Sposoby wentylacji w domach i mieszkaniach
artykuł promocyjny
WentylacjÄ… nazywamy proces polegajÄ…cy na usuwaniu z pomieszczenia zanieczyszczonego powietrza, w miejsce którego dostarczane jest Å›wieże powietrze. Åšwieże powietrze to podstawa życia i zdrowia czÅ‚owieka i dlatego też zapewnienie skutecznej wentylacji jest niezbÄ™dnym elementem każdego budynku, bowiem w każdym pomieszczeniu powietrze ulega stopniowemu zniszczeniu i nagromadzeniu zanieczyszczeÅ„ w iloÅ›ciach uniemożliwiajÄ…cych przebywanie w nim.
Przeczytaj koniecznie: Dom bez wentylacji - porady
W powietrzu może znajdować siÄ™ wiele szkodliwych substancji i zwiÄ…zków, które w nadmiarze wpÅ‚ywajÄ… negatywnie na zdrowie i samopoczucie czÅ‚owieka. Najbardziej szkodliwymi zwiÄ…zkami sÄ… para woda i dwutlenek wÄ™gla, ich nadmiar powoduje bóle gÅ‚owy, uczucie zmÄ™czenia, choroby dróg oddechowych. Kombinacja różnych zanieczyszczeÅ„ znajdujÄ…cych siÄ™ w powietrzu wywoÅ‚uje reakcje alergiczne i dziaÅ‚a rakotwórczo. Brak prawidÅ‚owej wentylacji w budynku oddziaÅ‚uje negatywnie nie tylko na czÅ‚owieka, ale również stanowi zagrożenie dla naszych domów. Jednym z podstawowych efektów braku wÅ‚aÅ›ciwej wentylacji jest wilgoć. Nadmierna zawartość pary wodnej w powietrzu - wilgotność powietrza - to zaparowane szyby, wilgotne Å›ciany zagrzybienie konstrukcji budynku oraz np. nie dajÄ…ce siÄ™ wysuszyć pranie.
fot.: Brevis
Jakie warunki powinna spełniać prawidłowa wentylacja w domu
Prawidłowa wentylacja w domach i mieszkaniach powinna spełniać poniższe warunki:
- zapewniać w ciÄ…gÅ‚y sposób przyjemny mikroklimat i dobrÄ… jakość powietrza w pomieszczeniach
- mieć regulowaną wydajność, co oznacza możliwość zwiększania bądź zmniejszania wymiany powietrza według zapotrzebowania
- powstrzymać rozwój pleÅ›ni,
- zapobiegać powstawaniu szkód wywoÅ‚anych wilgociÄ…,
- redukować emisję hałasu wewnątrz i na zewnątrz,
- nie powodować przeciÄ…gów
- redukować zapotrzebowanie na energię cieplną,
- usuwać poza obręb mieszkania: dwutlenek węgla, parę wodną, tlenek węgla, uboczne "produkty" funkcjonowania gospodarstwa domowego, zapachy, dym tytoniowy.
Instalacja wentylacyjna powinna być zaplanowana już na etapie projektowania domu jednorodzinnego czy też innego budynku, gdyż dziÄ™ki temu można zapobiec lub chociaż zminimalizować koszty montażu, zmian i przeróbek. Projekt wentylacji pozwala dopasować jakość instalacji oraz parametry do okreÅ›lonego budynku czy pomieszczenia. Ponadto przyczynia siÄ™ to też do obniżenia w przyszÅ‚ych kosztów utrzymania oraz użytkowania lokalu w przyszÅ‚oÅ›ci.
PlanujÄ…c system wymiany powietrza w domach należy pamiÄ™tać o koniecznoÅ›ci zapewnienia dopÅ‚ywu nastÄ™pujÄ…cych strumieni powietrza (wymóg ten zostaÅ‚ okreÅ›lony w z normie: PN-83/B-03430/Az3:2000 Wentylacja w budynkach mieszkalnych zamieszkania zbiorowego i użytecznoÅ›ci publicznej – Wymagania):
- kuchnia z kuchenkÄ… gazowÄ… - 70 m³/h;
- kuchnia z kuchenkÄ… elektrycznÄ… - 50 m³/h;
- Å‚azienka - 50 m³h;
- toaleta - 30 m³/h;
- pokój mieszkalny - 30 m³/h;
- pomieszczenie pomocnicze (bez okna) - 15 m³/h;
- przedsionek - 15 m³/h
Sposoby wentylacji
Istnieje wiele różnych sposobów wentylacji, do których zaliczamy:
Wentylacja naturalna
Wentylacja naturalna zwana również grawitacyjnÄ… jest najczęściej stosowanym sposobem wentylacji budowanych domów jednorodzinnych. DziaÅ‚anie tego sposobu wentylacji opiera siÄ™ na ruchu powietrza w pionowym przewodzie kominowym, który wywoÅ‚any jest przez różnicÄ™ temperatur pomiÄ™dzy wnÄ™trzem budynku a Å›rodowiskiem zewnÄ™trznym oraz różnicy ciÅ›nieÅ„ wywoÅ‚anej ruchem powietrza. W wentylacji grawitacyjnej zimne, gÄ™stsze powietrze przedostaje siÄ™ do Å›rodka budynku poprzez nieszczelnoÅ›ci w oknach i drzwiach lub specjalne nawiewniki okienne i kratki Å›cienne umieszczane pod oknami, gdzie po ogrzaniu i wymieszaniu siÄ™ z powietrzem ze Å›rodka, staje siÄ™ lżejsze i unosi siÄ™ do góry. To lżejsze powietrze wydostaje siÄ™ na zewnÄ…trz poprzez wyprowadzone ponad dach kominy wentylacyjne.
Skuteczność tego rodzaju wentylacji zależy od różnicy temperatur na zewnÄ…trz i wewnÄ…trz budynku. Im ta różnica jest wiÄ™ksza, tym wentylacja dziaÅ‚a lepiej, co oznacza, że ten rodzaj wentylacji jest najskuteczniejszy w zimie, a najsÅ‚abszy latem. Intensywność wymiany powietrza w wentylacji naturalnej zależy również od wiatru oraz od wysokoÅ›ci kanaÅ‚ów wentylacyjnych, im wyższe tym wentylacja jest intensywniejsza. W wentylacji grawitacyjnej ważne jest zapewnienie odpowiedniej tzw. czynnej wysokoÅ›ci kanaÅ‚u - odlegÅ‚ość pomiÄ™dzy wlotowÄ… kratkÄ… wentylacyjnÄ… a wylotem kanaÅ‚u. Minimalna wartość to 2 m.
Zobacz także:
- Brak wentylacji - skutki dla ludzi i budynków
- Dlaczego nie należy zaklejać kratki wentylacyjnej
- Wszystko o wietrzeniu mieszkania
Zalety wentylacji naturalnej
- niskie koszty eksploatacyjne i inwestycyjne, związane z tym, że działanie wentylacji grawitacyjnej nie wymaga energii elektrycznej
- sprawdza siÄ™ w pomieszczeniach, w których znajdujÄ… siÄ™ kotÅ‚y z otwartÄ… komorÄ… spalania lub kominki
- oszczÄ™dność miejsca - wymaga jedynie kanaÅ‚ów wywiewnych
Wady wentylacji grawitacyjnej
- uzależnienie jej skutecznoÅ›ci od warunków atmosferycznych
- brak możliwości oczyszczania - filtracji powietrza
- brak możliwości odzysku ciepła z wywiewanego powietrza
- brak możliwości regulacji i kontroli nad procesem wentylacji
Obecne bardzo szczelne budownictwo powoduje, że wentylacja grawitacyjna nie zapewnia niezbÄ™dnej iloÅ›ci powietrza. Efektem tego jest bardzo niska jakość powietrza, co ma bezpoÅ›redni wpÅ‚yw na samopoczucie mieszkaÅ„ców.
Wentylacja mechaniczna - wyciÄ…gowa
Nowoczesne, szczelne budownictwo wymaga zastosowania systemu wentylacji wymuszonej, powodujÄ…cy w sposób mechaniczny wymianÄ™ powietrza.
Mechaniczna wentylacja wyciÄ…gowa skÅ‚ada siÄ™ z wentylatora kanaÅ‚owego, kanaÅ‚ów oraz kratek wywiewnych zlokalizowanych w pomieszczeniach wymagajÄ…cych wentylacji (Å‚azienki, kuchnia, pomieszczenia bez okien) oraz wyrzutu powietrza zużytego na zewnÄ…trz budynku, który umieszcza siÄ™ w Å›cianie zewnÄ™trznej lub w dachu (dachówka wywiewna).
W przypadku stosowania wentylacji mechanicznej ważnÄ… sprawÄ… jest rozmieszczenie i wyregulowanie nawiewów. Nie należy ich montować bezpoÅ›rednio w strefie przebywania ludzi. PrÄ™dkość powietrza w strefie przebywania ludzi nie powinna przekraczać 0,2 m/s.
NapÅ‚yw powietrza Å›wieżego do budynku zapewnia czerpnia systemu nadmuchowego, nie sÄ… wiÄ™c wymagane: mikrowentylacja okien czy nawiewniki okienne. Wentylacja wyciÄ…gowa dziaÅ‚a niezależnie od warunków atmosferycznych, takich jak temperatura. Zastosowanie wentylacji mechanicznej zapewni 100% skutecznoÅ›ci wymiany powietrza, a jednoczeÅ›nie pozwoli na znaczne oszczÄ™dnoÅ›ci inwestycyjne w porównaniu do kosztów budowy komina. W tym sposobie wentylacji nie potrzebne sÄ… również kanaÅ‚y wywiewne. Do regulacji Intensywność wymiany powietrza reguluje siÄ™ poprzez zmianÄ™ prÄ™dkoÅ›ci obrotowej wentylatora. Ponadto wentylacja mechaniczna nie zabiera powierzchni użytkowej budynku (kominy w dużych domach mogÄ… pochÅ‚onąć nawet kilka m2) i nie wymaga skomplikowanych obróbek dachu.
Należy jednak pamiętać, że wentylacja wyciągowa nie może być stosowana w pomieszczeniach, gdzie pracują urządzenia z otwartą komorą spalania (kocioł, kominek), gdyż może to powodować cofnięcie się spalin. Minusem tego rodzaju wentylacji jest także konieczność zasilania energią elektryczną, co w przypadku awarii zasilania powoduje zatrzymanie wymiany powietrza.
Zobacz także:
Pomiar wentylacji mechanicznej - jak go zrobić
Wentylacja hybrydowa
Wentylacja hybrydowa stanowi połączenie wentylacji grawitacyjnej i wyciągowej. Jest to wentylacja dwubiegunowa. Wentylacja hybrydowa działa jak wentylacja naturalna albo mechaniczna. Decydują o tym warunki zewnętrzne. Jeśli nie pozwalają na wentylację naturalną, pracują urządzenia mechaniczne. Jeśli natomiast sprzyjają wentylacji naturalnej, urządzenia mechaniczne są wyłączane, a wentylacja naturalna pracuje skutecznie.
fot.: Uniwersal - wentylatory hybrydowe Schiedel/FenkoSV w wariancie podwójnym na pustaku wentylacyjnym Schiedel
W systemie wentylacji hybrydowej na kominie, który koÅ„czy zwykÅ‚y kanaÅ‚ grawitacyjny, zamontowana jest specjalna nasada. Nasada ta połączona jest z ukÅ‚adem sterujÄ…cym, który sygnalizuje zmiany ciÅ›nienia w jej pobliżu. JeÅ›li w okolicach nasady pojawi siÄ™ nadciÅ›nienie - nasada jest uruchamiana. DziÄ™ki jej pracy powstaje niewielkie podciÅ›nienie. A to już wystarcza, by powietrze ponownie przyjęło wÅ‚aÅ›ciwy kierunek przepÅ‚ywu.
Nasada w wentylacji hybrydowej pracuje jako niskociÅ›nieniowa. Wytwarza niewielkie podciÅ›nienie wystarczajÄ…ce by rozpocząć proces przepÅ‚ywu powietrza, a jednoczeÅ›nie na tyle maÅ‚e, by pobór prÄ…du byÅ‚ niewielki. DziÄ™ki rozwiÄ…zaniu niskociÅ›nieniowemu zapewniona jest też cicha praca instalacji.
Zobacz także:
- Wentylacja hybrydowa - co warto wiedzieć
- Wentylacja hybrydowa budynków jednorodzinnych
- Wentylacja grawitacyjna ze wspomaganiem - system hybrydowy
Wentylacja nawiewno-wywiewna
W wentylacji nawiewno-wywiewnej wymiana powietrza nastÄ™puje dziÄ™ki wentylatorom. Instalacja nawiewno-wywiewna skÅ‚ada siÄ™ nie tylko z sieci kanaÅ‚ów wywiewnych (zasysajÄ… powietrze za poÅ›rednictwem wentylatora z pomieszczenia i wydmuchujÄ… je na zewnÄ…trz) i nawiewnych (zasysa powietrze z zewnÄ…trz i tÅ‚oczy je do wentylowanych pomieszczeÅ„). Centrala wentylacyjna jest "sercem" caÅ‚ej instalacji wentylacyjnej, w której zbiegajÄ… siÄ™ kanaÅ‚y nawiewne i wywiewne.
Wentylacja nawiewno-wywiewna posiada wiele zalet, dziÄ™ki czemu ma przewagÄ™ nad wentylacjÄ… wyciÄ…gowÄ…. GÅ‚ówna zaletÄ… wentylacji nawiewno-wywiewnej jest możliwość ogrzania nawiewanego powietrza przez rekuperator. Istnieje także możliwość schodzenia powietrza przy pomocy gruntowego wymiennika ciepÅ‚a. Innym z plusów tego rodzaju wentylacji jest możliwość czerpania powietrza z jednego miejsca, dziÄ™ki czemu możemy uniknąć napÅ‚ywu zanieczyszczonego powietrza do domu, gdy nasz dom stoi przy ruchliwej drodze, gdyż czerpniÄ™ powietrza można umieÅ›cić z dla od drogi. WażnÄ… cechÄ… tego sposobu wentylacji jest również fakt, iż powietrze dostarczane do budynku może być oczyszczane z pyÅ‚ków i innych zanieczyszczeÅ„ dziÄ™ki filtrowi umieszczonemu w centrali wentylacyjnej.
Wentylacja nawiewno-wywiewna nie jest jednak bez wad. Do minusów tego rodzaju wentylacji należy zÅ‚ożona i dÅ‚uga sieć kanaÅ‚ów: wyciÄ…gowych i nawiewnych, co również przyczynia siÄ™ do wiÄ™kszego zużycia energii elektrycznej niż miaÅ‚o to miejsce w przypadku wentylacji wyciÄ…gowej. WiÄ™kszy pobór mocy wynika również z zastosowania w tej metodzie wentylacji filtrów i rekuperatora, które powodujÄ… wiÄ™kszy opór przepÅ‚ywu. W wentylacji nawiewno-wywiewnej kanaÅ‚y nawiewne umieszczone sÄ… w różnych pomieszczeniach, także np. w sypialni, co powoduje, że jest wiÄ™ksze ryzyko powstawania haÅ‚asu.
Zobacz także:
- Niskoenergetyczny system wentylacji wywiewnej
- Nawiewniki szczelinowe liniowe do montażu w ścianach i sufitach
Rekuperacja
RekuperacjÄ… nazywamy system nawiewno-wywiewny z odzyskiem ciepÅ‚a. GÅ‚ównym elementem takiego systemu jest rekuperator, czyli urzÄ…dzenie pozwalajÄ…ce na ogrzanie chÅ‚odnego powietrza napÅ‚ywajÄ…cego z zewnÄ…trz przez ciepÅ‚e, zużyte powietrze usuwane z pomieszczeÅ„.
fot.: Klimor fot.: Klima-Therm
Zobacz także:
- Rekuperatory - zestawienie oferty producentów
- Właściwa eksploatacja rekuperatora
- Rekuperacja - schemat instalacji
Jak działa rekuperator - zasada
Åšwieże powietrze jest pobierane za pomocÄ… czerpni, która znajduje siÄ™ na zewnÄ…trz budynku. NastÄ™pnie przy użyciu kanaÅ‚ów wentylacyjnych jest transportowane do centrali wentylacyjnej. SkÄ…d trafia do wymiennika ciepÅ‚a, ale najpierw powietrze to przechodzi przez filtr. DziÄ™ki wymiennikowi ciepÅ‚a w zimie powietrze jest podgrzewane a w lecie chÅ‚odzone. Centrala wentylacyjna posiada wbudowany wentylator, dziÄ™ki któremu odbywa siÄ™ przepÅ‚yw powietrza do zaizolowanych termicznie kanaÅ‚ów. KanaÅ‚y te rozprowadzajÄ… powietrze po caÅ‚ym budynku.
fot.: Iglotech
Zużyte, zanieczyszczone powietrze jest wyciagane z pomieszczenia za poÅ›rednictwem kratek wywiewnych, a nastÄ™pnie kanaÅ‚ami wywiewnymi kierowane jest do centrali. W centrali przy użyciu wentylatora wyciÄ…gowego odbywa siÄ™ transport powietrza przez filtr do rekuperatora. W wymienniku nastÄ™puje proces "odebrania" z zużytego powietrza ciepÅ‚a lub zimna. Po przepÅ‚yniÄ™ciu przez kanaÅ‚y powietrze kierowane jest do wyrzutni powietrza, przez którÄ… jest wyrzucane na zewnÄ…trz budynku.
Zalety rekuperacji
- gwarantuje stały dopływ świeżego powietrza koniecznego do oddychania,
- oszczędza energię cieplną zużytą do ogrzewania,
- eliminuje hałas i przeciągi,
- zapobiega zawilgoceniu pomieszczeÅ„ i rozwoju toksycznych grzybów i pleÅ›ni,
- filtruje powietrze i likwiduje problemy alergiczne dróg oddechowych,
- zastÄ™pujÄ™ wentylacjÄ™ grawitacyjnÄ…, która w nowych, szczelnych domach przestaje prawidÅ‚owo dziaÅ‚ać,
- skutecznie usuwa nieprzyjemne zapachy, dwutlenek wÄ™gla, parÄ™ wodnÄ…, kurz i wiele innych substancji chemicznych wydzielanych z materiaÅ‚ów budowlanych oraz wyposażenia wnÄ™trz.
Nawiewniki powietrza
Nawiewnik powietrza, nazywany także jako pasywny wlot powietrza lub nawietrzak, jest maÅ‚ym urzÄ…dzeniem, które montowane jest w oknie lub w Å›cianie. UrzÄ…dzenie to pozwala na "sÄ…czenie siÄ™" Å›wieżego zewnÄ™trznego powietrza do wnÄ™trza mieszkania. Powietrze zużyte wylatuje wtedy kanaÅ‚ami wentylacyjnymi. Nawiewnik powietrza posiada na ogóÅ‚ możliwość regulacji wielkoÅ›ci strumienia powietrza i osÅ‚onÄ™ przeciwdeszczowÄ…. ZaletÄ… nawiewników jest to, że nawet przy szczelnie zamkniÄ™tych oknach pozwalajÄ… one doprowadzać niezbÄ™dne dla wentylacji powietrze zewnÄ™trzne. Proces dostarczania Å›wieżego powietrza do pomieszczeÅ„ powinien odbywać siÄ™ w sposób ciÄ…gÅ‚y i kontrolowany, a ilość tego powietrza powinna odpowiadać obowiÄ…zujÄ…cym przepisom. Projektant, w zależnoÅ›ci od rodzaju wentylacji okreÅ›la ilość potrzebnych nawiewników oraz okna, które powinny je posiadać.
Nawiewniki powietrza stajÄ… siÄ™ powoli obowiÄ…zkowym elementem wyposażenia każdego domu. Od wielu lat wymagania dotyczÄ…ce izolacyjnoÅ›ci cieplnej nowo budowanych budynków rosnÄ…, co wymusza wiÄ™kszÄ… szczelność produkowanych okien. Dawniej w wiÄ™kszoÅ›ci domów i mieszkaÅ„ to wÅ‚aÅ›nie nieszczelnoÅ›ci w oknach dostarczaÅ‚y powietrze do pomieszczeÅ„. Na przestrzeni ostatnich 20 lat zwiÄ™kszanie szczelnoÅ›ci okien doprowadziÅ‚o do pojawienia siÄ™ problemów z wentylacjÄ…. Nowoczesna stolarka zapewnia mianowicie oszczÄ™dność energii, ale jednoczeÅ›nie ogranicza również dopÅ‚yw powietrza niezbÄ™dnego dla potrzeb wentylacyjnych, dlatego konieczny jest montaż nawiewników.
fot.: Brevis - Nawiewniki powietrza VENTAIR HIGROSTER
fot.: Brevis - Nawiewniki powietrza ciśnieniowy VENTAIR II
Rodzaje nawiewników powietrza:
- staÅ‚e - to takie nawiewniki, które nie posiadajÄ… możliwoÅ›ci regulacji. Taki typ nawiewników montuje siÄ™ w kotÅ‚owniach.
- regulowane rÄ™cznie, które jak sama nazwa wskazuje regulowane sÄ… rÄ™cznie
- regulowane automatycznie, które reagujÄ… na zmianÄ™ różnicy ciÅ›nienia lub wzrost wilgotnoÅ›ci powietrza w pomieszczeniu.
Zobacz także:
- Nawiewniki powietrza - przepisy prawne
- Wentylacja a nawiewniki okienne
- Nawiewniki powietrza - przeglÄ…d oferty producentów
Gruntowy wymiennik ciepła (GWC)
RozwiÄ…zaniem wspomagajÄ…cym i uzupeÅ‚niajÄ…cym system wentylacyjny domu jest gruntowy wymiennik ciepÅ‚a (w skrócie GWC). Za jego pomocÄ…, z niewielkiej głębokoÅ›ci gruntu, można pozyskać naturalnÄ…, odnawialnÄ… energiÄ™ gruntu. DziÄ™ki GWC można ochÅ‚odzić latem powietrze zewnÄ™trzne do temperatury ok. 12-16°C, a zimÄ… podczas mrozów ogrzać do wartoÅ›ci ok. 0-4°C. Gruntowy wymiennik ciepÅ‚a jest kanaÅ‚em zakopanym w gruncie na głębokoÅ›ci 2-5 metrów, przez który przepÅ‚ywa powietrza zasysane do wentylacji. Obecnie na rynku jest dostÄ™pnych kilka rozwiÄ…zaÅ„ gruntowych wymienników ciepÅ‚a (GWC), które najczęściej sÄ… połączone z wentylacjÄ… mechanicznÄ… budynku i rekuperatorem, ewentualnie z wentylacjÄ… grawitacyjnÄ… wspomaganÄ… kominem sÅ‚onecznym.
Przeczytaj więcej >> Gruntowy Wymiennik Ciepła - budowa, zasada działania, schemat
fot.: Global-Tech - gruntowy wymiennik ciepła
Zalety gruntowych wymienników ciepÅ‚a:
- schładzanie budynku w gorące letnie dni
- ogrzewnie w zimie powietrza wprowadzanego do budynku
- prosta budowa GWC pozwalająca na wykonanie na jego wykonanie praktycznie w każdym miejscu i warunkach
- możliwość wykorzystania energii odnawialnej - można ubiegać się o uzyskanie dostacji na budowę GWC z Unii Europejskiej lub Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska
- wspomaganie regulacji wilgotności w budynku przez cały rok
- wstępna filtracja powietrza
- zapewniona ochrona urządzeń wewnętrznych przez zamrożeniem
Zobacz także:
- Ile można zaoszczędzić stosując gruntowy wymiennik ciepła
- Antybakteryjny i antygrzybiczny gruntowy wymiennik ciepła GEO-HEAT
Koszty wybranych sposobów wentylacji domów i mieszkaÅ„
DecydujÄ…cy wpÅ‚yw na wybór sposobu wentylacji ma z pewnoÅ›ciÄ… koszt poszczególnych rozwiÄ…zaÅ„. Pierwszy rodzaj wentylacji - wentylacja grawitacyjna, wymaga poniesienia nastÄ™pujÄ…cych nakÅ‚adów finansowych:
-
budowa komina (mniejszy koszt w przypadku, gdy zrobimy jeden komin zarówno do wentylacji jaki i kotÅ‚a oraz kominka. Jednak w tej sytuacji wystÄ™puje konieczność zapewnienia wiÄ™kszej liczby kanaÅ‚ów. Koszt budowy komna na potrzeby wentylacji wynosi ok. 2-3 tysiÄ™cy zÅ‚otych.
- nawiewniki okienne, ścienne - ich montaż jest niezbędny w tym rodzaju wentylacji. Ich koszt zakupu jest uzależniony od rodzaju: najprostszy - sterowany ręcznie to koszt od 50 zł, ciśnieniowy (od 100 zł) a naiwenik z czujnikiem wilgotności to koszt ok. 200 zł.
W przypadku wentylacji wyciÄ…gowej konieczne jest poniesienie nastÄ™pujÄ…cych kosztów:
- zakupu rur do wykonania kanaÅ‚ów wywiewnych, ich koszt zależy od materiaÅ‚u, z którego sÄ… wykonane: najtaÅ„sze sÄ… aluminiowe, elastyczne (nie powinno siÄ™ stosować do odcinków dÅ‚uższych niż 3-4 m) - od 10 zÅ‚/m a najdroższe sÄ… rury izolowane weÅ‚nÄ… mineralnÄ… - ok. 100 zÅ‚/m. Jednak można kupić rury nieizolowane a potem dokupić fabrycznie przygotowanÄ… otulinÄ™, jej koszt to 15-25 zÅ‚/m. Dodatkowo w celu wykonania kanaÅ‚ów niezbÄ™dny jest zakup kolan, trójników i anemostatów - 25-40 zÅ‚/szt.
- zakupu wentylatora - od 50 zł do ponad 100 zł (wentylator kanałowy). Cena wentylatora zależy od jego: wydajności, typu i jakości.
- zakup nawiewnika powietrza (w tym rodzaju wentylacji wystarczy najprosztszy model - od 50 zł)
- koszt robocizny wykonania instalacji - od 1 tys. zł.
Z najwiÄ™kszymi kosztami wiąże siÄ™ ostatni rodzaj wentylacji - wentylacja nawiewno- wywiewna z odzyskiem ciepÅ‚a. Tu oprócz kosztu wykonania sieci kanaÅ‚ów, które sÄ… znacznie bardziej rozlegÅ‚e niż w przypadku wentylacji wyciÄ…gowej, należy ponieść koszt zakupu centrali wentylacyjnej z rekuperatorem. Ceny centarli ksztaÅ‚tujÄ… siÄ™ na poziomie ok. 6 tys. zÅ‚ do 8 tys. zÅ‚. Szacunkowy koszt wykonania caÅ‚ej inastalacji wentylacyjnej nawiewno-wywiewnej z rekuperatorem to koszt okoÅ‚o 15 tys. zÅ‚.
Sprawdź również:
Zdjęcia: Lindab, Global-Tech, Iglotech, Pro-Vent, Uniwersal, Brevis, Venture Industries, Klimor, Klima-Therm






- Ogrzewanie domu pompą ciepła - czy warto?
- Jak usunąć pył z powietrza na stanowisku pracy?
-
Elektryczne promienniki podczerwieni - strefowe ogrzewanie hal, magazynów i warsztatów
- Czym jest system SmartAIR?
-
Podłogowe ogrzewanie kanałowe
-
Obalamy mity dotyczÄ…ce kotÅ‚ów na paliwo staÅ‚e
-
Grzejniki typu REGULUS a komfort cieplny w domu
- Wszystko o wietrzeniu mieszkania



-
Schiessl Polska - Zostań instalatorem Hisense
- Uprawnienia konieczne do montażu klimatyzacji
- Pompy ciepła i urządzenia klimatyzacyjne SEVRA wygrywają jakością
-
Daikin Europe inwestuje ponad 300 milionów euro w fabrykÄ™ pomp ciepÅ‚a w Polsce
-
Rekuperator BLAST - nowość w ofercie KLIMOR
-
Nowa centrala wentylacyjna HEATPEX ARIA VITALE na targach ISH we Frankfurcie
-
Pompy ciepła powietrze-powietrze - energooszczędne rozwiązania w ofercie KAISAI
-
Katalog pomp ciepła Neoheat
- Jakie zmiany w projektowaniu systemów różnicowania ciÅ›nienia wprowadza nowelizacja europejskiej normy?

- Producent rekuperatorów PRO-VENT MISTRAL
-
Aux J SMART ART - subtelny powiew elegancji
- Åšrodki do czyszczenia parowników i skraplaczy Rectorseal
- Serwis rekuperatora - dlaczego warto robić przegląd rekuperacji
-
Technologia Streamer Daikin - skuteczność potwierdzona w walce z wirusami
- ARV - innowacyjne rozwiÄ…zania klimatyzacyjne
- Centrala wentylacyjna z odzyskiem ciepła HRU-SlimAIR
-
Zdrowa klimatyzacja - klimatyzatory Haier
- MINIBEL - niewielkie urządzenie, duży komfort
- Nagrzewnice powietrza od Marax
- Wentylatory promieniowe RadiCal w klimatyzacji precyzyjnej
- Wymagania EKOPROJEKTU dla urządzeń grzewczych
- Elektryczne promienniki podczerwieni - strefowe ogrzewanie
- Wentylatory QUIET - cichsze niż szept