Rekuperatory.pl

Parametry jakości powietrza

artykuł promocyjny

Skład powietrza, które jest mieszaniną różnych gazów ma duże znaczenie dla naszego zdrowia i jakości życia. Ważny jest jego skład oraz czystość. Stężenie zanieczyszczeń jest znacznie większe w pomieszczeniach zamkniętych niż na zewnątrz. Z każdym oddechem do naszych płuc trafiają również wszelkie zanieczyszczenia zawarte w powietrzu. Jakim powietrzem powinniśmy zatem oddychać, aby być zdrowym oraz co jest przyczyną złej jakości powietrza w domu - warto to wiedzieć, żeby skutecznie się chronić.

 

Co zanieczyszcza powietrze w domu

 

Jakość powietrza w pomieszczeniu można zmierzyć. W tym celu musimy posłużyć się parametrami, które jednoznacznie wskażą nam, czy powietrze jest dla nas bezpieczne i komfortowe. Jednym z nich jest skład powietrza, w tym bardzo istotny składnik, czyli para wodna. W pomiarach składu za punkt odniesienia przyjmuje się zawartość dwutlenku węgla (CO2). Jego graniczne progi są najlepszym miernikiem jakości powietrza, a stężenie w domu zależy od ilości powietrza świeżego doprowadzanego z zewnątrz.

Zawartość dwutlenku węgla w powietrzu - pomiar

  • jednostka: ppm
  • metoda pomiaru: określenie liczby cząstek CO2 na milion cząstek roztworu powietrza
  • norma: brak klarownych przepisów dotyczących powietrza wewnętrznego, dlatego przyjmuje się normę nie więcej niż 1000 ppm (czyste powietrze atmosferycze zawiera około 350-450 ppm)

 

Urządzenia elektryczne i grzewcze, substancje toksyczne typu ołów czy formaldehyd zawarte w materiałach budowlanych, mała sprawność wentylacji, źle działająca klimatyzacja, środki chemiczne stosowane w domu - wszystko to uwalniane jest do powietrza obniżając jego jakość. Trzeba przy tym wspomnieć również o wpływie środowiska zewnętrznego - inne powietrze napływa do mieszkania w dużym mieście, a inne do domku położonego na skraju lasu.

Generalnie zanieczyszczenia powietrza wewnętrznego odzieli się na trzy grupy: fizyczne (promieniowanie jonizujące oraz elektromagnetyczne), chemiczne (wszelkie związki chemiczne, np. amoniak, ozon, nikotyna) i biologiczne (kurz, roztocza, pleśnie, mykotoksyny, bakterie). Każdy z tych związków obniża poziom naszgo życia prowadząc do szeregu chorób, zwłaszcza górnych dróg oddechowych, ze śmiercią włącznie.
 

 

20 m3 świeżego powietrza na godzinę dla każdej osoby w domu

 

Polskie prawo określa ilość świeżego powietrza, którą należy zapewnić osobom przebywającym w budynku. Specyfikacja uwzględnia rodzaj lokalu oraz obecność w pomieszczeniu okna. 
 

                                        

WAŻNE! Powietrze zewnętrzne, choć również pełne różnego rodzaju zanieczyszczeń uznawane jest za świeże, dlatego tak ważna jest rola wietrzenie pomieszczeń zamkniętych. Przeczytaj koniecznie >> Wszystko o wietrzeniu mieszkania
 

Minimalna ilość powietrza dla każdej osoby to 20 m3/h. Jednak w pomieszczeniach bez okna jest to już 30 m3/h, a w budynkach, w których dozwolone jest palenie strumień ten powinnien wynosić 50 m3/h.

 

Zobacz więcej >> Ilość powietrza potrzebna do wentylacji mieszkania


Rola wentylacji w domuNie można w tym miejscu zapomnieć o roli wentylacji w domu. Doprowadzenie oraz rozprowadzenie po wszystkich pomieszczeniach powietrza zewnętrznego to rola tej instalacji, która musi być w każdym budynku i powinna działać sprawnie. Najlepsze parametry, bez względu na warunki zewnętrzne, zapewnia wentylacja mechaniczna.


fot.: Pro-Vent - cyrkulacja powietrza w domu to naturalny proces związany z funkcjonowaniem każdego systemu wentylacyjnego

 

Przeczytaj koniecznie >> Wentylacja grawitacyjna czy mechaniczna - porównanie

 

Powietrze optymalne dla człowieka

 

Skład atmosfery ewoluował przez miliony lat by osiągnąć dzisiejszy poziom, na który składa się w głównej mierze azot (78,084%) oraz tlen (20,946%). Ponad to w mieszaninie tej występują argon, dwutlenek węgla, neon, hel, metan, krypton, wodór i ksenon oraz para wodna, której zawartość zależy od danej lokalizacji. O takim powietrzu mówi się czyste. W praktyce jednak mamy do czynienia z dodatkowymi domieszkami pochodzenia antropogenicznego, takimi jak: podtlenek azotu, ozon czy dwutlenek siarki, pyły, sadze czy różnego typu drobnoustroje i zarodki rośli, które powodują, że powietrze zaczyna być nawet szkodliwe dla człowieka. Problem narasta wraz ze wzrostem wielkości miasta oraz w okresie grzewczym. 

Zobacz więcej >> Walka ze smogiem - rola rekuperacji


Jakość powietrza - optymalne dla zdrowia parametry

fot.: Brevis - nawiewnik z filtrem anty-smogowym Ventair Integro

Często mówimy, że idealne jest powietrze po burzy. Wówczas oddych się nam lżej, przyroda rozwija się do życia, a my czujemy się lekko i komfortowa. Wpływa na to jonizacja powietrza. Najlepszy bilans pod kątem nasycenia jonami dodatnimi i ujemnymi zauważa się nad morzem oraz w obszarach leśnych. Za optymalną jonizację powietrza uznaje się około 1000 sztuk na 1 cm3 lub z lekką przewagą jonów ujemnych. Dziś jednak w naszym otoczeniu mamy do czynienia najczęściej z przewagą jonów dodatnich, których źródłem są urządzenia elektryczne i grzewcze (tzw. smog elektrostatyczny). Taki stan sprzyja wielu dolegliwościom chorobowym. 

Przeczytaj o >> Komfort cieplny a syndrom chorego budynku


Monitoring temperatury i wilgotności - TestoKomfort to odczucie subiektywne. Wpływ na to jednak mają dwa główne czynniki - temperatura powietrza wewnętrznego oraz wilgotność względna powietrza w pomieszczeniu. Zalecany zakres wilgotności zimą to 40-60% (przy zalecanej temperaturze 18-20 stopni). Latem zaś wilgotność nie powinna przekraczać 70% (przy zalecanej temperaturze 20-23 stopni). Powietrze o wartościach powyżej lub poniżej podanych granic staje się mało komfortowe.

fot.: testo - przyrząd pomiarowy: temperatura i wilgotność powietrza


Sprawdź także >> Wilgotność poniżej 40 procent jest szkodliwa

 

 

80% życia w pomieszczeniu zamkniętym

 

 

Każdy dorosły spędza ponad połowę swojego życia w pomieszczeniach zamkniętych. Osoby starsze, chore oraz niemowlęta jeszcze więcej czasu przebywają w domu. Taka sytuacja naraża każdy organizm na różnego rodzaju dysfunkcje. Są to w głównej mierze choroby nazywane cywilizacyjnymi, do których należą nowotwory oraz alergie.
 

 

Jak zadbać o zdrowe powietrze

 

Jedno jest pewne - oddychać musimy, zawsze i wszędzie. Jeśli mamy więc możliwość wpływu na jakość powietrza w domu to warto o nie zadbać. Skażone, średniej jakości i zapylone powietrze odbije się na naszym zdrowiu. Jest to efekt rozwoju cywilizacyjnego i nie możemy tego zatrzymać ani cofnąć, ale możemy dołożyć wszelkich starań, aby poprawić jakość tego czym oddychamy, zwłaszcza we własnej enklawie, jaką jest dla każdego dom.

Jakie powinno być powietrze w domu - parametry, normy, jakość

fot.: Daikin - elektroniczny nawilżacz powietrza może posiadać również właściwości filtrujące oraz posiadać wbudowany higrometr, dzięki czemu poziom nawilżenia nie zostanie przekroczony

 

  • Domowe sposoby oczyszczania powietrza

O jakość powietrza dbano od dawna używając do tego ziół dezynfekujących oraz wietrząc mieszkania. Stara metoda mówi o tym by na wietrzenie wybierać poranek, gdyż w tej części dnia pył i kurz nie unosi się jeszcze wysoko nad ziemią. Olejki aromatycznetakie jak, np. drzewo herbaciane, tymianek, eukaliptus, szałwia, jałowiec, rozmaryn działają odkażająco i zaleca się ich stosowanie w domu nawet po zwykłej grypie lub innej infekcji wirusowej. Najlepsze właściwości posiadają w czasie spalania. Rośliny zielone również będą sprzymierzeńcami w dostarczaniu odpowiedniej ilości tlenu w domu.

  • Technologie oczyszczania powietrza w domu

Oprócz starych metod mamy dostęp również do szeregu rozwiązań nowoczesnych, bazujących na nowoczesnej technologii, które walczą z zanieczyszczeniami powietrza oraz podnoszą jego jakość. Są to przede wszystkim wszelkiego rodzaju oczyszczacze, nawilżacze i osuszacze powietrza. Przegląd wszystkich rozwiązań i charakterystyka oraz przykładowe ceny można znaleźć w artykule >> Poprawa jakości powietrza w domu

 

Zobacz także:


 Opracowanie: Redakcja
Zdjęcia: Pro-Vent, Daikin, testo, Brevis
Partnerzy i patroni

 Wienkra    AUX    Rekuperatory.pl - montaż energooszczędnej wentylacji   Uniwersal     ebm Papst   Systherm         Mitsubishi Electric          Rosenberg Klima           Klima-Therm

 logo bartosz          Klimor         Iglotech        Refsystem      Venture Industries Sp. z o.o.       Intersoft       Provent Vents        Daikin         Ventec        Wigmors             VBW        Stiebel Eltron     Test-Therm       Global-Tech        logo armacell      Matervent