Rekuperatory.pl

Trzy warunki skutecznej wentylacji

data aktualizacji: 27-06-2017, 07:03 – artykuł promocyjny

Czyste i świeże powietrze jest dla nas - ludzi niezbędne. Właściwe funkcjonowanie zapewni nam jedynie odpowiednia ilość powietrza o ściśle określonych właściwościach. Dominujący obecnie styl życia przyczynia się do tego, że znaczną część doby spędzamy w zamkniętych pomieszczeniach. Musimy zatem zapewnić sobie dopływ powietrza z zewnątrz. Trzeba również pamiętać o tym, że wybrany przez nas system wentylacyjny w znacznej mierze odpowiada za domowy budżet, stanowiąc bardzo istotny element bilansu energetycznego domu. Dlatego warto postawić na przemyślane rozwiązania.

Skuteczna wentylacja to nasz wkład w troskę o dom, nasze zdrowie i finanse. Aby sprawdzić poprawność układu wymiany powietrza w domu należy zmierzyć poziom jego wilgotności. W sezonie grzewczym wilgotność na poziomie 50-60% (latem może sięgać nawet 90%) świadczy o poprawnie działającej wentylacji. Wszelkie odstępstwa od tej normy wymagają naszej ingerencji.

 

Pomiar wilgotności powietrza w domu


Wilgotność powietrza w domu można sprawdzić za pomocą wilgotnościomierza (higrometra). Jest to niewielkie urządzenie, które dostępne jest w większości sklepów budowlanych. Za kilkadziesiąt złotych można kupić wielofunkcyjne stacje pogodowe, które poza pomiarem poziomu wilgotności w pomieszczeniu informują również o temperaturze i ciśnieniu. Klasyczny higrometr określa ilość pary wodnej w powietrzu o danej temperaturze (wilgotność względna), a wynik podaje w procentach. Pomiary wilgotności najlepiej jest powtórzyć kilkakrotnie w różnych porach dnia, aby była ona jak najbardziej wiarygodna i uwzględniała stany ekstremalne, np. po skończonej kąpieli. Warto również pamiętać, iż wilgotność powietrza w domu zależy także od pogody (ciśnienia i opadów).

Przeczytaj koniecznie: Pomiar wilgotności powietrza - przegląd przyrządów

Czujnik wilgotności HIG-2

fot.: Venture Industries - czujnik wilgotności HIG-2 – czujnik włącza lub wyłącza wentylator w zależności od wilgotności powietrza. Czujnik wyposażony jest w opóźnienie czasowe regulowane (1-25 min)

 

Jak uzyskać właściwy poziom wilgotności?

 

W trosce o właściwy poziom wilgotności warto zainwestować w nawilżacz powietrza, lepszą wentylację lub pochłaniacz wilgoci.
 

Zbyt suche powietrze

Zbyt wilgotne powietrze

 • skutki: częsty nieżyty nosa, wysuszenie błony śluzowej ust i oczu, podrażnienie górnych dróg oddechowych (u dzieci może wystąpić sapka), szybsze starzenie się skóry, wysuszenie drewna (meble, podłogi)

   
 • rozwiązanie: nawilżacz powietrza, okna i drzwi ze specjalnym systemem rozszczelnienia, zamocowanie pojemników z wodą na kaloryferach (w okresie zimowym), rośliny w pomieszczeniu także zwiększą wilgotność powietrza, lepsza wentylacja
   
 • skutki: wzmożony rozwój grzybów i roztoczy, które powodują trudności z oddychaniem, zawroty głowy oraz nawracające infekcje błon śluzowych i skóry, niszczenie mebli i sprzętu elektronicznego, korozja metalowych elementów, zawilgocenie ścian, skutkujące szybszym wytracaniem ciepła (wychłodzenie) i wzrost kosztów ogrzewania
   

 • rozwiązanie: pochłaniacz wilgoci, lepsza wentylacja

   

 
 

Trzy warunki skutecznej wentylacji

fot.: Zakres temperatury i wilgotności pozwalający czuć się komfortowo w pomieszczeniu

 

Sprawdź również: Komfort cieplny a syndrom chorego budynku

 

Skuteczna wentylacja

 

Skuteczna wentylacja to taka, która zapewnia ciągłą wymianę powietrza zużytego na świeże napływające z zewnątrz. W tym celu należy spełnić trzy warunki umożliwiające taką cyrkulację. Są to:

 • wydajny nawiew

Elementy nawiewne: umieszcza się je w tzw. pomieszczeniach czystych, np pokoje i sypialni. Najczęściej są to nawiewniki, system rozszczelnienia stolarki okiennej, nazywany czasem również mikrouchyłem składajce się na tzw. mikrowentylację.

Anemostat sufitowy okrągły DS Centrum Klima

fot.: Lindab - Anemostat sufitowy okrągły DS 

Dowiedz się więcej >> Jak poprawić nawiew powietrza w domu
 

 • efektywny wywiew

Elementy wywiewne: umieszcza się je w tzw. pomieszczeniach brudnych, czyli w których powstaje najwięcej pary wodnej, dwutlenku węgla i innych zanieczyszczeń, np w kuchni, łazience, w.c., garażu, kotłowni i w pomieszczeniach bez okien.

AKK anemostat wywiewny

     fot.: Venture Industries - AKK anemostat wywiewny

Dowiedz się więcej >> wentylatory wyciągowe

 • płynny przepływ między pomieszczeniami

Elementy płynnego przepływu powietrza: swobodny przepływ powietrza pomiędzy poszczególnymi pomieszczeniami umożliwiają drzwi z podcięciami, czyli takie, w których ich dolna krawędź od podłogi oddzielona jest szczeliną na ok. 1 cm. W drzwiach do łazienek i w.c. powinny znaleźć się specjalne kratki lub otwory z tulejami.

Iglotech - forvent flex DN 75

fot.: Iglotech - łatwy w montażu system elastycznych przewodów wentylacyjnych Forvent Reku umożliwiających budowę dowolnego systemu wentylacji wywiewnej lub nawiewno-wywiewnej z odzyskiem ciepła

 

Warto przeczytać:


 Opracowanie: Redakcja
Zdjęcia: Lindab, Iglotech, Venture Industries


rekuperatory.pl

Partnerzy i patroni

  Wienkra     Rekuperatory.pl - montaż energooszczędnej wentylacji   ebm Papst   Systherm    Metalplast        Rosenberg Klima          Klima-Therm          Klimor          Global-Tech        Iglotech        Refsystem       Neovent     Armacell         Schiedel          Intersoft        Provent         Daikin         Ventec         Wigmors            Kaisai         Lindab          Materflex         Stiebel Eltron        Venture Industries Sp. z o.o.      Test-Therm           Systema