jesteś tu: strona główna / ogrzewanie

Czy pompa ciepła ogrzeje stary dom?

artykuł promocyjny

Pompy ciepła w ostatnim czasie cieszą się naprawdę sporym zainteresowaniem, dlatego wielu właścicieli gospodarstw zaczyna zadawać sobie pytanie, czy takie rozwiązanie sprawdzi się także w ich przypadku. Najczęściej odpowiedź bywa twierdząca, co jednak w chwili, kiedy posiadamy stary dom i nie wiemy, czy pompa ciepła w pełni poradzi sobie z jego ogrzaniem? W poniższym artykule dowiemy się, czy opłaca się ogrzewać stary dom pompą ciepła.

Starsze domy (czyli te, które liczą sobie min. 20 lat) są zazwyczaj dość kosztowne w utrzymaniu w porównaniu do tych budowanych współcześnie, a to ze względu na fakt, że dawniej energia oraz opał były o wiele tańsze. To właśnie koszty ogrzewania stanowią teraz największy problem dla właścicieli starszych domów, dlatego próbują oni znaleźć w miarę możliwości najbardziej dla siebie opłacalne źródło ciepła.

Pompa ciepła Ecodan

fot.: Mitsubishi Electric - Pompa ciepła Ecodan

 

Czy można ogrzać stary dom pompą ciepła?

 

Pompa ciepła to oszczędny i przyjazny środowisku sposób na ogrzanie domu. Na jej korzyść niewątpliwie przemawia również bezobsługowość oraz fakt, że nie potrzebuje ona do pracy żadnego paliwa. Nic więc dziwnego, że wiele osób pragnie nabyć ten wynalazek – zwłaszcza właściciele starych domów, którym rachunki za ogrzewanie przychodzą kolosalne. Czy jednak opłaca się zainwestować w pompę ciepła, posiadając stary dom?

Nie zawsze. Wszystko zależy od tego, w jaki sposób przygotujemy grunt pod jej instalację. Na samym początku powinniśmy dokonać dokładnego audytu budynku przy pomocy eksperta, aby zorientować się w zapotrzebowaniu energetycznym i sprawdzić, którędy ucieka ciepło. Następną bardzo ważną sprawą będzie wykonanie właściwej termomodernizacji domu – bez tego ani rusz! Musimy możliwie jak najdokładniej ograniczyć utraty ciepła. W innym wypadku nasza nowa instalacja nie przyniesie korzyści, a raczej straty, gdyż będzie pracować bardzo nieekonomicznie. Koniecznością jest właściwe docieplenie domu (najlepszym sposobem będzie wykorzystanie wełny mineralnej lub grubego styropianu), wymiana starych okien i drzwi, izolacja dachu i stropu oraz modernizacja instalacji wentylacyjnej (wymiana na instalację mechaniczną z odzyskiem ciepła).

Pompy Ciepła Monoblok

fot.: KAISAI - Pompa Ciepła Monoblok

Kiedy już zmaleje zapotrzebowanie budynku na ciepło, nasza pompa będzie pracować o wiele bardziej efektywnie. Jeżeli natomiast nie zdecydujemy się na przeprowadzenie termomodernizacji, możemy zamontować pompę ciepła jako dodatkowe źródło grzania. Wtedy to instalacja ogrzewa budynek przez większą część okresu grzewczego, a w trakcie większych mrozów, pałeczkę przejmuje inne źródło ciepła. Pozwoli to na znaczną redukcję kosztów ogrzewania (jeżeli budynek ma niskie straty ciepła), ale przeprowadzenie termomodernizacji opłaci się bardziej. Pompa ciepła może także służyć do podgrzewania ciepłej wody użytkowej.

Pompa ciepła Neoheat EKO

fot.: Iglotech - Pompa ciepła Neoheat EKO

 

Czy montaż pompy ciepła w starym domu się opłaca?

 

Cóż. Nie ma co się oszukiwać, że ogrzejemy stary dom pompą ciepła przy niewielkim wkładzie finansowym. Początkowo będziemy musieli porządnie zainwestować, gdyż sam koszt zakupu pompy do niskich nie należy, a do tego dochodzi jeszcze przeprowadzenie audytu budynku pod okiem fachowca, termomodernizacja itp.  Na dłuższą metę jednak całe przedsięwzięcie się opłaci, gdyż koszty eksploatacji pompy są stosunkowo niewielkie, a dodatkowa termoizolacja utrzyma ciepło wewnątrz budynku, co dodatkowo korzystnie wpłynie na rachunki za ogrzewanie.

 

ZOBACZ TAKŻE:

Pompa ciepła w domu z rekuperacją

Klimatyzacja z pompy ciepła

Pompa ciepła z rekuperatoremOpracowanie: Redakcja
Zdjęcia: Mitsubishi Electric, KAISAI, Iglotech
Partnerzy i patroni

 Wienkra    AUX    Rekuperatory.pl - montaż energooszczędnej wentylacji   Uniwersal     ebm Papst   Systherm         Mitsubishi Electric          Rosenberg Klima           Klima-Therm

 logo bartosz          Klimor         Iglotech        Refsystem      Venture Industries Sp. z o.o.       Intersoft       Provent Vents        Daikin         Ventec        Wigmors          Kaisai         VBW        Stiebel Eltron     Test-Therm       Global-Tech        logo armacell      Matervent