jesteś tu: strona główna / ogrzewanie

Aparaty grzewczo-wentylacyjne, kurtyny powietrzne

artykuł promocyjny

Urządzeniami grzewczymi, które służą do utrzymania odpowiedniego komfortu cieplnego w pomieszczeniach, są aparaty-grzewczo wentylacyjne (AGW) oraz kurtyny powietrzne. Zapewniają dużą wydajność i szybką reakcję na zbyt niską temperaturę w pomieszczeniu.

 


Aparaty grzewczo-wentylacyjne (AGW)

 

Aparaty grzewczo-wentylacyjne (AGW) służą do bezpośredniego nawiewu powietrza ogrzanego w urządzeniu do pomieszczenia, w którym wymagane jest utrzymanie odpowiedniego komfortu cieplnego. Biorąc pod uwagę dyspozycyjną moc grzewczą tych urządzeń, są bardzo atrakcyjne cenowo.
Aparaty grzewczo-wentylacyjne znajdują zastosowanie w procesie związanym z przewietrzaniem i ogrzewaniem magazynów, hal przemysłowych a także obiektów użyteczności publicznej.

Podstawowym elementem typowego aparatu jest nagrzewnica (chłodnica), będąca wymiennikiem ciepła. W zależności od wersji może być ona elektryczna lub wodna. Za utrzymywanie czystego powietrza odpowiada filtr. Nie mniej istotny jest również wentylator osiowy, który zapewnia wymuszanie przepływu powietrza przez wymiennik ciepła. Wentylator umieszczony jest w specjalnej dyszy, dzięki czemu strumień powietrza kierowany jest na całą powierzchnię wymiennika. W niektórych modelach przewidziano izolowaną tackę z króćcem odpływu skroplin.

 

Centrum Klima - aparat grzewczo-wentylacyjny Volcano

 

Dostępne na rynku aparaty grzewczo- wentylacyjne różnią się między sobą mocą i funkcjami. Stąd też nabyć można modele z funkcją grzania lub grzania i chłodzenia. Zasada działania bazuje na wymuszonym przepływie powietrza świeżego lub recyrkulacyjnego. Tym sposobem zyskuje się możliwość podgrzewania powietrza w szerokim zakresie wydajności cieplnej. Po wyposażeniu nagrzewnicy w komorę mieszania, urządzenie w porze letniej, jest w stanie pracować, jako wentylator z płynną lub stopniową regulacją strumienia powietrza. W przypadku nagrzewnic wodnych regulacja może odbywać się w sposób automatyczny. Do tego celu używany jest najczęściej zawór regulujący na przewodzie, który doprowadza czynnik grzewczy.

Za nadzorowanie pracy urządzenia odpowiedzialne są układy sterowania. W ich skład najczęściej wchodzi moduł elektroniczny a także pilot zdalnej obsługi. Można powiedzieć, że układ elektroniczny jest sercem systemu. To właśnie on odpowiada za przetwarzanie sygnałów sterujących a następnie za zasilanie wentylatora i nagrzewnicy. Aby temperatura nagrzewnicy nie była zbyt wysoka, w pierwszej kolejności, uruchamiany jest wentylator a dopiero potem nagrzewnica.

W przypadku aparatów z nagrzewnicą wodną, istotną rolę odgrywa dwudrogowy zawór z siłownikiem elektrotermicznym. Najczęściej jest on zasilany napięciem 230 V AC. Nie bez znaczenia pozostaje także regulator prędkości obrotowej, dzięki czemu silnik wentylatora, umożliwia sterowanie strumieniem powietrza i mocą cieplną. W nowoczesnych układach sterowania przewiduje się płynną regulację stopnia otwarcia przepustnic komory mieszania w zakresie od 0 do 100%. Tym sposobem zyskuje się dokładną nastawę ilości dostarczanego powietrza do pomieszczenia.

Oferta Centrum Klima aparatów grzewczo - wentylacyjnych opiera się na trzech dostawcach:

  • FLOWAIR (LEO, LEO PLASTIC)
  • EUROHEAT (VOLCANO)
  • SMAY (AGW)

 

 

Kurtyny powietrzne

 

Kurtyna powietrzna jest urządzeniem najczęściej montowanym obok lub nad drzwiami, mającym na celu utworzenie bariery pomiędzy pomieszczeniem ogrzewanym lub klimatyzowanym, a jego otoczeniem.

W okresie zimowym, nawiewany strumień ciepłego powietrza zapobiega przedostawaniu się powietrza chłodnego do pomieszczenia, ograniczając tym samym straty ciepła, a co za tym idzie również straty energii. Latem stanowi doskonałą barierę przed gorącym powietrzem napływającym z zewnątrz pomieszczenia, chroni przed przedostawaniem się do niego owadów, pyłów i innych zanieczyszczeń.

 

 

Podział kurtyn powietrznych

 

Ze względu na temperaturę powietrza nawiewanego:

  • Ciepłe - najczęściej montowane w przedsionkach wejściowych i bramach wjazdowych. Wyposażone są w nagrzewnicę wodną lub elektryczną, a ich celem jest zapobiegnięcie wychłodzeniu wejścia np. do budynku w okresie zimy.
  • Zimne - stosowane przy wejściach do chłodni i mroźni - ich celem jest zapobiegnięcie przepływu ciepłego powietrza do wnętrza komory chłodniczej.


Ze względu na zabudowę:

  • Poziome - montowane np. nad drzwiami, istnieje możliwość montażu do ściany jak również do sufitu.
  • Pionowe - montowane obok drzwi lub wkomponowane w aranżację wnętrza.


Ze względu na typ nagrzewnic:

  • Wodne - elementem grzejnym jest nagrzewnica wodna, regulacja temperatury wykonywana jest płynnie na elemencie wykonawczym którym może być elektrozawór.
  • Elektryczne - urządzeniem grzewczym jest nagrzewnica elektryczna, najczęściej jedno lub dwu-stopniowa. Istnieje też możliwość płynnej regulacji mocy nagrzewnicy za pomocą odpowiedniego regulatora. Wersje z nagrzewnicą elektryczną cieszą się największą popularnością, gdyż dostępny jest szeroki zakres mocy, oraz prosty nieskomplikowany montaż.


Kurtyna powietrzna odpowiednio dobrana i zamontowana poprawia termoizolacyjność budynku. Każdorazowe otwarcie bramy lub drzwi powoduje przeciągi i duże straty energii cieplnej. Właśnie kurtyny powietrzne znakomicie uniezależniają od siebie strefy ciepła.

Duża ilość kurtyn powietrznych na rynku daje nam wiele możliwości, jednak należy pamiętać, że aby kurtyna spełniała swoje zadanie musi uzyskiwać odpowiednią prędkość powietrza. Szacuję się, że przy podłożu prędkość powinna być nie mniejsza niż 2 m/s dla każdej wysokości montażowej.

Aby uzyskać skuteczną barierę, należy w prawidłowy sposób dobrać urządzenie i jego parametry. Polega to na właściwej analizie prędkości wylotowej powietrza z kurtyny, a także prędkości możliwej do uzyskania przy podłożu dla danej wysokości zamontowanego urządzenia. Prędkości powietrza przy podłodze nie może osiągać wartości mniejszej niż 2 m/s dla dowolnej wysokości montażu. Pamiętajmy również, że strumień powietrza nie może być węższy niż otwór drzwiowy.

 

Centrum Klima - kurtyna powietrzna RM

 

Oferta produktowa Centrum Klima w zakresie kurtyn powietrznych, obejmuje urządzenia własnej dystrybucji tj. kurtyny powietrzne RM (zdjęcie), jak również produkty najbardziej znanych producentów kurtyn powietrznych występujących na rynku, takich jak: FRICO/SYSTEMAIR, SONNIGER, VENTURE INDUSTRIES, EUROHEAT.Kontakt w sprawie produktów:

Lindab Sp. z o.o.
Wieruchów, ul. Sochaczewska 144
05-850 Ożarów Mazowiecki
tel. (22) 250 50 50
www: lindab-polska.pl
mail: wyślij wiadomośćkanały okrągłe » kolana » redukcje » kołnierze siodłowe » trójniki » króćce » nyple i mufy » zaślepki » przepustnice » klapy przeciwpożarowe » klapy oddymiające » kominki wentylacyjne » kanały prostokątne » przewody elastyczne » pokrywy rewizyjne » materiały montażowe » nawiewniki sufitowe » nawiewniki przemysłowe » skrzynki rozprężne » nawiewniki ścienne » kratki » belki aktywne » belki pasywne » panele grzewczo-chłodzące » tłumiki akustyczne » wyposażenie pomiarowe

Facebook Lindab Sp. z o.o.     Youtube Lindab Sp. z o.o.     Linkedin Lindab Sp. z o.o.     Instagram Lindab Sp. z o.o.

Partnerzy i patroni

 Wienkra    AUX    Rekuperatory.pl - montaż energooszczędnej wentylacji   Uniwersal     ebm Papst   Systherm         Mitsubishi Electric          Rosenberg Klima           Klima-Therm

 logo bartosz          Klimor         Iglotech        Refsystem      Venture Industries Sp. z o.o.       Intersoft       Provent Vents        Daikin         Ventec        Wigmors             VBW        Stiebel Eltron     Test-Therm       Global-Tech        logo armacell      Matervent