Parametry jakości powietrza
artykuł promocyjny
Skład powietrza, które jest mieszaniną różnych gazów ma duże znaczenie dla naszego zdrowia i jakości życia. Ważny jest jego skład oraz czystość. Stężenie zanieczyszczeń jest znacznie większe w pomieszczeniach zamkniętych niż na zewnątrz. Z każdym oddechem do naszych płuc trafiają również wszelkie zanieczyszczenia zawarte w powietrzu. Jakim powietrzem powinniśmy zatem oddychać, aby być zdrowym oraz co jest przyczyną złej jakości powietrza w domu - warto to wiedzieć, żeby skutecznie się chronić.
Co zanieczyszcza powietrze w domu
Jakość powietrza w pomieszczeniu można zmierzyć. W tym celu musimy posłużyć się parametrami, które jednoznacznie wskażą nam, czy powietrze jest dla nas bezpieczne i komfortowe. Jednym z nich jest skład powietrza, w tym bardzo istotny składnik, czyli para wodna. W pomiarach składu za punkt odniesienia przyjmuje się zawartość dwutlenku węgla (CO2). Jego graniczne progi są najlepszym miernikiem jakości powietrza, a stężenie w domu zależy od ilości powietrza świeżego doprowadzanego z zewnątrz.
Zawartość dwutlenku węgla w powietrzu - pomiar
- jednostka: ppm
- metoda pomiaru: określenie liczby cząstek CO2 na milion cząstek roztworu powietrza
- norma: brak klarownych przepisów dotyczących powietrza wewnętrznego, dlatego przyjmuje się normę nie więcej niż 1000 ppm (czyste powietrze atmosferycze zawiera około 350-450 ppm)
Urządzenia elektryczne i grzewcze, substancje toksyczne typu ołów czy formaldehyd zawarte w materiałach budowlanych, mała sprawność wentylacji, źle działająca klimatyzacja, środki chemiczne stosowane w domu - wszystko to uwalniane jest do powietrza obniżając jego jakość. Trzeba przy tym wspomnieć również o wpływie środowiska zewnętrznego - inne powietrze napływa do mieszkania w dużym mieście, a inne do domku położonego na skraju lasu.
Generalnie zanieczyszczenia powietrza wewnętrznego odzieli się na trzy grupy: fizyczne (promieniowanie jonizujące oraz elektromagnetyczne), chemiczne (wszelkie związki chemiczne, np. amoniak, ozon, nikotyna) i biologiczne (kurz, roztocza, pleśnie, mykotoksyny, bakterie). Każdy z tych związków obniża poziom naszgo życia prowadząc do szeregu chorób, zwłaszcza górnych dróg oddechowych, ze śmiercią włącznie.
20 m3 świeżego powietrza na godzinę dla każdej osoby w domu
Polskie prawo określa ilość świeżego powietrza, którą należy zapewnić osobom przebywającym w budynku. Specyfikacja uwzględnia rodzaj lokalu oraz obecność w pomieszczeniu okna.
WAŻNE! Powietrze zewnętrzne, choć również pełne różnego rodzaju zanieczyszczeń uznawane jest za świeże, dlatego tak ważna jest rola wietrzenie pomieszczeń zamkniętych. Przeczytaj koniecznie >> Wszystko o wietrzeniu mieszkania |
Minimalna ilość powietrza dla każdej osoby to 20 m3/h. Jednak w pomieszczeniach bez okna jest to już 30 m3/h, a w budynkach, w których dozwolone jest palenie strumień ten powinnien wynosić 50 m3/h.
Zobacz więcej >> Ilość powietrza potrzebna do wentylacji mieszkania
Nie można w tym miejscu zapomnieć o roli wentylacji w domu. Doprowadzenie oraz rozprowadzenie po wszystkich pomieszczeniach powietrza zewnętrznego to rola tej instalacji, która musi być w każdym budynku i powinna działać sprawnie. Najlepsze parametry, bez względu na warunki zewnętrzne, zapewnia wentylacja mechaniczna.
fot.: Pro-Vent - cyrkulacja powietrza w domu to naturalny proces związany z funkcjonowaniem każdego systemu wentylacyjnego
Przeczytaj koniecznie >> Wentylacja grawitacyjna czy mechaniczna - porównanie
Powietrze optymalne dla człowieka
Skład atmosfery ewoluował przez miliony lat by osiągnąć dzisiejszy poziom, na który składa się w głównej mierze azot (78,084%) oraz tlen (20,946%). Ponad to w mieszaninie tej występują argon, dwutlenek węgla, neon, hel, metan, krypton, wodór i ksenon oraz para wodna, której zawartość zależy od danej lokalizacji. O takim powietrzu mówi się czyste. W praktyce jednak mamy do czynienia z dodatkowymi domieszkami pochodzenia antropogenicznego, takimi jak: podtlenek azotu, ozon czy dwutlenek siarki, pyły, sadze czy różnego typu drobnoustroje i zarodki rośli, które powodują, że powietrze zaczyna być nawet szkodliwe dla człowieka. Problem narasta wraz ze wzrostem wielkości miasta oraz w okresie grzewczym.
Zobacz więcej >> Walka ze smogiem - rola rekuperacji
fot.: Brevis - nawiewnik z filtrem anty-smogowym Ventair Integro
Często mówimy, że idealne jest powietrze po burzy. Wówczas oddych się nam lżej, przyroda rozwija się do życia, a my czujemy się lekko i komfortowa. Wpływa na to jonizacja powietrza. Najlepszy bilans pod kątem nasycenia jonami dodatnimi i ujemnymi zauważa się nad morzem oraz w obszarach leśnych. Za optymalną jonizację powietrza uznaje się około 1000 sztuk na 1 cm3 lub z lekką przewagą jonów ujemnych. Dziś jednak w naszym otoczeniu mamy do czynienia najczęściej z przewagą jonów dodatnich, których źródłem są urządzenia elektryczne i grzewcze (tzw. smog elektrostatyczny). Taki stan sprzyja wielu dolegliwościom chorobowym.
Przeczytaj o >> Komfort cieplny a syndrom chorego budynku
Komfort to odczucie subiektywne. Wpływ na to jednak mają dwa główne czynniki - temperatura powietrza wewnętrznego oraz wilgotność względna powietrza w pomieszczeniu. Zalecany zakres wilgotności zimą to 40-60% (przy zalecanej temperaturze 18-20 stopni). Latem zaś wilgotność nie powinna przekraczać 70% (przy zalecanej temperaturze 20-23 stopni). Powietrze o wartościach powyżej lub poniżej podanych granic staje się mało komfortowe.
fot.: testo - przyrząd pomiarowy: temperatura i wilgotność powietrza
Sprawdź także >> Wilgotność poniżej 40 procent jest szkodliwa
80% życia w pomieszczeniu zamkniętym
Każdy dorosły spędza ponad połowę swojego życia w pomieszczeniach zamkniętych. Osoby starsze, chore oraz niemowlęta jeszcze więcej czasu przebywają w domu. Taka sytuacja naraża każdy organizm na różnego rodzaju dysfunkcje. Są to w głównej mierze choroby nazywane cywilizacyjnymi, do których należą nowotwory oraz alergie.
Jak zadbać o zdrowe powietrze
Jedno jest pewne - oddychać musimy, zawsze i wszędzie. Jeśli mamy więc możliwość wpływu na jakość powietrza w domu to warto o nie zadbać. Skażone, średniej jakości i zapylone powietrze odbije się na naszym zdrowiu. Jest to efekt rozwoju cywilizacyjnego i nie możemy tego zatrzymać ani cofnąć, ale możemy dołożyć wszelkich starań, aby poprawić jakość tego czym oddychamy, zwłaszcza we własnej enklawie, jaką jest dla każdego dom.
fot.: Daikin - elektroniczny nawilżacz powietrza może posiadać również właściwości filtrujące oraz posiadać wbudowany higrometr, dzięki czemu poziom nawilżenia nie zostanie przekroczony
- Domowe sposoby oczyszczania powietrza
O jakość powietrza dbano od dawna używając do tego ziół dezynfekujących oraz wietrząc mieszkania. Stara metoda mówi o tym by na wietrzenie wybierać poranek, gdyż w tej części dnia pył i kurz nie unosi się jeszcze wysoko nad ziemią. Olejki aromatycznetakie jak, np. drzewo herbaciane, tymianek, eukaliptus, szałwia, jałowiec, rozmaryn działają odkażająco i zaleca się ich stosowanie w domu nawet po zwykłej grypie lub innej infekcji wirusowej. Najlepsze właściwości posiadają w czasie spalania. Rośliny zielone również będą sprzymierzeńcami w dostarczaniu odpowiedniej ilości tlenu w domu.
-
Technologie oczyszczania powietrza w domu
Oprócz starych metod mamy dostęp również do szeregu rozwiązań nowoczesnych, bazujących na nowoczesnej technologii, które walczą z zanieczyszczeniami powietrza oraz podnoszą jego jakość. Są to przede wszystkim wszelkiego rodzaju oczyszczacze, nawilżacze i osuszacze powietrza. Przegląd wszystkich rozwiązań i charakterystyka oraz przykładowe ceny można znaleźć w artykule >> Poprawa jakości powietrza w domu
Zobacz także:
Zdjęcia: Pro-Vent, Daikin, testo, Brevis






- Ogrzewanie domu pompą ciepła - czy warto?
- Jak usunąć pył z powietrza na stanowisku pracy?
-
Elektryczne promienniki podczerwieni - strefowe ogrzewanie hal, magazynów i warsztatów
- Czym jest system SmartAIR?
-
Podłogowe ogrzewanie kanałowe
-
Obalamy mity dotyczące kotłów na paliwo stałe
-
Grzejniki typu REGULUS a komfort cieplny w domu
- Wszystko o wietrzeniu mieszkania



-
Schiessl Polska - Zostań instalatorem Hisense
- Uprawnienia konieczne do montażu klimatyzacji
- Pompy ciepła i urządzenia klimatyzacyjne SEVRA wygrywają jakością
-
Daikin Europe inwestuje ponad 300 milionów euro w fabrykę pomp ciepła w Polsce
-
Rekuperator BLAST - nowość w ofercie KLIMOR
-
Nowa centrala wentylacyjna HEATPEX ARIA VITALE na targach ISH we Frankfurcie
-
Pompy ciepła powietrze-powietrze - energooszczędne rozwiązania w ofercie KAISAI
-
Katalog pomp ciepła Neoheat
- Jakie zmiany w projektowaniu systemów różnicowania ciśnienia wprowadza nowelizacja europejskiej normy?

- Producent rekuperatorów PRO-VENT MISTRAL
-
Aux J SMART ART - subtelny powiew elegancji
- Środki do czyszczenia parowników i skraplaczy Rectorseal
- Serwis rekuperatora - dlaczego warto robić przegląd rekuperacji
-
Technologia Streamer Daikin - skuteczność potwierdzona w walce z wirusami
- ARV - innowacyjne rozwiązania klimatyzacyjne
- Centrala wentylacyjna z odzyskiem ciepła HRU-SlimAIR
-
Zdrowa klimatyzacja - klimatyzatory Haier
- MINIBEL - niewielkie urządzenie, duży komfort
- Nagrzewnice powietrza od Marax
- Wentylatory promieniowe RadiCal w klimatyzacji precyzyjnej
- Wymagania EKOPROJEKTU dla urządzeń grzewczych
- Elektryczne promienniki podczerwieni - strefowe ogrzewanie
- Wentylatory QUIET - cichsze niż szept