jesteś tu: strona główna / ogrzewanie

Pompy ciepła - kiedy wybrać SPLIT a kiedy MONOBLOK?

artykuł promocyjny

Już co piąty Polak korzystający z rządowego dofinansowania CZYSTE POWIETRZE na wymianę sposobu ogrzewania wybiera właśnie pompę ciepła. Coraz większa popularność tych urządzeń podyktowana jest zarówno aspektem ekonomicznym, jak i ekologicznym. Przed jakim wyborem stoją inwestorzy, gdy już zdecydują o zakupie pompy ciepła? O tym poniżej.

Pompy ciepła - kiedy wybrać SPLIT a kiedy MONOBLOK?

fot.: Neoheat

 

Jak działa pompa ciepła?

 

Pompy ciepła powietrze-woda to urządzenia wykorzystujące odnawialne źródło energii, jakim jest powietrze. Dzięki czemu z 1 kW pobranej energii mogą wytworzyć nawet 4,5 kW energii do ogrzania zarówno budynku, jak i CWU. Dodatkowym atutem pomp ciepła jest możliwość chłodzenia latem. Sposób działania urządzenia można porównać do pracy lodówki, z tym, że lodówka chłodzi, a pompa ciepła ogrzeje pomieszczenia w budynku.

Jak działa pompa ciepła?

fot.: Neoheat

 

Pompa ciepła typu Split

 

To wciąż najbardziej popularny typ urządzeń, na który składają się dwa modułu - jednostka wewnętrzna i zewnętrzna. To właśnie na zewnątrz przeniesiona jest ta część instalacji, która odpowiada za pozyskiwanie energii z otoczenia, natomiast urządzenie zamontowane wewnątrz budynku odpowiada za przekazanie pozyskanego z powietrza, ciepła do instalacji grzewczej. Obie jednostki wymagają specjalistycznego połączenia ze sobą rury z czynnikiem chłodniczym. Dlatego montażu pomp ciepła typu split musi przeprowadzić certyfikowany instalator posiadający specjalne uprawnienia. Dodatkowo, co roku wymagane jest kontrola szczelności instalacji z pompą ciepła.

Pompa ciepła typu Split - co to jest, jak działa

fot.: Neoheat

W pompach typu split nie występują straty ciepła przy przesyłaniu!

 

Pompa ciepła typu Monoblok

 

Pompa ciepła typu Monoblok składa się wyłącznie z jednego modułu – jednostki zewnętrznej, montowanej na zewnętrznej ścianie budynku. W jednostce znajdują się układy: chłodniczy, hydrauliczny i elektryczny, stanowiące integralną całość. W domu znajduje się jedynie sterownik do urządzenia. Dozwolony jest samodzielny montaż tego typu pompy.

Pompa ciepła typu Monoblok - co to jest, jak działa

fot.: Neoheat

Wśród wad tego rozwiązania można wymienić dwa podstawowe aspekty – zdecydowanie wyższe koszty inwestycyjne oraz ryzyko narażenia urządzenia na skrajnie niekorzystne warunki atmosferyczne, takie jak np. siarczyste mrozy poniżej -25°C.

Pompy ciepła - kiedy wybrać SPLIT a kiedy MONOBLOK?

fot.: Neoheat

 

NEOHEAT - bogata oferta pomp ciepła typu SPLIT

 

W ofercie Neoheat znajduje się szeroki wybór pomp ciepła - zarówno z wbudowanymi zbiornikami CO, jak i bez. Wysoka jakość urządzeń pozwala na uzyskania aż 5 lat gwarancji. Zapytaj o szczegóły!

EKO PLUS II - pompa ciepła Neoheat

fot.: Neoheat

 

Neoheat

Telefon: +48 661 500 987
pn. - pt. od 8:00 do 16:00

E-mail: ogrzewnictwo@iglotech.com.pl
www: https://neoheat.pl/

neoheatOpracowanie: Redakcja
Żródło: Neoheat
Partnerzy i patroni

 Wienkra    AUX    Rekuperatory.pl - montaż energooszczędnej wentylacji   Uniwersal     ebm Papst   Systherm         Mitsubishi Electric          Rosenberg Klima           Klima-Therm

 logo bartosz          Klimor         Iglotech        Refsystem      Venture Industries Sp. z o.o.       Intersoft       Provent Vents        Daikin         Ventec        Wigmors          Kaisai         VBW        Stiebel Eltron     Test-Therm       Global-Tech        logo armacell      Matervent