Rekuperatory.pl

Zasady rozmieszczenia kratek wentylacyjnych i anemostatów

artykuł promocyjny

Rozmieszczenie tak zwanej galanterii wentylacyjnej zapewnia właściwy obieg powietrza w budynku, dlatego jej położenie nie może być przypadkowe. Sprawne funkcjonowanie całego układu wentylacyjnego w dużej mierze uzależnione jest od poprawnego rozmieszczenia kratek wentylacyjnych i anemostatów. Za naczelną regułę można uznać taki układ, który stworzy niezakłócony przepływ powietrza.

Kratki i anemostaty same w sobie są rodzajem ozdoby, która ma za zadanie osłonić przewód wentylacyjny. Pełnią zatem funkcję estetyczną. Stąd też szeroki wachlarz wyboru - kształtów i kolorów. Niektóre modele posiadają dodatkowe wyposażenie w postaci żaluzji mogących regulować napływający strumień. Trzeba wówczas ręcznie sterować przepływem powietrza i pilnować by wentylacja w ogóle funkcjonowała. Kratki wentylacyjne - ścienne, sufitowe i w drzwiach - dobiera się do istniejącego otworu dopasowaując ich stylistykę do wnętrza. Za standardowe uznaje się te o przekroju kwadratowym 14x14 cm, prostokątnym - 15x31 cm lub okrągłym o średnicy od 15 cm.

       anemostat sufitowy Alnor   nawiewnik liniowy Alnor

fot.: Alnor Systemy Wentylacji - anemostat sufitowy i nawiewnik liniowy


Tego typu elementy systemu wentylacyjnego montuje się w pomieszczeniach najbardziej narażonych na zalegania zanieczyszczonego powietrza, czyli w kuchni, łazience i toalecie. Po przeciwległej stronie leżą nawiewy świeżego powietrza, które powinny znaleźć się w pomieszczeniach typu pokój dzienny, czy sypialnia. Taka cyrkulacja wymusza skuteczną wymianę całej objętości powietrza oraz ogranicza przenoszenie zapachów między pomieszczeniami, np. z kuchni do pokoju dziennego podczas gotowania.


kratki wentylacyjne drzwiowe Ventskratka wentylacyjna z regulacją przepływu powietrza Vents

       fot.: Vents - kratki wentylacyjne drzwiowe oraz kratka wentylacyjna z regulacją przepływu powietrza


WAŻNE! Kratki wentylacyjne pozwalają na efektywny ruch powietrza w obu kierunkach - nawiew i wywiew - co należy traktować jako odstępstwo od normy. W przypadku kratki pozbawieni jesteśmy także możliwości regulacji strumienia powietrza wywiewanego.

fot.: AirIdea


Dylematy z kratką wentylacyjną - przeczytaj koniecznie:Dobór punktów nawiewników wykonuje się w oparciu o obliczenie zapotrzebowania na świeże powietrze. W normie PN-83/B-03430 Az3:2000 znajdziemy szczegółowe wytyczny dotyczące wentylacji w budynkach, w których wyszczególnione są minimalne wartości strumienia powietrza wywiewanego oraz nawiewanego, jakie powinno się stosować dla poszczególnych rodzajów pomieszczeń oraz w przeliczeniu na liczbę osób. Sprawdź >> Ilość powietrza potrzebna do wentylacji mieszkania

 

Regulacja systemu wentylacyjnego

 

Galanteria wentylacyjna przede wszystkim powinna zapewniać stabilną wymianę powietrza, w której ilość powietrza wywianego równa się ilości świeżego powietrza doprowadzonego. To bardzo ważny element regulacji ciągu wentylacyjnego w domu. Nie może on jednak uwzględniać jedynie parametrów samej wentylacji, ale kluczowe znaczenie ma tu komfort cieplny odczuwalny w domu. Stąd też układ obu elementów jest tak ważny, gdyż dom to miejsce, w którym musimy się dobrze czuć. Dlatego konieczne jest przeprowadzenie regulacji systemu wentylacjynego, która zadba o równomierny rozkład temperatury w całym pomieszczeniu.

AKK anemostat wywiewny           Kratka wentylacyjnaKratka wentylacyjna nawiewnik

fot.: Venture Industries -                                    fot.: Frapol - kratka wentylacyjna  
- AKK anemostat wywiewny                                                                                      

Przede wszystkim galanterii wentylacyjnej nie należy umieszczać w miejscu stałego przebywania ludzi - sąsiedztwo łóżka, w pobliżu stołu i kanapy - gdyż nieuniknione jest odczucie chłodu nawiewanego z dworu, zwłaszcza w czasie wietrznych i chłodnych dni.

Montaż najlepiej jest wykonać w miejscach odznaczających się największymi stratami ciepła, czyli w sąsiedztwie okien. W przypadku domów posiadających układ grzewczy z kominkiem konieczne jest wykonanie przegrody z kratką wentylacyjną na szczycie okapu kominka. Kratki wentylacyjne powinno się montować nie niżej niż 15 cm od sufitu. To właśnie na tej wysokości występuje największe stężenie zanieczyszczeń oraz ewentualnie gaz ziemny, gdyby w instalacji doszło do rozszczelnienia. Punkty wywiewne nie mogą znajdować się w podłodze. Konieczne jest również zapewnienie cyrkulacji w całym domu. Osiągniemy to stosując otwory wentylacyjne, tzw. podcięcia w drzwiach.

Anemostaty okrągłe nawiewne i wyciągowe

fot.: Anemostaty okrągłe nawiewne i wyciągowe od Centrowent przeznaczone do instalowania na wylotach kanałów "spiro" niskociśnieniowych instalacji nawiewnych

 

Warto przeczytać:


 Opracowanie: Redakcja
Zdjęcia: Airidea Alnor Systemy Wentylacji, Frapol, Venture Industries, Vents, Centrowent
Partnerzy i patroni

 Wienkra    AUX    Rekuperatory.pl - montaż energooszczędnej wentylacji   Uniwersal     ebm Papst   Systherm         Mitsubishi Electric          Rosenberg Klima           Klima-Therm

 logo bartosz          Klimor         Iglotech        Refsystem      Venture Industries Sp. z o.o.       Intersoft       Provent Vents        Daikin         Ventec        Wigmors          Kaisai         VBW        Stiebel Eltron     Test-Therm       Global-Tech        logo armacell      Matervent