Rekuperatory.pl

Sposoby wentylacji w domach i mieszkaniach

artykuł promocyjny

WentylacjÄ… nazywamy proces polegajÄ…cy na usuwaniu z pomieszczenia zanieczyszczonego powietrza, w miejsce którego dostarczane jest Å›wieże powietrze. Åšwieże powietrze to podstawa życia i zdrowia czÅ‚owieka i dlatego też zapewnienie skutecznej wentylacji jest niezbÄ™dnym elementem każdego budynku, bowiem w każdym pomieszczeniu powietrze ulega stopniowemu zniszczeniu i nagromadzeniu zanieczyszczeÅ„ w iloÅ›ciach uniemożliwiajÄ…cych przebywanie w nim.
 

Przeczytaj koniecznie: Dom bez wentylacji - porady


W powietrzu może znajdować siÄ™ wiele szkodliwych substancji i zwiÄ…zków, które w nadmiarze wpÅ‚ywajÄ… negatywnie na zdrowie i samopoczucie czÅ‚owieka. Najbardziej szkodliwymi zwiÄ…zkami sÄ… para woda i dwutlenek wÄ™gla, ich nadmiar powoduje bóle gÅ‚owy, uczucie zmÄ™czenia, choroby dróg oddechowych. Kombinacja różnych zanieczyszczeÅ„ znajdujÄ…cych siÄ™ w powietrzu wywoÅ‚uje reakcje alergiczne i dziaÅ‚a rakotwórczo. Brak prawidÅ‚owej wentylacji w budynku oddziaÅ‚uje negatywnie nie tylko na czÅ‚owieka, ale również stanowi zagrożenie dla naszych domów. Jednym z podstawowych efektów braku wÅ‚aÅ›ciwej wentylacji jest wilgoć. Nadmierna zawartość pary wodnej w powietrzu - wilgotność powietrza - to zaparowane szyby, wilgotne Å›ciany zagrzybienie konstrukcji budynku oraz np. nie dajÄ…ce siÄ™ wysuszyć pranie.

Sposoby wentylacji w domach i mieszkaniach

fot.: Brevis

 


Jakie warunki powinna spełniać prawidłowa wentylacja w domu


Prawidłowa wentylacja
w domach i mieszkaniach powinna spełniać poniższe warunki:

  • zapewniać w ciÄ…gÅ‚y sposób przyjemny mikroklimat i dobrÄ… jakość powietrza w pomieszczeniach
  • mieć regulowanÄ… wydajność, co oznacza możliwość zwiÄ™kszania bÄ…dź zmniejszania wymiany powietrza wedÅ‚ug zapotrzebowania
  • powstrzymać rozwój pleÅ›ni,
  • zapobiegać powstawaniu szkód wywoÅ‚anych wilgociÄ…,
  • redukować emisjÄ™ haÅ‚asu wewnÄ…trz i na zewnÄ…trz,
  • nie powodować przeciÄ…gów
  • redukować zapotrzebowanie na energiÄ™ cieplnÄ…,
  • usuwać poza obrÄ™b mieszkania: dwutlenek wÄ™gla, parÄ™ wodnÄ…,  tlenek wÄ™gla, uboczne "produkty" funkcjonowania gospodarstwa domowego, zapachy, dym tytoniowy.


Instalacja wentylacyjna powinna być zaplanowana już na etapie projektowania domu jednorodzinnego czy też innego budynku, gdyż dziÄ™ki temu można zapobiec lub chociaż zminimalizować koszty montażu, zmian i przeróbek. Projekt wentylacji pozwala dopasować jakość instalacji oraz parametry do okreÅ›lonego budynku czy pomieszczenia. Ponadto przyczynia siÄ™ to też do obniżenia w przyszÅ‚ych kosztów utrzymania oraz użytkowania lokalu w przyszÅ‚oÅ›ci.

PlanujÄ…c system wymiany powietrza w domach należy pamiÄ™tać o koniecznoÅ›ci zapewnienia dopÅ‚ywu nastÄ™pujÄ…cych strumieni powietrza (wymóg ten zostaÅ‚ okreÅ›lony w z normie: PN-83/B-03430/Az3:2000 Wentylacja w budynkach mieszkalnych zamieszkania zbiorowego i użytecznoÅ›ci publicznej – Wymagania):

  • kuchnia z kuchenkÄ… gazowÄ… - 70 m³/h;
  • kuchnia z kuchenkÄ… elektrycznÄ… - 50 m³/h;
  • Å‚azienka - 50 m³h;
  • toaleta - 30 m³/h;
  • pokój mieszkalny - 30 m³/h;
  • pomieszczenie pomocnicze (bez okna) - 15 m³/h;
  • przedsionek - 15 m³/h

 

 

Sposoby wentylacji
 

Istnieje wiele różnych sposobów wentylacji, do których zaliczamy:

 

Wentylacja naturalna


Wentylacja naturalna zwana również grawitacyjnÄ… jest najczęściej stosowanym sposobem wentylacji budowanych domów jednorodzinnych. DziaÅ‚anie tego sposobu wentylacji opiera siÄ™ na ruchu powietrza w pionowym przewodzie kominowym, który wywoÅ‚any jest przez różnicÄ™ temperatur pomiÄ™dzy wnÄ™trzem budynku a Å›rodowiskiem zewnÄ™trznym oraz różnicy ciÅ›nieÅ„ wywoÅ‚anej ruchem powietrza. W wentylacji grawitacyjnej zimne, gÄ™stsze powietrze przedostaje siÄ™ do Å›rodka budynku poprzez nieszczelnoÅ›ci w oknach i drzwiach lub specjalne nawiewniki okienne i kratki Å›cienne umieszczane pod oknami, gdzie po ogrzaniu i wymieszaniu siÄ™ z powietrzem ze Å›rodka, staje siÄ™ lżejsze i unosi siÄ™ do góry. To lżejsze powietrze wydostaje siÄ™ na zewnÄ…trz poprzez wyprowadzone ponad dach kominy wentylacyjne.                   


Skuteczność tego rodzaju wentylacji zależy od różnicy temperatur na zewnÄ…trz i wewnÄ…trz budynku. Im ta różnica jest wiÄ™ksza, tym wentylacja dziaÅ‚a lepiej, co oznacza, że ten rodzaj wentylacji jest najskuteczniejszy w zimie, a najsÅ‚abszy latem. Intensywność wymiany powietrza w wentylacji naturalnej zależy również od wiatru oraz od wysokoÅ›ci kanaÅ‚ów wentylacyjnych, im wyższe tym wentylacja jest intensywniejsza. W wentylacji grawitacyjnej ważne jest zapewnienie odpowiedniej tzw. czynnej wysokoÅ›ci kanaÅ‚u - odlegÅ‚ość pomiÄ™dzy wlotowÄ… kratkÄ… wentylacyjnÄ… a wylotem kanaÅ‚u. Minimalna wartość to 2 m.

 

wywietrznik grawitacyjny Uniwersal

fot. Uniwersal - wywietrznik grawitacyjny WLO EQ -160



Zobacz także:

 


Zalety wentylacji naturalnej

 

  • niskie koszty eksploatacyjne i inwestycyjne, zwiÄ…zane z tym, że dziaÅ‚anie wentylacji grawitacyjnej nie wymaga energii elektrycznej
  • sprawdza siÄ™ w pomieszczeniach, w których znajdujÄ… siÄ™ kotÅ‚y z otwartÄ… komorÄ… spalania lub kominki
  • oszczÄ™dność miejsca - wymaga jedynie kanaÅ‚ów wywiewnych

 


Wady wentylacji grawitacyjnej

 

  • uzależnienie jej skutecznoÅ›ci od warunków atmosferycznych
  • brak możliwoÅ›ci oczyszczania - filtracji  powietrza
  • brak możliwoÅ›ci odzysku ciepÅ‚a z wywiewanego powietrza
  • brak możliwoÅ›ci regulacji i kontroli nad procesem wentylacji


Obecne bardzo szczelne budownictwo powoduje, że wentylacja grawitacyjna nie zapewnia niezbÄ™dnej iloÅ›ci powietrza. Efektem tego jest bardzo niska jakość powietrza, co ma bezpoÅ›redni wpÅ‚yw na samopoczucie mieszkaÅ„ców.

 


Wentylacja mechaniczna - wyciÄ…gowa


Nowoczesne, szczelne budownictwo wymaga zastosowania systemu wentylacji wymuszonej, powodujÄ…cy w sposób mechaniczny wymianÄ™ powietrza.

Mechaniczna wentylacja wyciÄ…gowa skÅ‚ada siÄ™ z wentylatora kanaÅ‚owego, kanaÅ‚ów oraz kratek wywiewnych zlokalizowanych w pomieszczeniach wymagajÄ…cych wentylacji (Å‚azienki, kuchnia, pomieszczenia bez okien) oraz wyrzutu powietrza zużytego na zewnÄ…trz budynku, który umieszcza siÄ™ w Å›cianie zewnÄ™trznej lub w dachu (dachówka wywiewna).

W przypadku stosowania wentylacji mechanicznej ważnÄ… sprawÄ… jest rozmieszczenie i wyregulowanie nawiewów. Nie należy ich montować bezpoÅ›rednio w strefie przebywania ludzi. PrÄ™dkość powietrza w strefie przebywania ludzi nie powinna przekraczać 0,2 m/s.
 

            Venture Industries - wentylator kanaÅ‚owy VENT-V  
fot.: Venture Industries


NapÅ‚yw powietrza Å›wieżego do budynku zapewnia czerpnia systemu nadmuchowego, nie sÄ… wiÄ™c wymagane:  mikrowentylacja okien czy nawiewniki okienne. Wentylacja wyciÄ…gowa dziaÅ‚a niezależnie od warunków atmosferycznych, takich jak temperatura. Zastosowanie wentylacji mechanicznej zapewni 100% skutecznoÅ›ci wymiany powietrza, a jednoczeÅ›nie pozwoli na znaczne oszczÄ™dnoÅ›ci inwestycyjne w porównaniu do kosztów budowy komina. W tym sposobie wentylacji nie potrzebne sÄ… również kanaÅ‚y wywiewne. Do regulacji Intensywność wymiany powietrza reguluje siÄ™ poprzez zmianÄ™ prÄ™dkoÅ›ci obrotowej wentylatora. Ponadto wentylacja mechaniczna nie zabiera powierzchni użytkowej budynku (kominy w dużych domach mogÄ… pochÅ‚onąć nawet kilka m2) i nie wymaga skomplikowanych obróbek dachu.

Należy jednak pamiętać, że wentylacja wyciągowa nie może być stosowana w pomieszczeniach, gdzie pracują urządzenia z otwartą komorą spalania (kocioł, kominek), gdyż może to powodować cofnięcie się spalin. Minusem tego rodzaju wentylacji jest także konieczność zasilania energią elektryczną, co w przypadku awarii zasilania powoduje zatrzymanie wymiany powietrza.

Zobacz także:

Pomiar wentylacji mechanicznej - jak go zrobić

 


Wentylacja hybrydowa


Wentylacja hybrydowa stanowi połączenie wentylacji grawitacyjnej i wyciągowej. Jest to wentylacja dwubiegunowa. Wentylacja hybrydowa działa jak wentylacja naturalna albo mechaniczna. Decydują o tym warunki zewnętrzne. Jeśli nie pozwalają na wentylację naturalną, pracują urządzenia mechaniczne. Jeśli natomiast sprzyjają wentylacji naturalnej, urządzenia mechaniczne są wyłączane, a wentylacja naturalna pracuje skutecznie.

Uniwersal - wentylatory hybrydowe Schiedel/FenkoSV w wariancie podwójnym na pustaku wentylacyjnym Schiedel
fot.: Uniwersal - wentylatory hybrydowe Schiedel/FenkoSV w wariancie podwójnym na pustaku wentylacyjnym Schiedel


W systemie wentylacji hybrydowej na kominie, który koÅ„czy zwykÅ‚y kanaÅ‚ grawitacyjny, zamontowana jest specjalna nasada. Nasada ta poÅ‚Ä…czona jest z ukÅ‚adem sterujÄ…cym, który sygnalizuje zmiany ciÅ›nienia w jej pobliżu. JeÅ›li w okolicach nasady pojawi siÄ™ nadciÅ›nienie - nasada jest uruchamiana. DziÄ™ki jej pracy powstaje niewielkie podciÅ›nienie. A to już wystarcza, by powietrze ponownie przyjęło wÅ‚aÅ›ciwy kierunek przepÅ‚ywu.

Nasada w wentylacji hybrydowej pracuje jako niskociÅ›nieniowa. Wytwarza niewielkie podciÅ›nienie wystarczajÄ…ce by rozpocząć proces przepÅ‚ywu powietrza, a jednoczeÅ›nie na tyle maÅ‚e, by pobór prÄ…du byÅ‚ niewielki. DziÄ™ki rozwiÄ…zaniu niskociÅ›nieniowemu zapewniona jest też cicha praca instalacji.

Zobacz także:

 


Wentylacja nawiewno-wywiewna


W wentylacji nawiewno-wywiewnej wymiana powietrza nastÄ™puje dziÄ™ki wentylatorom. Instalacja nawiewno-wywiewna skÅ‚ada siÄ™ nie tylko z sieci kanaÅ‚ów wywiewnych (zasysajÄ… powietrze za poÅ›rednictwem wentylatora z pomieszczenia i wydmuchujÄ… je na zewnÄ…trz) i nawiewnych (zasysa powietrze z zewnÄ…trz i tÅ‚oczy je do wentylowanych pomieszczeÅ„). Centrala wentylacyjna jest "sercem" caÅ‚ej instalacji wentylacyjnej, w której zbiegajÄ… siÄ™ kanaÅ‚y nawiewne i wywiewne.

Wentylacja nawiewno-wywiewna posiada wiele zalet, dziÄ™ki czemu ma przewagÄ™ nad wentylacjÄ… wyciÄ…gowÄ…. GÅ‚ówna zaletÄ… wentylacji nawiewno-wywiewnej jest możliwość ogrzania nawiewanego powietrza przez rekuperator. Istnieje także możliwość schodzenia powietrza przy pomocy gruntowego wymiennika ciepÅ‚a. Innym z plusów tego rodzaju wentylacji jest możliwość czerpania powietrza z jednego miejsca, dziÄ™ki czemu możemy uniknąć napÅ‚ywu zanieczyszczonego powietrza do domu, gdy nasz dom stoi przy ruchliwej drodze, gdyż czerpniÄ™ powietrza można umieÅ›cić z dla od drogi. WażnÄ… cechÄ… tego sposobu wentylacji jest również fakt, iż powietrze dostarczane do budynku może być oczyszczane z pyÅ‚ków i innych zanieczyszczeÅ„ dziÄ™ki filtrowi umieszczonemu w centrali wentylacyjnej.

Wentylacja nawiewno-wywiewna nie jest jednak bez wad. Do minusów tego rodzaju wentylacji należy zÅ‚ożona i dÅ‚uga sieć kanaÅ‚ów: wyciÄ…gowych i nawiewnych, co również przyczynia siÄ™ do wiÄ™kszego zużycia energii elektrycznej niż miaÅ‚o to miejsce w przypadku wentylacji wyciÄ…gowej. WiÄ™kszy pobór mocy wynika również z zastosowania w tej metodzie wentylacji filtrów i rekuperatora, które powodujÄ… wiÄ™kszy opór przepÅ‚ywu. W wentylacji nawiewno-wywiewnej kanaÅ‚y nawiewne umieszczone sÄ… w różnych pomieszczeniach, także np. w sypialni, co powoduje, że jest wiÄ™ksze ryzyko powstawania haÅ‚asu.

Zobacz także:

 


Rekuperacja


RekuperacjÄ… nazywamy system nawiewno-wywiewny z odzyskiem ciepÅ‚a. GÅ‚ównym elementem takiego systemu jest rekuperator, czyli urzÄ…dzenie pozwalajÄ…ce na ogrzanie chÅ‚odnego powietrza napÅ‚ywajÄ…cego z zewnÄ…trz przez ciepÅ‚e, zużyte powietrze usuwane z pomieszczeÅ„.
 

Centrum Klima - rekuperatorPro-Vent - rekuperator Mistral PRO

fot.: Lindab                            fot.: Pro-Vent              

Klima-Therm - rekuperator Fujitsu UTZ

fot.: Klimor                                  fot.: Klima-Therm           

                


Zobacz także:

 


Jak działa rekuperator - zasada


Åšwieże powietrze jest pobierane za pomocÄ… czerpni, która znajduje siÄ™ na zewnÄ…trz budynku. NastÄ™pnie przy użyciu kanaÅ‚ów wentylacyjnych jest transportowane do centrali wentylacyjnej. SkÄ…d trafia do wymiennika ciepÅ‚a, ale najpierw powietrze to przechodzi przez filtr. DziÄ™ki wymiennikowi ciepÅ‚a w zimie powietrze jest podgrzewane  a w lecie chÅ‚odzone. Centrala wentylacyjna posiada wbudowany wentylator, dziÄ™ki któremu odbywa siÄ™ przepÅ‚yw powietrza do zaizolowanych termicznie kanaÅ‚ów. KanaÅ‚y te rozprowadzajÄ… powietrze po caÅ‚ym budynku.

rekuperacja - Iglotech

fot.: Iglotech

 

Zużyte, zanieczyszczone powietrze jest wyciagane z pomieszczenia za poÅ›rednictwem kratek wywiewnych, a nastÄ™pnie kanaÅ‚ami wywiewnymi kierowane jest do centrali. W centrali przy użyciu wentylatora wyciÄ…gowego odbywa siÄ™ transport powietrza przez filtr do rekuperatora. W wymienniku nastÄ™puje proces "odebrania" z zużytego powietrza ciepÅ‚a lub zimna. Po przepÅ‚yniÄ™ciu przez kanaÅ‚y powietrze kierowane jest do wyrzutni powietrza, przez którÄ… jest wyrzucane na zewnÄ…trz budynku.

 

Zalety rekuperacji

 

  • gwarantuje staÅ‚y dopÅ‚yw Å›wieżego powietrza koniecznego do oddychania,
  • oszczÄ™dza energiÄ™ cieplnÄ… zużytÄ… do ogrzewania,
  • eliminuje haÅ‚as i przeciÄ…gi,
  • zapobiega zawilgoceniu pomieszczeÅ„ i rozwoju toksycznych grzybów i pleÅ›ni,
  • filtruje powietrze i likwiduje problemy alergiczne dróg oddechowych,
  • zastÄ™pujÄ™ wentylacjÄ™ grawitacyjnÄ…, która w nowych, szczelnych domach przestaje prawidÅ‚owo dziaÅ‚ać,
  • skutecznie usuwa nieprzyjemne zapachy, dwutlenek wÄ™gla, parÄ™ wodnÄ…, kurz i wiele innych substancji chemicznych wydzielanych z materiaÅ‚ów budowlanych oraz wyposażenia wnÄ™trz.

 

Wentylacja decentralna - rekuperator ścienny

 

W przypadku domów, gdzie jest problem z wentylacjÄ… (np. brak kominów wentylacyjnych) najlepszym rozwiÄ…zaniem jest montaż jednostek rozproszonych, czyli tzw. rekuperacji decentralnej. Taki ukÅ‚ad zapewni najlepsze parametry powietrza przy minimalizacji strat ciepÅ‚a. Jednostki montowane w Å›cianie powinny być użytkowane w systemie co najmniej pary, aby speÅ‚niać swojÄ… funkcjÄ™.

Zalety rekuperacji ściennej:

  • gwarantuje czyste, Å›wieże i ciepÅ‚e powietrze
  • możliwość wykonania w starym domu bez kanaÅ‚ów wentylacyjnych
  • odzysk ciepÅ‚a z powietrza wywiewanego

Wady rekuperacji ściennej

  • znacznie mniejsza wydajność niż jednostek centralnych
  • wentylacja tylko tych pomieszczeÅ„, w których zamontowany jest rekuperator

Wentylacja decentralna - schemat

fot.: Schemat wentylacji decentralnej w domu z wykorzystaniem dwóch jednostek

 


Nawiewniki powietrza


Nawiewnik powietrza, nazywany także jako pasywny wlot powietrza lub nawietrzak, jest maÅ‚ym urzÄ…dzeniem, które montowane jest w oknie lub w Å›cianie. UrzÄ…dzenie to pozwala na "sÄ…czenie siÄ™" Å›wieżego zewnÄ™trznego powietrza do wnÄ™trza mieszkania. Powietrze zużyte wylatuje wtedy kanaÅ‚ami wentylacyjnymi. Nawiewnik powietrza posiada na ogóÅ‚ możliwość regulacji wielkoÅ›ci strumienia powietrza i osÅ‚onÄ™ przeciwdeszczowÄ…. ZaletÄ… nawiewników jest to, że nawet przy szczelnie zamkniÄ™tych oknach pozwalajÄ… one doprowadzać niezbÄ™dne dla wentylacji powietrze zewnÄ™trzne. Proces dostarczania Å›wieżego powietrza do pomieszczeÅ„ powinien odbywać siÄ™ w sposób ciÄ…gÅ‚y i kontrolowany, a ilość tego powietrza powinna odpowiadać obowiÄ…zujÄ…cym przepisom. Projektant, w zależnoÅ›ci od rodzaju wentylacji okreÅ›la ilość potrzebnych nawiewników oraz okna, które powinny je posiadać.


Nawiewniki powietrza stajÄ… siÄ™ powoli obowiÄ…zkowym elementem wyposażenia każdego domu. Od wielu lat wymagania dotyczÄ…ce izolacyjnoÅ›ci cieplnej nowo budowanych budynków rosnÄ…, co wymusza wiÄ™kszÄ… szczelność produkowanych okien. Dawniej w wiÄ™kszoÅ›ci domów i mieszkaÅ„ to wÅ‚aÅ›nie nieszczelnoÅ›ci w oknach dostarczaÅ‚y powietrze do pomieszczeÅ„. Na przestrzeni ostatnich 20 lat zwiÄ™kszanie szczelnoÅ›ci okien doprowadziÅ‚o do pojawienia siÄ™ problemów z wentylacjÄ…. Nowoczesna stolarka zapewnia mianowicie oszczÄ™dność energii, ale jednoczeÅ›nie ogranicza również dopÅ‚yw powietrza niezbÄ™dnego dla potrzeb wentylacyjnych, dlatego konieczny jest montaż nawiewników.
 

Akustyczny nawiewnik higrosterowany Isola HY PLUS

fot.: Brevis - Nawiewniki powietrza VENTAIR HIGROSTER

nawiewnik ciśnieniowy VENTAIR II - Brevis

fot.: Brevis - Nawiewniki powietrza ciśnieniowy VENTAIR II


Rodzaje nawiewników powietrza
:

  • staÅ‚e - to takie nawiewniki, które nie posiadajÄ… możliwoÅ›ci regulacji. Taki typ nawiewników montuje siÄ™ w kotÅ‚owniach.
  • regulowane rÄ™cznie, które jak sama nazwa wskazuje regulowane sÄ… rÄ™cznie
  • regulowane automatycznie, które reagujÄ… na zmianÄ™ różnicy ciÅ›nienia lub wzrost wilgotnoÅ›ci powietrza w pomieszczeniu.


Zobacz także:

 


Gruntowy wymiennik ciepła (GWC)


RozwiÄ…zaniem wspomagajÄ…cym i uzupeÅ‚niajÄ…cym system wentylacyjny domu jest gruntowy wymiennik ciepÅ‚a (w skrócie GWC). Za jego pomocÄ…, z niewielkiej gÅ‚Ä™bokoÅ›ci gruntu, można pozyskać naturalnÄ…, odnawialnÄ… energiÄ™ gruntu. DziÄ™ki GWC można ochÅ‚odzić latem powietrze zewnÄ™trzne do temperatury ok. 12-16°C, a zimÄ… podczas mrozów ogrzać do wartoÅ›ci ok. 0-4°C. Gruntowy wymiennik ciepÅ‚a jest kanaÅ‚em zakopanym w gruncie na gÅ‚Ä™bokoÅ›ci 2-5 metrów, przez który przepÅ‚ywa powietrza zasysane do wentylacji. Obecnie na rynku jest dostÄ™pnych kilka rozwiÄ…zaÅ„ gruntowych wymienników ciepÅ‚a (GWC), które najczęściej sÄ… poÅ‚Ä…czone z wentylacjÄ… mechanicznÄ… budynku i rekuperatorem, ewentualnie z wentylacjÄ… grawitacyjnÄ… wspomaganÄ… kominem sÅ‚onecznym.

 

Przeczytaj więcej >> Gruntowy Wymiennik Ciepła - budowa, zasada działania, schemat

Global-Tech - grunowy wymiennik ciepła
 
fot.: Global-Tech - gruntowy wymiennik ciepÅ‚a      

 

Zalety gruntowych wymienników ciepÅ‚a:

 

  • schÅ‚adzanie budynku w gorÄ…ce letnie dni
  • ogrzewnie w zimie powietrza wprowadzanego do budynku
  • prosta budowa GWC pozwalajÄ…ca na wykonanie na jego wykonanie praktycznie w każdym miejscu i warunkach
  • możliwość wykorzystania energii odnawialnej - można ubiegać siÄ™ o uzyskanie dostacji na budowÄ™ GWC z Unii Europejskiej lub Narodowego Funduszu Ochrony Åšrodowiska
  • wspomaganie regulacji wilgotnoÅ›ci w budynku przez caÅ‚y rok
  • wstÄ™pna filtracja powietrza
  • zapewniona ochrona urzÄ…dzeÅ„ wewnÄ™trznych przez zamrożeniem


Zobacz także:

 


Koszty wybranych sposobów wentylacji domów i mieszkaÅ„


DecydujÄ…cy wpÅ‚yw na wybór sposobu wentylacji ma z pewnoÅ›ciÄ… koszt poszczególnych rozwiÄ…zaÅ„. Pierwszy rodzaj wentylacji - wentylacja grawitacyjna, wymaga poniesienia nastÄ™pujÄ…cych nakÅ‚adów finansowych:
 

  • budowa komina (mniejszy koszt w przypadku, gdy zrobimy jeden komin zarówno do wentylacji jaki i kotÅ‚a oraz kominka. Jednak w tej sytuacji wystÄ™puje konieczność zapewnienia wiÄ™kszej liczby kanaÅ‚ów. Koszt budowy komna na potrzeby wentylacji wynosi ok. 2-3 tysiÄ™cy zÅ‚otych.
     
  • nawiewniki okienne, Å›cienne - ich montaż jest niezbÄ™dny w tym rodzaju wentylacji. Ich koszt zakupu jest uzależniony od rodzaju: najprostszy - sterowany rÄ™cznie to koszt od 50 zÅ‚, ciÅ›nieniowy (od 100 zÅ‚) a naiwenik z czujnikiem wilgotnoÅ›ci to koszt ok. 200 zÅ‚.


W przypadku wentylacji wyciÄ…gowej konieczne jest poniesienie nastÄ™pujÄ…cych kosztów:

  • zakupu rur do wykonania kanaÅ‚ów wywiewnych, ich koszt zależy od materiaÅ‚u, z którego sÄ… wykonane: najtaÅ„sze sÄ… aluminiowe, elastyczne (nie powinno siÄ™ stosować do odcinków dÅ‚uższych niż 3-4 m) - od 10 zÅ‚/m a najdroższe sÄ… rury izolowane weÅ‚nÄ… mineralnÄ… - ok. 100 zÅ‚/m. Jednak można kupić rury nieizolowane a potem dokupić fabrycznie przygotowanÄ… otulinÄ™, jej koszt to 15-25 zÅ‚/m. Dodatkowo w celu wykonania kanaÅ‚ów niezbÄ™dny jest zakup kolan, trójników i anemostatów - 25-40 zÅ‚/szt.
  • zakupu wentylatora - od 50 zÅ‚ do ponad 100 zÅ‚ (wentylator kanaÅ‚owy). Cena wentylatora zależy od jego: wydajnoÅ›ci, typu i jakoÅ›ci.
  • zakup nawiewnika powietrza (w tym rodzaju wentylacji wystarczy najprosztszy model - od 50 zÅ‚)
  • koszt robocizny wykonania instalacji - od 1 tys. zÅ‚.


Z najwiÄ™kszymi kosztami wiąże siÄ™ ostatni rodzaj wentylacji - wentylacja nawiewno- wywiewna z odzyskiem ciepÅ‚a. Tu oprócz kosztu wykonania sieci kanaÅ‚ów, które sÄ… znacznie bardziej rozlegÅ‚e niż w przypadku wentylacji wyciÄ…gowej, należy ponieść koszt zakupu centrali wentylacyjnej z rekuperatorem. Ceny centarli ksztaÅ‚tujÄ… siÄ™ na poziomie ok. 6 tys. zÅ‚ do 8 tys. zÅ‚. Szacunkowy koszt wykonania caÅ‚ej inastalacji wentylacyjnej nawiewno-wywiewnej z rekuperatorem to koszt okoÅ‚o 15 tys. zÅ‚.

Sprawdź również:



Opracowanie: Redakcja
Zdjęcia: Lindab, Global-Tech, Iglotech, Pro-Vent, Uniwersal, Brevis, Venture Industries, Klimor, Klima-Therm




Partnerzy i patroni

Rekuperatory.pl - montaż energooszczÄ™dnej wentylacji    Rosenberg Klima    ebm Papst    Systherm        Mitsubishi Electric                     

 logo bartosz          Klimor        Klima-Therm      Iglotech        Refsystem      Venture Industries Sp. z o.o.       Intersoft       Provent Vents        Daikin         Ventec        Wigmors             VBW        Stiebel Eltron     Test-Therm       Global-Tech        logo armacell      Matervent