Dlaczego warto zamontować klimatyzację zimą?

artykuł promocyjny

Niegdyś klimatyzacja w mieszkaniach występowała jedynie sporadycznie. Teraz coraz więcej osób decyduje się na to rozwiązanie, zwłaszcza że sezon upałów bywał w ostatnich latach nie do zniesienia. Wielu zadaje sobie pytanie: kiedy najlepiej zamontować klimatyzację? Odpowiedź może być dla niektórych zaskakująca, ponieważ dobrym na to momentem będzie sezon zimowy. Dlaczego warto zamontować klimatyzację zimą? Jakie korzyści da nam klimatyzator z funkcją grzania?

Klimatyzator U-Crown Champagne

fot.: Alfaco - Klimatyzator U-Crown Champagne

Przede wszystkim warto wyjaśnić, że klimatyzator to urządzenie, które można używać nie tylko latem, ale niemal przez cały rok. Większość klimatyzatorów dostępnych na rynku posiada teraz specjalną funkcję grzania. Oczywiście samo to urządzenie nie wystarczy, aby ogrzać mieszkanie w trakcie największych mrozów, ale doskonale wspomoże nasz główny system ogrzewania, a w chłodne jesienne dni, kiedy jeszcze za wcześnie na uruchomienie centralnego ogrzewania, dogrzanie klimatyzatorem będzie nieocenionym wsparciem dla naszego komfortu.

Rotenso Luve Warm

fot.: Thermosilesia - Rotenso Luve Warm

 

Czy pogoda i niska temperatura wpływają na montaż klimatyzacji?

 

I tak i nie. Mówiąc wprost – klimatyzację możemy zamontować każdego miesiąca roku, nawet w trakcie najniższych temperatur. Instalacja może potrwać jednak nieco dłużej przy kiepskich warunkach na zewnątrz w przypadku prac remontowo-budowlanych na elewacji budynku. Opady deszczu także mogą być problemem np. przy podpinaniu agregatu do instalacji elektrycznej.

Klimatyzatory ścienne KAISAI Hot (KSH)

fot.: KAISAI - klimatyzator ścienny HOT

 

Kiedy najlepiej zamontować klimatyzację?

 

Najlepszym czasem na montaż będą miesiące od stycznia do końca marca. Wpływa na to głównie fakt, że w trakcie cieplejszych miesięcy najwięcej ludzi decyduje się na remont, a co za tym idzie, fachowcy mają w tym czasie pełne ręce roboty i niełatwo znaleźć w krótkim czasie wolny termin. Poza tym bardzo dużo osób zaczyna myśleć o montażu klimatyzacji dopiero wtedy, gdy poczuje pierwsze nadchodzące upały. Znaczy to, że czas oczekiwania na rozchwytywanego specjalistę może wynosić ok. trzy tygodnie, a nawet dłużej. Poza tym przez wzgląd na napięty harmonogram fachowca może być problem z wydłużeniem jego pracy, jeśli niespodziewanie pojawią się trudności.

Klimatyzator AUX Wienkra

fot.: Wienkra

Zimą natomiast termin dostaniemy niemal natychmiast, gdyż to właśnie wtedy specjaliści w montażu klimatyzacji mają najmniej zleceń. Dodatkowo często w tym okresie zdarzają się zniżki nie tylko przy instalacji, ale także przy zakupie urządzenia, a skoro mamy możliwość szybko i tanio załatwić sprawę, to nad czym tu się zastanawiać? Ponadto, jeżeli specjalista będzie miał więcej czasu na wykonanie zlecenia, możemy być spokojni, że wykona swoją pracę starannie i solidnie.

Klimatyzacja LG MU4R27.U40

fot.: Thermosilesia - LG - Klimatyzacja LG MU4R27.U40

Dobrą decyzją będą również wykonanie montażu w miesiącach przejściowych, czyli jesienią oraz wiosną. Wtedy temperatury nie są ani zbyt niskie, ani zbyt wysokie, zatem łatwiej będzie wykonać prace remontowo-budowlane. Niestety nie mamy pewności, czy dostaniemy równie ciekawe zniżki co zimą, ale z pewnością zapłacimy mniej niż w miesiącach letnich. Nie będzie też gwarancji, że w takim wypadku uda nam się załatwić sprawę od ręki, ale na pewno będą na to o wiele większe szanse niż w trakcie lata.

Klimatyzator kanałowy Split, Seria ARXG - KLLAP, kanałowy niski

fot.: Klima-Therm - Fujitsu - Klimatyzator kanałowy Split, Seria ARXG - KLLAP

Dla niektórych jednak montaż klimatyzacji latem może okazać się najodpowiedniejszą opcją. Mowa tu o osobach, które planują przeprowadzenie gruntownego remontu i chcą wpuścić przewody w ściany. Zimą będzie możliwe jedynie umieszczenie ich w specjalnych korytkach montażowych, co w gruncie rzeczy również jest dobrym rozwiązaniem.

 

ZOBACZ TAKŻE:Opracowanie: Redakcja
Zdjęcia: Alfaco, Thermosilesia, KAISAI, Wienkra, Klima-Therm
Partnerzy i patroni

 Wienkra    AUX    Rekuperatory.pl - montaż energooszczędnej wentylacji   Uniwersal     ebm Papst   Systherm         Mitsubishi Electric          Rosenberg Klima           Klima-Therm

 logo bartosz          Klimor         Iglotech        Refsystem      Venture Industries Sp. z o.o.       Intersoft       Provent Vents        Daikin         Ventec        Wigmors          Kaisai         VBW        Stiebel Eltron     Test-Therm       Global-Tech        logo armacell      Matervent