jesteś tu: strona główna / ogrzewanie

Komfortowa temperatura - od czego zależy

data aktualizacji: 18-11-2019, 09:17 – artykuł promocyjny

W okresie grzewczym zastanawiamy się jaką temperaturę utrzymać w domu by czuć się komfortowo. To bardzo ważny aspekt dobrego samopoczucia, dlatego warto wiedzieć na ile stopni ustawić temperaturę w kuchni, w łazience, w pokoju dziennym, a ile w sypialni.

Jednym z elementów, który wpływa na efektywność pracy, nauki i odpoczynku jest temperatura panująca w mieszkaniu. Przetrwanie okresu grzewczego w dobrej kondycji jest możliwe, jeśli będziemy przestrzegać kilku zasad. Przede wszystkim nie można przegrzewać ani zbytnio wychładzać domów. Po drugie ważne jest ustawienie różnej temperatury dla różnych pomieszczeń. Trzeba też pamiętać, że każdy z nas inaczej odczuwa temperaturę i uzyskanie komfortu cieplnego dla wszystkich może być wyzwaniem. Sprawdź, jak zadbać o Komfortowy mikroklimat w czasie sezonu grzewczego

Zakres temperatury dający odczucie komfortu przy zachowaniu odpowiedniej wilgotności


Polecamy >>
Prawidłowa wilgotność powietrza w domu i mieszkaniu

 

W przepisach prawa nie ma jednoznacznie określonych minimalnych temperatur w domu czy mieszkaniu. Ustawodawca jednak określa pewne normy.

§ 134. 1. Instalacje i urządzenia do ogrzewania budynku powinny mieć szczytową moc cieplną określoną zgodnie z Polskimi Normami dotyczącymi obliczania zapotrzebowania na ciepło pomieszczeń, a także obliczania oporu cieplnego i współczynnika przenikania ciepła przegród budowlanych.

Na podstawie Rozporządzenia Ministra Infrastruktury w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie z dnia 12 kwietnia 2002 r. (Dz.U. Nr 75, poz. 690).

 

   
   Za komfortową temperaturę w pomieszczeniach uznaje się tą w przedziale 18-21 stopni.  
  

 

 

Temperatura powinna być dostosowana do indywidualnego stylu życia oraz do charakteru pomieszczenia:

 • salon / pokój dzienny: 20-22°C,
 • pokój dziecinny: 20-22°C,
 • sypialnia: 16-18°C,
 • kuchnia: 17-19°C,
 • łazienka: 22-24°C,
 • pomieszczenie gospodarcze, spiżarnia: 12-14°C

 

Nieodpowiednia temperatura w mieszkaniu to częste infekcje

Zbyt gorąco w domu - wpływ na ludzi

 • częste infekcje dróg oddechowych oraz gardła,
 • podrażnienie śluzówek i skóry 
 • obniżona koncentracja
 • problemy z zaśnięciem
 • niepotrzebne nakłady na ogrzewanie, które nam szkodzi
 • straty energii to strata pieniędzy, zwłaszcza jeśli w pomieszczeniu jest tak gorąco, iż musimy je wietrzyć
 • więcej wyprodukowanej energii do ogrzewania to także gorsza jakość powietrza zewnętrznego (smog)


Zbyt niskie temperatury w domu - konsekwencje

 • przeziębienie, ciągły katar itp.
 • długotrwałe wychłodzenie sprzyja powstawaniu zawilgoceń, pleśni i grzybów
 • pozorne oszczędności na ogrzewaniu, za które bardzo szybko trzeba będzie zapłacić usuwając skutki

 

Prawidłowa temperatura powietrza w domu i mieszkaniu
 

Optymalna temperatura to wypadkowa wielu czynników. Wpływ mają pora roku (latem lepiej znosimy wyższe temperatury), wiek (szczególnie małe dzieci i osoby starsze), styl życia (aktywność fizyczna, rodzaj wykonywanej pracy), płeć (mężczyźni lepiej znoszą niskie temperatury niż kobiety). Nie bez znaczenia jest też sposób ogrzewania domu. Za najbardziej komfortowe uznaje się ogrzewanie podłogowe. Ma to związek z rozchodzeniem się ciepła po pomieszczeniu. W przypadku ogrzewania grzejnikowego najczęściej dochodzi do przegrzewania pomieszczeń, gdyż komfort odczuwa się jedynie na wysokości dorosłego człowieka w pozycji stojącej.

Komfortowa temperatura w domu - ile stopni w pokoju, a ile w łazience

fot.: Regulus

W obrębie pokoju możemy zaobserwować pionową gradację temperatury, co ma duży wpływ na nasze odczucia, np. mimo ogólnej temperatury uważanej jako komfortowa może dojść do sytuacji, że gdy siadamy na kanapie jest nam zimno. Dzieje się tak, gdy różnica pomiędzy dołem pomieszczenia (nad podłogą) a wysokością 1,1 m (pozycja siedząca) przekracza 4 stopnie.

 • różnica temperatur w pomieszczeniach domowych (pokoje, kuchnia a pomieszczenia gospodarcze, garaż w bryle budynku, kotłownia itp) nie powinna przekraczać 8°C.
 • obniżenie temperatury o 1°C daje około 7,5% oszczędności w ogrzewaniu
 • gdy na zewnątrz jest ok. 0°C, a w mieszkaniu temperatura wynosi 23°C, to przez przegrody ucieka znacznie więcej ciepła, niż gdy temperatura w mieszkaniu jest niższa


Komfort cieplny to także wypadkowa wilgotności i cyrkulacji powietrza w pomieszczeniu. W przypadku nadmiernej wentylacji będącej konsekwencją źle wykonanych kanałów wentylacyjnych, odwrócenia ciągu wentylacyjnego lub zachwiania równowagi w ilości nawiewanego i usuwanego z domu powietrza. Gdy prędkość powietrza przekracza 0,2 m/s odczuwamy przeciąg, który jest dużym dyskomfortem.

 

Przeczytaj także:Opracowanie: Redakcja
Zdjęcia: Regulus


Partnerzy i patroni

  Wienkra     Rekuperatory.pl - montaż energooszczędnej wentylacji   ebm Papst   Systherm    Mitsubishi Electric        Rosenberg Klima          Klima-Therm          Klimor        Systema          Iglotech        Refsystem          Armacell         Schiedel      Venture Industries Sp. z o.o.Intersoft        Provent Vents        Daikin         Ventec         Wigmors            Kaisai         Lindab          Materflex         Stiebel Eltron     Test-Therm           Global-Tech

Temat miesiaca

Liquid Technologies