chemicznych, siatek na okna itp.). Jest to uciążliwe. W zimie wcale nie jest lepiej - smog, dym i zimne powietrze nadmuchiwane do domu z pewnością nie należą do komfortowych. Aby temu zapobiec, konieczne jest zamontowanie rekuperatora. W domu z tego typu instalacją zdecydowanie można zrezygnować z wietrzenia, czy mikrowentylacji. Zyskamy podwójnie - nie będziemy musieli zastanawiać się jak efektywnie wietrzyć, czy już dopuściliśmy odpowiednią ilość powietrza, a do tego zyskamy komfort cieplny i problem z owadami też już nie będzie nas dotyczył. Po stronie zysków możemy zapisać dodatkową oszczędność - w domu z rekuperacją niepotrzebne są okna z drogimi mechanizmami do otwierania itp.

Rekuperacja niesie ze sobą szereg bardzo komfortowych rozwiązań i udogodnień codziennego funkcjonowania. Staje się też coraz częściej koniecznością. Zwłaszcza w kontekście budownictwa energooszczędnego. Za komfort trzeba oczywiście płacić. Pełnowymiarowa instalacja łącznie z kosztem zakupu urządzeń należy do najdroższych w zakresie wentylacji. Nie można przy tym pominąć faktu, że jej działanie również kosztuje, a praca musi być ciągła. Stąd też pojawienie się na rynku elementów mających zapewnić porównywalny komfort, ale znacznie tańszych i łatwiejszych w montażu, czyli mini rekuperatorów pokojowych nazywanych też ściennymi.

 

REKUPERACJA - przeczytaj również:

 

Rekuperacja ścienna - schemat, budowa jednostek decentralnych

fot.: Vents - w wentylacji decentralnej świeże powietrze dociera przez krótki kanał powietrzny wbudowany w ścianę. Dzięki temu nie marnuje się energii na pokonanie oporu powietrza występującego w długich kanałach

 

 

Rekuperacja ścienna - mini rekuperator decentralny

 

Mini, bo mniejszy, mini, bo nie wymaga instalacji (sieci kanałów, które rozchodzą się od jednostki centralnej w tradycyjnej instalacji). Jednak funkcjonalnie ma zbliżone zadania do pełnowymiarowej jednostki. Rekuperator ścienny montuje się - jak sama nazwa wskazuje - w ścianie danego pomieszczenia, np. pokoju. Napływające powietrze ogrzewane jest przez wypływający z domu ciepły strumień. Wymiana ta odbywa się w dwóch oddzielnych kanałach, dzięki czemu nie dochodzi do mieszania się obu mas. Wykorzystanie jednego urządzenia może przyczynić się do poprawy wymiany powietrza doraźnie w danym pomieszczeniu. Aby zapewnić sobie komfortową wentylację w całym domu, konieczne jest użycie kilku urządzeń.

Rekuperacja ścienna - mini rekuperator decentralny

   fot.: Alnor - rekuperator kompaktowy HRU-WALL

 

Rekuperator pokojowy - gdzie montować

 

Rekuperatory decentralne montuje się w ścianie zewnętrznej budynku. W celu lepszego zrównoważenia przepływu często używa się dwóch równolegle pracujących rekuperatorów wywiewno-nawiewnych o przeciwstawnych i zsynchronizowanych przepływach. Teleskopowa rura umożliwia dostosowanie do grubości ściany.

Rekuperacja ścienna - schemat instalacji w budynku jednorodzinnymRekuperacja ścienna - jakie urządzenie wybrać

fot.: Wienkra - wybór urządzeń zależy od rodzaju pomieszczeń, na przykład kompaktowy model VL-50 idealnie nadaje się do małych pomieszczeń o powierzchni do 60m2

 

Rekuperacja pokojowa - jak to działa

 

Aparat wentylacyjny nawiewno–wywiewny składa się z części podstawowej, do której należą dwa wentylatory, wymiennik ciepła oraz zespół filtrów. Całość zamknięta jest w obudowie wykonanej z PCV. Urządzenie jest zasilane poprzez regulator transformatorowy prądem zmiennym o napięciu 12V. Zasilanie transformatora to 230V. Część wewnętrzna urządzenia posiada boczne uchylne kratki czerpni powietrza powracającego (zużytego). Drugi koniec (zewnętrzny) chroniony jest poliwęglanową osłoną. Zarówno część zewnętrzna (czerpnio-wyrzutnia), jak i wewnętrzna (nawiewno-wywiewna) posiadają swoje własne kratki wlotu i wylotu oraz filtry powietrza.

Urządzenie posiada czujnik wilgotności, który umożliwia ustawienie żądanego poziomu wilgotności. Odchylenie od zadanego parametru uruchamia wyższy poziom pracy urządzenia. 

Rekuperacja pokojowa - jak to działa

fot.: Stiebel Eltron

 

System wentylacji do bezpośredniej instalacji w pomieszczeniu

 

Centrala kompaktowa SupraBox Deluxe 500 V to energooszczędny system wentylacji do bezpośredniej instalacji w pomieszczeniu. Idealnie nadaje się do zastosowań w salach lekcyjnych, pomieszczeniach konferencyjnych oraz w biurach i poczekalniach. Dzięki zintegrowanemu nawiewowi, jak również bezpośredniemu odprowadzaniu zużytego powietrza poprzez jednostkę, nie jest wymagana instalacja dodatkowych kanałów wentylacyjnych. Automatyczne sterowanie centralą wentylacyjną zależne od stężenia CO2 w pomieszczeniu, zapewnia optymalną jakość powietrza, a tym samym najwyższy komfort.
 

SupraBox Deluxe 500 V - system wentylacji do bezpośredniej instalacji w pomieszczeniu

fot.: Rosenberg

 

Wentylacja w ścianie - inne rozwiązania

 

Rekuperacja to system cieszący się największym uznaniem wśród instalatorów i użytkowników, ale istnieją również inne wydajne rozwiązania, pozwalające usprawnić przepływ powietrza w budynku, które montuje się w ścianie. Są to nawiewniki glifowe. Nawiewnik ścienny Puro doskonale tłumi dźwięki, jednocześnie utrzymując wysoki przepływ powietrza. Jest też całkowicie niewidoczny na elewacji budynku i praktycznie niezauważalny wewnątrz za sprawą ukrytej czerpni i minimalistycznej formy regulatora.

Wentylacja w ścianie - dostępne rozwiązania

fot.: Brevis.

 

Rekuperacja ścienna - przegląd oferty producentówOpracowanie: Redakcja
Zdjęcia: Mitsubishi Electric, Brevis, Lindab, Vents, Wienkra, Alnor, Stiebel Eltron, Rosenberg
Partnerzy i patroni

 Wienkra    AUX    Rekuperatory.pl - montaż energooszczędnej wentylacji   Uniwersal     ebm Papst   Systherm         Mitsubishi Electric          Rosenberg Klima           Klima-Therm

 logo bartosz          Klimor         Iglotech        Refsystem      Venture Industries Sp. z o.o.       Intersoft       Provent Vents        Daikin         Ventec        Wigmors             VBW        Stiebel Eltron     Test-Therm       Global-Tech        logo armacell      Matervent