Rekuperatory.pl

Walka ze smogiem - rola rekuperacji

artykuł promocyjny

Medialny temat dotyczący zanieczyszczeń powietrza, które znacznie przybierają na sile w okresie wzmożonego ogrzewania, staje się pobudką do zastanowienia się nad jakością powietrza, którym oddychamy. Okazuje się bowiem, że smog wdziera się również do naszych domów, narażając nas na oddychanie zanieczyszczeniami. Jak temu przeciwdziałać? Otóż najprostszy sposób to zadbanie o odpowiednią filtrację powietrza w domu. Idealnym urządzeniem do tego jest rekuperator.


SPRAWDŹ KONIECZNIE >> Program Czyste Powietrze - zainstaluj rekuperację taniej

 

 

Walka ze smogiem - rola rekuperacjiWalka ze smogiem - rola rekuperacji

fot.: Wienkra                                                     fot.: Pro-Vent

 

Rekuperator chroni przed smogiem

Szybsze suszenie prania, uniknięcie parowania szyb oraz rozwoju grzybów i pleśni, a teraz do listy zalet wynikających z posiadania rekuperatora można dopisać również oczyszczenie powietrza ze smogu. Jak alarmują lekarze należy unikać kontaktu z zatrutym powietrzem nasyconym śmiertelnym benzo(a)pirenem. Wkładanie masek ochronnych jest rozwiązaniem doraźnym i raczej stosowanym wyłącznie na zewnątrz. Trudno sobie wyobrazić taką sytuację, w której zmuszeni będziemy chronić się również we własnym domu. Ograniczenie wychodzenia i przebywania na dworze, rezygnacja z wietrzenia mieszkań sprawiają, że zostajemy uwięzieni w czterech ścianach bez możliwości zaczerpnięcia świeżego powietrza. Do tego wciąż podnoszony jest alarm, że powietrze w domu również nie jest najlepszej jakości. Mnogość środków chemicznych, urządzeń stosowanych w domu zanieczyszczają mieszaninę, którą oddychamy. Aby z tym walczyć koniecznie musimy zastosować filtrację. 

Centrale rekuperacyjne HRU-PremAIR - Alnor

fot.: Alnor Systemy Wentylacji - Centrala rekuperacyjna HRU-PremAIR

Zobacz także:

Rekuperator chroni przed smogiem

fot.: Rekuperatory.pl - schemat działania systemu rekuperacji w domu

 

Przeczytaj więcej na temat >> Zdrowy budynek

 

Nieco teorii!

SMOG jest to mieszanina naturalnie występującej w atmosferze mgły z dymami pochodzącymi z działalności człowieka. Etymologia słowa to zbitek dwóch angielskich wyrazów: smoke (dym) i fog (mgła). Definicja smogu wskazuje na jego szkodliwy wpływ na układ oddechowy, przez co przyczynia się do wielu chorób, które mogą grozić nawet śmiercią. Stąd też szeroko zakrojone akcje mające na celu przeciwdziałanie smogowi. Problem ten dotyka coraz więcej miast.

Skąd się bierze smog?

Aby powstał smog muszą być spełnione dwa warunki - współwystępowanie zanieczyszczenia powietrza (komunikacyjne, przemysłowe oraz bytowe, głównie z ogrzewania) oraz niekorzystne zjawiska naturalne, czyli znaczne zamglenie i bezwietrzna pogoda utrudniająca odpływ mas powietrza znad danego terenu.

 

Standardowo rekuperatory wyposażone są w filtry klasy G3. Oznacza to, że wyłapują one zanieczyszczenia wielkości większych pyłków kwiatowych. Można zdecydować się również na filtr klasy F7, który blokuje przedostanie się do domu wszelkiego rodzaju pyłów i sadzy oraz mgły olejowej, czy zarodników grzybów. Dodatkowo w pewnej mierze wyłapują dym tytoniowy oraz bakterie.

moduł filtracyjny Carline

fot.: Carline - przykładowy moduł filtracyjny. Sekcja filtracyjna stanowi ważny element systemów wentylacji mechnicznej. W jej skład wchodzą  filtry usuwające w dużej mierze zanieczyszczenia odpowiadające  za zjawisko smogu. Moduły filtracyjne montowane są na kanałach wentylacyjnych pomiędzy czerpnią powietrza a centralą wentylacyjną z rekuperatorem.


Zobacz też inne sposoby: Poprawy jakości powietrza w domu

 

Rekuperator jest instalacją ekologiczną

Trudno przy tym nie wspomnieć o energooszczędnej stronie tej instalacji. Montaż rekuperatora w domu powoduje mniejsze straty ciepła, które aż nawet w 50% ucieka przez wentylację, gdy działa ona w sposób naturalny (grawitacyjny). Jeśli wychładzamy nasz dom to zaczynamy intensywniej grzać, a jak więcej grzejemy to i więcej szkodliwych substancji wysyłamy do atmosfery. Nie jest to ani ekonomiczne, ani tym bardziej ekologiczne. Rekuperator pozwala nam zminimalizować straty ciepła na wentylacji. Ciąg przyczynowo-skutkowy jest tu wyraźnie zachowany.

Rekuperator chroni przed smogiem

fot.: Ekoklimax-Projekt - centrala wentylacyjna z odzyskiem ciepła Ekozefir MMK 300 SPPE

Uzupełnieniem instalacji rekuperatora jest gruntowy wymiennik ciepła. Jest to system montowany w gruncie, który stanowi swego rodzaju bufor dla rekuperacji, co umożliwia zwiększenie jej funkcjonalności, np. poprzez dołączenie chłodzenia pasywnego latem za pomocą centrali wentylacyjnej. Obecnie system ten również może być wzbogacony w zestawy filtracyjne wyłapujące cząsteczki smogu. 

fot.: Global-Tech - mineralny pochłaniacz smogu SMOGSORBER


Rekuperację możemy uczynić jeszcze bardziej ekologiczną i ekonomiczną. Jeśli zdecydujemy się na montaż gruntowego wymiennika ciepła, możemy liczyć na tanią energię pozyskiwaną z gruntu, która będzie nie tylko grzać zimą, ale również chłodzić napływające powietrze latem. Do tego na rynku możemy spotkać rozwiązanie o wszechstronnym działaniu także w zakresie oczyszczania powietrza ze szkodliwych dla zdrowia grzybów i alergenów oraz związków chemicznych – głównie dwutlenku węgla i gazów smogowych.

 

Rekuperator - instalacja przyszłości

Dziś nadal rekuperacja kojarzy nam się z jeszcze nielicznym budownictwem pasywnym. Obecny tylko w niewielu domach ma jednak w niedalekiej przyszłości stać się obowiązkiem. Standardy energetyczne, którym będzie musiało podołać prawo budowlane w nadchodzących latach wymusi na nas stosowanie rekuperacji. Im szybciej to do nas dotrze tym lepiej zdołamy się przygotować do tej rewolucji. Już dziś na rynku dostępnych jest wiele jednostek zróżnicowanych pod kątem wielkości, ceny oraz przeznaczenia. Zapoznaj się z artykułem >> Rekuperatory - zestawienie oferty producentów

Podsumowując rekuperator pozwala nam na odzyskanie energii z powietrza zmniejszając tym samym zapotrzebowanie na energię do ogrzewania, co oznacza mniejszą emisję CO2 i innych zanieczyszczeń do atmosfery. Wpływa to korzystnie na nasze zdrowie, stan środowiska oraz budżet domowy.

Firma PRO-VENT opracowała kompletny system wentylacji antysmogowej budynków – jest to tzw. TARCZA ANTYSMOGOWA. Rozwiązanie to bazuje na dwóch urządzeniach połączonych ze sobą w jedną instalację. Jest to rekuperator PRO-VENT MISTRAL oraz elektro-jonizacyjny filtr antysmogowy PRO-VENT CLEAN R, o skuteczności filtracji cząstek stałych na poziomie 99,95%. Dzięki temu do domu zawsze trafi czyste powietrze, nawet to przenikające przez nieszczelności.

TARCZA ANTYSMOGOWATARCZA ANTYSMOGOWA

fot.: Pro-Vent


Zamów bezpłatną ofertę na montaż rekuperacji


Rekuperacja w domu - przeczytaj również:

 Opracowanie: Redakcja
Zdjęcia: Ekoklimax-Projekt, Global-Tech, Pro-Vent, Wienkra, Rekuperatory.pl, Alnor Systemy Wentylacji, Carline
Partnerzy i patroni

Rekuperatory.pl - montaż energooszczędnej wentylacji    Rosenberg Klima    ebm Papst    Systherm        Mitsubishi Electric                     

 logo bartosz          Klimor        Klima-Therm      Iglotech        Refsystem      Venture Industries Sp. z o.o.       Intersoft       Provent Vents        Daikin         Ventec        Wigmors             VBW        Stiebel Eltron     Test-Therm       Global-Tech        logo armacell      Matervent