Rekuperatory.pl

Sprawna wentylacja to ochrona przed czadem

artykuł promocyjny

Wraz z początkiem sezonu grzewczego pojawia się kolejne zagrożenie w naszych domach. Zatrucia tlenkiem węgla, czyli czadem to coroczna plaga. Po raz kolejny duże znaczenie w ochronie naszego zdrowia i życia ma prawidłowa wentylacja pomieszczeń. Okazuje się bowiem, że brak cyrkulacji powietrza przyspiesza szkodliwe działanie czadu ograniczając nam i tak krótki czas na reakcję.

 

Cichy zabójca

 

Cichy zabójca działa w ukryciu

Czad jest bezwonny i bezbarwny. Jest lżejszy od powietrza, dlatego łatwo się z nim miesza i rozprzestrzenia w całej kubaturze pomieszczenia.
 

Cichy zabójca działa skutecznie i szybko

Czad jest silnie trującym gazem powstającym w wyniku niepełnego spalania paliw zawierających w swoim składzie wegiel, czyli gaz, olej, drewno. Duże stężenie czadu w powietrzu potrafi zabić nawet w kilka minut.
 

Cichy zabójca jest podstępny

Do naszego ciała trafia przez układ oddechowy - oddychamy przez całą dobę, robimy to bezwarunkowo, dlatego czad ma ułatwione zadanie. Tlenek węgla w naszym organizmie hamuje rozprowadzanie tlenu we krwi, co jest śmiertelnie niebezpieczne. Jego podstępne działanie polega na tym, że wiąże się z hemoglobiną aż 210 razy szybciej niż tlen, tym samym szybko powodując niedotlenienie organizmu skutkujące uszkodzeniem mózgu oraz innych narządów wewnętrznych, a nawet śmiercią.

 

Czadu nie jesteśmy w stanie wyczuć!!!

 

Statystyki każdego roku przerażają, informacje w mediach naszpikowane są ostrzeżeniami i zaleceniami - i tak co roku, a czad nadal jest "na fali" wraz z nadejściem chłodniejszych dni.

 

Jak rozpoznać cichego zabójcę?

 

Mocne bóle i zawroty głowy, nudności i wymioty, zaburzenie równowagi, uczucie zmęczenia, niemożność poruszania się, zaburzenia orientacji, a nawet świadomości, skóra w kolorze blado-sinym - to oznaki zatrucia tlenkiem węgla.

 

Jak walczyć z cichym zabójcą?

 

Świadomość to podstawa.


Kiedy na dworze temperatury coraz bardziej spadają naszym najbliższym chcemy zapewnić ciepło. Palimy, odkręcamy grzejniki, szczelnie zamykamy drzwi i okna, żeby wyprodukowane ciepło pozostało w domu jak najdłużej. Ale czy zawsze dbamy również o to by powietrze było odpowiedniej jakości? Czy dostosowaliśmy się do zaleceń Komendy Głównej Państwowej Straży Pożarnej w zakresie przeciwdziałania zatruciom tlenkiem węgla? Jeśli nie, to zróbmy to jak najszybciej - w trosce o najbliższych.

Po pierwsze....


instalacja czujników czadu

 

To niewielkie urządzenia kosztujące około kilkadziesiąt złotych - często jest to cena ratująca życie. Choć czujnik ma niewielkie rozmiary to potrafi zrobić sporo zamieszania. Jeśli w domowym powietrzu wyczuje obecność tlenku węgla uruchomi sygnał, który wybudzi nas nawet z twardego snu. To bardzo ważne bo mamy wówczas czas na reakcję. Umieszczamy go w sypialni lub przy piecu.

mikroprocesorowa czujka czadu     przenośny detektor czadu

fot.: Satel - DG-1 CO to mikroprocesorowa              fot.: Pascal - przenośny detektor
czujka tlenku węgla                                        czadu     

Jeśli czujnik zadziała to najlepiej jak najszybciej opuścić budynek. W miarę możliwości powinniśmy szeroko otworzyć okna. Jeśli czujemy się już gorzej natychmiast należy wezwać służbę medyczną.


Po drugie....

prawidłowa wentylacja

 

Zbyt szczelne okna oraz zasłanianie kratek wentylacyjnych skutkuje słabą wydajnością wentylacji, a tym samym w budynku jest zbyt mało powietrza i może dojść do zaburzenia ciągu oraz procesu spalania. Nie bez winy są tu także eksploatowane niesprawne urządzenia grzewcze. Wszystkie te czynniki sprzyjają temu by czad pojawił się w naszym domu.

Sprawdź >> Ilość powietrza potrzebna do wentylacji mieszkania


Jeśli zależy nam na bezpieczeństwie to koniecznie zadbajmy o wentylację. Więcej powietrza, zalecana krotność jego wymiany oraz właściwy ciąg w kanałach wentylacyjnych jest w stanie przeciwdziałać zaczadzeniu.

Przede wszystkim właściwy nawiew możemy zapewnić poprzez nawiewniki. Co więcej warto rozszczelniać okna oraz regularnie wietrzyć dom, nawet zimą.

      Sprawna wentylacja to ochrona przed czademNawiewnik ciśnieniowy VENTAIR II TRDn okno pcv Brevis

 fot.: Ventec                              fot.: Brevis  

 

Zobacz także> > Wszystko o wietrzeniu mieszkania

Sprawna wentylacja to taka regularnie czyszczona. Okresowej kontroli wymagają przewody kominowe - ich drożność, prawidłowy przebieg i szczelność.

Zobacz także >> Przegląd przewodów wentylacyjnych - wymagania

 

Po trzecie...

sprawny kocioł

 

Bezpieczny układ grzewczy, czyli taki, który działa w oparciu o sprawny kocioł. Użytkować powinniśmy tylko urządzenia posiadające stosowne dopuszczenia i certyfikaty. Gwarantują one właściwą odporność ogniową oraz szczelność. Niesprawny system to zagrożenie dla naszej rodziny, dlatego zawsze trzeba przed sezonem grzewczym przeprowadzić ocenę wszystkich urządzeń grzewczych i przewodów kominowych. Prace należy powierzyć osobie z uprawnieniami.

Zobacz także >> Instalacja spalinowa w domu - dobór, wytyczne, poradnikREDAKCJA POLECA RÓWNIEŻ:


 Opracowanie: Redakcja
Zdjęcia: Satel, Pascal, Ventec, Brevis
Partnerzy i patroni

 Wienkra    AUX    Rekuperatory.pl - montaż energooszczędnej wentylacji   Uniwersal     ebm Papst   Systherm         Mitsubishi Electric          Rosenberg Klima           Klima-Therm

 logo bartosz          Klimor         Iglotech        Refsystem      Venture Industries Sp. z o.o.       Intersoft       Provent Vents        Daikin         Ventec        Wigmors          Kaisai         VBW        Stiebel Eltron     Test-Therm       Global-Tech        logo armacell      Matervent