venture

Rekuperatory.pl

Prawidłowo zaprojektowana wentylacja grawitacyjna w domu jednorodzinnym

data aktualizacji: 13-06-2018, 12:54 – artykuł promocyjny

Projekt wentylacji powinien być wykonany na etapie planowania domu. Wykonanie projektu obliguje nas do przestrzegania wszystkich jego założeń na każdym etapie realizacji. Tylko wówczas możliwe jest prawidłowe działanie wentylacji - i to nie ważne czy będzie to grawitacyjny ciąg, czy system mechaniczny - dobrze zrealizowany projekt zapewni wystarczającą wymianę powietrza w domu.

Na zasady projektowania wentylacji w domu jednorodzinnym wpływ ma „Rozporządzenie Ministra Infrastruktury z dnia 12 kwietnia 2002 r w sprawie warunków technicznych jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie." (Dz. U. nr 75 poz. 609 z 2002r, z późniejszymi zmianami).
 

Wentylacja - kiedy jest skuteczna

Wentylacja jest skuteczna jeśli wymianie podlega odpowiednia ilość powietrza. Tą ilość określa się w następujący sposób: w ciągu godziny w pomieszczeniu mieszkalnym trzeba wymienić tyle powietrza, ile wynosi jego kubatura albo 30 m3 powietrza na każdą osobę mieszkającą w tym pomieszczeniu - z tych dwóch wartości należy wybrać większą.
 

Zobacz koniecznie: Ilość powietrza potrzebna do wentylacji mieszkania

 

Kontrolowany przepływ powietrza - podstawa wentylacji

 

O wentylacji grawitacyjnej (naturalnej) najczęściej mówi się, że jest nie kontrolowana - brak wpływu na jej skuteczność i wielkie uzależnienie od pogody w danym momencie. Jednak prawidłowe - zgodne ze sztuką i przepisami - wykonanie każdego z elementów tej instalacji minimalizuje tą przypadłość. Na co zatem zwrócić uwagę?
 

1. KANAŁY WENTYLACYJNE

Kanały wentylacyjne w domu - ile i gdzie

Ilość kanałów wentylacyjnych zależy od ilości pomieszczeń wymagających (zgodnie z przepisami) usuwania zużytego powietrza. W domach z wentylacją naturalną (grawitacyjną) kanały wywiewne powinny się znajdować w kuchniach, łazienkach, toaletach, pomieszczeniach bez okien (schowkach, garderobach) oraz w takich, które są oddzielone więcej niż dwojgiem drzwi od kuchni, łazienki lub toalety, czyli od najbliższego kanału wywiewnego. W mieszkaniach dwupoziomowych kanały wentylacyjne powinny się znaleźć także w pomieszczeniach na górnej kondygnacji. Jeśli w domu jest kominek to pomieszczenie z kominkiem również wymaga kanału wentylacyjnego. Dla zwiększenia wentylacji w kuchni - w jednym z dwóch pomieszczeń generujących najwięcej zanieczyszczeń - dobrze jest wykonać dwa kanały wentylacyjne. Do jednego kanału podłączymy wówczas okap kuchenny a drugi będzie wspomagał proces wymiany powietrza, gdy urządzenie nie będzie pracować.
 

Przeczytaj także: Prawidłowa wentylacja pomieszczeń połączonych


Brak kanałów wywiewnych we wspomnianych pomieszczeniach może powodować zmniejszenie intensywności usuwania powietrza z budynku lub dezorganizować przepływ powietrza przez pomieszczenia
 


Wymiary kanałów wentylacyjnych

Zgodnie z zasadą - ilość powietrza usuwanego przez kanały wywiewne zależy od wielkości pola przekroju kanału, a ciąg w kanale – od jego długości, wymiary kanałów realnie oddziałują na prawidłowe działanie wentylacji w domu.

  • długość kanałów wentylacji grawitacyjnej mierzona od kratki wentylacyjnej w obsługiwanym pomieszczeniu do wylotu nad dachem nie może być mniejsza niż 3 m. Zaleca się zachowanie zbliżonej długości wszystkich kanałów w domu, aby ich działanie wzajemne się nie zakłócało. Dłuższy kanał może mieć na tyle silniejszy ciąg, że w kanale krótszym dojdzie do podciśnienia i odwrócenie kierunku przepływu powietrza, zwłaszcza jeśli dom jest szczelnie ocieplony. W przypadku znacznej różnicy długości kanałów należy zastosować regulowaną kratkę wentylacyjną w celu dławienia ciągu w kanale dłuższym.  
  • pole przekroju kanału wywiewnego nie może być mniejsze niż 0,016 m², a najmniejszy wymiar kanału prostokątnego – mniejszy niż 10 cm
  • do ustalenia wymiarów kanałów wentylacyjnych przyjmuje się założenia normy - temperatura zewnętrzna +12°C i oblicza temperature powietrza w pomieszczeniu (+20°C w pokojach, +24°C w łazienkach).
  • kanały wentylacyjne mogą być zintegrowane z innymi kanałami, np. spalinowymi. Wówczas stosuje się specjalne pustaki dedykowane do tego typu instalacji.
     


Nie obliczenie wielkości kanału, a przyjęcie za standard wymiaru - 14 x 14 lub 14 x 21 cm (wymiar kratki wentylacyjnej) - powoduje okresowe wahanie wydajności wentylacji grawitacyjnej. Do każdego kanału może być podpięte tylko jedno pomieszczenie
 

 

Kanały wentylacyjne - prawidłowść wykonania

Jednym z podstawowych założeń prawidłowo wykonanego kanału jest właściwa siła ciągu. Wartość ta zależy od oporów jakie musi pokonać powietrze przepływające przez kanał. Opory maleją wraz ze wzrostem gładkości ścian kanałów. Pole przekroju kanału musi być niezmienne na całej jego długości. Kanały wentylacyjne wykonuje się z elementów murowanych (np. z cegły pełnej, pustaków wentylacyjnych ceramicznych lub keramzytobetonowych) lub z tzw. „rur spiro” (rura wentylacyjna o średnicy min. 10cm).

Skuteczność działania kanałów wentylacyjnych (wywiewnych) zależy od właściwego dopływu powietrza do poszczególnych pomieszczeń. Prawidłowa budowa i wymiary to jedno, ale dostarczenie świeżego powietrza w odpowiedniej ilości to warunek konieczny prawidłowego systemu grawitacyjnego. W innym przypadku wytworzy się zbyt słaby ciąg lub dojdzie do jego odwrócenia i nie nastąpi grawitacyjne usunięcie zużytych mas powietrza. 
 

Zobacz koniecznie: Jakie rury do wentylacjiWywietrznik grawitacyjny Schiedel Bryza

fot.: Schiedel - wywietrznik grawitacyjny Schiedel Bryza dopasowany do pustaków wentylacyjnych Schiedel - w szeroki sposób wykorzystuje on siłę omywającego ją wiatru i tym samym tworzy optymalne warunki dla ruchu powietrza grawitacyjnego w kanale wentylacyjnymNie dopuszczalne jest stosowanie poziomych odcinków na kanałach wentylacyjnych, a zakończenie ponad dachem budynk musi uwzględniać założenia normy tak by nie zakłócać ciagu wentylacyjnego
 


 

O tym jak poradzić sobie w domu, w którym nie ma kanału wentylacyjnego przeczytasz >> Dom bez wentylacji - porady2. KRATKI WENTYLACYJNE

Kratka wentylacyjna - okrągła czy prostokątna

Wybór kratki to rzecz gustu. Nie ma żadnych wytytcznych dotyczących stosowania danego wzoru, jednak  kratki o przekroju kwadratowym mają większe pole przekroju przy takim samym wymiarze boku kwadratu co średnica koła, a więc zapewniają lepsze możliwości wentylacyjne.

Wszystko na temat kratki wentylacyjnej >> Kratki wentylacyjne - wybór, rodzaje, przegląd oferty

 


Regulacja (otwieranie/zamykanie) kratek za pomocą lamelek sterowanych sznureczkami jest niepotrzebne - wentylacja musi funkcjonować w pomieszczeniu przez cały czas
 

 


Sprawdź także: Dlaczego nie należy zaklejać kratki wentylacyjnej

 

Kratka wentylacyjna - gdzie zamontować

Zasadniczo przyjęło się umieszczanie kratek na ścianie. Nalezy jednak zachować odstęp minimum 15 cm od sufitu. Poprawne jest także montowanie ich w suficie (kratki sufitowe). Tą drugą opcję poleca się w przypadku sufitów podwieszanych na ostatniej kondygnacji, gdy nie ma już powyżej strychu czy zabudowanego poddasza.

Zobacz także: Zasady rozmieszczenia kratek wentylacyjnych i anemostatów

3. RUCH POWIETRZA W DOMU


Przepływ powietrza między poszczególnymi pomieszczeniami, zbieranie zanieczyszczeń i nawiewanie świeżego powietrza realizowane jest dzięki kratkom wentylacyjnym w drzwiach, tzw. tulejom lub podcięciom wentylacyjnym. Swobodny przepływ powietrza między pomieszczeniami w domu powoduje, że wymianie podlega cała masa powietrza zgromadzonego w domu. Wymiana powietrza - poprzez sprawną wentylację - jest konieczna zarówno dla zdrowia mieszkańców jak i dobrego mikroklimatu całego budynku. Należy zapewnić kierunek przepływu od pomieszczenia o mniejszym stopniu zanieczyszczenia powietrza do pomieszczenia o zanieczyszczeniu większym - z pokoi do pomieszczenia kuchennego oraz do pomieszczeń higieniczno-sanitarnych.

 

Zobacz więcej:

Opracowanie: Redakcja
Zdjęcia: Went-Dom, SchiedelPartnerzy i patroni

Rekuperatory.pl - montaż energooszczędnej wentylacji       ebm Papst      VTS      ecoplastol       Uniwersal    Metalplast        Rosenberg Klima        Klima-Therm         Klimor         Global-Tech        Iglotech        Refsystem             Schiedel          Intersoft                    Provent         Daikin         Ventec         Wigmors        Winterwarm      STERR       Flop System Sp. z o.o.        Kaisai            Lindab          Materflex         Stiebel Eltron        Venture Industries Sp. z o.o.      Test-Therm   


NEWSLETTER

Dodaj swój adres e-mail do naszego biuletynu aby otrzymać najświeższe wiadomości z branży!

         dodaj