jesteś tu: strona główna / ogrzewanie

Ogrzewanie kanałowe do obiektów o dużych przeszkleniach

artykuł promocyjny

Ogrzewanie kanałowe sprawdzi się wszędzie tam, gdzie mamy do czynienia z dużą ilością przeszkleń. Zatem wszelkie hale produkcyjne, obiekty sportowe, budowle sakralne oraz salony usługowe, to najlepsze miejsca ku temu by wykorzystać w nich ogrzewanie z poziomu podłogi. W przypadku lokali, w których duże znaczenie ma utrzymanie dobrej widoczności przez witryny wystawowe, czyli salony wystawiennicze, samochodowe, sklepy i galerie, montaż grzejników kanałowych jest tym bardziej uzasadniony.

Ogrzewanie kanałowe do obiektów o dużych przeszkleniach

fot.: Jaga - grzejnik kanałowy Mini Canal w salonie samochodowym

 

 

Grzejniki kanałowe

 

Grzejniki kanałowe działają na drodze konwekcji, czyli unoszenia w górę nagrzanego, a więc i lżejszego powietrza. Dodatkowo mogą posiadać wentylator, który wymusi cyrkulację. Tak rozprowadzone ciepło zapewnia duży komfort osób przebywających w pomieszczeniu oraz korzystnie wplywa na strefę styku między chłodną szybą a pomieszczeniem, zapobiegając skraplaniu się pary na oknach. Najbardziej ich optymalne rozmieszczenie uzyskamy, gdy długość kanału przewyższy długość przeszkleń. Grzejniki z rynną umieszczoną w podłodze są łatwe do rozmieszczenie, nawet we wnętrzach o nietypowym kształcie i dużych wymaganiach estetycznych.

Ogrzewanie kanałowe do obiektów o dużych przeszkleniach

fot.: Regulus - grzejniki umieszczone w podłogowym kanale grzewczym to doskonała alternatywa dla pomieszczeń, gdzie montaż tradycyjnych grzejników jest utrudniony, a ogrzewanie podłogowe ma zbyt małą mocSystem ogrzewania kanałowego podłogowego skutecznie ogrzewa wnętrze, ale też chroni przed napływem zimnego powietrza z tarasów, balkonów, drzwi itp. Działanie grzejnika kanałowego można zatem porównać do kurtyn powietrznych zlokalizowanych przy wejściu w celu ogrzewania napływających mas z zewnątrz.

System ogrzewania kanałowego nie ogranicza przestrzeni w pomieszczeniu. Takie grzejniki mają wyjątkowe właściwości aranżacyjne, gdyż nie zaburzają wyglądu wnętrza.

Grzejniki kanałowe

fot.: Jaga - system kanałowego ogrzewania chroni przed wnikaniem zimnego powietrza w głąb pomieszczenia

 

Ogrzewanie dużych powierzchni - zobacz także:

Ogrzewanie obiektów o dużej kubaturze jest trudne i kosztowne. Szczególnym rodzajem takich pomieszczeń są te o charakterze półotwartym, jak hale i magazyny, hangary i dworce oraz o słabej izolacyjności — kościoły, fabryki, sklepy wielkopowierzchniowe. Wynika to z prawa fizyki o unoszeniu się ciepłych mas ku górze, czyli tak zwanej ucieczki ciepła....czytaj dalej.

Ogrzewanie strefowe w pomieszczeniach wysokichOgrzewanie strefowe w pomieszczeniach wysokichOgrzewanie strefowe w pomieszczeniach wysokich - systemy grzewcze oparte na promiennikach infrared

fot.: Enerzon

 

 

Komfortowy system ogrzewania

 

Komfortowe ogrzewanie to zazwyczaj takie współpracujące z innymi. Grzejniki kanałowe doskonale się wpisują w taką koncepcję, gdyż można je łączyć z tradycyjnymi grzejnikami ściennymi oraz systemem ogrzewania płaszczyznowego tworząc ogrzewanie strefowe. Ogrzewanie kanałowe może być zasilane z sieci miejskiej oraz być podłączone do systemu c.o. w każdej konfiguracji. Jest to typ ogrzewania spełniający wymagania budownictwa energooszczędnego.

  • Grzejniki kanałowe współpracujące z podłogówką

Kanałowy system grzewczy może wspomagać ogrzewanie podłogowe, gdyż pracuje na tych samych parametrach temperatury zasilania. Ma jednak jedną przewagę nad podłogówką - znacznie szybciej reaguje na zapotrzebowanie na ciepło oraz łatwo go zastopować. Jeśli grzejniki kanałowe będą zasilane w tym samym obiegu co ogrzewanie podłogowe, ale nieco wyższymi parametrami to musi najpierw przejść przez wymiennik kanałowy, gdzie zostanie schłodzony, a następnie zasili podłogę.

Grzejniki kanałoweKomfortowy system ogrzewania

fot.: Regulus - odpowiednie rozmieszczenie grzejników kanałowych pozwala podzielić przestrzeń kombinacją kurtyn powietrznych


Aktywne mieszanie powietrza przyczynia się do równomiernego rozkładu temperatury oraz usuwania nadmiaru wilgoci, dlatego ogrzewanie kanałowe doskonale sprawdza się w obiektach sportowych, siłowniach, czy centrach typu SPA, basenach. Takie warunki wymuszają także zastosowanie rozwiązań o dużej odporności na korozję, jak na przykład zestawy z podestami anodowanymi.

Komfortowy system ogrzewania

fot.: Regulus

 

Ogrzewanie ogrodu zimowego

 

W ogrodach zimowych duże znaczenie ma utrzymanie stałej temperatury. Największe straty ciepła powstają w miejscu przeszkleń i to właśnie tam powinny być zamontowane grzejniki kanałowe. Unoszące się ciepło będzie osuszać szybę i przeciwdziałać jej zaparowaniu.

Ogrzewanie ogrodu zimowego

fot.: Regulus - wymienniki kanałowe mogą w takim pomieszczeniu działać jako kurtyna z ciepłego powietrza


PRZECZYTAJ DODATKOWO:


Szukasz rozwiązań techniki grzewczej - sprawdź naszą bazę firm >> ogrzewanieOpracowanie: Redakcja
Zdjęcia: Regulus, Jaga, Enerzon
Partnerzy i patroni

Rekuperatory.pl - montaż energooszczędnej wentylacji    Rosenberg Klima    ebm Papst    Systherm        Mitsubishi Electric                     

 logo bartosz          Klimor        Klima-Therm      Iglotech        Refsystem      Venture Industries Sp. z o.o.       Intersoft       Provent Vents        Daikin         Ventec        Wigmors             VBW        Stiebel Eltron     Test-Therm       Global-Tech        logo armacell      Matervent