Rekuperatory.pl

Rekuperatory bezkanałowe do zastosowań domowych

artykuł promocyjny

Czyste, świeże powietrze bez strat energii to wyzwanie dla nowoczesnych domów. Założenia takie spełnia system rekuperacji, który należy uznać za najlepszy sposób wymiany powietrza w budynkach o dobrej izolacyjności. Rekuperatory mogą pracować jako jednostki centralne i wówczas wymagają rozprowadzenia instalacji w postaci sieci kanałów. Drugi typ rekuperatorów to modele decentralne, które działają w systemie bezkanałowym i są dedykowane do wentylacji pojedynczych pomieszczeń. I właśnie ten drugi rodzaj rekuperacji zaczyna mieć coraz większe znaczenie, jeśli chodzi o budynki po termomodernizacji oraz z problemami typu zaduch, zbyt duża wilgotność, grzyb czy pleśń.

fot.: Dimplex - porównanie instalacji systemu bezkanałowej rekuperacji z systemem tradycyjnym wyposażonym w jednostkę centralną


Montaż rekuperatora wpływa na obniżenie kosztów ogrzewania domu nawet o 50%. Ma to ogromne znaczenie zwłaszcza w budynkach dobrze docieplonych oraz w standardzie energooszczędnym. W systemie decentralnym mamy do czynienia z innowacyjnym rozwiązaniem, które może być stosowane nawet w pomieszczeniach bez kanałów wentylacyjnych. Cała instalacja przebiega przez ścianę (ściana zewnętrzna budynku) i jest ograniczona do jednostki wewnętrznej oraz elementu zewnętrznego.

 

Rekuperatory bezkanałowe - jednostki do zastosowań domowych

 

Rekuperatory bezkanałowe nadają się do użytku w każdym pomieszczeniu — w kuchniach, toaletach, łazienkach i pokojach. Ten innowacyjny system wentylacji zapewnia zdrowy klimat wewnątrz domu, zużywając niewiele energii. Charakteryzuje się również łatwym i szybkim montażem.

 

  • Decentralny system wentylacji Dimplex bazuje na jednostce z serii DL 50, która należy zainstalować w poszczególnych pomieszczeniach bezpośrednio w ścianie zewnętrznej budynku. Zużyte powietrze z pomieszczenia, przechodzi przez wymiennik ciepła ?(który odbiera energię cieplną), a następnie usuwane jest na zewnątrz. W trakcie całego procesu dochodzi do przekazania ciepła do pobieranego, świeżego powietrza zewnętrznego, które kierowane jest bezpośrednio do pomieszczenia. Centrala wentylacyjna DL 50WE wyposażona jest w krzyżowo-przeciwprądowy wymiennik ciepła oraz 2 wydajne i bardzo ciche wentylatory EC umożliwiające wymianę powietrza zużytego na świeże. Zintegrowany system odzysku ciepła potrafi odzyskać aż do 90% ciepła z usuwanego powietrza. Urządzenie umożliwia kontrolowaną wymianę powietrza w pomieszczeniach o powierzchni do ok. 45 m² i wyposażone jest w funkcję automatycznego rozmrażania. Użytkownik ma możliwość podłączenia czujnika jakości powietrza i radiowego przełącznika.

 

DANE TECHNICZNE:

Decentralny system wentylacji Dimplex DL 50Model: DL 50 WE
Zakres zastosowania [m2]: do ok. 45
Strumień objętości powietrza [m³/h]: 15 / 30 / 45 / 55
Pobór mocy [W]: 3,5 / 9 / 17 / 25
Stopień odzysku ciepła [%]: do 90
Zakres temp. zewnętrznych [°C]: od -20 do +40
Zakres temp. pomieszczenia [°C]: od +15 do +40

  • Rekuperator wewnątrzścienny KELLER HRU-WALL od Alnor dedykowany jest głównie do budynków modernizowanych. Jego praca odbywa się w dwóch cyklach następujących między sobą co 70 s. W pierwszym, powietrze jest wydmuchiwane - przepływając przez wymiennik o strukturze plastra miodu oddaje mu do 82% energii cieplnej i wilgotności. Gdy wymiennik się nagrzeje, urządzenie przechodzi w tryb nawiewny, a skumulowana energia i wilgoć pobierane są przez świeże powietrze podawane do budynku. Zmiana cyklów następuje automatycznie i zapewnia nieprzerwaną wymianę i filtrację powietrza. Użycie co najmniej dwóch jednostek zlokalizowanych w sąsiednich pomieszczeniach dostarcza nawet 120 m³ świeżego powietrza na godzinę.


DANE TECHNICZNE:

Rekuperator wewnątrzścienny KELLER HRU-WALLModel: HRU-WALL
Zakres zastosowania [m2]: do ok. 60
Odzysk ciepła [%]: 82
Energooszczędny wentylator
Cicha praca [dB]: w nocy 30dB, a w dzień 40dB
Możliwość dostosowania do grubości ściany: od 270-560 mm
Możliwość synchronizacji urządzeń dla przemiennej pracy
Zwrot z inwestycji po około 3-5 latach.

 

  • System wentylacyjny do pojedynczych pomieszczeń Vents to jednorurowy rekuperator do montażu natynkowego na ścianie lub suficie. Posiada stałociśnieniowy silnik o dwóch lub trzech prędkościach, z wirnikiem o stalowych łopatkach zagiętych do tyłu.


DANE TECHNICZNE:

System wentylacyjny do pojedynczych pomieszczeń VentsModel: VN-A 80
Zakres prędkości: 2
Napięcie 50 Hz [V]: 220-240
Moc [W]: 12/17
Pobór prądu [A]: 0,12/0,14
Pole przekroju kabla przyłączeniowego [mm2]: 3 x 1,5
Wydajność [m3/h]: 35/63    
Obroty [min-1]:    890/1350
Poziom ciśnienia akustycznego [dB(A)/3 m]: 26,6/30
Maksymalna temperatura pracy [°C]: 50Opracowanie: Redakcja
Zdjęcia: Dimplex, Alnor, Vents
Partnerzy i patroni

 Wienkra    AUX    Rekuperatory.pl - montaż energooszczędnej wentylacji   Uniwersal     ebm Papst   Systherm         Mitsubishi Electric          Rosenberg Klima           Klima-Therm

 logo bartosz          Klimor         Iglotech        Refsystem      Venture Industries Sp. z o.o.       Intersoft       Provent Vents        Daikin         Ventec        Wigmors             VBW        Stiebel Eltron     Test-Therm       Global-Tech        logo armacell      Matervent