venture

Rekuperatory.pl

Jak poprawić nawiew powietrza w domu

data aktualizacji: 05-06-2018, 11:31 – artykuł promocyjny

Świeże powietrze bez przeciągów to podstawa zdrowego klimatu pomieszczeń mieszkalnych. Aby osiągnąć taki stan w domu konieczne jest zapewnienie stałej wymiany powietrza. Przede wszystkim musimy zadbać o odpowiedni nawiew, który wymusi później również i wywiew powietrza. Skutki zbyt słabej wymiany powietrza są groźne dla budynku, ale przede wszystkim dla zdrowia ludzi.
 

Wentylacja hybrydowa - skuteczny nawiew

fot.: Schiedel - wentylacja hybrydowa Schiedel Flow zawirera regulowane elementy powietrza nawiewanego (nawiewniki Flow-In)

Siłą napędową wentylacji jest różnica ciśnień, która powstaje wskutek różnic temperatury powietrza zimnego na zewnątrz i ciepłego wewnątrz domu. Zużyte powietrze jest usuwane na zewnątrz przez kanały wentylacyjne, a na to miejsce napływa świeże z zewnątrz. Swobodny przepływ powietrza z pomieszczeń "czystych" (np. pokój dzienny, sypialnia) do "brudnych" (łazienka, toaleta, kuchnia) dopełnia całości.

Ograniczenie systemu wentylacji jest zjawiskiem niekorzystnym. Nieświadoma rezygnacja z wentylacji ciągnie za sobą jeszcze gorsze konsekwencje. Przede wszystkim może doprowadzić do:

  • zawilgocenia pomieszczeń, które może przeistoczyć się w zagrzybienie przegród budowlanych: nadmiar pary wodnej skrapla się na powierzchniach chłodnych, np. okna, narożniki i to te miejsca najbardziej narażone są na wykwity pleśni 
  • powstanie zaduchu,który powoduj senność i zmęczenie ludzi przebywający w takich warunkach
  • zwiększenie stężeń substancji szkodliwych skutkujące chorobami i alergiami w dłuższym okresie czasu.


Tylko prawidłowe zaprojektowanie i wykonanie wentylacji jest w stanie zapewnić nam dostateczną ilość i jakość powietrza określanego ze względów higieniczno-sanitarnych.

Przeczytaj także:
Sposoby wentylacji w domach i mieszkaniach
Jak zabezpieczyć dom przed wilgocią
Jak uniknąć kondensacji pary wodnej

 

UWAGA!

Raz do roku warto przeprowadzić kontrolę wentylacji w domu!

Znanym i prostym do wykonania testem na prawidłowe działanie wentylacji grawitacyjnej w domu jest test z kartką papieru. Do kratki wentylacyjnej przykładamy kartkę papieru, jeśli kratka przyciągnie kartkę to oznacza, że wentylacja działa. Jeśli zaś kartka nie zostanie przyklejona do kratki to jest to znak, że występują jakieś zaburzenia w wymianie powietrza.

Przeczytaj także: Przegląd przewodów wentylacyjnych - wymagania

 

Ile powietrza nawiewać do domu

 

Ogólna zasada mówi, że nawiew musi być równy ilości powietrza usuniętego z budynku. W domu nie ma próżni. Wielkość strumieni powietrza nawiewanego musi być zgodna z normą PN-03430 "Wentylacja w budynkach mieszkalnych zamieszkania zbiorowego i użyteczności publicznej". Ilość powietrza nawiewanego zależy od rodzaju pomieszczenia. I tak:

W KUCHNI   
    70 m³/h – w kuchni z oknem oraz z kuchenkę gazową lub węglową;
    30 m³/h – w kuchni z oknem oraz z kuchenkę elektryczną w mieszkaniu dla 3 osób
    50 m³/h – w kuchni w mieszkaniu dla więcej niż 3 osób
    50 m³/h – w kuchni bez okna z kuchenkę elektryczną;
    70 m³/h – w kuchni bez okna z kuchenkę gazową, obowiązkowo z mechaniczną wentylacją wywiewną (zaleca się ponadto projektowanie urządzeń wentylacyjnych umożliwiających okresowe zwiększanie strumienia objętości powietrza do co najmniej 120 m³/h)

W ŁAZIENCE
    50 m³/h – w łazience z WC lub bez nieg
    30 m³/h – w wydzielonym WC

W POZOSTAŁYCH POMIESZCZENIACH
    15 m³/h – w pomocniczym pomieszczeniu bez okien typu spiżarnia, garderoba
    30 m³/h – w pokoju mieszkalnym oddzielonym od kuchni, łazienki i WC więcej niż dwojgiem drzwi lub w pokoju na wyższym poziomie w wielopoziomowym domu jednorodzinnym lub mieszkaniu.

 

Przeczytaj także: Wszystko o wietrzeniu mieszkaniaJak nawiewać powietrze do domu

 

Doprowadzanie właściwej ilości świeżego powietrza, bez efektu przeciągu to główne założenie nawiewu. Aby zapewnić sobie komfort potrzebna jest nieprzerwana i regularna dostawa powietrza, które będzie miało również odpowiednią temperaturę i wilgotność. Współczesne domy są coraz bardziej szczelne i w niewielkim stopniu umożliwiają samoczynną wentylację, dlatego konieczne jest jej wspomaganie.


fot.: Brevis

Niewystarczający nawiew lub jego brak

Kiedyś nawiew realizowany był najczęściej poprzez nieszczelności w stolarce okiennej oraz przez przepuszczalne powłoki w budynku (np. podłogi z desek). Współcześnie, kiedy to dążenia do maksymalnego zoptymalizowania energooszczędności zapoczątkowało modę na szczelne okna i dobrą izolację cieplną przegród, nawiew został zaburzony. Brak nieszczelności zmusza nas do wprowadzenia innych rozwiązań umożliwiających dopływ powietrza do domu. Zazwyczaj są to:

  • nawiewniki
    - okienne
    - ścienne

Nawiewniki montuje się zazwyczaj w górnej części okna lub ościeżnicy albo w kasecie rolety zewnętrznej. Można je załozyć również na oknach już użytkowanych. Najlepiej jest to zlecić doświadczonemu fachowcowi. Do montażu nawiewników nadają się wszystkie rodzaje okien - drewniane, z PVC i aluminiowe oraz na oknach pionowych jak i połaciowych. Działają samoczynnie, czyli bez naszej ingerencji (wyjątkiem są modele sterowane ręcznie, które wybierane są najrzadziej) oraz bez zasilania. Ilość nawiewników jaką powinniśmy zamontować zależy od ilości potrzebnego powietrza, a więc ilości pomieszczeń w domu. Drugą, mniej popularną grupą są nawiewniki ścienne. Umieszcza się je w ścianie zewnętrznej na wysokości co najmniej 2 m od podłogi. Dostarczają odpowiednią do potrzeb ilość powietrza zewnętrznego wymuszając usuwanie równoważnej ilości powietrza zużytego, nie powodując przeciągów.

            

fot.: Flop System - nawiewnik ścienny                         fot.: Brevis - nawiewniki Ventair  
                    TL80P-dB                                               montowane w ościeżnicy okna drewnianego

Przeczytaj więcej:


Zawory teleskopowe ELZ

fot.: Alnor - zawory teleskopowe służące do nawiewania świeżego powietrza do pomieszczeń w domach jednorodzinnych, mieszkaniach oraz w budynkach wielorodzinnych


Wśród metod doraźnych, które jednak wiążą się z brakiem możliwości kontroli, można znaleźć:

  • wycięcie części uszczelek w oknach

Usunięcie kilkunastocentymterowego fragmentu uszczelki w górnej części okna zwiększy nawiew powietrza, ale trzeba pamiętać, że pozbawiamy się w ten sposób regulacji napływajacego powietrza.

  • mikrowentylacja (rozszczelnianie okien)

Ustawienie ramy okna w pozycji rozszczelnienia umożliwia dopływ powietrza z zewnątrz, jednak jego ilość nie jest adekwatna do potrzeb, dlatego częst trzeba się posiłkować uchyleniem skrzydła. Wiąże się to z koniecznością pamiętania o regualrnym rozszczelnianiu oraz zamykaniu okna.


Zbyt duży nawiew

Zbyt intensywny nawiew powietrza wiąże się z odczuciem chłodu i dyskomfortem cieplnym w pomieszczeniu. Bardzo często wówczas dochodzi do groźnego procederu zaklejania kratek wentylacyjnych. Taką sytuację obserwuje się zwłaszcza w okresie zimowym, kiedy to wentylacja naturalna ma tendencję do nadmiernej pracy, czyli również zbyt dużego nawiewu. Jednym ze sposób poradzenia sobie z tym probleme jest wykorzystanie w przewodach wywiewnych stabilerów. Ich zadaniem jest przyblokowanie przepływu nadmiernej ilości powietrza - jeśli wywiew będzie mniejszy automatycznie zmniejszy się też nawiew. 

Warto również na wlocie do pomieszczenia zamontować anemostat, który rozproszy strumień powietrza. A jak wiadomo mniejszy strumień jest mniej odczuwalny i szybciej się ogrzewa.

fot.: Dabrowent - standardowy anemostat nawiewny przeznaczony do montażu sufitowego na kanałach wentylacyjnych z łatwą regulacją wypływu powietrza poprzez obrót części środkowej

 

 

Prawidłowy nawiew = skuteczna wentylacja

 

Prawidłowo działający nawiew powietrza w domu to skuteczna jego wentylacja. A jak powszechnie wiadomo skuteczna wentylacja to zdrowie i dobre samopoczucie mieszkańców. Jest to zatem duża wartość, o którą należy dbać. Bez nawiewu o odpowiednich właściwościach nie ma możliwości przeprowadzenia dobrej wymiany powietrza w budynku.

fot.: Ventec - w nowoczesnym budownictwie nawiewniki okienne montowane są fabrycznie w oknach, jednak w mieszkaniach już użytkowanych montaż nawiewników nie jest problemem

Co więcej nawiew powinien być tak zorganizowany by był nieodczuwalny dla osób znajdujących się w pomieszczeniu. Tylko wówczas możliwe jest osiągnięcie komfortu cieplnego.

 

Zobacz także:

Poprawa jakości powietrza w domu
Rozwiązania najczęstszych problemów z wentylacją grawitacyjną
Trzy warunki skutecznej wentylacjiOpracowanie: Redakcja
Zdjęcia: Flop System, Ventec, Schiedel, Brevis, Dabrowent, AlnorPartnerzy i patroni

Rekuperatory.pl - montaż energooszczędnej wentylacji       ebm Papst      VTS      ecoplastol       Uniwersal    Metalplast        Rosenberg Klima        Klima-Therm         Klimor         Global-Tech        Iglotech        Refsystem             Schiedel          Intersoft                    Provent         Daikin         Ventec         Wigmors        Winterwarm      STERR       Flop System Sp. z o.o.        Kaisai            Lindab          Materflex         Stiebel Eltron        Venture Industries Sp. z o.o.      Test-Therm   

Temat miesiaca

Centrale wentylacyjne - przegląd