jesteś tu: strona główna / ogrzewanie

Budynki energooszczędne i pasywne

data aktualizacji: 15-11-2018, 10:20 – artykuł promocyjny

Czym się różni dom pasywny od domu energooszczędnego? Jakie normy musi spełniać nowoczesne budownictwo w zakresie ogrzewania i wentylacji, co uwzględnia projekt takiego domu oraz jaki jest koszt wznoszenia budynków w technologii pasywnej i energooszczędnej? Zanim podejmiesz decyzję o klasie energetycznej nowego budynku poznaj podstawowe założenia i korzyści płynące z wyboru pasywnego pozyskiwania energii.

 

Popularność budownictwa energooszczędnego, w tym pasywnego na świecie nieustannie wzrasta!


Prym wiodą w tym przypadku kraje Europy Zachodniej. Ekologiczne budownictwo jest wspierane przez Unię Europejską a poszczególni członkowie Wspólnoty realizują własne programy wspierające tego typu budownictwo. W naszym kraju podejmowane są działania na rzecz rozpropagowania technologii sprzyjających wznoszeniu domów energooszczędnych lub pasywnych. Duże oszczędności, jakie niewątpliwie przynoszą budynki wznoszone w technologii energooszczędnej czy pasywnej, stanowią atrakcyjną ofertę dla wielu osób podejmujących się budowy własnego, wymarzonego domu. Choć przeciętny koszt budowy jest tutaj wyższy od tradycyjnych konstrukcji od 10 do 30%, to nie ulega wątpliwości, że zwróci się on z czasem z naddatkiem.

Budynki energooszczędne i pasywne - porównanie

fot.: W budownictwie pasywnym promuje się idee oszczędzania energii poprzez poprawę parametrów elementów i systemów istniejących w każdym budynku, bez wprowadzania dodatkowych rozwiązań

 

Budynki energooszczędne i pasywne - porównanie

 

  • Dom energooszczędny czy pasywnyKluczowe znaczenie w ocenie klasy energetycznej domu jest jego roczne zapotrzebowanie na energię do ogrzewania. W przypadku konstrukcji pasywnych jest to nie więcej niż 15 kWh/m2 oraz 120 kWh/m2 na energię pierwotną (do ogrzewania, przygotowywania ciepłej wody, działania urządzeń domowych). Domy energooszczędne potrzebują do ogrzewania nie więcej niż 40 kWh/(m2/rok), a zwykłe (tradycyjne) nawet 180 kWh/(m2/rok). Sekret tak dużej różnicy wynika z przemyślanego zaprojektowania bryły budynku oraz wykorzystania nowoczesnych technologii docieplenia i wentylacji, dzięki którym nawet niewielkie ilość wytworzonego ciepła ogrzewa skutecznie, a nie ucieka na zewnątrz przez niedocieplone płaszczyzny.

W obu przypadkach inwestor musi zadbać o dobre parametry izolacyjne przegród zewnętrznych oraz zastosować szereg rozwiązań, które zmniejszą zużycia energii w trakcie eksploatacji.

fot.: Ventia - budownictwo energooszczędne i pasywne zapewnia mieszkańcom wysoki komfort

WAŻNE: Dom pasywny jest również domem energooszczędnym, ale nie każdy budynek energooszczędny spełnia wymagania budownictwa pasywnego!


  • Architektoniczne cechy budynków energooszczędnych i pasywnych


Z punktu widzenie architektury budynku należy zadbać o jak najprostszą bryłę. Przede wszystkim należy wyeliminować wykusze, lukarny, balkony, loggie itp. konstrukcje, które utrudniają ocieplenie i uszczelnienie konstrukcji. Na dom pasywny najlepiej sprawdzają się projekty na planie prostokąta z dwuspadowym dachem. Mniejsze wymagania stawiane są budownictwu energooszczędnemu, dlatego możliwe są większe zmiany w projekcie. Kluczowe znaczenie ma jednak współczynnik A/V określający stosunek przegród zewnętrznych do kubatury domu - musi być jak najmniejszy. W tym kontekście najkorzystniej wypadają domy jak najprostsze. Duże znaczenie ma stolarka okienna - zaleca się duże przeszklenia z jak najmniejszą ilością profili dające zyski z energii słonecznej, muszą jednak wychodzić na stronę południową (duże znaczenie ma tu usytuowanie domu na działce). Trzeba jednak pamiętać o zastosowaniu przesłon do tych okien, gdyż w lecie musimy chronić Architektoniczne cechy budynków energooszczędnych i pasywnychbudynek przed przegrzaniem. Od strony północnej należy ograniczyć, a w miarę możliwości nawet wyeliminować okna. Warto również pozbyć się garażu z bryły budynku. Kluczowe znaczenie mają materiały najlepszej jakości, o najniższym możliwym współczynniku przenikania ciepła, a i tak często izolacyjność przegród poprawia się za pomocą grubości stosowanych materiałów. Ściany w domu pasywnym powinny mieć współczynnik przenikania ciepła U o wartości bliskiej 0,12 W/(m2/K), a dla domu energooszczędnego ok. 0,20 W/(m2/K).

fot.: Glen Dimplex

 

  • System grzewczy do domu energooszczędnego i pasywnego


W przypadku domu energooszczędnego instalacja grzewcza wygląda standardowo, jednak powinna bazować na urządzeniach mniejszej mocy niż w domu tradycyjnym - mniejsze zapotrzebowanie na ciepło. Należy postawić na ekologiczne źródła ciepła, które będą przyjazne środowisku. Są to kondensacyjne kotły grzewcze, pompy ciepła oraz kotły spełniające wymagania EcoDesign. Do takiej instalacji sprawdza się płaszczyznowy system rozprowadzenia ciepła (ogrzewanie podłogowe, ścienne lub sufitowe). Nieco inaczej wygląda sytuacja w budownictwie pasywnym, gdzie aktywnej instalacji grzewczej właściwie nie powinno być wcale. Idee tego typu konstrukcji zakłada pasywne, czyli bierne pozyskiwanie energii z otoczenia. Źródłem ciepła zatem jest promieniowanie słoneczne i ciepło wydzielane przez domowników oraz ciepło odzyskane z wentylacji mechanicznej. Często wspomaga się je pompą ciepła lub nagrzewnicą elektryczną (tzw. dogrzewanie powietrza wentylacyjnego). Ten układ może być również wykorzystany do przygotowywania ciepłej wody użytkowej. Rozwiązaniem spełniającym wymagania stawiane w domach pasywnych jest gruntowy wymiennik ciepła.

System grzewczy do domu energooszczędnego i pasywnego

fot.: Rekuperatory.pl - w domu pasywnym instalacja wentylacyjna przejmuje rolę instalacji grzewczej  • Dom pasywny i energooszczędny - wymagania i certyfikaty

W Polsce istnieje Polski Instytutu Budownictwa Pasywnego i Energii Odnawialnej (PIBPiEO), który odpowiada za certyfikację budynków pasywnych. Posiadanie takiego atestu uprawnia do ubiegania się o wsparcie finansowe przy budowie. Certyfikat jest potwierdzeniem spełnienie standardów dotyczących wysokiego komfortu użytkownikom, energooszczędności, efektywności energetycznej i neutralności dla środowiska.


 Opracowanie: Redakcja
Zdjęcia: Rekuperatory.pl, Ventia, Glen Dimplex


Partnerzy i patroni

  Wienkra     Rekuperatory.pl - montaż energooszczędnej wentylacji   ebm Papst   Systherm    Mitsubishi Electric        Rosenberg Klima          Klima-Therm          Klimor        Systema          Iglotech        Refsystem          Armacell         Schiedel      Venture Industries Sp. z o.o.Intersoft        Provent Vents        Daikin         Ventec         Wigmors            Kaisai         Lindab          Materflex         Stiebel Eltron     Test-Therm           Global-Tech

Temat miesiaca

Liquid Technologies