Rekuperatory.pl

Czy rekuperacja działa głośno?

artykuł promocyjny

Przy wyborze domowych urządzeń i elementów instalacji jednym z ważnych parametrów jest głośność pracy. Jeśli urządzenie działa za głośno, będzie negatywnie wpływać na komfort i samopoczucie domowników, a w przypadku mieszkania w bloku być może spowoduje również niechęć sąsiadów. Tak jest m.in. z wentylacją mechaniczną z odzyskiem ciepła, czyli rekuperacją. Czy rekuperacja jest głośna? Jak zadbać o to, by rekuperator działał cicho?

Mitsubishi

fot.: Mitsubishi Electric

 

Czemu rekuperator działa głośno?

Jeśli zastanawiasz się jak głośno działa rekuperacja albo już masz instalację wentylacyjną z odzyskiem ciepła, która zbytnio hałasuje, musisz zrozumieć, że poziom głośności pracy takiej instalacji zależy od kilku czynników. Na system wentylacji składa się wiele elementów - centrala z rekuperacją, nawiewniki i wywiewniki, przewody, rury, filtry, kształtki itp. Dlatego zlokalizowanie miejsca powstawania hałasu może być trudne do jednoznacznego określenia. Wpływ na hałas ma zastosowana technologia montażu, klasa rekuperatora, dobór odpowiednich elementów - przewodów o odpowiedniej średnicy i izolacji, odpowiednich tłumików. Problemem może być głośna praca wentylatorów, duże straty ciśnienia czy zbyt duża ilość powietrza napierająca na poszczególne zawory. Znaczenie mogą mieć najmniejsze szczegóły, dlatego tak ważne jest staranne przygotowanie projektu instalacji wentylacyjnej. Warto pamiętać, by w miarę możliwości nie montować rekuperatora w pobliżu sypialni - nawet jeśli w dzień dźwięk nie będzie nam przeszkadzać, w nocy może być bardziej odczuwalny.

Rekuperatory.pl

fot.: Rekuperatory.pl

 

Na co zwrócić uwagę kupując cichy rekuperator?

Im wyższa jest klasa rekuperatora, tym ciszej powinien działać. Rekuperatory dostępne na rynku różnią się od siebie np. zastosowanymi w nich wentylatorami. Najlepiej zdecydować się na rekuperator z wentylatorami stałoprądowymi - takie urządzenie powinno pracować ciszej. Warto zwrócić też uwagę na obudowę, która powinna mieć dobre parametry izolacji termicznej i akustycznej. Producenci urządzeń mają obowiązek określać parametry pracy urządzenia takie jak głośność - stosowną informację można znaleźć w karcie produktu i na etykiecie energetycznej. Niestety wybór nowoczesnego rekuperatora nie stanowi gwarancji, że wszystko będzie działać cicho.

Provent

fot.: Pro-Vent

 

Jaka powinna być prawidłowa głośność rekuperatora?

Jeśli montaż instalacji odbył się bez zarzutu, dobrano odpowiednie średnice przewodów wentylacyjnych, wykonano odpowiednią izolację i zastosowano właściwe tłumiki, wentylacja z rekuperacją powinna działać bardzo cicho - generowany hałas powinien utrzymywać się na poziomie 25-30 dB i nie powinien być negatywnie odczuwalny przez domowników.

Neovent

fot.: Neovent

 

Jak poprawnie wyciszyć rekuperację/wentylację mechaniczną?

Popularnym sposobem na pozbycie się hałasu w instalacji rekuperacji jest po prostu zmniejszenie ilości powietrza jaka przez nią przepływa. Czy to jednak rzeczywiście rozwiązanie? Jeśli ograniczymy przepływ powietrza, istnieje ryzyko że do pomieszczeń w domu dostarczona zostanie zbyt mała ilość świeżego powietrza. W takim wypadku wentylacja z rekuperacją ciepła nie będzie spełniać swojej podstawowej funkcji. Z tego powodu nie warto ograniczać przepływu powietrza z powodu hałasu - mija się to z celem.


Hałaśliwe działanie rekuperacji może mieć swoje źródło w działaniu wentylatorów bądź w przewodach wentylacyjnych. Nieprzyjemne dźwięki mogą mieć naturę mechaniczną - niewłaściwie wyważony wirnik, zepsute łożyska, drganie zbyt luźnej instalacji - albo aerodynamiczną - hałas powodowany przez powietrze w trakcie przepływu przez łopatki wentylatora. Wentylatory należy odpowiednio wytłumić - zauważalne ograniczenie hałasu będzie możliwe dzięki wyważeniu wirników, zastosowaniu właściwych łożysk lub obudowy izolującej hałas. W przypadku źle dobranej średnicy rur, warto pamiętać, że przewody wentylacyjne powinny mieć taką średnicę by w efekcie powietrze płynęło z maksymalną prędkością 3-4 m/s. Dodatkowo można ograniczyć szum za pomocą przepustnicy.

Alnor

fot.: Alnor - schemat instalacji z odzyskiem ciepła

 

Jak działają tłumiki akustyczne?

Wraz z przepływem powietrza wewnątrz instalacji powstają drgania. Często to właśnie one powodują głośną pracę wentylacji. Ruch powietrza może powodować drgania na ściankach przewodów, na łączeniach, kratkach itp. By to zjawisko ograniczyć, wykorzystuje się tłumiki akustyczne. Tłumiki można podzielić na pasywne oraz aktywne. Wśród tych pasywnych można wyróżnić tłumiki elastyczne, kulisowe, absorpcyjne czy refleksyjne. Do tłumienia hałasu wykorzystują podstawowe prawa fizyki - np. tłumiki absorpcyjne rozpraszają energię akustyczną dzięki specjalnemu materiałowi pochłaniającemu. Oprócz tłumików pasywnych można też zastosować tłumiki aktywne, których działanie polega na kompensowaniu hałasu instalacji poprzez inne dźwięki z dodatkowych źródeł. Generowana fala dźwiękowa rozchodzi się w kierunku przeciwnym do hałasu i w ten sposób redukuje hałas.

ZOBACZ TAKŻE:


 



Opracowanie: Redakcja
Zdjęcia: Mitsubishi Electric, Rekuperatory.pl, Neovent, Alnor




Partnerzy i patroni

Rekuperatory.pl - montaż energooszczędnej wentylacji    Rosenberg Klima    ebm Papst    Systherm        Mitsubishi Electric                     

 logo bartosz          Klimor        Klima-Therm      Iglotech        Refsystem      Venture Industries Sp. z o.o.       Intersoft       Provent Vents        Daikin         Ventec        Wigmors             VBW        Stiebel Eltron     Test-Therm       Global-Tech        logo armacell      Matervent