jesteś tu: strona główna / ogrzewanie

Jak zadbać o sprawność ciągu kominowego

artykuł promocyjny

Zbyt słaby ciąg kominowy związany jest zazwyczaj z wpływem czynników atmosferycznych, usytuowanie komina względem przeszkód topograficznych lub wynika z błędów konstrukcyjnych. Na pierwsze dwie przyczyny możemy mieć wpływ. Wystarczą proste zabiegi pozwalające zwiększyć sprawność ciągu kominowego.

 

Ciąg kominowy - co to jest

 

Ciąg kominowy wykorzystuje metodę grawitacyjną wynikającą z różnicy gęstości zimnego powietrza zewnętrznego i gorących spalin wewnątrz komina wskutek podciśnienia. Jest to konieczne do tego, aby do paleniska doprowadzić niezbędną do spalania ilość powietrza. W wyniku naturalnego ruchu ciepłego powietrza ku górze odprowadzane są spaliny. Projektowanie wymiarów komina polega na takim ustaleniu jego minimalnej wysokości i przekroju, żeby proces ten przebiegał bez zakłóceń.
 

Nie za duży, nie za mały, czyli dobry ciąg kominowy

Za duży ciąg kominowy też jest problemem. Zbyt duży ciąg może spowodować, że ciepło będzie za szybko wchłaniane do komina i będą powstawać spore straty cieplne, co jest niekorzystne dla naszego budżetu. Za mały ciąg to problem cofania się spalin, czy trudności z rozpalaniem. Zbyt silny ciąg reguluje się przy pomocy szybra zamontowanego na rurze dymowej. Oprócz osłabienia ciagu, może dojść jeszcze do gorszego zjawiska - ciąg wsteczny/odwrócony. Odwrotny przepływ powietrza lub produktów spalania - nie na zewnątrz, tylko do pomieszczenia.

Siła ciągu kominowego - na dobry ciąg wpływają:

 • wyższy komin - większy ciąg (z przypadkiem wstecznego ciągu wentylacyjnego mamy głównie do czynienia w pomieszczeniach położonych najwyżej - odcinek komina jest wtedy najkrótszy, a ciąg najsłabszy)
 • średnica komina nigdy nie powinna być mniejsza od średnicy wyjścia dymowego z pieca
 • okrągły przekrój komina daje lepszy ciąg niż przekrój kwadratowy
 • zastosowanie kolana oraz poziome rury dymowe zmniejszają ciąg
 • podłączenie do kanału dymowego powinno być jak najkrótsze
   

Zasady budowy komina o odpowiednich parametrach zapewniających własciwy ciąg zawarte są w rozporządzeniu ministra infrastruktury z dnia 12 kwietnia 2002 r. w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie. Bez względu na to, czy to jest komin ceramiczny, czy metalowy prawidłowo dobrana i zamontowana instalacja musi gwarantować prawidłową pracę układu grzewczego w naszym domu.

 

 

Przyczyny zakłócenia naturalnego ciągu kominowego

 

Za przyczynę całej gamy problemów związanych z niską sprawnością instalacji grzewczej jest nieprawidłowy ciąg kominowy. Oprócz odwrócenia się ciągu kominowego, czyli odwrotnego przepływu powietrza lub produktów spalania (nie na zewnątrz, tylko do pomieszczeń)

Do zaburzeń ciągu dochodzi w wyniku:

 • błędów popełnionych przy projektowaniu i budowie komina – komin jest za krótki, ma za mały przekrój, powierzchnia wewnętrzna jest źle wyprofilowana lub wylot jest za nisko położony
 • niekorzystnego usytuowanie domu/komina względem płaszczyzny dachu oraz przeszkód terenu, sąsiadujących budynków, wysokich zadrzewień itp.
 • warunków atmosferycznych w tym wpływ wiatru oraz ciśnienia atmosferycznego
 • źle działającej wentylacji - zbyt mała ilość powietrza potrzebnego do spalania ; może wystąpić również w przypadku działaniem innego komina o silniejszym ciągu w jednym budynku (może to być okap kuchenny)
 • zatkania/zablokowania kanału dymowego
 • złego doboru urządzeń w stosunku do przekroju kanału dymowego komina
 • nieszczelny komin

 

Metody poprawy ciągu kominowego

 

Na wiele przyczyn zakłócenia ciągu kominowego możemy zaradzić sami i szybko. Po pierwsze zawsze trzeba pilnować regularnych przeglądów kominiarskich i czyszczenia kanałów dymowych. Może bowiem dojść do zagnieżdżenia się ptaków, dlatego czyszczenie komina powinno odbywać się 4 razy do roku. Trzeba również zawsze dbać o to by opał był suchy, a podpałka dobrej jakości. Jeśli cofa się dym może wystarczy otworzyć okno. W przypadku, gdy powyższe działania nie przynoszą oczekiwanych rezultatów należy pomyśleć o zastosowaniu mechanizmów usprawniających działanie ciągu.

Jak poprawić pracę komina?

 • przedłużenie komina - za pomocą stalowych systemów kominowych można wydłużyć istniejący ceglany komin. W tym celu należy wybrać izolowane elementy, dzięki czemu zmniejszymy ryzyko wychłodzenia komina. Często możemy dostać gotowe zestawy do wydłużania komina. Przy braku szczelności komina warto zainwestować w montaż wkładu ze stali kwasoodpornej.

Jak zadbać o sprawność ciągu kominowego

fot.: Komin-flex - przedłużenie izolowane komina ceramicznego

 • montaż odpowiedniej nasady kominowej, która w skuteczny sposób doprowadzi do stworzenia optymalnych warunków spalania, w tym pomoże ograniczyć wpływ zawiewania wiatru na kształtowanie ciągu. Mechaniczne nasady kominowe wymuszają ciąg w kominie

Jak zadbać o sprawność ciągu kominowego

fot.: Alnor - nasada obrotowa WD-A-TURBO-K - zaburzenia ciągu kominowego są często konsekwencją lokalnych warunków atmosferycznych, od których zależy przepływ powietrza wokół budynku. Montaż nasady obrotowej na szczycie kominów jako zakończenie przewodów spalinowych, dymowych i wentylacyjnych znacznie wpływa na poprawę ciągu kominowego oraz chroni przewody przed niekorzystnymi warunkami atmosferycznymi

 • montaż regulatora ciągu kominowego, których działanie polega na regulacji ilości powietrza dostarczanego do paleniska poprzez zmianę stopnia otwarcia ruchomej klapki w drzwiczkach popielnika.

Esbe - Miarkownik ciągu ATA200

fot.: Esbe - miarkownik ciągu ATA200

 • w trudnych przypadkach możemy zainstalować wentylator wyciągowy z regulatorem ciągu do sztucznie wytworzonego ciągu kominowego. Wentylator kominowy umieszcza się na kominie i wymaga podłączenia do zasilania.ZOBACZ TAKŻE:
Ciąg wentylacyjny – pomiar
Nasady kominowe - rodzaje


 Opracowanie: Redakcja
Zdjęcia: Alnor, Esbe, Komin-flex
Partnerzy i patroni

Rekuperatory.pl - montaż energooszczędnej wentylacji    Rosenberg Klima    ebm Papst    Systherm        Mitsubishi Electric                     

 logo bartosz          Klimor        Klima-Therm      Iglotech        Refsystem      Venture Industries Sp. z o.o.       Intersoft       Provent Vents        Daikin         Ventec        Wigmors             VBW        Stiebel Eltron     Test-Therm       Global-Tech        logo armacell      Matervent